Sömestr tatilinde nereye gitmeli? (2015)

Yarıyıl tatilinde nereye gideceğinize henüz karar vermediyseniz bu yazı tam size göre. Bilmiskadinlarkulubu.blogspot.com yazarları, Portakal okuyucuları için sömestr destinasyonları önerdi

YİRMİDÖRT Ocak-8 Şubat 2015 tarihleri arasında olacak sömestr tatilini yurt içinde ya da yurt dışında değerlendirebilirsiniz.

Kayak mekanlarının yanı sıra tatilinizi egzotik Uzakdoğu’da, dünyanın farklı yerlerinde bulunan adalarda, Eurodisney veya Disneyland gibi çocuklara hitap eden eğlence parklarında veya Güney Afrika’da geçirmeye ne dersiniz? 

AVRUPA'DA KAYAK

En popüler kayak merkezlerine en yakın olan havaalanları Cenevre, Zürih, Lyon uçuşları hem pahalı oluyor hem de uçuşlar çok dolu olduğundan istediğiniz gün ve saatlerde bilet bulmanız zor olabiliyor. Özellikle cumartesi ve pazar uçuşları oldukça sıkıntılı, çünkü oteller genelde kışın en kalabalık zamanlarında. Karın en bol olduğu aylar olan ocak, şubat ve mart aylarında haftalık oda satmayı tercih ediyorlar ve bunlar da cumartesi ya da pazar giriş / çıkışlı olduğundan uçuşlarda ve havaalanı ulaşımında yoğunluk görülüyor. Bu noktalara dikkat edip de bilet alıp Avrupa’da kayağa gitmeye karar verirseniz, birebir tecrübe ettiğimiz kayak merkezlerinin en önemli özelliklerine bir göz atın.

VERBİER:

Küçük ama sevimli bir köy. Geceleme opsiyonları çok, ama restoran ve après-ski seçenekleri sayıca fazla olmasına rağmen hepsinin kalitesi aynı olmadığı için bize sınırlı seçenek var gibi gelmişti. Kayak için ski-in/ski-out olasılığı oldukça az.

VİLLARS:

Küçük bir köy, kayak güzel, après-ski, gece hayati ve restoran az, fiyatlar daha uygun.

MERİBEL:

Şirin köy, yemekler güzel, ski-in/ski-out geceleme mümkün, fiyatlar yüksek ama en yüksek değil, kayak okulu seçenekleri bol.

COURCHEVEL

: Şirin köy, çok lüks ve pahalı, güzel yemekler, ünlü insanlar, gece hayatı, dağ üstü yemekler bol ve çeşitli.

ST MARTİN DE BELLEVİLLE:

Gerçek bir “köy”! Yemek ve dükkan seçenekleri neredeyse hiç yok. Kayak güzel, ski-in/ski-out yok, çok uygun fiyatlar.

CHAMONİX:

Alplerin en yükseği. Havaalanına ulaşım kolay. Köy sevimli değil ama her şey var, yemekler güzel, geceleme güzel, kayak güzel, ski-in/ski-out mümkün.

MEGEVE:

En önemli özelliği Cenevre havaalanına en yakın olması. Küçük ama sevimli bir köy. Yemek opsiyonları, après-ski ve gece hayatı mevcut ama az. Fiyatları ise uygun. Ski-in / ski-out opsiyonları ve ileri seviyede kayakçılara uygun pistleri sınırlı.

VAL D’İSERE:

Havaalanına uzak, ileri seviyede kayak için ideal, yemekler güzel, eğlence hayatı güzel, fiyatlar yüksek, köy güzel.

ÇEŞME

Çeşme’nin kokusu kışın başka oluyor. Yine buram buram deniz, yine buram buram ağaç ve yine sokaklar tuz, doğa ve temizlik kokuyor. Alaçatı'da, Çeşme kasabada, Hacı Memis’te, kafe ve restoranlar açık kalıyor çünkü sahipleri genelde Çeşme'ye ve Alaçatı’ya gönül vermiş, yaz-kış orada yaşayan insanlar. Çeşme'ye gidenleri kışın başka bir misafirperverlikle karşılıyorlar.

