Yumuşak doku kanseri nedir, nasıl tedavi edilir?

Yumuşak doku kanserleri, vücudun yumuşak dokuları içerisinde gelişen ve nadir görülen bir kanser türüdür. Yumuşak dokular vücutta dokular arası bağlantı, destek ve koruma gibi görevler üstlenen yapılardır. Kas ve yağ dokusu, kan damarları, sinir yapıları, tendonlar ve eklem bölgesi elemanları, vücutta yer alan çeşitli yumuşak doku yapıları arasında yer alırlar.

Yumuşak dokularda meydana gelebilecek kanserler vücudun herhangi bir noktasında gelişebilir. En çok geliştiği bölgeler arasında kol, bacak ve karın bölgesi yer alır. Sarkom olarak da isimlendirilen yumuşak doku kanserinin 50’den fazla alt türü bulunmaktadır. Bu türlerden bazıları tipik olarak çocuklarda tespit edilirken, diğer türler ise yetişkin yaş gruplarında ortaya çıkma eğilimindedir. Bu tümöral oluşumların tedavisinde genellikle cerrahi yaklaşıma başvurulur. 

Yumuşak dokuda meydana gelen kötü huylu tümöral oluşumlar genellikle kol ve bacak bölgelerinde gelişim gösterirler. Ekstremitelerden farklı olarak bazı bireylerde göğüs bölgesi, iç organlar, baş ve boyun veya karın boşluğunun arka kısmında da gelişebilir.

Yumuşak Doku Kanseri Belirtileri Nelerdir?


Yumuşak doku kanserleri genel olarak herhangi bir spesifik belirti ortaya çıkarmadan asemptomatik bir seyir izlerler. Şikayet oluşturmamaları nedeniyle ortaya çıkarılmaları da genellikle çeşitli travmalar sonrasında istenilen radyolojik tetkikler sırasında rastlantısal olarak gerçekleşir. Yeterince büyüyerek çevre dokulara baskı yapmaya başlamış yumuşak doku kanserlerinde ise kemik, sinir, kan damarları gibi yapılar üzerindeki etkisi nedeniyle ağrı ve ödem gibi şikayetler ortaya çıkarabilir. Meydana geldiği bölgeye göre değişmekle birlikte, özellikle sindirim sistemi yapılarının bulunduğu bölgede geliştiklerinde mide krampı, kabızlık ve iştah kaybı gibi semptomlar da yumuşak doku tümörü belirtileri arasında yer alabilir.

Yumuşak Doku Kanseri Neden Olur?


Genel olarak yumuşak doku kanseri gelişiminin hangi durumdan kaynaklandığı net bir şekilde ortaya çıkarılamayabilir. Bu kanser türleri arasında istisna olarak Kaposi sarkomu, viral enfeksiyon sonrasında meydana gelmesi nedeniyle diğer türlerden ayrılır. Kaposi sarkomu kan ve lenf damarlarının iç yüzeyini döşeyen yumuşak dokudan kaynaklanan bir kanser türüdür. Bu kanserin gelişmesi halinde cilt bölgesinde mor-kahverengi lezyonlar meydana gelir. Bu tür yumuşak doku kanserinin gelişiminde suçlanan viral ajan ise insan herpes virüsü 8 (HHV-8) olarak isimlendirilen bir virüstür. Kaposi sarkomu özellikle bağışıklık fonksiyonları HIV enfeksiyonu gibi çeşitli nedenlerle olumsuz yönde etkilenmiş kişilerde ortaya çıkar.

Kaposi sarkomundan farklı olarak tüm yumuşak doku kanserleri için bahsedilebilecek çeşitli risk faktörleri mevcuttur. Bu durumlar genel itibari ile şu şekilde özetlenebilir:

Ailesel geçişli veya sonradan edinilen bazı genetik mutasyonlar bireyde yumuşak doku kanseri gelişimine karşı yatkınlığı artırabilir.
Dioxin, vinil klorid, arsenik veya çeştli herbisitlerin yüksek doz maruziyetlerinde bazı kişilerde yumuşak doku kanserinin gelişme riskinde artış görülür.
Radyasyon maruziyeti, yumuşak doku kanseri gelişimi açısından bir diğer risk faktörüdür.


