KDK'dan "ücretsiz seyahat" kararı

KDK, 65 yaş ve üzeri vatandaşların şehir içi toplu taşıma hizmetinden ücretsiz olarak yararlandırılması için sadece nüfus cüzdanının yeterli olacağı bir uygulamaya geçilmesi yönünde Ankara Büyükşehir Belediyesine tavsiyede bulundu

KAMU Denetçiliği Kurumu (KDK), 65 yaş ve  üzeri vatandaşların şehir içi toplu taşıma hizmetinden ücretsiz olarak  yararlanmaları için sadece nüfus cüzdanının yeterli olacağı bir uygulamaya  geçilmesi yönünde Ankara Büyükşehir Belediyesine tavsiyede bulundu.  
 İzmir'de yaşayan 67 yaşındaki emekli bir vatandaş, misafir olarak  geldiği Ankara'da nüfus cüzdanını göstererek belediye otobüsüne ücretsiz binmek  istedi. Ancak, kartı olmadığı gerekçesiyle ücretsiz seyahat hakkını kullanamadı. 
Vatandaş, daha sonra Başbakanlığa şikayet başvurusunda bulundu. Söz  konusu başvuru, Başbakanlık tarafından gönderilen Ankara Büyükşehir Belediyesince  reddedildi. 
 Otobüs şoförünün "Serbest Ankarakart" olmadan otobüsten  faydalanamayacağını söylediğini iddia eden vatandaş, daha sonra Kamu Denetçiliği  Kurumuna başvuruda bulundu. Vatandaş başvurusunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi  uygulamasında nüfus cüzdanlarını ibraz ederek ücretsiz toplu taşımadan  yararlandırıldıklarını belirterek, benzer uygulamanın Ankara'da da  gerçekleştirilmesini talep etti. 
 KDK, 65 yaş ve üzeri tüm vatandaşların şehir içi toplu taşıma  hizmetinden ücretsiz, pozitif ayrımcılığın amacı doğrultusunda herhangi bir  külfete katlanmaksızın yararlanmasını sağlayacak, nüfus cüzdanı dışında ayrıca  bir belge ibraz edilmesine gerek kalmadan seyahat etmeleri için yeni bir  düzenleyici işlem tesis edilmesi yönünde Ankara Büyükşehir Belediyesine tavsiyede  bulundu. 
İkinci bir öneri de getiren KDK, idarenin bu öneriyi uygun  bulmadığında, 65 yaş ve üzeri vatandaşların şehir dışında ikamet ettiklerini  belgelemeleri halinde şehir içi toplu taşıma hizmetinden ücretsiz olarak  yararlanmaları için sadece nüfus cüzdanının yeterli olacağı bir uygulamaya  geçilmesine ilişkin de tavsiye kararı verdi. 
   Karardan 
 Kararda, 4736 sayılı "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve  Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"da  yapılan değişiklikle 65 yaşın üstündeki vatandaşlara şehir içi toplu taşıma  hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakkı getirildiği hatırlatıldı. 
 Ücretsiz seyahat hakkından yararlanmaya ilişkin usul ve esasların  "Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği" ile belirlendiği aktarılan  kararda, söz konusu yönetmeliğe göre hakkın kullanımı için nüfus cüzdanının  yeterli olduğu kaydedildi. 
  Kararda, uygulamada, "Akıllı Kart" gibi kolaylaştırıcı tedbirlerin  faydalı olabileceği ancak il dışından gelen engelli ve yaşlı bireylerin bu haktan  yararlanmasına engel olunmaması için bu hakkın kullanımının söz konusu  uygulamalarla sınırlandırılmasının Kanuna ve yönetmelikte öngörülen hükümlere  uygun olmadığı kaydedildi. 
 "Uygulamayı zorlaştırıcı nitelikte" 
 Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde 65 yaş ve üzeri  vatandaşların ücretsiz toplu taşıma hizmetinden faydalanalabilmeleri için  "Serbest Ankarakart"a sahip olmaları gerektiği kaydedilen kararda, "65 yaş ve  üzeri ücretsiz toplu taşımadan yararlanmak isteyen vatandaşlardan başvuru  esnasında nüfus cüzdanı, bir adet vesikalık fotoğraf ve kart bedeli olarak 5 lira  istenilmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından öngörülen ancak konuya  ilişkin mevzuat hükümlerinde dahi öngörülmemiş tüm bu koşulların belirli bir yaş  üzerindeki kimselere tanınan pozitif ayrımcılığa yönelik ücretsiz toplu taşıma  uygulamasını zorlaştıracak niteliğe sahip olduğu hususunda kuşku  bulunmamaktadır." denildi. 
 Otobüslerde "Serbest Ankarakart" okutulmasının belediye tarafından  uygulamayı kolaylaştıracak bir tedbir olarak öngörüldüğünün bildirildiği kararda,  somut olayda, öngörülen bu uygulama zorunluluğu sebebiyle şikayetçinin ücretsiz  seyahat hakkının, Ankara'da ikamet etmemesi sebebiyle belediye tarafından  engellendiği aktarıldı. 
   "İdare işlemlerinde hukuka uygunluk yok" 
 Ankara Büyükşehir Belediyesince, ilgili yönetmelikte güvence altına  alınan "nüfus cüzdanını ibraz eden 65 yaş ve üzeri vatandaşın ücretsiz seyahat  hakkının herhangi bir gerekçeyle engellenemeyeceği" hükmünün ihlal edildiği  vurgulanan kararda, şunlar kaydedildi: 
 "65 yaş ve üzeri tüm vatandaşların şehir içi toplu taşıma hizmetinden  ücretsiz, pozitif ayrımcılığın amacı doğrultusunda herhangi bir külfete  katlanmaksızın yararlanmasını sağlayacak niteliğe sahip bulunmayan nüfus cüzdanı  dışında ayrıca bir belge ibraz edilmesi gerekliliği ve ilave koşullar öngörülmesi  yönünde tezahür eden idarenin işlemlerinde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna  ulaşılmıştır. 
  Diğer taraftan Ankara'nın başkent oluşu Anadolu'dan her gün büyük  sayıda vatandaşın seyahat ettiği ve iş takip ettiği dikkate alındığında bu  kişilerin büyük kenti tanımaları ve belirli noktalardaki 'Serbest Ankarakart'ı  temin etmede güçlük yaşayacakları da açıktır."

25 Eyl 2016 - 11:45 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?