Gazipaşa Belediyesi’ne uzlaşma daveti

Kombi olayında tek çözümün uzlaşma olduğunu ifade eden Gazipaşa Turizm Ticaret Limited Şirketi ortağı Mesut Aytekin, Gazipaşa Belediyesini uzlaşmaya davet etti

Haber albümü için resme tıklayın


GAZİPAŞA Turizm Ticaret Limited Şirketi ortağı Mesut Aytekin, Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ın haciz olayından sonra yaptığı basın açıklamasına cevap verdi. Gazipaşa’da yaşanılan mağduriyetin tek sorumlusu olarak Gazipaşa Belediyesini gösteren Aytekin, belediyenin uzlaşmaya yanaşmadığını belirtti. Yaşanan sorunların uzlaşılarak çözülebileceğini dile getiren Aytekin, belediyeyi uzlaşmaya davet etti. Gazipaşa Turizm Ticaret Limited Şirketi ortağı Mesut Aytekin, “ Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararına istinaden Gazipaşa Belediyesi ortaklığında kurulan şirketimiz, 6800 devre mülkten oluşan “Kombi Tatil Kenti” projesinin yapılması amacıyla belediye ile anlaşma yapmış; daha sonra Gazipaşa Belediyesi, Pazarcı Mahallesi 22 Ada 35 Parsel nolu taşınmazı ihaleyle 129 Milyon TL bedelle şirketimize satmıştır. Gazipaşa Belediyesi, arsa tapusunu şirketimize devredip, projenin inşası için “yapı ruhsatı” vermiştir. Şirketimiz, bu ruhsata esasen, bir yandan “belediye güvencesinde ve öncülüğünde” binlerce kişiye devre mülk satışlarını sürdürmüş; öte yandan da Gazipaşa Belediyesinin düzenlediği “resmi temel atma töreniyle” inşaat yapımına başlamıştır” dedi.


‘BELEDİYE, ORTAĞI OLDUĞU ŞİRKETE ‘TAPU İPTALİ’ DAVASI AÇMIŞTIR’


Aytekin, “Kombi Tatil Kenti projesi, ülke genelinde de ses getirmeye başlamış; 1.Etabı inşa edilip, hizmete alındıktan sonra Gazipaşa Belediyesi, “resmi arsa satış bedeli” 129 Milyon TL’yi tek yanlı ve keyfi olarak 250 Milyon TL’ye yükseltmiştir! Tahsil ettiği 129 Milyon TL haricinde, fazladan para tahsil etme çabasına girmiştir. “Haksız ve hukuksuz olan bu talep” şirketimiz tarafından sorgulanıp, karşılanmayınca; Gazipaşa Belediyesi’nce önceden resmiyete uygun olarak verilen “yapı ruhsatı” “yanlışlıkla” verildiği gerekçesiyle “iptal edilmiştir.” Ardından Gazipaşa Belediyesi, Kombi Tatil Kenti projesinden vazgeçtiğini belirterek, kendi ortağı olduğu şirketimize karşı “tapu iptali” davası açmıştır!


‘YAZILI VE DE SÖZLÜ OLARAK ‘UZLAŞI’ TALEP ETTİK’


Yargılama sürecinde “en kötü anlaşmanın, en iyi mahkeme sonucundan iyi” olacağı düşüncesiyle, şirketimiz tarafından defalarca kez, yazılı ve de sözlü olarak “uzlaşı” talep edilmiş; ancak Gazipaşa Belediyesi her seferinde talebi reddetmiştir! tapu iptal davasında, Gazipaşa Belediyesi tarafından önceden planlanıp yapılan hile! Tapuyu iptal ettirmeyi önceden planlayan Gazipaşa Belediyesi, şirketimize ihale ile sattığı arsanın satış ihalesinin iptaline ilişkin, anlaşmalı olarak avukata, Gazipaşa Belediyesi’ne karşı dava açtırmış; bu davayı yine kendisi “kabul” etmiştir. Sonucunda hile yoluyla elde ettiği bu idari yargı kararını, adli yargıda görülen “tapu iptal davasına” delil olarak göstermiş; bu kararı dayanak olarak alan adli yargı mahkemesi de “idari yargıda ihalenin fesh edilmiş olduğunun kabulü gerekir” yorumuyla şirketimiz adına kayıtlı olan tapunun iptaline karar vermiştir. Üzerindeki yapılarla birlikte arsa, Gazipaşa Belediyesine geçmiştir” ifadelerini kullandı.


