Alanya’nın bu yılki eğitim hedefleri DİM TV’de konuşuldu

DİM TV ekranlarında yayınlanan Ebru Yahşi ile Kent Gündemi’nin bu haftaki konuğu Alanya Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz oldu

DİM TV ekranlarının sevilen programı Kent Gündemi’nde bu hafta Alanya’nın 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı içindeki eğitim hedefleri konuşuldu. Ebru Yahşi’nin hazırlayıp sunduğu programa Alanya’da yaptığı hizmetlerle takdir toplayan Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz konuk oldu. Programda, yeni eğitim öğretim yılında öğrencileri neler beklediği, Alanya’nın bu yılki başarı hedefi, iş garantisi veren meslek liselerinin tercih edilip edilmediği konusu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Müdür Yılmaz şunları söyledi:

‘UYUM HAFTASINA VELİLERİMİZİ DE DAHİL ETTİK’

“Öncelikli olarak öğrenciler pandemi kurallarının uygulanmadığı bir sezona başlıyor. Geçen yıl zaten bunu yapmıştık. Bu yıl da aklımızın ucundan dahi geçmiyor. Yokmuş gibi davranmıyoruz. Aklımızın bir köşesinde var ama yine de o korkuyu da üzerimizden attık. diğer taraftan yaz boyu tüm hazırlıklarımızı, plan ve programlarımızı yaptık. Okullarımızı fiziki olarak hazır hale getirdik. Öğrencilerimizi özlemişiz. Öğrencilerimiz gelince okullar canlandı. Yazın hareketli olmuyor, duvarlardan ibaret oluyor. Okullarımızın öğrencilerimizle birlikte daha güzel olduğunu okulların açıldığı ilk gün gördük. Geçen hafta uyum haftamızdı. İlk gün velilerimizi aldık ve gittik. İkinci günden itibaren anasınıfı ve okul öncesi öğrencilerimiz geldi. Onların uyum haftalarını geçirdik ve okula çabuk bir şekilde alıştılar. Hatta okulun açıldığı ilk gün bir tek ağlayan öğrencimiz yoktu. Birinci sınıflarımızda kaç senedir o okulun öğrencileriymiş gibi olduklarını gördük. Her şey hazır, kitaplar geldi, yardımcı kaynaklar geldi. Genel olarak büyük bir oranda sorunsuz bir şekilde başladık. Pazartesi günü itibariyle eksik hizmetlimiz yoktu. İki okulda eksik öğretmen sorunu vardı bu sorun da kısa sürede çözüldü. Bu sene her şey zamanında geldi diyebiliriz.

‘BUNU POLİTİK MALZEME HALİNE GETİRMEK İSTEYENLER VAR’

Kayıt parası ile ilgili olay aslında münferit birkaç olayın genele yayılması ile ilgili bir durum. Okullarda para toplanan yer var toplanmayan yer de var. Toplanması gereken yer var toplanmaması gereken yer var. Anasınıfı öncelikli olarak henüz zorunlu eğitim kapsamına alınmadı. Zorunlu olmadığı için de anasınıfında bir aidat toplanıyor. Bu bağış da değil. Bu konuyu okul müdürlerimizle de konuştuk. Veli ile sözleşme yapılıyor. Velimiz aylık da yıllık da ödeyebilir. Bu sözleşmede yazar. Aynı kredi çektiğinizde taksitlendirildiği gibi, velinin ekonomik durumuna göre ödeyebileceği şekilde taksitlendirilir. Veli de altına imzasını atar ve çocuğunun kaydını yaptırır. Bazı velilerimiz de ‘Benim durumum kötü, ödeyemem’ dediklerinde de arkadaşlarımız o veliden de almıyor. Bazı velilerimiz bu parayı okul aile birliği veya müdür keyfine göre topladığını düşünüyor. Sanki para toplanıp cebe atılıyormuş gibi okullarda algı yapılıyor. Bunu bir politik, siyasi bir malzeme haline getirmeye çalışanlar da var. Anasınıfında ücret toplanıyor. İmkanı olmayanlar için değil ama imkanı olanlar için bu zorunlu bir durum. Bu valiliğin almış olduğu kararlarda yazıyor. Bunu herkes lütfen bilsin. Basındaki bilmeyen arkadaşlarımız da bilsin. Her şeyden önce lütfen bize sorsunlar. Burada valiliğin almış olduğu bir karar var. Bu karar göre okul müdürü bu parayı toplattırıyor. Ama bunu vatandaş bilmiyor.

