GZP'de korkulan oldu

Daha önce Alanyalı Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun da "Terminali acilen büyütülmeli" dediği GZP'de polis memuru yetersizliğinden oluşan uzun pasaport kuyrukları turistleri canından bezdirdi. Terminali yetersiz olan GZP'ye tur operatörleri de tepkili

Erkan UYSAL

GAZİPAŞA-Alanya Havalimanı'nda (GZP) dikkat çeken uzun pasaport kuyrukları, büyüyen ve gelişen uçuş ağına rağmen yetersiz kalan terminaliyle hem turistlerin, hem de tur operatörlerinin tepkisini çekmeye başladı. Alanyalı turizmciler havalimanının bir an önce büyümesi gerektiğini ifade ettiler. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, terminalin büyütülmesini TAV'ın mutlaka değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Sili, "Pasaport kuyruğunun oluşması sevindirici. Bu müşteri geldiği anlamına geliyor. Ümit ediyorum artar. Bunun yanında bir takım sıkıntılar varsa da bunlar çözülmeli. Terminalin büyütülmesi eğer kapasite anlamında gerekli ise bunu TAV mutlaka değerlendirecektir ve girişimlerde bulunacaktır" dedi. 
'GZP BİR AN ÖNCE BÜYÜTÜLMELİ'
Turizm Profesyonelleri Derneği (SKAL) Alanya Başkanı Mehmet Nedanlı da "Terminalin her türlü büyütülmesi gerekliydi. Daha önce de Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu bu gerekliliğe dikkat çekmişti. Turizm iki senedir bir iyi, bir kötü ama havalimanı bugün yarın her şey düzelecekmiş gibi hazırlanmalı. Bir an önce büyütülmeli" diye konuştu.
'GZP'NİN GELECEĞİ DE DÜŞÜNÜLMELİ'
Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu da "GZP, Alanya için çok önemli. İlerisi için de GZP'nin daha rabtabl olacağını düşünüp, düzenlememiz gerekir. Eğer turizmi canlandırmayı düşünüyorsak, bunun için GZP'ye bir an evvel gerek personel desteği, gerekse havalimanının iyileştirilmesi yönünde adımlar atmamız gerekir. Bunun da bir an evvel yapılması gerekir. Hükümetten ricamız, bu konuya bir an önce el atıp gerekli iyileştirilmelerin yapılması yönünde" ifadelerini kullandı.
'UÇUŞLAR ÇOĞALACAK, ÖNLEM ALINMALI'
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu ise "GZP'ye belirli günlerde uçaklar iniyor. Bundan dolayı oraya belki yeterli polis memuru vermiyor olabilirler. Haziran ve bayram itibariyle yoğun bir şekilde GZP'ye inişler olacak. Bunun için uçuş izinlerine göre önlem alınması gerektiğine inanıyoruz. Bayram itibariyle Lübnan'dan da uçak inecek. Sonra GZP'ye uçuşlar çoğalacak. GZP bizim havalimanımız. Bunun için önlemleri almakta yarar var. Müşteri memnuniyeti, hızlı bir şekilde pasaport kontrolünden geçmeleri, dışarı çıkmaları veya içeri girmeleri bizim için çok önemli" dedi.
4 AYDA 2016 TOPLAMINI YAKALADI 
Turizmciler GZP'nin büyütülmesi yönünde görüş bildirirken, GZP'nin istatistikleri de büyüme ihtiyacını ortaya koydu. GZP Alanya, 2016'da yıl boyunca iç hatlarda 411 bin 471, dış hatlarda 307 bin 247 bin olmak üzere toplamda 719 bin kişi ağırladı. GZP, 2017'nin ilk 4 ayında ise 121 bin 168 iç hat yolcusu ağırladı. Dış hatlarda da 13 bin 566 kişiyi ağırlayan GZP, Nisan ayı sonu itibariyle 134 bin 734 kişiyi misafir etti. Geçtiğimiz yılın ilk 4 ayında ise rakamlar şu şekildeydi: İç hatlar 103 bin 692, dış hatlar 27 bin 425, toplamda ise 131 bin 117. 2016 yılında iç hatlarda 981, dış hatlarda 304, toplamda ise bin 285 uçak ağırlayan Gazipaşa, bu yılın ilk dört ayında sadece iç hatlarda bin 2 uçuşa ev sahipliği yaptı. Nisan sonu itibariyle 129 dış hat uçuşunun gerçekleştirildiği havalimanında yılın ilk 4 ayında bin 131 uçuş gerçekleştirildi.

26 Mayıs 2017 - Turizm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.403 Erisim Engellendi

Error 403 Erisim Engellendi

Erisim Engellendi

Guru Meditation:

XID: 25665258


Varnish cache server