Davutoğlu'ndan 4 bakan kararına ilk yorum

AK Parti lideri Ahmet Davutoğlu partisinin grup toplantısında konuşma yaptı

BAŞBAKAN

Davutoğlu partisinin grup toplantısına katıldı.

Davutoğlu konuşmasında "paralel yapıya" yüklenirken, adları yosluzluk ve rüşvet iddialarına karışan AKP'li 4 eski bakan hakkında verilen Meclis komisyon kararına da ilk yorumunu yaptı. Davutoğlu, komisyonun "vicdanıyla karar verdiğini" belirterek AK Parti olarak hiçbir müdahalede bulunmadıklarını söyledi.

Davutoğlu komisyonun verdiği kararı yorumlarken bir de Toros dağlarında tekrar edilen bir şiiri okudu. Davutoğlu, "Geçme namerd köprüsünden ko aparsın su seni, yatma tilki gölgesinde ko yesin aslan seni" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

PARALEL ÇETE KARA HABER TELLALLIĞI YAPTI

Hep kara haber tellallığı yaptılar. Paralel çete, onun uluslararası tetikçileri ve yurt içindeki işbirlikçileri hep karahaber tellallığı yaptılar.

Dün sabah karamsar tablo bekleyenler şok yaşadılar. Enflasyon düşüş ile 8,17'ye seviyelerinde. Bu son yılların en düşük seviyesi. Bu iniş trendi devam edecek. İstanbul Borsası da son iki yılın rekoru kırıldı. Eskiden böyle siyasi tartışmalar varsa borsa çöker, enflasyon tırmanırdı. Halbuki dün aslında bu iki rekorla Türk ekonomisi sağlamlığını ispat etti.

BİZİM HESAP SORMAMIZIN VAKTİ

Herkes hesap soruyor bizim de hesap sormamızın vakti. Bahçeli konuşuyor. Yolsuzluk deyince biz 2001 krizini hatırlatırız. Bir gecede yüzde 7 binlere çıkan faizleri hatırlatırız. Ekonomimiz Ak bir siyasetin elinde bu başarıyı gerçekleştirmiştir. Ekonomide kriz bekleyenler daha çok beklerler. Biz milletin duasını, halkımızın güvenini ve en önemlisi de bu toprakların bereketini temsil ediyoruz bereketini.

PARALEL ÇETENİN SÖZCÜLERİ AĞIZ BİRLİĞİ ETTİ

Türkiye'yi uluslararası alanda yalnızlaştırma ve itibarısızlaştırma niyetine girdiler. One minute'a kadar bunu götürebilirsiniz. Bir anda sanki düğmeye basmış gibi uluslararası medya, bugünlerde onlarda yazı yazan paralel çetelerin sözcüleri, içerdeki işbirlikçileri, dışardaki teşvikçileri ağız birliği ettiler. Soğuk savaştan bu yana İslam dünyası otoriterleşme, diktatörleşme ve terörle itham edilerek kara bir dünya olarak takdim edildi. Bir hikaye bütün bu algıyı bozdu. Türkiye'de AK Parti'nin iktidara gelmesiyle oluşan başarı hikayesi sadece Türkiye'nin değil karalanan İslam dünyasının ve mazlum milletlerin hepsinde bir ümit ışığı uyandırdı. İşte son yıllarda bize karşı yöneltilen uluslararası operasyonların arkasında bu başarı hikayesini karalama çabası var.

Ortadoğu'da demokrasi talebinde bulunanlar AK Parti'nin başarı hikayesini görerek yola çıktılar. Bütün uluslararası medya operasyonlarıyla aslında tam da bir başarı hikayesini karalayarak bütün dünyada yükselen AK Parti'yi karalamak istediler.

MAKEDONYALILARA 3 HEDİYEMİZ VAR

Makedonya'da her isteyene 3 hediyemiz olacak. Al bayrağımız, Kuran-ı Azimüşşan ve Türkçe sözlük. İşte birileri bundan rahatsız oluyorlar. Al bayrağın Balkanlarda, Gazze'de Somali'de her evde oluşuna saldırıyorlar. Biz de inadına bu misyonu sürdüreceğiz.

Onlar Türkiye sağlam dursun Balkanlar bize emanet diyorlar. Biz de Al bayrağa, Kur'an'a, Türkçe'ye sahip çıkın sizin geleceğiniz bize emanet diyoruz. Küçük hesapları olanlar bunu anlayamazlar.

KOMİSYON KARARI NE YÖNDE OLURSA OLSUN

Komisyon kararı ne yönde olursa olsun, geçen sene yaşadıklarımız, daha da öncesinde 7 Şubat 2012'de MİT müsteşarımızın sorguya çağrılması, Gezi olayları, 17-25 Aralık, Mit tırlarına operasyon, DIşişleri'nin dinlenmesi, bütün bu süreç şeksiz şüphesiz darbe süreciydi, biz de bu sürecin karşısında dimdik durduk. Birileri Türkiye'nin demokrasisine darbe vurmak istedi. Hiç şek ve şüphe olmasın ki bu teşebbüs akim kalmıştır ve bunu yapanlar bugün tarih ve millet önünde de hem mahçup hem de mahkumdurlar.

