'El birliği ile güç birliğine'

Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu olan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Alanya Fahri Tanıtım Kurulu Başkanı Refik Özdemir, vakfın Alanya'daki faaliyetleri ve TSK ile ilişkilerini anlattı

DÜNYANIN en güçlü ve bir o kadar da merhametli ordularından biri olan, binlerce yıllık tarihimizin mirasçısı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), hem kendi vatanını hem de dost ve kardeş ülkelerin hakkını savunmak için her zaman fedakarlık yapmıştır. Pazartesi Sohbeti'nde bu hafta, TSK’nın tarihini, yapısını, görevlerini ve başarılarını daha yakından tanıyarak, TSK’nın ihtiyaç duyduğu silah, araç ve gereçleri yurt içinde üretebilecek bir savunma sanayisine destek olmak, savaş gücünü artırmak ve halkla ordumuzun gönül bağını güçlendirmek amacıyla kurularak, "El birliği ile güç birliğine" mottosunu benimsemiş Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın (TSKGV) çalışmalarını inceleyeceğiz.

- Öncelikle sohbetimize katıldığınız için teşekkür ederiz, bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben Refik Özdemir, 1971 Kayseri, Develi doğumluyum. İlk, orta ve lise tahsilimi Develi'de tamamladım. Kayseri'de madencilik ve ticaret işleriyle uğraştım. 1991 yılında ailem ile beraber Alanya'ya yerleştik. Alanya'da çeşitli ticari işlerime devam ediyorum. Milli bir görev ve ibadet olarak kabul ettiğim Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Alanya Fahri Tanıtım Kurulu'nun kuruluşundan beri başkanlık görevimi sürdürüyorum. Evliyim ve dört çocuk babasıyım. Orta derecede Almanca ve İngilizce biliyorum.

- Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın temel amaçları ve faaliyet alanları nelerdir?

1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında karşılaşılan silah ambargosu, Türk Savunma Sanayii’nin gelişmesinde büyük bir rol oynamış ve savunma ihtiyaçlarının yerli ve milli imkanlarla karşılanmasının önemi kavranmıştır. Bu amaçla, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile büyük Türk milleti arasında manevi bir bağ oluşturmak suretiyle sağlanacak bağışlarla TSK’nın savaş gücünün artırılmasına katkıda bulunmak ve savunma sanayi şirketleri kurmak üzere 26 Eylül 1987’de 3388 sayılı yasa ile Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı kurulmuştur.
Vefakar bağışçılarımızın maddi ve manevi destekleri ile kurulan vakıf bağlı ortaklıkları; Aselsan, Roketsan, Tusaş, Havelsan, İşbir ve Aspilan, Türk Savunma Sanayiine milli ve yerli ürünler kazandırarak dışa bağımlılığı azaltmak doğrultusunda büyük bir azim ve kararlılıkla çalışmalarına devam etmektedir.
Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, her biri savunma sanayimizde önemli alanlarda faaliyet gösteren 6 bağlı ortaklığı ile 9 iştiraki olmak üzere toplam 15 şirkette doğrudan pay sahibidir. Cumhurbaşkanımızın Vakıf ve Mütevelli Heyet Başkanı olduğu Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Mütevelli Heyeti; Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanından oluşmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın amacı, “Milli harp sanayimizin geliştirilmesi, yeni harp sanayi dallarının kurulması, harp silah, araç ve gereçlerinin satın alınması suretiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savaş gücünün artırılmasına katkıda bulunmak üzere milletimizin maddi ve manevi desteğini sağlamak” olarak belirlenmiştir.
Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Alanya Fahri Tanıtım Kurulu, bu amaçlar doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmektedir.

- Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Alanya FTK Başkanlığı, TSK'ya nasıl destek sağlıyor?

