Erdoğan 1044 gün sonra kürsüde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti genel başkanı olduktan sonra ilk grup toplantısına sloganlar eşliğinde girdi. Erdoğan 1044 gün sonra grup toplantısına katıldı.

GRUP toplantısını yöneten Başbakan Binali Yıldırım Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kürsüye davet etti. Erdoğan kürsüye gelirken hep bir ağızdan Samanyolu şarkısı ile karşılandı.

Erdoğan konuşmasının başında ,"Açıkça söylemek lazım ki AK parti devrimcidir. AK Parti'nin devrimci yönü olmasa bunca yıldır iktidarda kalamazdı." dedi. Konuşmasında FETÖ davalarına da değinen Erdoğan " Dünyaya sesleniyorum. eğer iade yanaşmazsanız. yarın sizin istediklerinizden bizde olan varsa alamayacaksınız. Ettiniz ettiniz etmezseniz siz bilirsiniz "men dakka dukka" dedi. Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Özellikle MYK ve grup toplantılarımıza mümkün olduğu kadar iştirak etmeye çalışacağım. Ancak bilindiği gibi 'cumhurbaşkanı' sıfatıyla yürütmem gereken pek çok görev de bulunuyor. Bu sebeple şahsen katılamadığım toplantılara da ihdas ettiğimiz özellikle genel başkan vekilliğiyle birlikte onları da Sayın Binali Yıldırım kardeşim başkanlık ederek yürütecektir." dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında sözlerine toplantının ülke, millet, demokrasi ve gelecek için hayırlara vesile olmasını Allah'tan temenni ederek başladı.

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan mübarek Ramazan-ı Şerifi tebrik eden Erdoğan, geçen çarşamba akşamı Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremden dolayı bölgede yaşayan vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Erdoğan, depremde can kaybının bulunmadığını, bazı binalarda hasarların meydana geldiğini belirterek, AFAD, Kızılay, ilgili kuruluşların ve hükümetin, vatandaşlara destek olmak için hemen bölgeye gittiğini, hemen çalışmalarına başlamaları sebebiyle oradaki acının az da olsa dindiğini ama en büyük tesellinin can kaybının yaşanmaması olduğunu vurguladı.

Dün vefat eden merhum Alparslan Türkeş'in yakın çalışma arkadaşlarından Ahmet Er'e Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileyen Erdoğan, kendisiyle en son 7 Mart'ta telefonla görüştüğünü ve kendisine şifa dileğinde bulunduğunu aktardı.

336 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETRİLDİ

Erdoğan, Türkiye'nin, terör örgütleriyle yürüttüğü mücadelesinde çok önemli mesafeler kat ettiği bir dönemden geçtiğine işaret ederek, "Sadece son iki ayda yurt içi ve dışında 336 teröristi etkisiz hale getiren güvenlik güçlerimiz maalesef asker, polis ve güvenlik korucusu olarak 43'te şehit vermiştir. Terör örgütünün geçmişte hiç girilmemiş, girilememiş inlerine girip hem rekor düzeyde silah, mühimmat ele geçiren hem de teröristlere dağları, mağaraları dar eden kahraman güvenlik güçlerimize şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum." ifadesini kullandı. Şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı dileyen Erdoğan, şehit ve gazilerin bu fedakarlıklarının boşa gitmeyeceğini, Türkiye'nin çok geniş bir alanda yürüttüğü istiklal ve istikbal mücadelesini mutlaka zaferle sonuçlandıracağını bildirdi.

TAM OLARAK 1044 GÜN SONRA

Erdoğan, salonda bulunanlara, "En son 22 Temmuz 2014'te, sizlerle bu salonda birlikte olmuştuk. Yaklaşık 34 ay, tam olarak da bin 44 gün sonra bir kez daha burada, bu salonda sizlerle beraber olmanın bahtiyarlığını yaşıyorum." dedi

16 Nisan halk oylamasının getirdiği yeniliklerden birisinin de "cumhurbaşkanının parti üyeliğinin ve parti faaliyetlerine iştirakı"nın önünün açılmış olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Anayasa değişikliğinin, 25 milyon 157 bin gibi demokrasi tarihimizin rekoru olan 'evet' sayısıyla kabul edilmesinin ardından biz de bu hakkımızı kullanmış oluyoruz. 2 Mayıs tarihinde davete icabetle AK Parti Genel Merkezine giderek, partimize üye olduk. Ardından 21 Mayıs'ta toplanan üçüncü olağanüstü büyük kongremizde delegelerimizin teveccühüyle genel başkanlık görevine seçildik.

