CHP'de iç savaş! Salon bir anda karıştı

CHP, bugün seçim sonrası en hararetli günlerinden birini yaşıyor. 4-5 Kasım'daki büyük kurultaya en çok delege gönderecek İstanbul'da il başkanlığı için Cemal Canpolat ile Özgür Çelik'in yarıştığı kongre başladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun geçtiğimiz günlerde basın önünde 'Rezalet' diyerek tepki gösterdiği Sultangazi İlçe Başkanı Kemal Avseren'in konuşması sırasında arbede çıktı. Öte yandan İmamoğlu konuşmasında isim vermeden, adı genel merkezle anılan Canpolat'a yüklendi.

CHP'nin İstanbul İl Başkanı, bugün düzenlenen 38. Olağan İstanbul İl Kongresi'nde belli olacak. Değişimcilerin desteklediği CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik ile genel merkezin desteklediği CHP eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat'ın yarışacağı kongrede, 600'ü aşkın delege oy kullanacak. Cemal Canpolat'ın geçtiğimiz günlerde gündeme damgasını vuran "Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırmak, Mustafa Kemal'e saldırmaktır" şeklindeki çıkışına kongredeki konuşmasında Ekrem İmamoğlu isim vermeden tepki gösterdi. Kongrede gergin anlar da yaşandı.

İMAMOĞLU KAMERALAR ÖNÜNDE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ! ARBEDE ÇIKTI

DHA'nın aktardığına göre; kongrede CHP Sultangazi İlçe Başkanı Kemal Avseren konuşma yaptığı sırada, salondaki bazı katılımcılar yuhlayarak tepki gösterdi.

Bunun üzerine salonda arbede çıktı.

Ekrem İmamoğlu, 27 Eylül'de Yuvam İstanbul kreşinin Sultangazi'de açılışı sırasında katılımın azlığından şikayet ederek CHP Sultangazi İlçe Başkanı Kemal Avseren'e, "Sen kendi üyene burada büyükşehir belediyesinin temelini duyurmuyorsan, rezillik" diyerek tepki göstermişti.

"YEREL YÖNETİMLERİ BURADA HEPİNİZİN ÖNÜNDE, ŞİKAYET EDİYORUM"

Sultangazi İlçe Başkanı Kemal Avseren kongrede konuşmasında ise şunları kaydetti: "Ben CHP'nin bir ferdiyim. Bir örgüt emekçisiyim. Ben CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'ndan yana tavır aldım diye, mahallemde, ilçemde delegasyonlara müdahale eden yerel yönetimleri burada hepinizin önünde, şikayet ediyorum. Bundan kısa bir süre önce, ilçemde İBB'nin bir kreş açılışı söz konusu oldu, protokolden bana bir davetiye geldi. Özel kalemden aranmıştım. İlçemde bir kreş açılışı olacağı söylendi, kendilerine protokol esaslarını sorduğumda bana hiçbir şey söylenmedi, dendi ki özeleştiri yapacağım. 'Sadece gidin İBB Başkanımızı bekleyin' dendi. Eksik var mıdır, elbet vardır. Bu özeleştiriyi yapabilecek, eleştiri ve özeleştiri kavramlarını bünyesinde içselleştirmiş bir coğrafyanın Gazi Mahallesi'nin çocuğuyum ben."

"ÖFKELİ BİR TAVIR GELİŞTİRDİ"

Ben orada evet belki eksiklikler yapmış olabilirim ama protokol esaslarını bildirmesi gerekenler bana bildirmediler" ifadelerini kullanan Avseren, " O gün orada Sayın Belediye Başkanıyla karşılıklı bir diyaloğa girdik. Karşılıklı diyalogda kendisi bana karşı çok öfkeli bir tavır geliştirdi. Ben, basın karşısında kendileri kadar deneyimli olmamama rağmen, 'Başkanım burada basın var polemiğe girmeyelimö dediğim halde devam edilidi. Bu şekilde devam edildi. Ben orada, günlerce AK Parti medyası ve troller üzerimizde tepindiler ve açık oturumlara malzeme oldu partimiz ve bizler. O gün bugündür, ilk defa huzurunuz bu konuyu burada açıp, anlatıp kapatacağım. Örgüt emekçilerine herkes saygı duysun. Şunu bilin değişim adı altında faturayı tek kişiye kesmeyi asla kabul etmiyorum. Bir problem varsa bu hepimizin sorunu" diye konuştu.

