Eğitim-Sen Alanya'dan sert tepki

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Alanya Şubesi Başkanı Ali Koca, çocuklarına ve geleceğine sahip çıkmak isteye herkesi 17 Eylül'de İstanbul-Kartal'da düzenlenecek olan 'Laik, Bilimsel, Kamusal, Parasız Eğitim Mitingi'ne davet etti

SENDİKA binasında bir açıklama yapan Koca, "Mücadelemiz laik, bilimsel, kamusal, anadilde ve parasız eğitim. AK Parti piyasacı ve gerici zeminde yeni bir rejim inşaa ediyor. Bu yni rejimin en önemli taşıyıcısı ve kurucusu olarak da eğitim alanını görüyor. Bu amaç doğrultusunda eğitime yeni bir işlev yüklmeye çalışmakta, yoğun bir saldırı ve yeniden yapılandırma faaliyetini sessiz, planlı ve tüm itiraz, eleştiri ve önerileri yok sayarak ve hatta susturmaya çalışarak devam ettiriyor. Siyasi iktidar 30 Mart 2012 tarihinde kabul ettiği ve kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen 6287 sayılı kanun eliyle şu an yaşanmakta olan piyasacı ve gerici dönüşüme hız verdi. Ayrıca çocuk yaşta işçiliği yaygınlaştırarak sanayi sitelerinde azgın sömürü ve istismarın önünü açtı. Dolayısıyla iktidar kamu yönetimin elinde bulundurma, düzenleme yapma yetkisini toplumun genel çıkarları ve öğrencilerin gereksinimleri, tercihleri ve yönelimleri için değil, kendi yönelimleri, hedefleri doğrultusunda kullanıyor. Öğretim programları bilimsellikten ve nesnel gerçeklikten kopartılarak zorlama bir şekilde gerici bir içeriğe büründürülüyor. Değerler eğitimi altında tüm öğretim programlarının giriş bölümüne yerleştirilen içerike var olan iktidara tabi olmanın temel bir makbul davranış olduğu kabul ettirilmeye çalışılıyor. Kullanılacak öğretim programlarının yaşadığımız coğrafi kültürel zenginliklerini ve sosyolojik gerçekleri yok sayarak hazırlanmış olması ve aynı zamanda bu piyasayı kutsayan yapısı erkek egemen dili ve içeriğinden dolayı gericileşme-piyasalaşma ilişkisinin ne kadar güçlü olduğunu, birbirlerini beslediklerini ortaya çıkarıyor.

'YOKSULLARIN EĞİTİM HAKKI GASP EDİLİYOR'
Yaşananlar, yapılan değişiklikler ve eğitim politikaları bizlere gösteriyor ki 
AK Parti düşünen, insan haklarına saygılı, soran, sorgulayan, eleştirel düşüncenin ve bilimin ışığında yetişen nesiller yerine kendine koşısız biat den kuşaklar istiyor. Kadınları yok sayarak kadın kazanımlarını yok etmek istiyor. Siyasi iktidar eğitimi herkes için ulaşılabilir, eşit, parasız, laik, bilimsel, anadilde ve kamusal olarak verilmesi gereken bir hizmet çıkararak 
adım adım özelleştiriyor. Yoksul halk çocuklarının eğitim hakkı gasp ediliyor. Farklı inançlar yok sayılarak özellikle toplumun önemi bir kesimini oluşturan Alveilerin talepleri görmezden geliniyor. Zorunlu din dersleriyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları uygulanmıyor. Oysa ülkemizde yaşayan farklı inanç ve kültürlerdeki ailenin çocuklarını tek tipleştirmek yerine tüm inançların ve kültürlerin talepler dikkate alınmalı. AK Parti ise bunu yapmak yerine inşaa etmeye çalıştığı Sünni-İslam ideolojisi doğrultusunda devet eliyle ensarı aklamış, yaşanan çocuk istismarlarına rağmen imzaladığı protokollerle eğitimi tarikat ve cemaatlerin eline terk etti. Kısacası çocuklarımıza karşı gerici türlü gerici uygulamanın ve yaşanılabilecek yeni uygulamanın önünü açtı. AK Parti yeni devlet ve toplum projesini gerçekleştirmek, yaşamın her alanını dinselleştirmek, kültürel alanda baskın olabilmek için eğitimi kendi hdeflerine uygun olarak yapıladırmak istiyor. Bu anlamda eğitimi en ulaşılabilir, eşit, laik, bilimsel, kamusal ve anadilinde 
güçlü bir biçimde savunmalı, AK Parti'nin gerici, piyasacı eğitim politikalarıma engellemeliyiz. Eğitim alanının savunması bizlere dayatılan geleceğe teslim olmayarak eşit ve özgür bir Türkite mücadelesini yükseltme açısından oldukça önemli ve ertelenemez bir görev. Bu mücadeleyi yükseltmenin ilk adımı çocuğunun geleceğinden endişe eden aydınlık yarınlar isteyen, barış içinde demokratik, laik bir Türkiye için mücadele eden herkesi 17 Eylül İstanbul-Kartal'da düzenlenecek olan 'Laik, Bilimsel, Kamusal, Parasız Eğitim Mitingi'ne okullarımıza, çocuklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz" dedi.

14 Eyl 2017 - 15:23 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

DİMLİ - Zorunuzamı gitti CHP nin adalet bakanı mehmet moğoltay imam hatiplileri neden memur olarak atayacakmışım derken nerdeydiniz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Eylül 15:23Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?