Selfie hakkında tehlikeli gerçek

Avrupa'da her 4 gençten 1'inin en az bir kez direksiyon başında cep telefonundan özçekim yaptığı bildirildi

ÜNLÜ bir otomobil markasının yaptığı ankete göre, Avrupa'daki gençler arasında araba kullanırken cep telefonundan fotoğraf çekenlerin oranı yüzde 50.
Avrupa'da yaşları 18 ila 24 arasında değişen 7 bin kadar gencin katıldığı anketin sonucunda, kadınlara nazaran erkeklerin, direksiyon başında özçekim yapmaya daha meyilli oldukları vurgulandı.
Ankette, Avrupa'da direksiyon başında en çok özçekim yapanlar şöyle sıralandı:
"İngilizler (yüzde 33), Almanlar (yüzde 28), Fransızlar (yüzde 28), Romanyalılar (yüzde 27), İtalyanlar (yüzde 26), İspanyollar (yüzde 18) ve Belçikalılar (yüzde 17)."
Trafikte şoför koltuğunda otururken cep telefonundan en fazla internetteki sosyal paylaşım sitelerine giriş yapanlar ise şöyle:
"Almanlar (yüzde 35), İngilizler (yüzde 32), Belçikalılar (yüzde 26), Romanyalılar (yüzde 25), Fransızlar (yüzde 23), İtalyanlar (yüzde 21)."
Romanyalı gençlerin yüzde 97'sinin en az bir kez direksiyon başındayken cep telefonundan fotoğraf çekmiş olması ise dikkati çekti.
Uzmanlar, direksiyon başında özçekimin 14 saniye, sosyal paylaşım sitelerine girmenin ise 20 saniye dikkat kaybına yol açtığını belirtti. Bu dikkat kaybının, ortalama saatte 100 kilometre hızla giden bir araç için 5 futbol sahasındaki yolun katedilmesine denk olduğu vurgulandı.
Anket sonucundaki değerlendirme, cep telefonunun trafikte tehlikeli bir alışkanlığa dönüştüğünün altı çizildi.

09 Ağustos 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.