Alanya otellerin konuta çevrilmesini tartışıyor: Suçlu kim

Alanya Belediye Meclisi'nin, otellerin yıkılıp, yerlerine konut yapılmasını engellemek amacıyla yaptığı düzenlemenin Antalya BŞB'ye takıldığı yönündeki açıklamaya CHP'li meclis üyesi Demirci'den tepki gelirken, BŞB meclisindeki oylamada CHP'li tüm üyelerin düzenlemeye karşı çıktığı görülüyor

+2
Haber albümü için resme tıklayın

YENİ Alanya'nın, dünkü sayısında 'Dev otel de konut oluyor' başlığıyla manşetten duyurduğu konu Alanya gündemine bomba gibi düştü.
Alanya’nın sembol otellerinden Oasis’in yıkılıp, konuta dönüştürülmesi kararı ile ilgili tartışmalar devam ediyor.
ALTİD ve ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu'nun "Başkan Yücel, bu hoş olmayan durumu engellemek istedi ama BŞB engelledi" şeklindeki açıklamasına, Alanya ve Antalya Büyükşehir belediyelerinin CHP'li meclis üyesi, şehir plancısı Erkan Demirci tepki gösterdi.


‘İMAR PLANI ONAYLAMA YA DA DEĞİŞTİRMEDE BELEDİYELERİN YETKİSİ YOK’


Konuyla ilgili bir açıklama yapan Demirci, şu ifadeleri kullandı:
“Konaklı’da bulunan bir otelin yıkılarak yerine konut yapılacağına dair yapılan haberin içeriğinde Alanya Belediyesi’nin bu durumu engellemek istemesine rağmen Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce engellendiğine dair ALTİD ve ALTAV başkan yardımcısı tarafından yapılan açıklamayla Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi zan altında bırakılmıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına hem şehir plancısı hem de büyükşehir meclis üyesi sıfatımla açıklama yapma ihtiyacı hissettim. İlgili pek çok kişinin bildiği üzere Konaklı Mahallesi’nin sahil bandı Alanya Batısı turizm merkezi sınırları içerisinde kalmaktadır. Turizm alan ve merkezlerinde imar planı yapma ve değişikliklerine ilişkin tüm yetki 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu gereğince Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aittir. Turizm merkezlerinde imar planı onaylama ya da değiştirme konusunda belediyelerin yetkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla Alanya Belediyesi’nce yapılmak istenen ancak imar mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nce kabul edilmeyen düzenleme, sadece Alanya Belediye Başkanlığı’nın imar planı yapma ve onama yetkisi bulunan alanlar için hazırlanmıştır.


‘O İFADE GERÇEK DIŞIDIR’


Daha net bir ifadeyle yapılmak istenen plan değişikliği, büyükşehir belediyesinde onaylanmış olsaydı bile Konaklı Mahallesi’nin Turizm Bakanlığı’nın yetkisinde bulunan ilgili oteli kapsayan bölgesi için uygulanamayacaktı. Yani yapılan açıklamadaki ‘Büyükşehir belediyesi engelledi’ ifadesi en azından bahse konu bölge için gerçek dışıdır.


‘DİLEYEN DİLEDİĞİ YERE DİLEDİĞİNİ YAPARDI’


Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce imar kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle kabul edilmeyen hususa gelince, Alanya Belediye Meclisi almış olduğu kararla imar planında ‘Konut Alanı’ olarak planlı olmasına rağmen geçmişte apart otel olarak yapılan binaların yıkılması durumunda yerine yine otel yapımını zorunlu kılan bir karar almak istemiştir. İmar planlarıyla konutların, otellerin, dükkânların ve hatta okul, cami, park gibi kamusal alanların nerelere yapılabileceği belirlenmektedir. İmar planında dükkân hakkı bulunmayan bir yere dükkân yapılamayacağı gibi, otel alanı olarak belirlenen yere konut, konut alanı olarak belirlenen yere otel yapılması yasa gereği mümkün değildir. Zaten mümkün olsa imar planı onaylamaya gerek kalmaz, dileyen dilediği yere, dilediği yapıyı yapabilirdi.


