Başkan Şahin'den çarpıcı açıklamalar. 'Oteller konut olmamalı'

ALTSO Başkanı ve Alanya Belediye Başkan Adayı Mehmet Şahin, kendi Facebook adresi üzerinde gerçekleştirilen canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ALANYA’DA pek çok hizmete imza atan ve geçtiğimiz günlerde Alanya Belediye Başkan Adaylığını açıklayan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Sosyal medya platformu Facebook’ta kendi şahsi hesabından gerçekleştirilen canlı yayında Başkan Şahin, gazetecilerin sorularını samimiyetle yanıtladı. Başkan Şahin, Alanya’ya yüksek profilli turistleri çekmek için bilhassa apartlara ihtiyaç olduğuna vurgu yaparak, otellerin konuta dönüştürülmesine kesinlikle karşı olduğunu dile getirdi.

‘YÜKSEK PROFİLDE TURİST İÇİN BİLHASSA APARTLARA İHTİYACIMIZ VAR’

Alanya Aktif Gazeteciler Cemiyeti (ALGC) Başkanı ve Yeni Alanya Genel Yayın Müdürü Ferit Kesen’in,
Alanya'nın sembol oteli Oasis’in de yıkılıp yerine konut yapılması kararı ile devam eden furyaya ilişkin sorusunu yanıtlayan Başkan Şahin, “Ben kesinlikle otelleri fabrika olarak görüyorum. Fabrikaların konuta dönüşmesine karşıyım. Bu konudaki net tavrımız bu. Mazeret sadece bizi mutlu eder, başarıya götürmez. Ben ALTSO’da muzun patentini alamadım, noteri açamadım, okulları yapamadım, yaylalara ambulansı koyamadım, Ankara’ya ofis açamadım, cenaze hizmet aracı alamadım diyebilir ve bir sürü mazeret sunabilirdim. Ama mazeret sadece beni mutlu eder. Başarıya gitmek için hedefe gitmeliyiz. Ben otellerin dönüşmesine, fabrikaların konut olmasına karşıyım. Çünkü İskandinavlar apart otellere geliyordu. Durumu iyi insan Her Şey Dahil sistemdeki otele çok gitmez. Ancak çocuklar için gider. Butik otele gider çünkü yemek kuyruğuna girmek istemez. O turisti çekebilmek için bizim bilhassa apartlara ihtiyacımız var. Bunu asla unutmayalım" dedi.

‘BAĞIMSIZ ADAY OLMAYACAĞIM’

Alanya Belediye Başkan Adaylığı süreciyle ilgili Bakan Çavuşoğlu ile istişare edip etmediği ve bağımsız aday olabilme ihtimali hakkında da konuşan Şahin, “Mevlüt Çavuşoğlu’nun kim olduğunu bizim anlatmamıza gerek yok. Cumhuriyet tarihinde 8 yılı deviren ikinci Dışişleri Bakanı, Mevlüt Çavuşoğlu. O Alanya’nın evladı. Bir daha Alanya’dan bir Dışişleri Bakanı, hatta ve hatta bir bakan çıkması gerçekten çok zor. Onun için Mevlüt Çavuşoğlu’nun her zaman başımızın üstünde yeri var. Ama ben bir iş insanıyım. Ben milletvekili adayı değilim. Ben Belediye Başkanı adayıyım. Alanya’mıza hizmet etmek istiyorum. Sayın bakanımızın buna asla karşı çıkacağını düşünmüyorum. Çıksaydı beni arardı. Kimse bakan beyin şahsına bir şey söyleyemez. Alanya’ya ciddi katkıları var. Örneğin havalimanı bakan bey olmasa açılmazdı. Bir ihtiyacımız olduğu zaman Bakan beye her gün yazarız ve hızlı bir şekilde de döner. İşte Alanyaspor’umuzun geldiği nokta. Bakanımızın katkısı yok mu? Aynı Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu ağabeyimiz gibi biz de bakan beyden Alanya’mız için destek alıyoruz. Proje götürürsek karşılığını alırız. Ama asla ve asla parti ayrımı yapmadan. En büyük örneği, sayın Babacan ve Davutoğlu’nu odamızda ağırlamamız. Aynı sayın bakanımızın, sayın Cumhurbaşkanımızın, sayın Muhittin Böcek’in ziyaretleri anısına astığımız gibi o fotoğrafları da odamıza astım. Biz Alanya halkına güveniyoruz. Ama bağımsız aday olursanız maalesef meclis üyesi yazamıyorsunuz. Onun için illaki bir parti olacak. Ama biraz önce de söylediğim gibi Alanya halkı bizi istedikten sonra her parti bizi ister. Onlar nereden isterse biz oradan aday oluruz. Biz ideoloji değil hizmet adayıyız. A partisi olsa ne B partisi olsa ne, benim beynim mi değişecek? Başarı ekip işi” ifadelerini kullandı.

‘ALANYAMIZ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Gündeme ilişkin merak edilen tüm soruları yanıtlayan Başkan Şahin şunları söyledi: “5 Kasım’da görev süremiz bittikten sonra Mehmet Şahin Çözüm Ofisi adı altında bir ofis açacağız. Orada yine Alanya’mızın gerek sorunları gerekse de Alanya halkının taleplerinin çözümü doğrultusunda çalışmalarımız devam edecek. Yine Alanya’mız için çalışmaya devam edeceğiz. Biraz önce de söylediğim gibi ulaşılabilirlik en büyük özelliklerimizden birisi. Kim ararsa bizi her zaman ulaşabilir. Toplantı halinde olsak da mutlaka ona geri dönüş yaparız. Biz insanları hiçbir zaman sınıflandırmadık. Bu nedenle ‘kaliteli turist’ yerine ‘profili yüksek turist’ diyelim. Kendimiz sınıflandırıldığımız zaman da çok üzülmüştük. Onun için biz bütün insanlara empati ile yaklaşıyoruz. Ben yaşlı bir kadın gördüğüm zaman annem, yaşlı bir adam gördüğüm zaman da babam aklıma geliyor. Bir genç gördüğüm zaman da kendi evlatlarım aklıma geliyor. Kendi aileme nasıl muamele ediyorsam vatandaşlarımıza da öyle muamele etmeyi istiyorum.

