Plaja camii uygulaması

Hükümet; kıyı kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte önemli bir değişiklik yaptı

YÖNETMELİK değişikliği ile başta camiler olmak üzere ibadet yerleri, kıyılardaki sosyal ve teknik altyapı tesisleri içinde yer aldı. Buna göre, sahillerde cami, kilise gibi yasalarda ibadet yerleri olarak tanımlanan dini ibadet yerlerinin inşa edilmesine imkan sağlandı.Kıyı Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte Resmi gazete’de bugün yayınlanacak yönetmelik ile önemli değişiklik yapıldı.  Önceki yönetmeliğin 4. Maddesi şöyleydi: Sosyal ve Teknik Altyapı Tesisleri: Kıyıda yapılması zorunlu olan yapı ve tesislere hizmet veren ve kıyının kamu yararına kullanılmasını sağlayan, dalgakıran, kontrol kulesi, Deniz Feneri, trafo, su deposu, çekek rampası, biyolojik ve kimyevî arıtma sistemi, pis su ve sintine boşaltma istasyonu, elektrik, su, sağlık ünitesi, PTT, Fax, TV teçhizatı, yağ ve çöp toplama konteynerleri, yangın şebekesi veya itfaiye tesisi, lift sistemi, saniter üniteleri, otopark, yaya yolları, meydan, yeşil alan, çocuk bahçesi ve park ve benzeri altyapı tesisleridir.

İBADET YERİ HÜKMÜ EKLENDİ

Yönetmelik değişikliği ile bu yönetmeliğe şu hüküm eklendi: “3/8/1990 tarihli ve 20594 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 4 üncü maddesindeki  “Bakanlık” tanımı aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, “Sosyal ve Teknik Altyapı Tesisleri” tanımında yer alan “meydan,” ibaresinden sonra gelmek üzere “ibadet yeri,” ibaresi eklenmiş ve “Yat Limanı” tanımının son cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır. Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin  birinci fıkrasında yer alan “altyapı tesisleri,” ibaresinden sonra gelmek üzere “ibadet yeri,” ibaresi de eklendi. Yönetmelikte eski Bayındırlık Bakanlığı’nın yerine uygulama konusundaki yetkili bakanlığın     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olduğu da ifade edildi.

26 Temmuz 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

gokhan - Nereye boyle... Hedef 2023... Hersey ortada , cami icin zaten heryer izinsiz kacak yapiasmaya uygundu sadece sahiller kalmisti ve sahilde bulunan mekanlara yasak uygulamakk ancak bu sekilde yapilabilecekti... Uyan Turkiye NEREYE

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Temmuz 02:18
01

erhabener.... - yani milleti denize girerkende rahatsiz edecekler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Temmuz 02:18