Eksik dişler gıcırdamaya neden oluyor!

Günlük yaşam streslerinin temel neden olarak gösterildiği diş gıcırdamasının eksik dişlerden kaynaklandığı belirtildi

DENTAPOLİTANDiş Hastanesi Diş hekimi Fatma Tüylüoğlu, "Toplumun büyük bir çoğunluğunda görülen ve gece uykuda diş sıkmayla başlayan problem, artık günlük yaşantıda uzun süre süren diş gıcırdatmayla karşımıza çıkmaktadır. Stresler temel kaynak olarak gösterilsede diş dizilimi bozuklukları ve hatalı kapanışlara sahip olan bireylerde de diş gıcırdatmasını sıklıkla görmekteyiz" dedi.

İstemsiz diş sürtünemesinin halk arasında "diş gıcırdatma" olarak adlandırıldığına dikkat çeken Tüylüoğlu, "Toplumun büyük bir çoğunluğunda görülen ve gece uykuda diş sıkmayla başlayan problem, artık günlük yaşantıda uzun süre süren diş gıcırdatmayla karşımıza çıkmaktadır. Günlük yaşanılan stresler temel kaynak olarak gösterilsede ortodontik diş dizilimi bozuklukları ve hatalı kapanışlara sahip olan bireylerde de diş gıcırdatmasını sıklıkla görmekteyiz"diye konuştu.

ÇENE KİLİTLENMESİNE YOL AÇABİLİR!

Diş gıcırtmasının ağız, diş ve çevre dokularda geridönüşü olmayan problemlere yol açtığına vurgu yapan Tüylüoğlu, "Diş sert dokularında aşınma, dişlerde kırılma, aşırı hassasiyet, diş eti dokularında problemler dişlerde sallanma, baş boyun bölgesinde ağrı, çene ekleminde problem, ağız açıp-kapmada kısıtlama, çene kitlenmesi gibi birçok problemlerle karşılaşabiliriz" şeklinde konuştu.

Dentapolitan Diş Hastanesi Diş hekimi Fatma Tüylüoğlu, şöyle devam etti: "Diş gıcırtmasınına sahip hastalar özelikle bu tedavinin birçok dokuyu etkilediğini bilmeli ve konuda uzmanlaşmış çene cerrahisi uzmanı ve çene ortopedisi uzmanından oluşan ekip tarafından muayene edildikten sonra, tedavi için teşhis ve planma yapılması gerekir. Bu teşhis planlama da ileri teknoloji görüntülemeye ihtiyaç duyulur. Kişiye özel eklem splintleri kullanımını takiben planlama yapılarak gerekli durumlarda ilaç tedavisi, eklem içi yıkama yapılabilinir. Eksik dişler varsa bunlarda yapılıp, hasta düzenli kontrollere çağrılır."

24 Şubat 2016 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.