İMAMOĞLU: CHP İKTİDARINDA TÜRKİYE'NİN NE KUZEYİNDE NE GÜNEYİNDE SAVAŞ OLUR

Kongrede Ekrem İmamoğlu da konuşma gerçekleştirdi. O konuşmadan satır başları şöyle:

Sayın Cemal Canpolat ve Sayın Özgür Çelik'e başarılar diliyorum.

Bugün Orta Doğu'da yeniden ne yazık ki çok kötü günler yaşanıyor. CHP'nin bu ülkedeki varlığı kendine miras bırakılmış olan 'Yurtta sulh, cihanda sulh' kimliğinin, CHP'nin iktidarındaki bir Türkiye'nin ne kuzeyinde ne güneyinde savaş olur. CHP 21. yüzyılda yine mazlum milletlerin çıkışı olur.

Belediyemiz İstanbul tarihinin ilk öğrenci yurtlarını, ilk kreşlerini açmak tam da kamucu, halkçı, sosyal demokrat bir belediyecilik değil midir?

Yerel seçim yaklaşırken birinin çocuğu bizden şikayetçi olmaya başladı. Geçen dedim ya, 'Hadi işine git' diyeceğim de vallahi işi gücü olmayan evlatları! Keşke işi gücü olsaydı. Keşke politikanın, siyasetin mecrasından beslenen insanlar olmasaydı. Siyaset aile mesleği değildir, kendini adama işidir. Aile mesleği haline getiren bu anlayışa hep birlikte son vereceğiz.

"ŞEHRİN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ ARTIK SEL, SU BASMAYACAK"

Hiç kimse bu belediyede ayırmacılık, kayırmacılık olduğunu söyleyemez. O kadar mutluyuz.

Mucizevi finansman yöntemleri bularak, Türkiye tarihinde ilk kez İBB olarak hazine bonoları satarak, İstanbul'a finans bularak tıkır tıkır metroları yapar hale getirdik. 2015'te, 2016'da temelini atıp başlayamadıkları metroları yüzde 0'dan, yüzde 1'den alarak İstanbul'un her yerini demir ağlarla örüyoruz. Ata'nın evlatları olarak demir ağlarla örüyoruz!

Artık şehrin büyük bölümünü sel, su basmayacak.

Halkçılık, sosyal demokrat olmak icraatla olur, lafla değil.

"BU KONUDA SON DERECE MUTLUYUM"

Buradan ilan ediyorum; kim olduğuna bakmaksızın vatandaşına hizmeti odağa koyan İstanbul modeliyle ortaya koyduğumuz halkçılık, dünyanın başına bela olan otoriter ve popülist anlayışla mücadelenin güçlü bir ışığı olacak.

İş başı yaptığımızda 16 milyon insanımıza söz vermiştim. Bu şehrin gelmiş geçmiş en demokrat, en başarılı belediye başkanı olacağım demiştim. Bu benim iddiamdır. Gururla söylüyorum ki sözümü tuttum, sözümü tutuyorum, sözümü tutmaya devam edeceğim. Bu konuda son derece mutluyum.

Gerçek bir CHP'li yerel yönetimin, gerçek bir sosyal demokrat belediyenin yapması gerekenlerin tamamını yapıyoruz.