Yumuşak Doku Kanseri Ne Sıklıkla Görülür?


Yumuşak doku kanserleri hem yetişkin hem de çocuk yaş grubundaki bireyleri etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Oldukça nadir olarak görülen bu kanser türünün toplumun yaklaşık %1’ini etkilediği kabul edilir. Özellikle erken zamanlarda tespit edilen yumuşak doku kanserlerinde cerrahi müdahale ile tedavi imkanı bulunduğu unutulmamalıdır.

Yapılan çeşitli araştırmalar tespit edilen kanser türüne bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak erkek bireylerin kadın bireylere göre bu rahatsızlıklardan daha fazla etkilendiğini göstermektedir. Özellikle orta yaşlı bireyler, daha önce radyasyon tedavisi almış kişiler, retinoblastoma veya nörofibromatozis tip 1 gibi genetik rahatsızlıkları olan bireylerde yumuşak doku kanseri gelişme riski artmış olarak kabul edilir.

Yumuşak Doku Kanseri Tanısı Nasıldır?


Yumuşak doku kanserlerine tanısal yaklaşımda çeşitli radyolojik tetkiklerden ve biyopsi işleminden yararlanılabilir. Görüntüleme yöntemleri çeşitli tıbbi cihazlar kullanılarak vücudun bölümlerinin incelenebilmesine fayda sağlayan radyolojik tetkiklerdir. X-ray, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ve pozitron emisyon tomografisi gibi radyolojik tetkikler yumuşak doku kanserinin lokalizasyonunun ve büyüklüğünün tespitinde fayda sağlayabilir.

Yumuşak doku kanserinin varlığından şüphelenilen çeşitli durumlarda hekimler bu bölgeden bir iğne vasıtasıyla hücre veya doku örneği almayı önerebilirler. Biyopsi olarak isimlendirilen bu tanı yönteminde daha sonraki cerrahi müdahaleyi etkilemeyecek şekilde örnek alınması oldukça önemlidir. Yumuşak doku kanserlerinde uygulanan biyopsi yöntemleri genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

İğne biyopsi, kanser olduğu şüphelenilen dokunun çeşitli bölgelerinde biyopsi iğnesi vasıtasıyla doku örneği alınmasıdır.
Cerrahi biyopsi, bazı yumuşak doku kanseri vakalarında daha büyük bir doku örneği gerekmesi halinde bölgeden cerrahi müdahale ile biyopsi yapılmasını tanımlar.
Alınan biyopsi örnekleri çeşitli incelemelerin yapılması amacıyla laboratuvara gönderilir. Patoloji uzmanları tarafından örnekler üzerinde yapılan incelemelerde alınan materyalde bulunan hücrelerin tipi ve kötü huylu olup olmadıkları hakkında ayrıntılı bilgi elde edilebilir.

Yumuşak Doku Kanseri Tedavisi Nasıldır?


Nadir olarak görülen yumuşak doku kanserlerinde tedavi yaklaşımı tümör dokusunun hangi yapıdan geliştiğine, lokalizasyonuna, büyüklüğüne, yayılımına ve kişinin diğer sağlık faktörlerine göre değişkenlik gösterebilir.