‘DEVLETİN VERDİKLERİ DIŞINDA KESİNLİKLE YARDIMCI KAYNAK ALDIRILMAYACAK’

Devletin verdikleri dışındaki yardımcı kaynaklara şiddetle karşıyım. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığımız bu yıl bir öğrenciye 7 tane, 8 tane, 9 tane verdiği oldu. Bizim o gün gittiğimiz okulda, 4’üncü sınıf öğrencisine 9 tane yardımcı kaynak gelmiş. 9 tane yardımcı kaynağın verildiği bir sınıfta bir öğrenciye öğretmen daha neden kaynak aldırabilir? Test kitabı ya da yaprak test farklı şeyler. Bunları ben de çocuğuma alacağım. Ama bir kaynak gösterip de devletin kitaplarını ve yardımcı kaynakları bir tarafa koymak uygun bir şey değil. Böyle bir şey olamaz. Böyle bir şey olursa da en sert biçimde cevabımı vereceğimden hiç kimsenin şüphesi olmasın.Ben her daim öğretmenlerimin ve müdürlerimin arkasındayım. Ama ben ıslarla altını çizerken, kesinlikle her toplantıda kesinlikle bu yıl hiçbir şekilde yardımcı kaynak aldırmayacaksınız dememe rağmen hala aldıran varsa bunun da bedeline hazır demektir. Verilen yardımcı kaynaklar kesinlikle bitmeyecek. Ders kitapları da var, onlar da ücretsiz bir şekilde verildi.

‘BİZ DENİZİ GEÇİYOR ÇAYDA BOĞULUYORUZ’

Bunun haricinde İşkur için eleman gönderdik. Her okula büyük bir oranda yeterli. Ama yetmeyen okullarımız da oldu. Akşam temizliği için bazı okullarımız akşam temizliği için hizmetli çalıştırabilir. Bunu okul müdürleri ya da okul aile birliği cebinden mi verecek? Bazı velilerimiz ısrarla Cimer’den yazıyor. ‘Bizim güvenlikçimiz yok, bize güvenlik personeli gönderin’ diyorlar. Ama yok. Demirel’in ‘Benzin vardı da biz mi içtik?’ dediği gibi verdiler de göndermedik mi? Yok şu an. Bakanlığımız sadece pandemi dönemine has güvenlikçi koydu. Onun dışında güvenlikçi verilmedi. Sanki her dönem veriliyormuş da bu dönem verilmemiş gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Zaten bir kere verildi. Okullardaki güvenlik hizmetlerini jandarma bölgesinde jandarma, emniyet bölgesinde polis ve okul aile birlikleri ortaklaşa yapıyorlar. Bunun için para toplandığı benim kulağıma gelmedi. Gönüllü olarak toplanıyorsa da biz ne diyebiliriz? Kitaplarını, yardımcı kaynaklarını kendileri alıyordu. Bir sürü para toplanıyordu. Şu an hepsi kaldırıldı. İnsanlar bunları ne yazık ki çabuk unutuyorlar. Biz denizi geçiyoruz çayda boğuluyoruz.

‘ALANYA DAHA ÖNCE 19 İLÇE ARASINDA 3. OLMAMIŞTI’

LGS’de geçen yıl biz gerçekten büyük bir başarı yakaladık ve üçüncülüğe yükseldik. 19 ilçe arasında Alanya hiçbir zaman üçüncü olmamıştı. Daha gerilerdeydi ama, geçen yıl biz üçüncü olduk. Bu yıl sonuçlar açıklanmadı ama yine o civardayız. Lisede de geçen yıl ikinci ve dördüncülük derecelerimiz vardı. Bu yıl daha iyi olacağını düşünüyorum. LGS’de bu yıl full yoktu. ‘Full’ biraz işin medyatik kısmı. Örneğin bir ilçe yerlerde sürünüyor ama bir tane ‘full’ çıkarıyor, hemen çok iyi bir düzeyde olduğu algılanıyor. Bir çiçekle bahar gelmiyor. Bizde de ‘full’ yoktu. Ama total başarıya baktığımız zaman ya üçüncüyüz ya dördüncüyüz. Bizim için total başarı önemli. ‘full’ yoktu ama iki tane bir yanlış yapan öğrencimiz vardı. En çarpıcı sonuç Toslak Ketenlik Ortaokulu’ndandı. Alanya beşincimiz oradan çıktı. Herkes Tıp Fakülteleri’ni Anadolu ve Fen Liselerinden bekler ya… Bu sene sürpriz olarak Konaklı Mustafa Mürüvvet alaattinoğlu Lisesi’nden Tıp Fakültesi’ni kazanan öğrencimiz oldu. Bu da bize vatandaşların çocuklarını illa merkeze getirme gibi bir telaşa girmelerine gerek olmadığını gösterdi. iyi öğrenci yerinde, mahallesinde kalırsa o başarı yayılmış olacak. Bizim de hedefimiz o.