"PARTİ YÖNETİMİNE ELEŞTİRİLERİ SALDIRI OLARAK YORUMLAMAK ASLA DOĞRU DEĞİL"

Parti olarak elbette konuşmamız gerekenler var. Her birimiz kurucu genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk'ün her şartta mücadele eden, icraatçı, projeci ve tutkulu vatan sevgisini aynı yoğunlukla taşımak, aynı enerjiyi sergilemek zorundayız. Bu ülkenin geleceği ve bu aziz halkın refahı için içine düştüğümüz bu zor durumlardan bir an önce kurtulmak zorundayız. Birileri tabii ki bir kısım hususlara muhalefete karşı duruşlar gösterecektir. Temel değerlerimizi ve en önemli ilkelerimizi savunmak zorundayız. Parti yönetimine eleştirileri bir saldırı olarak yorumlamak asla doğru değil. Parti içi demokrasiyi bir bölünme riski olarak göstermek asla doğru değil. Birilerini işaret edip düşmanlaştırmaya çalışanlar CHP'nin 100 yıllık mücadelesine kötülük yaparlar. Kendi iradesi ve gönüllü emeğiyle bu partinin mücadelesine destek vermek üzere katılan hiçbir üye ayrıştırıcı bir tutuma tabi tutulamaz.

"BU TARİHLERİ ZİHİNLERİMİZE KAZIYALIM" İstanbul'u kazanacağız, birlikte İstanbul ittifakını kazanacağız. En az 30 ilçede başarı elde edeceğiz. Bu yolculuk zafere giden yolculuktur. Bu yolculuğun sonunda CHP kazanacak, millet kazanacak. İlk işimiz yerel seçimlerde ülkemizin dört bir yanında daha fazla belediyeyi kazanmaktır. 2024'te yerel seçimleri kazanıyoruz, 2028'de cumhurbaşkanlığını kazanıyoruz, sonra 2029'da daha büyük başarılara imza atıyoruz. Hedefimiz budur. Bu tarihleri zihinlerimize kazıyalım.

AFİŞLER VE SLOGANLAR DİKKAT ÇEKTİ AA'nın yer verdiği bilgilere göre; kongre, Haliç Kongre Merkezi'nde başladı. Delegeler, sabah saatlerinden itibaren kongrenin yapılacağı Haliç Kongre Merkezi'ne geldi. Kongreye, bazı milletvekilleri, ilçe başkanları ve belediye başkanları da katılıyor.

Kongrenin yapıldığı salona Türk bayrakları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP İstanbul İl Başkanlığına aday olan Cemal Canpolat ve Özgür Çelik'in fotoğrafları asıldı.

Canpolat'ın, Kılıçdaroğlu ile çektirdiği fotoğrafının bulunduğu afişlerde "Asla yalnız yürümeyeceksin", "Örgütte liyakat Cemal Canpolat", "İstanbul'un birleştirici gücü" ile "Umut ve cesaret" ifadeleri yer alıyor.

Diğer aday Çelik'in afişlerinde ise "İstanbul için hep birlikte başaracağız" ile "İstanbul için biz varız" yazıldığı görülüyor.

Salonda zaman zaman "Halkın gururu Kılıçdaroğlu", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları atıldı.

CHP'nin eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ile Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik'in aday olduğu kongrede 655 delegenin oy kullanması bekleniyor.

Kongrede, CHP İstanbul İl Başkanı, yönetim kurulu, disiplin kurulu, yönetim kurulu ve disiplin kurulu yedekleri ile kurultay delegeleri belirlenecek.

İKİ İSİM YARIŞIYOR Sözcü'de yer alan habere göre; kongre öncesi partililerle bir araya gelen Özgür Çelik, sosyal medyadan video yayınladı.

Çelik şu ifadeleri kullandı: “Bizim mücadelemiz parti içerisinde olmaz. Biz örgütümüzün hiçbir üyesiyle tartışmalı bir zemine gitmeyiz. Bizim kavgamız 20 yılı aşkın zamandır bu ülkeyi yöneten iktidarladır.”

CHP'nin ilçe örgütlerine yaptığı ziyaretlerden kesit paylaşan Cemal Canpolat ise şöyle konuştu:

“Örgütün etkili olmasını istiyorsanız, ilçe başkanlarının etkili olmasını istiyorsanız oyunuza talibim. Pazar gününden itibaren kendi solumuza döneceğiz, solu yeniden ayağa kaldıracağız.”

Kaynak: DHA

08 Eki 2023 - 16:20 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Çorum Haber