Bizce sömestr tatilinde şanslıysanız yağmursuz ve “limonata” gibi bir havaya denk gelmeniz mümkün. Sıcaklık 10-12°C gösterse bile güzel İzmir’de güneş parladığında hem ruhunuz hem vücudunuz ısınacaktır. Yazın sadece deniz-güneş tatiline gidenler bu havada Çeşme’de ne yapabiliriz ki diye düşünebilirler. Kafa dinlemek, gazete-kitap okumak, Alaçatı sokaklarının tadını çıkarmak, dükkânları gezmek dışında Çeşme’nin ayrıcalıklı tadını şu yollarla çıkarabilirsiniz:

Rüzgârsız bir güne denk gelirseniz Ilıca Plajı'nın kışın temizlenmiş ve ekstra berraklığa kavuşmuş sularının yanında piknik örtünüzü serip kumlar üstünde bir piknik yapabilirsiniz. Çocuklarınızla plajda top oynayarak, denize ayaklarınızı sokup “kışın denize girdik” diye sevinebilirsiniz.

Paşalimanı'ndaki Aqua’da sıcak havuz açıksa, orada havuz denenebilir. Mutlaka gitmeden önce arayıp sormanızda yarar var.

Altunyunus'taki termal havuzdan yararlanabilirsiniz.

Bir pazar günü oradaysanız Seferihisar’daki yüzde 100 ekolojik pazara gidebilirsiniz. (Ekolojikpazar.org)

Limandan feribotla günübirlik Sakız Adası'na gezmeye gidebilirsiniz. Ulaşım: Ilıca Taksi, İzmir Adnan Menderes Havaalanı'ndan sizi karşılayıp Çeşme'ye transferinizi gerçekleştirebiliyor.

Telefon: 0232 723 18 19

DİSNEYLAND VE LOS ANGELES

Çocuklarla çok rahat tatil yapabileceğiniz Amerika’da sömstr tatili için Disneyland hem eğlence parkının büyüklüğü hem Los Angeles’ın havasının sıcaklığı hem de THY’nin direkt uçuşu ile 11 saatte ulaşılabildiğinden, Amerikan vizesi olanlara çekici bir alternatif.

Her yaştakilere hitap edecek bir şeylerin bulunabileceği Disneyland’de, çocuğunuz korsanlarla denizlere açılıp, dünya turuna çıkan bir gemiyle gezip, prenseslerle tanışarak okyanusun derinliklerine ulaşan bir macera yaşayabilir. Disneyland’de lunapark oyuncakları dışında su, havai fişek ve canlı müzik gösterileri, hergün yapılan geçit törenleri, daha küçük çocuklar için iç ve dış mekan aktiviteleriyle bol eğlenceli günler hem çocukları hem de çocuk ruhluları bekliyor. Hatta bu sene Sömestr tatiline denk düşen ocak sonundaki Çin yeni yılını kutlamak amacıyla süslemeler, gösteriler ve eğlenceler yapılacakmış.

Disneyland’a ulaşım rahatlığı açısından eğlence parkının yakınlarında Disneyland web sitesinde listelenen otellerde kalmayı düşünebilirsiniz. Disneyland’de geçirilen günlerden sonra Los Angeles’ta gezmek isteyenler için şehir merkezinde bir otele geçmek daha rahat olabilir. Film yıldızlarının evlerini gösteren turlara katılıp, Santa Monica İskelesi, Venice Beach, Hollywood’un meşhur Sunset Bulvarı ve Rodeo Drive’ında gezebilirsiniz. Ayrıca Universal Studios’ta film setlerini gezip, Hollywood temalı gösterileri izleyerek tekrar lunapark tarzı oyuncaklara binerek keyifli bir gün de geçirebilirsiniz.

DUBAİ

Kısa mesafede kış soğuğunda nerede ısınabilirim diye düşünenlere Dubai cazip gelebilir. Uçuş mesafesi Uzakdoğu'dan kısa. Yaklaşık 3,5 saatte İstanbul’dan Dubai’ye ulaşabiliyorsunuz. Ancak vize almadan yola çıkmayın. Oteller çok rahat ve konforlu ama önceden transfer aracınızı ayarlamanızı tavsiye ederiz. Eğer otelinizin sahili varsa Dubai, çocuklarla tatil için güzel bir yer. Özellikle su parkıyla, dev akvaryumuyla Atlantis Otel, orada kalmasanız dahi ziyaret edilmeye değer. Yunuslar ile yüzmek hoş bir anı olacaktır. Oteller demişken, ana sahildeki otellerin plajları Palm’dakilere göre kum anlamında daha doğal. Deniz öncelik ise ana sahili tercih edin. Otel dışında ne yapacağız derseniz ne yazık ki Dubai alışveriş merkezleri ile kısıtlı bir yer. Fiyatlar da efsaneyi yalanlar şekilde bayağı yüksek. Dubai Mall dünyanın en büyük alışveriş merkezi ve içinde her mevsim kayak yapılabilsin diye bir pisti var. Havuzunda hoş bir fıskiye gösterisi bulunan Mall of Emirates de görülmeye değer. Burj Kalifa’yı – 163 katlı dünyanın en yüksek binası ve Burj el Arab’ı mimari olarak etkileyici bulabilirsiniz. Dünyanın ünlü restoranları ve sanat galerilerinin de Dubai’de boy gösterdiğini hatırlatırız.