‘ÖĞRETMEN VE OKULLARIN BAŞARISI ÇAY PARTİLERİNDE KONUŞULUYOR’

Bu yıl da bazı okullara ısrarla adres taşımalar oldu. Bu yaz da bu efsanelerle geçti. Adres taşıma sahtekarlıkları ile geçti ne yazık ki. Kimse kusura bakmasın ama ben bu olaya sıcak bakmıyorum. Şu an bütün okullarımızın öğretmenleri birbirleriyle eşittir. Kimse kimseden iyi değiller. Başarılı okul yoktur başarılı öğrencilerin toplandıkları okul vardır. Bu okullar başarılı öğrencilerin toplandığı okullar. Yönetimini tabii ki göz ardı etmiyoruz. İyi müdür tabi ki okulda fark yaratır. Bizim öğretmenlerimizin kalitesi çay partilerinde belli oluyor. Okulların kalitesi maalesef çay partilerinde konuşuluyor. Elimden geldiğince de karşı çıkmaya devam edeceğim. Karşı adreslere cezalarımızı yazdırdık bu yıl. Az oldu ama önümüzdeki yıl daha çok ceza yazdıracağız.

‘BAŞARIDA EN BÜYÜK PAY VELİLERİNDİR’

Bizim için öğrencinin başarı formülü, öğrenci+öğretmen+ veli =başarıdır. Gerçekten bu mekanizmanın çok iyi çalıştırıldığı okullarda başarı kaçınılmazdır. Burada veliyi yok sayamazsın. Ben velilere bu anlamda çok güvenirim. Normalde veliyi okulda istemezler ama ben tam tersi veliyi okulda isterim. Ben kendimi mükemmel görebilirim ama acaba vatandaş, veli beni nasıl görüyor? Öğrencimin ve öğretmenimin de fikrini önemserim. Bu güçlü mekanizma ile başarıya ulaştırıyoruz. Ben müdürlük yaptığım dönemlerde öğrencilere de velilere de anket yapardım. Öğretmenlerime de anket yaptırırdım ve kendime 100 üzerinden puan verdirirdim. Kendimi eleştirmelerine izin verirdim. Eleştirsinler ki kendimizi geliştirelim. Şu anda da İlçe Mili Eğitim Müdürü olarak okul müdürlerine ve öğretmenlerine kendimi soruyorum. Personellerimize de isimsiz anket yoluyla soruyorum. Öğrenci başarısında bu formülü çok önemsiyoruz. Bu nedenle de velilerimizi mutlaka okula bekliyoruz. Bir öğrencinin başarısındaki en büyük pay velidedir. Çünkü veli, öğrencinin yanında 18 saat, biz 6 saat duruyoruz. Bu nedenle bizim başarıdaki payımız 4’te 1. Veli ve öğrenciler de sorumluluğun farkında olsunlar. Pandemi sürecinde velilerimiz öğretmenlerimizi yakından tanıma fırsatı buldu. Öğretmenlerimizin ne kadar fedakar olduklarını gördüler. Aslında iki öğretmenim için veliler tarafından çok kötü söyleniyordu. İnanmayacaksınız ama uzaktan eğitim döneminde o iki öğretmenimi veliler yerden göğe sığdıramadı. Özür dilediler.

‘ANADOLU’YU GEÇ MESLEĞİ SEÇ’