Öncelikle sizi Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Alanya Fahri Tanıtım Kurulu hakkında bilgilendirmek istiyorum. Türkiye genelinde vali ve kaymakamlarımızın fahri başkanlığında oluşturulan ve gönüllü olarak görev yapan TSK Güçlendirme Vakfı Fahri Tanıtım Kurulları (FTK), vakfımızın tanıtımına önemli katkılar sağlamakta, büyük Türk milleti ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki gönül bağının pekiştirilmesinde adeta köprü görevi üstlenmektedir. Vakfın Fahri Tanıtım Kurulları, illerde valilerin, ilçelerde kaymakamların fahri başkanlığında oluşturulmaktadır. Alanya Fahri Tanıtım Kurulumuz 2009’da görevlendirilmiş olup, bugün de sayın Kaymakamımız Dr. Fatih Ürkmezer’in fahri başkanlığında faaliyetlerine devam etmektedir.

- Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Alanya FTK’nın faaliyetleri nelerdir?

Fahri Tanıtım Kurulu, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Türk halkı arasındaki gönül köprüsünü kuvvetlendirmek maksadıyla şu faaliyetleri yürütmektedir:
FTK fahri başkanı, kaymakamımızdan izin alarak bağış kampanyası düzenler, vakıf hakkında konferans ve sunumlar gerçekleştirir, sergi, festival, fuar ve panayır gibi etkinliklerde vakıf standı açar ve tanıtım malzemeleri dağıtır, dini ve milli bayramlarda, kurtuluş günlerinde kentin belirli yerlerinde vakfı temsil eder, vakıf adına günü kutlayan pankartlar asar, ilçemizdeki kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ile yazılı ve görsel basın kuruluşlarını ziyaret eder ve vakıf hakkında bilgi verir, ilçede bulunan bağışçıları ziyaret ederek sorunları ile ilgilenir.
Ayrıca hayırsever vatandaşlarımızdan, vakfımızın bağış esasları doğrultusunda nakdi ve taşınmaz bağış yapmalarını ister.

- Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Alanya Fahri Tanıtım Kurulu'nun bugüne kadar gerçekleştirdiği faaliyetler nelerdir?

TSKGV Alanya FTK Başkanlığı ofisini açtık. Açılışımızı, vakfımızın genel müdürü E. Tümgeneral Sadık Piyade, bölge temsilcimiz E. Albay Gültekin Aşer ve fahri tanıtım kurulu başkanı Alanya Kaymakamımız Dr. Fatih Ürkmezer’in katılımlarıyla gerçekleştirdik. Vakfımızın genel müdürü tarafından tanıtım sunumu yapıldı. Şehit yakınları ve gazilerimiz açılışa ve sunuma davet edilerek onurlandırıldı. Kamu kurum temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımız davet edilerek katılımları sağlandı.
Bağışçılarımızı halkımıza tanıtarak madalya, berat ve belgelerini takdim ettik. Kamu kurumlarımızı ve sivil toplum örgütlerini ziyaret ettik. Ofisimize gelen ziyaretçilerimizi kabul ederek çalışmalarımız ve yapacağımız faaliyetler hakkında bilgilendirdik. Alanya’da bulunan üniversitelerimizin rektörlerini ziyaret ettik ve ofisimize ziyaretlerinde çalışmalarımız hakkında kendilerini bilgilendirdik. Ortak iş birliğine her zaman hazır olduğumuzu ifade ettik.
Vakfımızın iştiraklerinin ürettiği harp, araç ve gereçlerinin maketlerini ofisimizde sergileyerek halkımızın bilgisine sunduk. Milli ve dini bayramlarda, önemli günlerde vakfımızı temsil ettik. Şehrimizin önemli noktalarında stantlar açarak vakfımızın tanıtımını sağladık. Vakfımızın tanıtımı ve faaliyetleri ile ilgili okullarımızda çalışmalar yaptık. Yazılı ve görsel basında programlara katılarak vakfımızın tanıtımı ve faaliyetlerini anlattık. Şehit aileleri ve gazilerimizi ziyaret ettik. Bundan sonra da fahri tanıtım kurulumuzun faaliyetleri artarak devam edecektir.

- Vakıf, temel amacının dışında toplumun genelinde farkındalık oluşturma amacını güdüyor mu? Bu konuda hangi faaliyetler yürütülüyor?