EURODİSNEY PARİS

Her yaştaki çocuk ve yetişkine hitap edecek Eurodisney (Disneyland Paris) sömestr için çok keyifli bir alternatif olabilir. Ocak ve şubat aylarında her ne kadar soğuk olsa bile İstanbul’dan 3,5 saatlik uçak yolculuğu ile Paris’e THY, Pegasus veya Air France havayolları ile gitmek mümkün. Gitmeden Schengen vizelerinizi almayı unutmayın.

Lunapark oyuncaklarına binerek, farklı gösterilere katılarak, Disney karakterleri ile tanışarak çocuklar çok eğlenceli bir tatil geçirebilir. Yaz kış demeden sürekli yapılan geçit törenini izlemeniz özellikle tavsiye edilir. Ayrıca, Eurodisney’in hemen yanında yer alan Walt Disney Studio Parkı, Disney sinema ve çizgi filmleri ile ilgilenenlere önerilir. Hamile kadınların ve boyu 81 cm’den kısa çocukların lunapark oyuncaklarına binemeyeceğini, ancak parkın içinde farklı gösterilere katılarak eğlenebileceklerini hatırlatmak isteriz. Paris’in içindeki otellerde kalanlar şehrin dört noktasından otobüs ile her gün Eurodisney’e ulaşabilirler. Daha rahat bir alternatif ise eğlence parkının içinde veya yakınında Disneyland Paris web sitesinde listelenen otellerde kalmak olabilir. Hatta bu otellerde kalanlara hem çeşitli yemek paket alternatifleri sunuluyor hem de eğlence parkına girişte 2 saatlik bir öncelik tanınabiliyor. (Rezervasyon yaptırırken “extra magic hours” programını sormayı unutmayın.) 

GÜNEY AFRİKA

Türkiye’de kış mevsiminin tam ortası, güney yarıkürede yaz mevsiminin tam ortasına denk geldiğinden ocak sonu, şubat başında Güney Afrika’ya gitmek güzel bir seçenek olabilir. Çocuklarla yapılacak bir Güney Afrika gezisinin birçok güzelliği var: 

THY İstanbul'dan Cape Town ve Johannesburg’a direkt uçuyor.

Türkiye ile aynı zaman diliminde, bu nedenle uykular bozulmuyor.

Gerçekten değişik bir yer, mevsim Türkiye’dekinin tam zıttı, o nedenle aniden dünyanız değişiyor.

Çocukların sosyal ve kültürel gelişimi için vahşi hayattan insan ırklarının farklarına kadar birçok konu gündeme geliyor.

BİR HAFTALIK ÖRNEK BİR GÜNEY AFRİKA PROGRAMI ŞÖYLE OLABİLİR:

3 GECE CAPE TOWN: Cape Town’da hem şehir içinde hem de şehrin civarında yapılacak çok şey var. İlk gün şehir içinde tur, müzeler ve alışverişe ayrılabilir. Masa Dağı'na teleferikle çıkılabilir. İkinci gün şehirin civarındaki önemli turistik duraklar ve plajlar ziyaret edilebilir. En güney nokta olan Ümit Burnu, penguenlerin evi olan Boulders Plajı, Camps Bay Plajı, devekuşu çiftliği bunlardan bazıları. Üçüncü günde ise şarap sevenler için civardaki bağlar gezilebilir.

2 GECE SUN CİTY: Her sene kainat güzellik yarışmalarının yapıldığı Sun City, Johannesbourg’dan üç saat civarında bir araba yolculuğu ile ulaşabileceğiniz, çölün ortasında vaha gibi bir turistik merkez. Üç adet otelden en güzeli 5 yıldızlı olan “Palace of the Lost City”.