Dün, genel merkezimizde Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantımızı yaparak, Merkez Yürütme Kurulumuzu da belirledik. Bugün de grup toplantımızı gerçekleştirmek üzere Meclisteyiz, durmak yok yola devam. İnşallah bundan sonra partimizin tüm çalışmalarında beraber olacağız ve bundan sonra işimiz çok daha zor bunu da özellikle ifade etmek durumundayım. Özellikle MYK ve grup toplantılarımıza mümkün olduğu kadar iştirak etmeye çalışacağım. Ancak bilindiği gibi 'cumhurbaşkanı' sıfatıyla yürütmem gereken pek çok görev de bulunuyor. Bu sebeple şahsen katılamadığım toplantılara da ihdas ettiğimiz özellikle genel başkan vekilliğiyle birlikte onları da Sayın Binali Yıldırım kardeşim başkanlık ederek yürütecektir."

Erdoğan, Başbakan Yıldırım'ın, demokrasi tarihe altın harflerle yazılacak bir süreci başarıyla yürüttüğünü vurgulayarak, kendisine bugüne kadar yaptığı tüm çalışmalar için teşekkürlerini iletti.

AK PARTİ DEVRİMCİDİR

AK Parti elbette, aynı zamanda muhafazakardır. Milletimizin değerlerine saldırılmasına karşı çıkmış, bu değerlere sımsıkı sahip çıkmıştır. Bunun için Açıkça söylemek lazım  AK Parti devrimcidir. AK Parti'nin devrimci yönü olmasa bunca yıldır iktidarda kalamazdı. 'Devrimciyim' diye söyleyenlere sesleniyorum, AK Parti'nin attığı adımları hanginiz attınız. Bizi bile kapatmaya yeltendiniz. AK Parti'nin varlığı onları ciddi manada ürkütüyor. Aynı şekilde bu ülkede kılık kıyafet noktasında bizim yavrularımızı üniversite kapılarından kovanlar siz olmadınız mı? Nerede özgürlüğünüz? 'Özgürlük benim sınıfımda olanlara olur' mantığı yoktur, böyle bir şey olamaz. Her yerde başı açık, örtülü el ele kol kola yürüyorlar. Demek ki oluyor. Bu milletin fertlerini birbirine düşman ettiğiniz sürece bu ülkede bu millet size iktidar vermez."

YÜKSEKOVA VE CİZRE DAHA FARKLI VE GÜÇLÜ BİR ŞEHİR OLACAK

Hakkari biz milletvekili vermediği için Selahaddin Eyyubi havalimanını yapmamazlık etmedik. Şırnak ve Cizre'ye şehir sözümüz var. Bu sadece kentsel dönüşümdür. Olay sadece valiliğin ve bazı kurumların taşınmasıdır.  Hakkari'deki şehri nereye taşıyoruz. Yüksekova'ya Aynı şekilde Şırnak Cizre için geçerlidir. Çok daha farklı ve güçlü bir şehir olma fırsatı yakalayacaklar.

EĞER İADE ETMEZSENİZ...

AK Parti milleti devleteiyle buluşturdu. 15 Temmuz bunun en büyük tezahürüdür.

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yargılama sonucundaki mahkeme kararlarıyla şehitlerin ve gazilerin ailelerine haklarının ve iadeyi itibarlarının temin edileceğini belirterek, "Aynı zamanda da dünyada bunları korumaya kalkan ülkelere karşı da 'Daha ne istiyorsunuz, buyurun size yargı kararları' deyip bunları da onların önüne koyacağız. Üzerlerine düşeni yaparlar veya yapmazlar, önemli değil. Ama şimdi de dünyaya sesleniyorum buradan. Diyorum ki eğer sizler iadeyi itibara yardımcı olmazsanız, bilesiniz ki yarın bir gün sizlerin de bizim elimize düşenleriniz olduğu zaman istediğinizde bunları bizden alamayacaksınız. Bunu bilin." dedi.

 Dünyaya  sesleniyorum. eğer iade yanaşmazsanız. yarın sizin istediklerinizden bizde olan varsa alamayacaksınız. Ettiniz ettiniz etmezseniz siz bilirsiniz "men dakka dukka"

AK PARTİ'DE YENİ DÖNEM

16 Nisan halk oylamasıyla kabul edilen yeni yönetim sistemi devrim mahiyetinde bir reformdur.  MKYK'da henüz 20'li yaşların başındaki iki kızımız yer aldı. Bunun yanında 40 ve daha yaş altı gruptan 16 vatandaşımız bulunuyor. Meclis grubumuzuun yaş ortalaması da 52.