Genel olarak yumuşak doku kanserlerinin tedavisinde en sık olarak uygulanan yöntem cerrahi girişimlerdir. Hekimler yumuşak doku kanserini ve çevresinde yer alan bazı diğer dokuları temizleyerek tedaviyi gerçekleştirirler. Eğer kanserin bulunduğu bölgede yer alan lenf bezleri mevcutsa (bu bölgelerin kanser hücreleri tarafından en sık yayılım bölgesi olarak tercih edilmesi nedeniyle) bu bezlerinden de cerrahi olarak çıkarılması sağlanır. Geçmişte gerçekleştirilen bazı tedavilerde amputasyon olarak isimlendirilen uzuvların kesilmesi gibi yöntemler uygulanmış olsa da gelişen cerrahi teknikler, radyoterapi ve kemoterapi gibi yaklaşımlar sayesinde günümüzde amputasyon nadir uygulanır hale gelmiştir. Ancak bazı bireylerde oldukça büyük boyutlara ulaşmış ve büyük kan damarı ve sinir yapıları gibi çeşitli dokuları sarmış yumuşak doku kanserlerinde amputasyon uygulanması gerekli olabilir.

Yumuşak doku kanserleri nadir olarak görülen kanser türleri arasındadır. Erken cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyoterapi gibi uygulamalar ile tedavide başarı sağlanabilir. Vücudun çeşitli bölgelerinde gelişebilecek şişlik ve yumrularda genellikle daha iyi huylu rahatsızlıklar tespit ediliyor olsa da kendinizde veya çevrenizde bu tarz değişiklikler fark etmeniz halinde sağlık kuruluşlarına başvurarak uzman hekimlerden destek almanız önerilir. Medical Park bünyesinde yer alan sağlık kuruluşlarında yumuşak doku kanseri gibi rahatsızlıklara dair tetkik işlemleri mevcuttur. Sağlıklı günler dileriz.

Kaynak: Haber MERKEZİ

05 Eki 2023 - 04:16 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


MOBİL SİTE GÖREVLİSİ

MOBİL SİTE GÖREVLİSİ * Motor ehliyeti bulunan, * Bahçe ve havuz işlerini bilen, * Ortak alan temizliği yapabilecek, * Kalacak ev veriyoruz. * 12 ay iş...

0 242 515 03 21

MUHASEBE BÜROSUNA

 Deneyimli bay/bayan yardımcı Muhasebe Personeli alınacaktır. 

0 532 287 06 36

Algida SMB GRUP DONDURMA

Bünyesinde 12 ay çalıştırılmak üzere ( B+C+D+E ) sınıf ehliyetli SRC ve PSiKOTEKNiK belgesi olan Dağıtıcı Personel aranmaktadır. Maaş+ Prim+ Yemek Kar...

0 554 307 07 48

SAHİBİNDEN KİRALIK DÜKKAN

AVSALLAR’da Termo Petrol Karşısı 110 m2’lik 2 Adet dükkan SAHİBİNDEN KİRALIKTIR. Not: Kurumsal firmalara, restoran ve hamam işletmesi için uygun.

0 507 455 32 55

Al-et ALANYA ENTEGRE ET TESİSLERİ

Şirketimiz bünyesinde çalıştırılmak üzere aşağıdaki niteliklere sahip çalışma arkadaşları aramaktayız. SEKRETER * Tercihen lise mezunu, * Misafirleri...

0 242 515 15 15

AVSALLAR MAHALLESİNDE

 Bulunan Emerald Park Sitesine GÜVENLİK ve KAPICI Personel alınacaktır. 

0 543 628 30 43

HİD TOPTAN MEŞRUBAT GIDA FİRMAMIZA

* Satış Elemanları, * Muhasebe Elemanı, * Şoför (B-C sınıfı ehliyeti olan) Çalışma Arkadaşları arıyoruz. Adres: Şekerhane Mahallesi Yeniveliler Sok. M...

0 542 734 34 71

Moda Plaza Center

 İş yerimize; * Yabancı dil bilen Bay/Bayan Eleman, * Katlamacı, * Mutfak işlerinden anlayan Bayan Eleman aranıyor. 

0 533 222 98 19

TOMBİK TANTUNİ MAHMUTLAR

Birlikte çalışacak Ekip Arkadaşları arıyoruz.

0 555 339 79 79

5 YILDIZLI OTELİMİZİN

SPA Bölümüne Bayan Kasiyer, Market Satış Elemanı ve Resepsiyonist alınacaktır. 

0 533 338 71 11
Çorum Haber