ADD Alanya'dan 'Kemalizm' çağrısı

ADD Alanya Şube Başkanı Zuhal Sirkeli, Cumhuriyet Bayramı mesajında "Bugün yıllardır unutturulmaya çalışılan Kemalizm’i, yani Atatürkçülüğü anımsama, gerçek anlamıyla anlama ve uygulama zamanıdır. Çünkü karşı devrim bir zehirdir, panzehiri de Kemalizm'dir" dedi

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Alanya Şube Başkanı Zuhal Sirkeli, Cumhuriyet Bayramı'nın 100. yıldönümü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesiyle perçinlediği, kimsesizlerin kimsesi Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılındayız. Yaklaşık bir asır önce gerçekleşen ulusal kurtuluş mücadelesinin ardından kazanılan zafer, Türk milletine Cumhuriyet olarak hediye edilmiştir" dedi.
Sirkeli, kutlama mesajına şöyle devam etti:
"Türk Milleti, Cumhuriyetin şanlı geçmişini bilerek, onu koruyup aydınlık geleceğine sımsıkı sarılacaktır. İçten ve dıştan gelen gerici, bölücü ve yıkıcı tehlikelere karşı ulusumuz her zaman Cumhuriyet'i korumuştur ve korumaya devam edecektir. Atatürk’ün önderliğinde büyük Türk Milleti’nin kanı, canı ve sonsuz emekleriyle kurulan Cumhuriyet’in, tüm değerleriyle sonsuza değin yaşatılması herkesin vazgeçilmez ortak sorumluluğudur.
Milli mücadele ve kuruluş yıllarında İngiltere’nin güdümüyle çıkartılan şeriatçı isyanlarla başlatılan, Zafer’i Saray’a teslim etme çabaları, ihanetler ve suikast girişimleriyle sürdürülen Karşı Devrim; Atatürk’ün erken kaybı sonrası ABD emperyalizminin ve sağ iktidarların desteğiyle Cumhuriyetimiz’in altını oyma eylemlerini sürdürmüştür, hayli yol aldığı da görülmektedir.
O halde bugün; yıllardır unutturulmaya çalışılan Kemalizm’i, yani Atatürkçülüğü, yani Atatürkçü Düşünce Sistemi’ni anımsama, gerçek anlamıyla anlama ve uygulama zamanıdır.
Çünkü; Karşı Devrim bir zehirdir, panzehiri de Kemalizm’dir.
Atatürkçü Düşünce Derneği olarak; siyaset kurumunu esir alan bu cehalet, bu gaflet, bu dalalet artık son bulmalıdır diyor, en yüksek sesimizle haykırıyoruz:
- Yeniden laik, bilimsel, kamusal, ücretsiz ve milli bir Eğitim Sistemi şarttır.
- Yeniden tarikat ve cemaatlerden, din istismarcısı rant baronlarından, “Din
kisvesi altındaki küfür ve melanetten” arınmış bir devlet ve toplum düzeni
şarttır.
- Yeniden Şeyhülislam özentiliğinden kurtulup Laik Cumhuriyet kurumu olarak görev yapacak bir Diyanet İşleri Başkanlığı şarttır.
- Yeniden toplumcu, kamucu ve ulaşılabilir bir Sağlık Sistemi şarttır.
- Yeniden 4 denge esasına dayanan, yüksek teknolojili mal üreten, kamu ve özel sektörü üretim temelinde bir araya getiren bir Karma Üretim Ekonomisi şarttır.
- Yeniden ülkemizin özgün koşullarını ve bölgesel dengeleri gözeten bütüncül bir Planlı Kalkınma Modeli şarttır.
- Yeniden bölge merkezli, karşılıklılık esaslı, büyük devletlerle onurlu ve dengeli ilişkiler kuran bir Dış Politika şarttır.
- Yeniden kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı şarttır.
- Yeniden özgür basın, özgür sanat, özgür bilim, baş tacı öğretmen ve özerk
üniversite şarttır.
- Yeniden kadınlarımızı omuzlar üzerinde göklere yükselmeye lâyık gören bir yönetim anlayışı şarttır.
- Yeniden “Hudut namustur” diyen, BOP’un 21. yüzyılın Sevr’i olduğunun
farkında olan, “geçici sığınmacı” adlandırmasıyla meşrulaştırılmaya çalışılan yabancı istilasının, demografik yapımızı tarumar edip iç çatışma yaratma amaçlı yeni bir emperyal tuzak olduğunu gören bir devlet aklı şarttır.
- Yeniden kendi eğitim, sağlık ve yargı sistemlerine, komuta bütünlüğüne, liyakat esaslı terfi ve atama düzenine sahip, siyaset ve tarikat etkisinden arınmış bir ordu şarttır.
- Yeniden dedikodulara malzeme olmayan, görevlileri siyasi partilerle anılmayan bir iç güvenlik teşkilatı şarttır.
- Yeniden emeği en yüce değer bilen bir çalışma hayatı şarttır.
- Yeniden insanı, hayvanı, doğayı koruyan bir çevre bilinci şarttır.
- Yeniden adil bir vergi düzeni şarttır.
- Yeniden güzel sanatlara, edebiyata, müziğe, bilime, kültüre değer veren, yaratıcılığa saygılı bir iktidar anlayışı şarttır.
- Yeniden yer altı ve yer üstü kaynaklarımıza, adalarımız dahil vatan topraklarımıza, mavi vatanımıza, hava sahamıza, karasularımıza sahip çıkma kararlılığı şarttır.
- Yeniden “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” tanımını içselleştirmiş bir siyaset kurumu şarttır.
- Yeniden laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti şarttır.
- Yeniden Kemalist Devlet, Yeniden Laik Cumhuriyet şarttır.
Bu duygu ve inançla Atatürkçü Düşünce Derneği Alanya Şubesi olarak 100. yaşını kutladığımız Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.
Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Nice 100 yıllara. Yaşasın Cumhuriyet!"
ADD'DEN BAYRAM KAHVALTISI
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Alanya Şube Başkanı Zuhal Sirkeli, Cumhuriyet Bayramı'nın 100. yıldönümü nedeniyle bir kahvaltı organize etti. ADD'nin 'Cumhuriyet Bayramı Kahvaltısı' adını verdiği canlı müzikli etkinlik, 28 Ekim Cumartesi günü saat 10.00'da Maldives Restoran'da gerçekleşecek.

27 Eki 2023 - 15:52 - Gündem

Muhabir  Mazluma Göktaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Çorum Haber