‘Alanya'ya yeni bir kimlik şart’

Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu olan Alanya Seaside Emlak firması sahibi Abdullah Tuncer, Alanya'daki kentleşme sorunu ve konut fiyatlarındaki artışa dair değerlendirmelerde bulundu

ALANYA, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olmasına karşın, şehirleşme kimliği oldukça kötü ve şehir epeyce düzensiz ve özensiz bir görüntü sergiliyor. Alanya’da yaşayanların en büyük sorunlarından biri de çarpık kentleşme, altyapı eksikliği, kira ve konut fiyatlarının yüksekliği. Pazartesi Sohbeti’nde bu hafta, bu önemli konuyu masaya yatırdık.
Alanya'nın köklü gayrimenkul firmalarından Seaside Alanya Real Estate'in kurucusu Abdullah Tuncer, bu hafta konuk olduğu Pazartesi Sohbeti’nde Alanya’daki düzensiz kentleşme, kira ve konut fiyatları ile şehirin yapısını Yeni Alanya Gazetesi okurları için değerlendiriyor.
İşte Abdullah Tuncer ile yaptığımız röportajdan öne çıkanlar:

- Öncelikle sohbetimize katılmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Sohbete katılma davetinde bulunduğunuz için ben size teşekkür ederim. Ben 1985 yılında Alanya’da doğdum, aslen Gazipaşalıyım. 2006 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Turizm Rehberliği bölümünden mezun olduktan sonra Alanya’ya döndüm ve gayrimenkul sektöründe çalışmaya başladım. 2011 yılına kadar bir firmada satış danışmanı olarak çalıştım. Sonra Seaside Alanya Emlak firmasını kurdum ve 2019 yılında birkaç arkadaşımla ortak olarak inşaat faaliyetlerine 'Ruby Projects' adı altında devam ettim. Şimdi ise hem inşaat hem de emlak sektöründe faaliyet gösteriyorum.


'BİNDİĞİMİZ DALI KESTİK'

- Alanya’da emlak sektörü ne durumda, zorlukları ve satış süreçlerindeki bölgesel problemler nelerdir?

Hepimizin bildiği üzere emlak sektörü son zamanlarda zor günler geçiriyor. Bunun en büyük nedeni mahallelere getirilen ikamet kısıtlaması. İkamet kısıtlaması, insanlarımızın kendi ülkelerinde çoğunluk olarak kalması adına getirilen bir uygulama ve bu doğru bir adım. İstanbul’un bazı mahallelerinde artık Türkçe konuşan bulmak zorlaşmış durumda. Ancak bu durum gayrimenkul yatırımı yapan yabancılardan değil, mültecilerden kaynaklanıyor. Birçok ülkede bizim ülkemizde olduğu gibi kiracılara ikamet izni verilmiyor ama bizim ülkemizde çok uzun zamandır ev kiralayanlara doğrudan ikamet izni veriliyordu. Bu çok yanlış bir uygulamaydı ve bugün geldiğimiz noktada ikamet sınırının dolmasında çok büyük bir payı var. İçişleri Bakanlığı tarafından alınan bu karar çok büyük bir bürokrasi hatasıydı. Bu kararda payı olan bürokratların sebep oldukları ekonomik zarar ortada ve bu yanlıştan derhal dönülmeli. Mesleğimin 17. yılında ve sektörde birçok krize şahit oldum. Bugüne kadar yaşanan krizlerin tamamı dış faktörlerin etkisiyle yaşandı. Terör olayları, darbe vs. ama bu defa her şey çok iyi giderken birdenbire adeta bindiğimiz dalı keserek altını bomboş bırakan bir kararla her şeyi berbat ettik. Döviz getiren her türlü faaliyete destek verilirken, otomotiv sektöründen sonra belki de en çok döviz getiren sektör adeta alnının ortasından vuruldu.

Bu problemin çözümü çok basit: gayrimenkul yatırımı yapan yabancılara ikamet izni verilmeli. Düşünün her yıl hem Kültür Bakanlığı hem de binlerce firma yabancı ülkelerde düzenlenen fuarlarda ülkemizin ne kadar yaşanılabilir ve yatırım yapılabilir bir ülke olduğunun reklamını yapıyorlar. Ancak bir yabancı bu ülkeden ev aldığında ikamet alamıyor. İkamet almadan her 6 ayda 3 ay yaşayabiliyor ancak ikamet izni olmazsa evine internet bağlatamıyor, cep telefonuna geçici sim kart dışında sim kart alamıyor, banka hesabı açmak nerdeyse vatandaşlığa geçmek kadar zor. Bu kadar güçlüğe rağmen Tapu Devir süreci ayrı bir macera haline gelmiş durumda. Yapılan başvurunun ne zaman sonuçlanabileceği bilgisi devlet sırrı gibi saklanan bir durum, birçok yabancı günlerce tapu devri için bekliyor ve işlemi hazır olmadığında da varsa güvendiği birine satış vekaleti vermek durumunda kalıyor ki, Tapu devir işlemlerinde yaşanan problemlere girecek olursak bu sohbet çok uzar. Bunca güçlük varken ülkemize artık kim yatırım yapar?