Odanıza giderken yolda size maymunlar eşlik edebiliyor. Çocuklarla yapılacak sayısız aktivite arasında timsah çiftliğinde timsahların beslenmesini görmek, aslan çiftliğinde bebek aslanları sevip onlara biberonla süt vermek, fillerin üzerinde gezinmek, safari gezisine çıkmak, Afrikalı kabilelerin hayatını öğrenip onlarla dans etmek, su parkında kaydıraklarda ve yapay plajlı dalga havuzunda serinlemek var.

2 Gece Bir Safari Kampı: Akşam yıldızların altında kampın boma ateşinin etrafında yemek yiyip, lüks çadır “oda”larda kalıp gece hayvanların seslerini duyarak, ama onlardan uzak emniyetli bir şekilde uyumak, sonra sabahın ilk ışıklarıyla kampınızın çevresindeki elektrikli tellerin öte yanına geçip bir zebrayla burun buruna gelmek gerçekten büyüleyici bir tecrübe. Çocuklarınız 5 yaş ve üstü ise mutlaka tavsiye ediyoruz. Sun City’ye yakın olan Madikwe Parkı sıtma aşısı gerekmediğinden iyi bir seçenek olabilir.

KIBRIS

Sömestr tatilini çocuklar ile beraber geçirmek istiyorum ama çok uzun bir yolculuk yapmak istemiyorum, yurt içinde kalmak istiyorum diye düşünüyorsanız, Kıbrıs sizin için iyi bir alternatif olabilir. İstanbul havalimanları çıkışlı 1 saat 15 dakika süren uçak yolculuğuyla çocukları İstanbul'un soğuğundan birazcık da olsa kaçırabilirsiniz. Ocak-şubat ayları ortalama sıcaklık 12-15°C olup aslında Kıbrıs için yılın en soğuk zamanları sayılabilir.

Havalimanından Girne şehir içi otellere yaklaşık 45 dakikada, şehir dışı otellere ise 50 dakikada ulaşabilirsiniz. Şehir dışında özellikle 5 yıldızlı olan otellerin çoğunda çocuk oyun odaları çok yaygın.

Bu otellerde konaklayıp çocuklarınıza başlarında gözetmen ile eğlenceli bir tatil geçirtebilirsiniz. Ya da deniz sezonu olmadığı için şehir içi otellerde kalabilir, sahilde yürüyüş yapıp, Girne Kalesi ve içindeki müzeyi ziyaret edebilir, limandaki restoranlarda meşhur şeftali kebabını deneyip taze balıkların tadına bakabilirsiniz.

Liman bölgesinde ayrıca ufak kafeler de bulunuyor. Gündüz buralarda dolaşıp sevdiklerinize hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz. Kıbrıs'a gelip hellim peyniri, Kıbrıslılar için ceviz “macunu” ama bizler için “reçeli” ve kereviz sapı turşusundan almadan dönmeyin deriz. Ya da Girne limandan yapılan günübirlik tekne turlarına katılabilir, çocuklarınıza yakın tarihin yaşandığı, Kıbrıs Çıkartması'nın yapıldığı Karaoğlanoğlu (Pentemili) Plajı'nı ve diğer koyları gösterebilirsiniz.

LANGKAWİ, MALEZYA

Langkawi, Malezya'ya bağlı olup Andaman Denizi’nde 99 adacıktan oluşuyor. Yaklaşık Singapur büyüklüğünde bir esas ada (Pulau Langkawi) ve onun çevresinde de Tayland ile de sınır çizen diğer küçük adacıklar var. Hatta suların alçaldığı dönemde görünen diğer beş ada ile birlikte ada sayısı 104’e çıkıyor. Bu arada adaların sadece ikisinde yerleşim var. Adaya uçuş THY, Singapore veya Malaysia havayolları ile mümkün. Kuala Lumpur üzerinden yapacağınız aktarma ile bir saat kadar sürüyor. Adanın iki esaslı merkezi var. Bunlardan birisi adanın güneydoğusundaki Kuah Kasabası. Burada kapalı alışveriş merkezleri içinde daha çok lokal ürünler (el işleri, hediyelik eşya, vb.) satan dükkanlar haricinde pek bir şey yok. Diğeri de adanın güneydoğusundaki Pantai Cenang bölgesi. Burada da denize girebileceğiniz yaklaşık 2 kilometrelik beyaz kumsalın haricinde lokantalar, kafeler ve yine hediyelik eşya satan yerler bulunuyor. Adada, denize girmek dışında maymun türleri, yılan, kertenkele, yengeç çeşitlerini görüp kartal besleyebileceğiniz, yaklaşık üç saat kadar süren bir tekne turuyla Mangrove’u gezebilirsiniz. Ayrıca teleferik ile adayı kuşbakışı seyredebilir, geleneksel Langkawi Köyü'nü tanıtan Oriental Village’ı gezebilir veya sualtı akvaryumunda (Underwater World) güzel dakikalar geçirebilirsiniz. Hatta Malezya Grand-Prix zamanı adada Schumacher gibi yarış pilotlarını görebilirsiniz. Ayrıca golf turizmini de geliştirmek istediklerinden adada üç tane golf alanı mevcut.

