DEVA Partisi Alanya'dan imar planı eleştirisi

DEVA Partisi Alanya İlçe Başkanı Avukat Ahmet Çakan, Alanya Belediyesi tarafından Oba Mahallesi'nde yapılan imar planı değişikliği uygulamasını eleştirdi

Büyütmek için resme tıklayın

BAŞKAN Çakan, açıklamasında "İmar planlarında yapılacak değişiklikler, gerek biçim gerekse de içerik açılarından yasaya uygun olarak yapılmak zorundadır. İmar planı değişiklikleri idari bir tasarruftur. Bu nedenle de, alınacak kararların yetki, şekil, konu, sebep ve maksat yönlerinden hukuka uygun olması zorunluluğu vardır. Bu imar planı değişikliğinde esas irdelenmesi gereken sorun yetki, şekil ve konu unsurlarından ziyade; sebep unsuru, idareyi bu işlemi yapmaya sevk eden fiil veya objektif hukuki bir durumdur. İdareyi plan değişikliği kararına sevk eden sebebin hukuka uygun olması meclis kararının sebep gerekçesinde gösterilmemişse, işlem, kamu yararına ve hizmetin gereği icabı olmalıdır. İdareye tanınan takdir yetkisi de mutlak ve sınırsız değildir.

Maksat unsuru, idari işlemle umumi ihtiyaçların karşılanması, kamu hizmetlerinin gereğinin yerine getirilmesi ve kamu yararının gerçekleştirilmesidir. Şahsi ve siyasi amaç güdülmesi, bir grubu himaye maksadı güdülmesi, idari işlemi hukuka aykırı kılar.

Bu imar planı değişikliğinde karşılaşılan durum ise çok daha vahimdir. Gerekçesiz belediye meclis kararıyla plan değişiklikleri yapılmaktadır. Bu kararların gerekçelendirilmesi kadar, gerekçelerin içeriği de önemlidir. Gerekçelerde, plan değişikliği gereksinimini ortaya çıkaran nedenler ve sorunlar ile bunlara getirilen çözüm önerilerinin açıkça belirtilmesi gerekir.

İdare Mahkemeleri ve Danıştay kararlarından da anlaşıldığına göre, imar planlarındaki değişikliklerde kamu yararının içeriği, değişikliği zorunlu kılan şartlarla belirlenmektedir. Anayasa Mahkemesinin kararlarında da "kamu yararı" konusunun nasıl yorumladığına ilişkin ifadelerine göre; "Kamu yararı, kişinin ve toplumun huzur ve refahını sağlamak anlamına gelir". Danıştay 6. Dairesi de kararlarında kamu yararına olduğu kanıtlanmamış plan değişikliklerini yasaya aykırı bulmaktadır. Aynı zamanda, Danıştay, imar planında sonradan değişiklik yapılabilmesinin, ortada imar açısından kamu yararına uygun düşen kesin ve zorunlu nedenlerin varlığına bağlı olduğu görüşündedir.

Deva Partisi Alanya İlçe Teşkilatı olarak yürürlükteki 3194 sayılı İmar Yasası çerçevesinde hazırlanan İmar Planı Yapılması ve Değişikliklerine Ait Esaslara Dair Yönetmeliğe göre Alanya İlçesi Oba Mahalesi 2771 parsel doğusundaki park alanı ve güney batısındaki belediye hizmet alanı uygulama imar planı değişikliğini yukarıda belirttiğimiz sebep unsuru ile maksat unsuru açısından ve yerel yönetimlerde şeffaflık ilkesi gereğince Alanya Belediyesi ilgililerince kamuoyunun bilgilendirilmesini talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.  Haber MERKEZİ

31 Eki 2022 - 15:46 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Dalga Geçmeyin - Obada çıplaklıda adamına göre yollar kaydırılıyor parklara giriliyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 19:53
01

Köyün Delisi - imar planları yerel belediyelerde görüşülüp büyük şehirlerde onanır. Büyük şehir belediyesinin ortakları olduklarına göre bu planı onaylayan merci de orası olduğundan sitemi herhalde ortağı olduğu kurumadır. Acaba ortaklar birbirinden habersiz mi iş yapıyor veya niyet üzüm yemek değilde bağcıyı mı dövmek?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 13:22

Çorum Haber