ÖNEMLİ OLAN DOĞRU FİRMAYLA ÇALIŞMAK


Aslında soruyu cevaplamaya sondan başlamış oldum ama emlak süreciyle ilgili bir şeyler söyleyecek olursak; Alanya ülkemizde belki de yabancılara ilk defa gayrimenkul satışı yapılan şehirlerden biri olması sebebiyle gayrimenkul satış hizmetleri bakımından ülkemizin, belki de Avrupa’nın en iyi şehirlerinden biridir. Bir yabancının şehrimizde gayrimenkul satın alması durumunda tapu devrinden sonra ülkemizde ihtiyaç duyacağı her türlü hizmet emlak firmaları tarafından sağlanır. Örneklendirecek olursak bir yabancı eğer doğru firmayla çalışmışsa kendi başına gidip elektrik, su abonesi almaya uğraşmasına gerek yoktur. İlgili firmaların satış sonrası hizmet ekibi bu gibi ihtiyaçların tamamına nezaret eder.

- Kısaca siz emlak sektörüne nasıl başladınız, bu mesleğe atılmak isteyen gençler üniversitelerde bu bölümü mü okumalı yoksa temelden yetişmesi mi uygun olur?

Üniversiteden mezun olduktan sonra babamın bir arkadaşı olan ve Alanya’nın en büyük inşaat firmasının sahibi olan büyüğümün tavsiyesiyle bu firmada satış danışmanı olarak iş hayatına başladım. Bir süre sonra da yine onun desteğiyle emlak firmamı kurdum. Mesleğimizle ilgili çok fazla bilimsel kaynak olmadığını söyleyebilirim ama yine de üniversitelerde kurulan bölümlerden mezun olarak bu mesleğe başlamak çok avantajlıdır diye düşünüyorum.


DÜZENİN BAŞLADIĞI YER, BİTTİĞİ YER OLDU

- Alanya’nın şehir yapısı neden düzensiz ve bu düzensizlik nasıl giderilebilir?

Bildiğiniz gibi, 'ızgara plan' sistemi, dünyada genel olarak kullanılan bir düzenli şehir planlama yöntemidir. Bu sistemin ilk örneği, Aydın’ın Didim ilçesinde yer alan Milet antik kentinde, antik şehir plancısı Hippodamos tarafından uygulanmıştır. Yani şehir plancılığının başlangıç noktası Anadolu topraklarıdır ve dünyada şehir plancılarının örnek alabileceği binlerce başka örnek vardır. Ancak günümüzde karşılaştığımız 'çarpık' kentleşmenin yıllar içinde oluşmuş ve pekişmiş birçok nedeni vardır. Bölge imar planlarından başlayarak uygulama planlarına kadar belirli bir prensip çerçevesinde hazırlanmış ve istisnasız uygulanmış planlar, bugünkü sorunları ortadan kaldırabilir. Bu cümleyle hem nedeni hem de çözümü belirtmiş oldum.
'ÇÖZÜM, BARINMA ARZINI ARTIRMAK'

- Alanya’da kira ve konut fiyatları neden çok yüksek ve bu fiyatlar nasıl makul seviyelere indirilebilir?

Ülkemizde enflasyon nedeniyle hemen hemen her alanda fiyat artışı yaşanmaktadır. Ancak kira bedellerindeki artışın bir başka sebebi de talebin yükselmesidir. Maalesef deprem felaketinde binlerce konut yıkılmış ve bu durum, kentsel dönüşüm projelerinden dolayı geçici olarak kiraya çıkanların sayısını artırmıştır. Bir de turistik bölgelerde, Rusya-Ukrayna savaşından kaçanların oluşturduğu kiralama talebi, fiyatları daha da yükseltmiştir.