‘MAĞDURİYETİN TEK SORUMLUSU GAZİPAŞA BELEDİYESİDİR’


Gazipaşa Belediyesinin kendi halkına geçmişte yanlış yaptığını ileri süren Aytekin, “Kamuoyuna saygıyla belirtmek isteriz ki; şirketimize yanlışlıkla ruhsat verdiğini iddia ederek tapu iptali davasını açan ve gücünü Gazipaşa halkından aldığını belirten Gazipaşa Belediyesi, adeta bindiği dalı keserek kendi halkına karşı “yanlış” yapmıştır! Binlerce Gazipaşalıya istihdam ve gelir sağlayabilecek projenin yapılmasını engelleyerek, devre mülk satın alan üyelere, şirketimize, Gazipaşa halkına zarar vermiştir. Mağduriyetin tek sorumlusu: Gazipaşa Belediyesidir” dedi.


‘ŞİRKETİMİZ MAĞDUR EDİLMİŞTİR’


Şirketinin mağdur edildiğini ileri süren Aytekin, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Mal varlığı belediye tarafından gasp edilen şirketimiz, binlerce devre mülk üyesiyle karşı karşıya kalmış, sonuçta hem üyeler hem de şirketimiz mağdur edilmiştir! Aslında Gazipaşa Belediyesi, kendini ve çıkarlarını mağdur etmiştir! Belediye idarecilerinin projeden vazgeçmesi nedeniyle mağdur olan ve doğal olarak satın aldıkları devre mülklerini veya ödedikleri bedeli geri almak isteyen “Kombi Üyeleri” davalar açmıştır. Sonucunda Gazipaşa Belediyesi milyonlarca lira tazminat ödemek zorunda kalmıştır.”


‘ARSAMIZ “HAKSIZ VE HUKUKSUZ” OLARAK ŞİRKETİMİZDEN GERİ ALINDI’


Belediyenin Kombi arazisini haksız şekilde geri aldığını dile getiren Aytekin, “Şirketimizin bedelini ödeyerek satın aldığı arsayı, Gazipaşa Belediyesi hile yoluyla “haksız ve hukuksuz” olarak şirketimizden geri almış; karşılığında aldığı parayı da inkar etmiştir. Bu aşamadan sonra ödediği bedeli geri almak isteyen şirketimiz, bedelin iadesine ilişkin dava açmış ve neticesinde belediyenin arsa bedeli karşılığında şirketimizden tahsil ettiği miktar tespit edilerek şirketimize ödenmesine karar verilmiştir. Bu mahkeme kararına istinaden şirketimiz tarafından belediyeye karşı icra takibi başlatılmıştır.


‘BELEDİYE İLE GÖRÜŞMEMİZDE SONUÇ ALAMADIK’


Avukatlarımızdan Ayşegül Vural, Belediye Başkan Yardımcısı ile görüşerek “Belediyeyi, dolayısıyla Gazipaşa halkını sıkıntıya sokmamak için, haciz işlemi yapmak istemediğini belirtip “yine uzlaşmaya davet etmiş” ancak Başkan Yardımcısı uzlaşma olmayacağını belirterek “haciz işlemlerine devam edilebileceği” cevabını vermiştir. Bu aşamadan sonra icra işlemleri başlatılmış, hacize gelinmezden evvel Belediye Başkanı’nın talebi üzerine, Belediye’de tekrar görüşülmüş ancak ne yazık ki olumlu bir sonuç alınamamıştır” dedi.


‘BAŞKAN BEY 'UMURUNDA OLMADIĞINI' SÖYLEDİ’


Haciz işlemi öncesinde Başkan Yılmaz’la yapılan görüşme hakkında bilgi veren Aytekin, “Yapılan görüşmede “Her zaman Gazipaşa’nın çıkarlarını düşündüğünü” açıklamasında belirten Sayın Başkan, “Başkanlık süresinin bitmesine 1 buçuk yıl kaldığını, haciz işlemi yapılması halinde makam odasındaki eşyalardan başka bir şey alınamayacağını, yapılan bu hacizle seçim öncesi sadece şahsına ve mensubu olduğu partiye zarar verilebileceğini” bu durumun da “umurunda olmadığını” belirterek, haciz işlemlerine devam edilebileceğini ifade etmiştir. Başkanın bu tavrından sonra kesinleşen icra takibine istinaden alacağını tahsil etmeye çalışan şirketimiz, Hukuk çerçevesinde 24.11. 2022 tarihinde haciz işlemini gerçekleştirmiştir” dedi.