MAURİTİUS 

Türklere vizesiz tropik bir deniz-güneş ülkesi… İyi hizmet üzerine kurulu bir düzen, bu düzenin parçası güleryüzlü insanlar, onların yaptığı güzel yemekler, sımsıcak bir deniz, beyaz kum ve yıl boyu güneş garantisi… Bir tatilden daha ne istenebilir?

Mauritius, Hint Okyanusu’nda, Afrika’nın doğusunda, sıcaklığın 25-33° C arasında değiştiği, ancak ocak ve şubat aylarında en fazla siklon vurma tehlikesi taşıyan bir yer.

Adanın etrafında yat gezisi yapılması kesinlikle gerekli aktivitelerden biri. Gideceğiniz otelin denizi size yetebilir ve yerinizden kımıldamak istemeyebilirsiniz ama başka kumsalları keşfetmenizi öneririz. En azından günübirlik motorla İle aux Çerf adacığına geçmek mümkün. Hatta o günü Trou d’Eau Douce köyüne bir geziyle de birleştirebilirsiniz. Sir Seewoosagur Ramgoolam Botanik Bahçesi (nam-ı diğer Pamplemousses Botanik Bahçesi) toprağa ve doğaya ilginiz varsa, harika bir yer. Devasa nilüferler dahil, bir sürü tropik ağaç çeşidi görmek dışında çocuklara da etrafta koşturabildikleri bir yer sağlar. The Black River Gorges Doğal Parkı'nı yaklaşık üç saatlik bir turla gezmeniz mümkün. Ayrıca Mauritius’un başkenti Port Louis’te çeşitli el işlerinin satıldığı Central Market ve Natural History Museum (Doğa Tarihi Müzesi) da görülebilecek yerlerden.

Mauritius, sıkılmadan tekrar tekrar gidilebilecek bir destinasyon. Hemen hemen bütün otellerde çocuk kulüpleri ve uygun fiyata ayarlayabileceğiniz bakıcı tutmak mümkün. Türkiye’den Mauritius’a Dubai üzerinden Emirates ile uçabilirsiniz. Aktarma ile beraber yolculuğunuz yaklaşık 13 saat sürebilir.

SİNGAPUR 

İngiliz sömürgelik döneminden kalan binaların modern gökdelenler ve palmiye ağaçlarıyla içiçe olduğu, ocak ve şubat aylarında ortalama sıcaklığın 30°C'leri bulduğu ve çocuklara da cazip aktivite seçenekleriyle dolu olan Singapur, özellikle önerilenler listemizde.

Singapur’daki hayvanat bahçesine (Singapore National Zoo) mutlaka çocuklarınızı götürün ve yağmur ormanını gezin, file binin ve hatta gece safarisine de katılmayı ihmal etmeyin.

Singapur’un büyük akvaryumları (Marine Life Park ve Underwater World), yunus ve fokların gösterisi (Dolphin Lagoon) ve çeşitli su eğlence parkları (Adventure Cove Park ve Wild Wild Wet) çocukların ilgisini çekebilir. Ayrıca, şehir merkezine çok yakın Sentosa Adası'nın beyaz kum plajlarında yüzebiirsiniz. Uzakdoğu’daki tek Universal Studios eğlence parkurunun da Singapur’da olduğunu unutmayın. Singapur’daki Çin, Hint ve Arap (Kampong Glam) mahalleleri de mutlaka gezilmeli.  Ayrıca, 31 Ocak ve 1 Şubat 2014 tarihleri Çin yeni yılı olduğundan, Singapur’da büyük bir kutlamaya katılabilir; festivaller, geçit töreni ve havai fişek gösterileri izleyebilir, şubat sonuna kadar sürecek eğlence ve süslemeleri görebilirsiniz.  Singapur’a Türkler vizesiz girebiliyorlar. THY ve Singapore Airlines İstanbul’dan Singapur’a 11 saatte direkt uçuyor. Singapur’da birkaç gün geçirdikten sonra, yaklaşık üç saatlik uçuşla kendinizi yine Türkler’den vize istemeyen Tayland veya Malezya’da ya da vizeniz varsa Bali Adası veya Hong Kong’da bulabilirsiniz.