Allah ömür verir de 3-4 sene bu işleri yapmak nasip olursa ki daha uzun süre de yapmayı düşünmüyorum. ben bu sorunu bitireceğim. Vatandaşlarımız bize güvenebilir. Ben kodromuza güveniyorum. Biz mesleki eğitimdeki, esnafın nitelikli personel sorununu bitireceğiz. Bu sene Anadolu Liselerine elini kolunu sallayan giremedi. Diploma puanı önemli bir esas oldu ve teşekkür takdir alamayan Anadolu Lisesi’ne giremedi. Çoğunlukla ‘takdir’ alanlar girdi. Benim gönlümden geçen takdir alan öğrenciler de meslek liselerine gitsinler. Hasan Çolak Anadolu Lisesi’ni kazanan bir öğrencimiz Turizm Otelciliğe gitti. Bu tam bizim hayal ettiğimiz bir şeydi. Meslek liselerimiz doldu taştı. Hatalı tercih yaptıkları için yerleşemeyen ve açıkta kalan öğrencilerimiz var. O öğrencilerimiz gelip bize dilekçe verirlerse biz meslek liselerine yerleştireceğiz. Dileçleri bekliyoruz. Biz Anadolu Lisesi’ne herkesin girmesini istemiyoruz. Proje okullarımız zaten belli bir puanın üstünde aldılar. Bu şekilde meslek liselerimiz de kaliteli oldular. Bizzat ben kendim veli toplantıları yapacağım ve ‘Anadolu’yu geç mesleği seç’ diyeceğiz. Anadolu Lisesi = düz lise demektir. Geçen yıl Anadolu Liselerine bakalım. Diploma puanı ile alan Anadolu Liselerimizden kaç tane Tıp Fakültesi çıktı? Hedefin bu ise demek ki oraya gitmeyeceksin. En iyi derece yapan öğrencimiz kaçıncı sırada? Velilerimizin bunları incelemesini istiyoruz. Bizim öğrencilerimiz çoğunlukla üniversite tercihlerini yaparken ‘Şu Alanya’dan bir kurtulsam’ diye yapıyorlar. Bizim velilerimiz ‘Falancanın çocuğu üniversiteyi kazanmış’ desinler diye gönderiyor. Sonuç ne yazık ki işsizlik oluyor. Şu anda proje okullarımızı kazanan öğrencilerimizin birçoğu bizim şimdi yalvara yakara meslek lisesine gönderdiğimiz öğrencilerden iş isteyecekler. Mesleki eğitimdeki öğrencilerimiz onların patronu olacaklar. Üniversiteye gitsinler ama geçerli bölümlere gitsinler.

‘ÖĞRENCİLERİN AVRUPA HAYALİNİ BİTİRİYORLAR’

Çocukların hayatı ve geleceğiyle oynuyorlar. Pandemide çocuklar okula gitmedi ve okul olmasa da oluyormuş algısına gittiler. Bu nedenle lise son sınıfta açığa giden öğrenciler ivme kazandı. Uzaktan eğitime, açıktan okumaya merak sardılar. Ben de şiddetle karşıyım buna. Okulun olmadığı yerde eğitim olmaz. Bazı özel öğretim kurumları bunu körükleyebilir. Kendisini eğitim koçu zanneden kişiler öğrencilere bu akılı verebilir. Ama çocukların hayatı ile oynuyorlar.Velilerimize seslenmek istiyorum. Çocuklarınızı asla ve asla açıktan okutmayın. Çünkü açıköğretim okuyan öğrencilere not verilmez. Sadece kredi verilir. Bu öğrencimiz hiçbir zaman Avrupa ülkelerinde okuma şansı elde edemez. Öğrencilerimiz Avrupa'da çalışma şansını da kaybeder. Çünkü biz de Avrupa’da uzaktan okup gelen kişilerin denkliğini vermiyoruz. Bu okulu okumamış olarak sayıyoruz. Şu anda 11 ve 12’nci sınıfta olan öğrencilerimize söylüyorum. Asla ve asla açığa geçmeyin. Madem ki açıktan okuyacaksınız gelin mesleki eğitime geçin. Ben bu konuya şiddetle karşıyım. Çünkü öğrencilerin Avrupa hayalini bitiriyorlar. Ben burada öğrencilerimiz Avrupa’ya gitsin demiyorum. Tabii ki ülkemizde kalsınlar. Ama öğrencilerimizin bir kısmı da yurtdışında yaşamak istiyor.

‘BUNDAN SONRA TAM GÜN OLACAK’

Bu konuda müjdeyi verebiliriz. Bundan sonra açacağımız bağımsız anaokullarını tam gün yapacağız. Çünkü velilerimizin bu konuda büyük bir beklentisi var. Çalışan anne ve babalar özel kreş ve okullara mecbur kalıyorlar. Oralarda da aylık 4-5 bin TL fiyatlar oluyor. Çalışan anne ve babaların işi zor ama merak etmesinler. Şu an Oba Anaokulu’nu açtık. O okulumuz tam gün eğitime başlayacak. Kayıt yapmaya başlayacağız. Çalışan anne ve babaları bekliyoruz.” (Gülşah ANAK)

16 Eyl 2022 - 15:11 - Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.