‘BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ UZLAŞIDIR’


Mevcut belediye idarecilerini geçmiş dönemki idareciler gibi hata yaptığını iddia eden Aytekin, “Haciz işleminin yapılmasını isteyen ve haciz yapacağımız taşınmazları teminat olarak gösteren, buna karşılık açıklamasında “taşkın hacizden” söz eden Sayın Başkan’dır. Yıllarca süregelen hukuk mücadelemizde, hukuki karar veren Yüce Türk Mahkemesi’ne, avukatlarımıza, Gazipaşa Adliyesi personeline teşekkürü bir borç biliriz. “Tarih, eğer ders alınmaz ise tekerrürden ibarettir.” Gazipaşa halkının menfaatine çalıştığını iddia eden evvelki belediye idarecileri gibi yapılan bir sorumsuzluk, yine Gazipaşa Belediyesinin zararına yol açmıştır. Tekrar belirtmek isteriz ki; bu sorunun çözümü uzlaşıdır” diye konuştu.


‘BELEDİYEYİ UZLAŞMAYA DAVET EDİYORUZ’


Kimseyi yıpratmak gibi bir tutumları olmadığını söyleyen Aytekin, “Şirketimizin, kamu hizmetini engellemeye yönelik ve herhangi bir partiye zarar vermeye çalışmak ya da Başkan’ı yıpratma gibi bir tutumu yoktur. Yalnızca mağduriyetin giderilmesi için hukuk çerçevesinde hareket edilmektedir. Açıklamasında borcu inkâr etmeyen, uzlaşma taleplerini reddeden Sayın Mehmet Ali Yılmaz, kamu hizmetinin sözde engellenmeye çalışıldığını iddia ederek, icra işlemi yapan memura, avukatlarımıza ve de şirketimize iftira atmıştır! Bu tutumlarla ve zıddı söylemlerle “kamu hizmetinin engeline kimin, hangi sebepten olduğu” kamuoyunun takdirine bırakılmıştır. Belediye idarecilerinin inat ve tutumu sonucu, Gazipaşa’nın sorunu haline gelen “Kombi Davası’nın” çözümü için Gazipaşa Belediyesini huzurlarınızda tekrar uzlaşmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

30 Kas 2022 - 11:47 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


ARSA ARAYANLAR!

Türkler Mahallesi’nde denize 650 metre mesafede imarlı arsa. 106 ada, 22 parsel, müstakil tapu, 1790,85 m2, 4 kat 4 adet 1+1 daire, 5 adet 2+1 daire,...

0 532 234 28 66

SATILIK TARLA

Antalya/ Alanya Sapadere Hatipli Mahallesinde bulunan 6078 metre kare, 365 ada, 3 parseldeki tarla satılıktır. Elektrik ve yol sorunu olmayan, bahçe y...

0 533 442 15 15

NATUREL TİCARET SEVKİYAT-PAKETLEME ELEMANI

 Lüks hırdavat, kırtasiye, oyuncak ve kozmetik ürünlerinin toptan satışının yapıldığı işyerimize ALANYA market piyasası deneyimi olan, SRC belgeli, 25...

0 533 564 73 25

YARDIMCI KADIN

 Haftada 5 gün,sabah 9, akşam 5 evde yardımcı KADIN aranıyor. 

0 532 232 30 20

TOPÇU GROUP

Bünyesindeki petrol ofisinde görevlendirilmek üzere; Mahmutlar bölgesinde ikamet eden (2 kişi) pompacı ve (1 kişi) market görevlisi aramaktayız. 

0 536 746 73 77

KEMAL BAY OTEL -***** KİRALIK DÜKKANLAR

 * Hamam+SPA * Market+Hediyelik * Ev Tekstili * Butik * İç Giyim+Parfümeri * Fotoğraf * Çanta+Ayakkabı * Kuaför * Gümüş+Saat * Nargile * Emlak * Vitam...

0 505 290 05 38

NATUREL TİCARET SATIŞ-PAZARLAMA ELEMANI

 Lüks hırdavat, kırtasiye, oyuncak ve kozmetik ürünlerinin toptan satışının yapıldığı işyerimize ALANYA Market piyasası deneyimi olan, SRC belgeli, pr...

0 533 564 73 25

BAYAN ELEMAN

 Kendi evinizde magnet (BUZDOLABI SÜSÜ) boyama işi için BAYAN ELEMAN aranıyor. * Saat 10.00-18.00 arası arayınız lütfen. 

0 538 864 67 66