Çocuklarla ilk gün okulda kalmayın!

Ailelerin yaptığı en büyük yanlışlardan biri, çocukların okula alışma sürecini kolaylaştırmak amacıyla, uzun süre okulda bulunmalarıdır

AİLELERİN yaptğı en büyük yanlışlardan biri, çocukların okula alışma sürecini kolaylaştırmak amacıyla, uzun süre okulda bulunmalarıdır. Eğitim sistemine getirilen yeni düzenlemeyle,60 ayı dolduran çocuklar artık birinci sınıf öğrencisi olmaya başladı. Bir yıldır uygulanan sistem, hala birçok ebeveynin aklında soru işaretleri bırakıyor. Konuyla ilgili birçok farklı görüş olması ise aileler arasında, çocuklarının yeterli olgunlukta olmasını sorgulamasına neden oluyor. İşte bu sorulara cevap bulmaya çalıştık… 

Okula başlamak için 6 yaş doğru mu?

Son çocukluk dönemi olarak adlandırılan 6 yaş, çocuğun dil ve motor becerilerinin geliştiği süreçtir. Çocuk bu dönemde kendi başına birey olma bilincine erişir. Okulda gerekli olan; tuvalet gereksinimi, el yüz yıkama, ayakkabı bağlama, gömleğini ilikleme gibi öz bakım ihtiyacını karşılayabilecek erişkinliktedir. Çocuklar, söylenenleri dikkatle dinleyebilme ve anlama yetisine sahip olacakları için okul disiplinine uyum sağlamakta problem yaşamayacaklardır. 6 yaş, hem motor, hem bilişsel gelişim olarak, okul çağı için yeterli olgunluktur. Çocukların okula uyumu nasıl sağlanmalıdır? Çocukların alışık olmadığı okul ortamında, yaşadığı stres ve panik doğal bir süreçtir. Ancak ebeveynler bazen, çocuklarına destek olmaya çalışırken yanlış yaklaşımlarla çocuklarda okul fobisi ya da bağımlı kişilik bozukluğu gibi ciddi problemlere neden olmaktadır. Çocuklar ailelerinin yüzlerindeki tedirginliği dahi algılayarak okul korkusu geliştirebilmektedirler. Çocukların okula uyum sağlayabilmesi için, çocuklara, okul öncesinde mutlaka gerekli açıklamalar yapılmalı ve okulla ilgili bilgiler verilmelidir. Bilişsel gelişimi artan 6 yaş çocukları olayların sebeplerini anlayabilecek olgunluktadırlar. Ailelerin net ve kesin tutum sergilemeleri ve özellikle rahat olmaları çocukların da stres yaşamasını engelleyecek ve güvende hissetmelerini sağlayacaktır.

Çocukların okula alışma sürecinde velilerin okulda bulunması gerekli midir?

Ailelerin yaptğı en büyük yanlışlardan biri, çocukların okula alışma sürecini kolaylaştırmak amacıyla, uzun süre okulda bulunmalarıdır. Günlerce çocuklarıyla birlikte okulda kalan ebeveynler, çocuklarının korkularını desteklemiş olmaktadırlar. Yeni bir ortama alışmaya çalışan çocuklar için ailelerin yanlarında bulunması onlara, ‘ ailem hep yanımda demek ki okul tehlikeli bir yer ‘ subilimine mesajı vermekte ve okul korkusu oluşturmalarına neden olmaktadır. 6 yaş; arkadaş ve oyun grubu kurabilmek için gerekli duygusal ve zihinsel gelişimlerinin tamamladığı dönemdir. Veliler çocuklarının sosyalleşmesi ve okulda kendilerini güvende hissedebilmeleri için onlara özerklik fırsatı vermelidir.

Okul fobisi geliştirmiş çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır? 

Çocukların geliştirdikleri kişilik yapısı çeşitliklerine göre bazı çocuklar, yaşıtlarına göre okula uyum sürecinde zorluklar yaşamakta ve okula gitmemek için direnmektedirler. Okul fobisi geliştirmiş çocuklara ailelerin yaklaşımı, çocukların bu süreci atlatmaları doğrultusunda belirleyici etmen olmaktadır. Ebeveynler öncelikle çocuklarının korkularını dinlemeli ve bu korkularının nedenlerini anlamaya çalışmalıdırlar. Korkulara kesinlikle küçümseyici bir üslupla yaklaşılmamalı ve çocuklara, önemsendikleri hissettirilmelidir. Çocukların korkuları öğrenildikten sonra, aileler çocuklarına açıklayıcı bilgiler vermeli ve onları korktukları konularda güvende hissettirerek rahatlatmaya çalışmalıdırlar. Okula gitmek istemeyen çocukları okula göndermemek çocuğun fobi geliştirmesine destek olmaktır. Okula gitmemek için direnç gösteren çocukların aileleri bir uzman yardımı almalıdırlar.

Çocuklara ev ödevleri nasıl yaptırılmalıdır?

Çocuklar bu dönemlerinde bilişsel gelişimlerinin yanı sıra psikomotor gelişimlerini de tamamlamaktadırlar. Aileler çocuklarının zihinsel gelişimine önem verirken, motor gelişimini ihmal etmemelidirler. Yoğun bir disiplin sisteminden gelen çocuklara, dinlenmeleri ve oyun oynamaları için fırsat verilmelidir. Ödev yapma süreleri ve oyun aralıkları dengelenerek çocukların sıkılmadan her iki gelişimi de desteklenmelidir. Hamur oyunları veya yapılan boyama, kesme gibi etkinlikler çocukların küçük motor kaslarını geliştirerek, kalem tutma gibi becerilerini geliştirerek okul hayatı için gerekli desteği de sağlayacaktır.

15 Eyl 2014 - 09:02 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce tam kapanmaya gidilmeli mi?