‘İLK OLARAK ULAŞIMI SAĞLAMAMIZ LAZIM’

Profili yüksek turisti getirebilmek için başta birinci şart olarak ulaşımı sağlamamız lazım. Bakın, bizim ihtiyacımız olan destinasyonlardan, İskandinav ülkeleri başta olmak üzere ve diğer ekonomisi iyi ülkelerden turistleri çekebilmek için ulaşım şart. Barcelona’da ortalama daire fiyatı 400 bin Euro. Gelen turist profilinin yüksekliğine bakın. Neden, Barcelona’yı tercih ediyorlar? 250-300 kilometre İskandinav ülkelerine cuma günü akşam çıkıyorlar, hafta sonu orada kalıp pazar gün akşam kendi şehirlerine dönüp kendi hayatlarına devam edebiliyorlar. Eğer buraya direkt uçuşları koyarsak bu imkanlar sağlanabilir. Bu sadece İskandinav ülkeleri için değil her ülke için geçerli. Biz neden Tümen’e gittik? Çünkü Tümen, Rusya’nın zengin bölgesi. Rusya’nın petrolünün yüzde 55’inin, doğalgazının da yüzde 85’inin çıktığı bir bölge. Oradan insan çekebilmek için üniversitemiz ile mutabakat tamamlandı. Nasip olursa belediye başkanlığımız dönemlerinde bunun gibi şehirlere daha güçlü kadrolarla gideceğiz. Bizim orada olmamız o günün gündemiydi. Vali yardımcısından belediye başkanına, bütün bürokrasi ile üniversitelerin rektörlerine kadar toplantılar yaptık. Nasıl Alanya’mıza yabancı bir ülke gelince gündem oluyorsa, bizim de aynı şekilde Alanya’mız ve Türkiye gündemleri oldu. Alanya’ya gelip de aşık olmayan insan yok. Rabbim bize yalancı cenneti bahşetmiş.

‘BİZ ALANYA’YI ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞMIYORUZ’

Biz Alanya’yı ele geçirmeye çalışmıyoruz. Biz hizmet ekibiyiz. Biz hizmet etmek istiyoruz. İki dönem dedik, sağ olsun, yönetim kurulu arkadaşlarımızdan teklif edilenler oldu. Başta Ali Kamburoğlu arkadaşımıza birçok kesimden baskı geldi. Ama biz bir ekibiz dedik. Tabii ki Ali Bey'in ben demokratik hakkına müdahale edemem. Kararı kendisine bıraktık. Yol haritamızı belirledik ve tarafsız olduğumu söyledim. Dışarıdan müdahalelerden en çok bu kardeşiniz çekti. Kimse zannetmesin yaptıklarının yanına kar kalacağını. Devekuşu gibi kafasını kuma gömüp de gövdesinin dışarıda olduğunu bir gün hatırlatacaklar. Alanya halkı bunu seçimde hatırlatacak. 2013 yılında çok zor kuralarla kazandığımız bir seçim vardı. Tanımayan insan çoktu bizi. Tanıdıktan sonra 2018 yılında Allah razı olsun büyük bir destekle bu hizmet imkanını bize verdiler. 3 katı farkla geldik arkadaşlar. Bu çok önemliydi. Şimdi inşallah çıktığımız yolda da Alanya halkı karnemizi hepimize verecek. Biz ne karar verirlerse sonuna kadar saygılıyız. Ben tekrar altını çizerek söylemek istiyorum, ilk Alanya Kültür Merkezi’nde açıklamıştım adaylığımı. Orada, ‘Biz bu yola Hz. Ömer’in Fırat’ın kolunda bir koyun kaybolsa Allah hesabını Ömer’den sorar düsturu ile yola çıktık’ dedim. Onun için sosyal sorumluluklarımızın hep bilincinde olduk. Yaptıklarımız ortada ve takdir Alanya halkının.

‘BİZ DE TOROS ÇOCUĞUYUZ’

ALTSO’nun ilk seçiminde kuralarla kıl payı kazandık. 2018’de açık ara farkla kazandık. Ama ben orayı çok önemsemedim. Ben grupları önemsedim. Bakın Toptancı Hali, Sanayi Sitesi ve bakkalları 2013’te kaybetmiştik. Taban işte Toroslar. Ancak bu grupları 2018 seçimlerinde farkla kazandık. Demek ki kendimizi anlatabilmişiz. Onlar da bizlerden memnuniyetlerini karnemizde belli etmişler. Bunun dışında köy muhtarlarının bizden ambulans istemesi, güvenlikle ilgili destek istemesi, bizim Toroslarda onların gönlünde olduğumuzun bir ifadesi değil mi? Ben gidiyorum, Allah razı olsun ayakta karşılıyorlar bizi. Onlar Mehmet Şahin’i değil yapılan hizmeti karşılıyorlardı. Bu bunun en büyük örneğidir. Kesinlikle algı operasyonuna kanmayın. Allah’ın izniyle Toroslar bizimle. Biz de Toros çocuğuyuz.” (Gülşah ANAK)

İşte Başkan Şahin’in açıklamaları:

07 Eyl 2022 - 18:08 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.