PARALEL ÇETE BU HESAPLARA GİRMİŞKEN

Paralel çete bu hesaplar içine girmişken, tek başına değil, bugün bu tartışmaları yürütmeye çalışan muhalefete sesleniyorum. Biz bir yıldır muhasebe yapıyoruz siz de yapın. CHP milletvekili çıktı dedi ki, Kılıçdaroğlu'nun yüzüne bakarak söyledi, bu darbelere karşı siz ne yaptınız, işbirliği yaptınız. 27 Mayıs'taki darbecilerle işbirliği yaptığınız gibi, 28 Şubat'taki ikna odacıları partinize taşıdığınız gibi, paralellerin darbe teşebbüsünde de yer aldınız. Hiçbir gelişme bu gerçeği örtemez. CHP ve MHP paralel çeteyle birlikte 30 Mart seçimlerine değişik yerlerde koalisyonla girdik. 10 Ağustos seçimlerine de çatı adayla girdiler. Çatı aday tam bir darbe koalisyonunun adıydı ama millet biz çatıyı anlamayız biz temeldeki ahlak ve inanca bakarız dedi ve sayın Cumhurbaşkanımızı o makama getirdi.

ŞİŞLİ ÖRNEĞİ: CHP'DE VESAYET KÜLTÜRÜ VAR

Son bir yıl içnde verdiğimiz mücadeleyle sadece AK Parti'yi değil demokrasiyi savunduk. Haksız şekilde dinlenen vatandaşların hukukunu savunduk. CHP ise ne yaptı, son derece oportünist biçimde dinleme yapanlara sahip çıktı. Milli iradeyi vesayet altına almak isteyenlerle işbirliği yaptı. CHP'nin kimseye söyleyecek bir sözü yok. Sadece Şişli'de, mikro bir ölçek.. Şişli'de yaşananlara bakın. Şişli'nin eski başkanı CHP'nin büyükşehir adayı oldu. Onun oğlu yeni Şişli başkanının yanına veriliyor. Eğer Hayri İnönü seçilirse görevi eski başkanın oğluna devredecek. Mafya devreye giriyor. Burada bir pazarlık kültürü var, demokrasi yok, vesayet kültürü var. Genlerine sinmiş bir vesayet kültürü. Saltanat kültürü var. Babadan oğula geçiyor. Tehdit şantaj kültürü var. Pazarlıktan, şantajdan, saltanattan demokrasi ve cumhuriyet çıkar mı? Çıkmaz. Şişli ölçeğinde bile bunu başaramayanlar Türkiye ölçeğinde hangi iddia da bulunabilir?

AK PARTİ KOMİSYONA MÜDAHALE ETMEDİ

Soruşturma komisyonu hukuki bir süreçtir. Şimdi geçen sene ilgili bakanlarla ilgili iddialar ortaya atıldığında bakanlar görevlerinden istifa ettiler. AKP'nin iradesiyle komisyon kuruldu. Ama komisyon kurulduktan sonra yasal ve anayasal olarak komisyona etkide bulunmak hukuka aykırıdır. Komisyonun kendi doğası içinde işlemesine izin vermek gerekir. Bir kez daha söylüyorum, bu süreç içinde hiçbir şekilde komisyona müdahil olmadık komisyon üyelerine telkinde bulunmadık. Ama CHP ve diğer muhalefete baktığınızda her gün ihsası reye başvurdular. İhsası reyde bulunmak bir suçtur. Biz soruşturma komisyonunu AKP olarak kurduk. Süreç esnasında hiçbir müdahalede bulunmadık. Şimdi herkesin soruşturma komisyonundan çıkan rapora saygı duyması gerekir detayları beklemesi gerekir. Yüce meclisimiz bu konudaki nihai kararını aynı hukuki normlar içinde verecek. Hiçbir şekilde bu tarz bir müdahale doğru değildir. Soruşturma komisyonu kendi vicdanıyla bir karar vermiştir, raporunu verecektir. Biz AK Parti grubu olarak bu konuda siyasetin atması gereken tüm adımları attık.

GEÇME NAMERT KÖPRÜSÜNDEM KO GÖTÜRSÜN SU SENİ...

Şimdi kendi kanaatleri yönünde yüce meclisi ve AK Parti kadrolarını yöneltmeye çalışanlar var. AK Parti bir vicdan, bir ahlak ve bir reform hareketidir. 4. Murat'a atfedilen bir söz var. Geçme namerd köprüsünden ko aparsın su seni, yatma tilki gölgesinde ko yesin aslan seni.... Sureti haktan görünerek küçük hesaplarla AK Parti kadroları üzerinden yönlendirme yapanlar bilsinler ki biz namerdin köprüsünden hiç geçmedik. Biz hiç bir zaman tehditlere boyun eğmedik. Biz aslanlara karşı mücadele ettik ama arkamıza milletimizi aldık. AK Parti siyasette vicdanına adaletin ta kendisidir. Reformun ve yolsuzlukla mücadelenin de ta kendisidir. Neyi ne zaman yapacağımıza biz karar veririz. Kimse AK Parti üzerinde oyun oynamaya kalkmasın. AK Parti sadece meclis grubundan oluşan bir hareket değildir. AK Parti sadece 9 milyon üyesinden oluşan bir hareket değildir. AK Parti tarihin derinilğinden gelip ebediyete yürüyen bir ruhun tecessüm etmiş şeklidir. Evladı fatihanın bugünkü siyasi adıdır. Bize yardım yok mu diyen Gazzelinin Somalilinin dönüp baktığı merhamet hareketinin adıdır. AK Parti Arakan'da secdeye kapanıp dua eden Müslümanların duasıdır. AK Parti milletimizin yüz yıllar süren o güzel yürüyüşünün bugünkü halidir, geleceğe yürüyen ismidir.

06 Oca 2015 - 12:02 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?