Milletimiz bizden hiç vazgeçmedi. 367 garabeti, kapatma davası, gezi olayları, FETÖ ile PKK ile mücadele başta olmak üzere her kritik hadisede milletimiz yanımızda yer aldı. 15 Temmuz'la birlikte artık can borcumuzun da olduğu milletimize artık daha fazla hizmet edebileceğimizi düşünüyorum. Bakanlarımızdan 180 günlük eylem planı istedim. Bu program da vatandaşlarımızın sorunlarına hızlı çözüm olacaktır. 2023 hedeflerimiz zaten asıl başarı çıtamız olarak geçerliliğini sürdürüyor. Yeni bir çalışmaya da başladık. 2053 vizyonumuzun alt yapısını oluşturacaktır. Her reform asıl olarak yasa ve anayasa değişikliği demektir. 2019 seçimleri ile birlikte yürürlüğe girecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için uyum yasaları çıkarılacak. Milletimiz için, ülkemiz için bu yükü hep birlikte omuzlayacağız. Yeni Türkiye'nin inşasında omurga görevini yine sizler üstleneceksiniz. AK Parti milletin bağrından çıkmış bir partidir. Milletimizde irtibatımızın zayıfladığı gün Allah korusun bizim bittiğimiz gün olacaktır.

"MİLLETİMİZİN TAMAMINA ULAŞACAK BİR ÇALIŞMA PROGRAMI HAZIRLIYORUZ"

Siyasette ciddi bir rakibimiz olmadığı için bir anlamda hizmetler konusunda kendimizle yarışıyoruz. Başarı çıtasını sürekli daha yukarıya taşıyoruz, taşımak mecburiyetindeyiz. 16 Nisan'da kabul edilen anayasa değişikliği ile artık çıta yüzde 50+1'e yükseldi. 2011 ile ve 1 Kasım'da aldığımız tarihimizin en yüksek oy oranları dahi artık yeterli değil. Her ikisinde de yüzde 50'nin üzerine çıkmadan milletimize arzu ettiği hizmeti veremeyiz. Sandıkta yüzde 50'nin üzerine çıkmak için milletimizin tamamını kucaklamak zorundayız. 80 milyonun tamamına ulaşacak bir çalışma programı hazırlıyoruz.

TEŞKİLATLARI BU YIL SONUNDA GÜNCELLEYECEĞİZ

"Bu yıl sonuna kadar bir defa il teşkilatlarımız, ilçe teşkilatlarımız, belde teşkilatlarımızı güncelleyeceğiz, yeniden gözden geçireceğiz. Çünkü ortada bir metal yorgunluğu var, bunu aşmamız lazım. Onun için de çok daha dinamik ve çok daha gayretkeş ekiplerle inşallah 2019'a hazırlanmamız gerekiyor."

BİNALİ YILDIRIM: AK PARTİ GRUBU SİZİ ÖZLEDİ

Toplantıyı açan Binali Yıldırım  "grup sizi özledi cumhurbaşkanım" dedi.  Yıldırım sözlerine şöyle devam etti.

Sayın cumhurbaşkanımızı kurucu genel başkanımızı partisiyle buluşturduk. 21 Mayıs'ta olağanüstü genel kurulla AK Parti genel Başkanı olarak seçtik. Yeni dönemin milletimize hayılı uğurlu olmasını diliyorum.

Türkiye 2017 anayasa değişikliğinden sonra yeni bir döneme girmiştir. Bu yeni dönem. Güçlü iktidar devamlı istikrar dönemidir.

Türkiye'de hiç kimse demokrasi dışı girişimlere teşebbüs edemeyecektir. Halkın iradesi develet hakim olacaktır. Bu da sürekli istikrarı beraberinde getirecekti.

Partimizin ilkelerine ters düşecek hiçbir yanlışın içinde olmamaya gayret ettim ve bizim yol arkadaşlarımızın vatandaşlarımızın beklentilerini karşılamak için arkadaşlarımızla var gücümüzle çalıştık. 1 yıl kısa süre ama bu yıl ileri ki dönemlerde de çok konuşulacak. Çünkü bu yıl içinde Türkiye darbe gördü ama Sayın Cumhurbaşkanım bu seferki öncekiler gibi olmadı. Bu sefer karşılarında ceketini alan siyasetçiler değil darbecilere darbe vuran bir Cumhurbaşkanı gördüler bir millet gördüler. Türk demokrasi tarihinde darbelere darbe vurulduğu bir dönem başladı.

Sayın cumhurbaşkanım hep söylediğiniz bir şey var karar söz milletindir. Millet 16 nİsan'da kararını verdi.  liderliğinizde yeni sistemin hazırlıklarının en titiz bir şekilde yapılcağı bir dönem olacak. Siz başımızda olduğunuz sürece Türkiye'nin yapılamaz ve çözülemez denilen sorunlarını çözüp Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştıracak çalışmayı yapacağız.

30 May 2017 - 13:18 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?