TSKGV Alanya FTK olarak, cumhurbaşkanımızın belirlediği politikalar çerçevesinde, TSKGV yönetim kurulu, genel müdürlüğü ve bölge temsilciliğinin talimatlarına ve FTK faaliyet ve çalışma esaslarına göre, Alanya fahri başkanımız Kaymakam Fatih Ürkmezer başkanlığında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Büyük Türk milleti ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki gönül köprüsünü sürdürmek ve güçlendirmek, ordu millet olgusunu ve duygusunu kuvvetlendirmek, “Vakıfa sahip çıkmak, devletimize, vatanımıza, milletimize ve bayrağımıza sahip çıkmaktır” değerini milletimizin yüreğine nakşetmek, yerli ve milli savaş sanayinin istiklal ve istikbale sahip çıkmak olduğu düsturunu gönüllere ve beyinlere yerleştirmek, milletimizin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne maddi ve manevi desteğini sağlamak amacıyla faaliyet gösteriyoruz.

- TSKGV'ye nasıl katkıda bulunabiliriz veya destek sağlayabiliriz?

Türk Milleti olarak, Türk Milletinin kaderinde büyük rol oynayan vakfımızın güçlenmesi için her birimize büyük görevler düşmektedir. Özellikle yazılı ve görsel basınımızın, vakfın tanıtılması ve güçlendirilmesindeki rolü büyük önem taşımaktadır. Vakfımızın misyonu ve faaliyetlerini tanıtırsak, vakfın iştirakçileri olan şirketlerimiz ülke savunması için kahraman ordumuza ürettiği harp araç, gereç ve malzemelerin tanıtılması; nakdi ve taşınmaz bağışların arttırılması, bağışçıların tanıtılması, Türk milletinin vakfımıza olan teveccüh ve desteğinin artmasına büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bağışçılarımıza, yaptıkları bağış karşılığında teşekkür belgesi, madalya ve berat belgesi takdim edilmektedir. Banka yoluyla yapılacak bağışlar EFT veya havale yolu ile vakfın hesap veya IBAN numaraları kullanılarak yapılabilmektedir. Ayrıca bankaların internet ve mobil sitelerinin bağış modülünün bulunduğu bölümden TSK Güçlendirme Vakfı seçilerek de bağış yapılabilmektedir. EFT ve havale yoluyla yapılan bağışlarda banka masraf ücreti alınmaktadır. Bağış modülünden yapılan bağışlarda bankalar tarafından hiçbir ücret talep edilmemektedir. Bağış modülünden yapılan bağışlarda adres ve iletişim bilgileri vakfa bankalar tarafından bildirilmekte ve bağışçılarımızın hak ettikleri belge ve madalyalar adreslerine gönderilmektedir. Yurt dışından bağış yapmak isteyen bağışçılarımız, SWIFT kodu kullanarak vakfın IBAN numarasına bağış yapabilmektedir. Bu bağış yöntemleri dışında vakfımız tarafından hiçbir şahıs ya da kuruma bağış toplama yetki ve görevi verilmemiştir.

- TSKGV Alanya olarak gelecekteki hedefleriniz ve planladığınız projeleriniz nelerdir?

Fahri Tanıtım Kurulu olarak bahsettiğimiz bütün çalışmalarla Alanya’mızın vakfımıza maddi ve manevi katkılarını sağlamak önceliğimiz olacaktır. Vakfımızın sahibi olduğu savunma sanayi şirketlerimizden Alanya’ya yatırım yapılması konusunda çalışmalarımız olacaktır. Bu çalışmaların hem ülkemize hem Alanya’mıza yatırım ve istihdam olarak büyük katkıda bulunacağına inanıyoruz. Bu konuda öncelikle Alanya Belediyesi ve Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nı iş birliğine davet ediyoruz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda ve cumhurbaşkanımızın Türkiye Yüzyılı vizyonu hedefiyle, "Yüzde yüz yerli üretim" sloganıyla çıktığımız bu yolda yılmadan ve usanmadan çalışacağız. Milletimizin ordumuzla olan gönül bağı ve desteği gücümüze güç katıyor.

Kaynak: Adil Bedirhan YÜCEL

06 Kas 2023 - 04:44 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Çorum Haber