Kira fiyatlarını makul seviyelere indirmenin en kesin çözümü, barınma arzını artırmaktır. Ancak bu, birkaç ayda yapılabilecek bir iş değildir. Benim kişisel görüşüm, özellikle gayrimenkul kiralamalarında İŞKUR benzeri bir kurumun kurulması ve kiralamaların bu kurum aracılığıyla yapılmasıdır. Dünyada bunun örnekleri vardır ve ülkemize uyarlanması da zor olmaz.

ALTYAPI PROBLEMİ

- Alanya’da altyapıyı yapmadan konut yapan kesim müteahhitler mi, değilse hangi kurum ve bu durumun önüne nasıl geçilebilir?

Şehrin altyapısını müteahhitler değil, devletin ilgili kurumları yapar. Müteahhitler de çoğu zaman bu konuda devlete destek olmaktan kaçınmazlar. Benim kişisel görüşüm ise şudur: Alanya’da altyapıyla ilgili birkaç küçük sorun dışında bir problem yoktur.

SUDAN UCUZ: 400 BİN DOLARA VATANDAŞLIK DOĞRU MU?

- Alanya’da konut alan yabancılara oturum ve vatandaşlık verilmesi doğru bir uygulama mı?

Ülkemize katkıda bulunan ve yatırım yapan her yabancının ülkemizde oturum izni almasında bir sakınca görmüyorum. Vatandaşlık konusuna gelince, dünyada bunu yapan birçok ülke olsa da, 400 bin dolar gibi düşük bir bedelle yatırımla vatandaşlık verilmesini ben de doğru bulmuyorum.

YABANCILARLA KARDEŞ KARDEŞ YAŞAMAK MÜMKÜN MÜ?

- Alanya’da konut alan yabancılar, Alanya’nın sosyal ve kültürel kimliğini nasıl değiştiriyor ve değerlendiriyor?

Ülkemizde gayrimenkul alan veya tatile gelen yabancıların halkımız üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını sanmıyorum. Elbette kültürel etkileşimler olacaktır, ancak bu, Türk insanının misafirperverliği, kültürü ve geleneklerinin başka medeniyetlere tanıtılması şeklinde olacaktır.

Kaynak: Haber MERKEZİ

09 Eki 2023 - 03:14 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


MOBİL SİTE GÖREVLİSİ

MOBİL SİTE GÖREVLİSİ * Motor ehliyeti bulunan, * Bahçe ve havuz işlerini bilen, * Ortak alan temizliği yapabilecek, * Kalacak ev veriyoruz. * 12 ay iş...

0 242 515 03 21

MUHASEBE BÜROSUNA

 Deneyimli bay/bayan yardımcı Muhasebe Personeli alınacaktır. 

0 532 287 06 36

Algida SMB GRUP DONDURMA

Bünyesinde 12 ay çalıştırılmak üzere ( B+C+D+E ) sınıf ehliyetli SRC ve PSiKOTEKNiK belgesi olan Dağıtıcı Personel aranmaktadır. Maaş+ Prim+ Yemek Kar...

0 554 307 07 48

SAHİBİNDEN KİRALIK DÜKKAN

AVSALLAR’da Termo Petrol Karşısı 110 m2’lik 2 Adet dükkan SAHİBİNDEN KİRALIKTIR. Not: Kurumsal firmalara, restoran ve hamam işletmesi için uygun.

0 507 455 32 55

Al-et ALANYA ENTEGRE ET TESİSLERİ

Şirketimiz bünyesinde çalıştırılmak üzere aşağıdaki niteliklere sahip çalışma arkadaşları aramaktayız. SEKRETER * Tercihen lise mezunu, * Misafirleri...

0 242 515 15 15

AVSALLAR MAHALLESİNDE

 Bulunan Emerald Park Sitesine GÜVENLİK ve KAPICI Personel alınacaktır. 

0 543 628 30 43

HİD TOPTAN MEŞRUBAT GIDA FİRMAMIZA

* Satış Elemanları, * Muhasebe Elemanı, * Şoför (B-C sınıfı ehliyeti olan) Çalışma Arkadaşları arıyoruz. Adres: Şekerhane Mahallesi Yeniveliler Sok. M...

0 542 734 34 71

Moda Plaza Center

 İş yerimize; * Yabancı dil bilen Bay/Bayan Eleman, * Katlamacı, * Mutfak işlerinden anlayan Bayan Eleman aranıyor. 

0 533 222 98 19

TOMBİK TANTUNİ MAHMUTLAR

Birlikte çalışacak Ekip Arkadaşları arıyoruz.

0 555 339 79 79
Çorum Haber