TENERİF, İSPANYA

Tenerif, İspanya’ya ait olup, Fas’ın batısında Atlantik Okyanusu’nda konuşlanmış Kanarya Adaları grubuna dahil yedi adadan bir tanesi. Ekvatorun 25 derece kuzeyinde ve her daim 20-25 derece aralığında, bunaltmayan ama ısıtan bir güneşe sahip. İspanya’ya ait olması nedeniyle Schengen vizesi gerektiriyor. Tenerif, özellikle çocuklu aileler için cennet mekan. Kumsalların hepsi halka açık. Dolayısıyla araba kiralamanız halinde istediğiniz zaman duraklayıp denize girebilirsiniz. Adanın hemen hemen her yerinde muz bahçeleri ve fıstık ağaçları görmek mümkün.

ÇOCUKLA YAPILACAK BAŞLICA BİRKAÇ AKTİVİTE:

1. LORO PARQUE: Burası içinde hem kara hem su hayvanları olan doğal su parkı. Yunus ve balina sovları, kaplan ve şempanzeler çocukları çıldırtmaya yetiyor.

2. PUERTO DE LA CRUZ BOTANİK BAHÇESİ: Çocukların da gezmekten zevk aldığı huzur veren bir botanik bahçesi.

3. SİAM PARK WATER KİNGDOM: Burada her taraf su kaydırakları ve havuzlarla dolu.

4. TEİDE DAĞI: Bu dağ, İspanya’nın en yüksek dağı olup aynı zamanda Tenerif Adası'nı oluşturan aktif(!) volkanın da tepe noktası. Tepeye çıktığınızda sizi diğer Kanarya Adaları'nı da görebileceğiniz enfes bir manzara bekliyor.

TAYLAND

Süslü binalarıyla, beyaz kumsallarıyla, tropik iklimi ve leziz yemekleriyle Uzakdoğu’nun incilerinden Tayland, çocuklar için de ebeveynler için de sömestr tatilinde iyi bir alternatif olabilir. Tayland’a İstanbul’dan THY ile direkt ucuşla, 9 saatte ulaşabilirsiniz. Koh Samui veya Koh Phi Phi gibi adalardaki doğa harikası plajlarda şnorkel ile renkli balıklar görülüp tekne turlarıyla mercan adaları incelenebilir. Chiang Mai bölgesinde fillere binilebilir, Bangkok’ta yüzen marketler, renkli tapınak ve saraylar ilgi çekebilir. Bütün turist merkezleri çocuk ağırlamaya oldukça alışkın ve hatta büyük otellerde çeşit çeşit havuz ve su oyun parkurları bulunduğu gibi çocuk bakım hizmetleri de sunuluyor. Tayland’ın bir diğer avantajı ise her bütçeye uygun konaklama ve restoran seçeneklerinin bulunması. Tayland’da güzel servis, şahane güneş ve plajlar, etrafınızda gülümseyen insanlar sizleri bekliyor.

ULUDAĞ'DA KAYAK

Toplam 11 ana piste sahip olan Uludağ’da; Alpin usulü, snowboard, cross country ve heli skiing stillerinde kayak yapmaya uygun pistlerin yanı sıra geniş arazide istenilen her yerde kayak yapma imkanı mevcut. Otellerin hemen hemen hepsi 0-6 yaş çocuk için konaklama ücreti almıyor. Bazı oteller tam pansiyon, bazıları ise her şey dahil ücretlendirme yapıyor. Kayak hocası ders ücretleri 2013 yılında saat başına 100-120 TL arası, kayak kiralama ücretleri de günlük 25-30 TL arasında değişiyordu. Teleski ücretleri ise tüm gün için 60 TL idi. Turla değil de kendiniz gidecekseniz, genel olarak önceden tahmini bir bütçe çıkarmak isteyebilirsiniz. Kayak haricinde çocuklarınızı otellerin hemen hepsinde bulunan mini kulüplere bırakabilir, onlar eğlenirken siz de şömine başında sıcak şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

22 Oca 2015 - 10:02 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?