‘YASAYA UYGUN ÇÖZÜM ÖNERİSİ SUNULDU’


Büyükşehir belediyesince kabul edilmeyen düzenleme 3194 sayılı imar kanununa uygun olmayan bir talep olup, dava edilmesi durumunda mahkemelerce imar planı örneği belediyesinden istenecek ve ilgili parselin konut alanı olarak planlı olduğu görülünce doğrudan iptal edilebilecek bir düzenlemedir. Büyükşehir Belediyesi kararın özüne karşı olduğundan değil, imar kanununa aykırı bir yöntemle çözüm üretilmeye çalışılmasından dolayı konuyu kabul etmemiştir. Bu hususta tarafımca ilgili kişilere yasaya uygun çözüm önerisi de sunulmuştur.


‘EĞER ALANYA BELEDİYESİ SAMİMİYSE…’


Her iki konu hakkında da çözüm nettir. Eğer Alanya Belediyesi otellerin yıkılıp, yerine konut yapılmasını engellemek hususunda samimiyse;
- Kendi yetkisine giren alanlarda imar planı paftaları üzerindeki konut alanı kararını otel alanı olarak değiştirdikten sonra ilçe meclisinden geçirip, büyükşehir meclisine sunmalıdır. Ancak bu kararı alırken otel ve konutların yan yana olmasının yarattığı gürültü ve görüntü kirliliği gibi hususları da ciddi anlamda değerlendirmeli, en doğru kararı vermelidir. Tek taraflı değil, tüm siyasi partiler ve STK’larla birlikte hareket etmeli, oy birliği yakalamayı hedeflemelidir.
- Kendi yetki alanı dışında kalan Turizm Merkezlerinde daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca tercihli olarak yani Turizm veya Konut alanı olarak planlı parsellerdeki plan kararlarını inceleyerek, uygun gördüğü lokasyonlarda konut kullanım kararlarını otel alanı olarak değiştirmeli ve hazırladığı imar planı değişikliğini onaylanmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunmalıdır. Tamamıyla teknik bilgi gerektiren konuların, bu bilgilere haiz kişiler tarafından yorumlanması en doğrusudur. Herkes bildiği konularda konuşursa bilgi kirliliği oluşmayacağı gibi hepsi birbirinden değerli kamu kurum ve kuruluşları haksız yere zan altında kalmayacaktır."


İŞTE ALANYA BELEDİYESİ’NİN MECLİS KARARI


Konuyla ilgili Alanya Belediyesi tarafından alınan meclis kararında şu ifadelere yer verildi:
"İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun 1 Mart 2022 tarih ve 4 nolu kararında yer alan, meclis üyesinin talebinde belirtilen, yapıların yenilenmesi esnasında fonksiyon değişikliklerinin düzenlenmesi amaçlı talebi görüşülerek; “Mahmutlar Mahallesi içerisinde, koordinatları ekteki şekli ile sınırları belirtilen alanda yer alan otel, motel, pansiyon, apart otel olarak işletme belgeli veya yapı ruhsatı bulunan parsellerde mevcut yapının yıkılarak yeni yapı, ilave veya tadilat ruhsatı talep edilmesi durumunda ‘Turizm Tesisi’ yapılması zorunludur. Bu gibi hallerde, Mahmutlar Mahallesi 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Hükümleri Revizasyonunda ‘D.4.4. Turizm Tesisi Yapılması Durumunda başlığı altında belirtilen yapılaşma koşullarına uyulur. Bu uygulama 2 Mayıs 2022 tarihi itibariyle geçerlidir’ şeklindeki komisyon kararı oy çokluğu ile uygun görülmüştür. Komisyondan geldiği şekliyle meclis başkanı Adem Murat Yücel tarafından oylamaya sunulmuştur. Adem Murat Yücel, Adem Er, Fevzi Alaettinoğlu, Ali Şahin, Fatma Melike Nazifoğlu, Tunahan Kasapoğlu, Kerim Ertekin, Mustafa Sünbül, Nuri Tokuş, Kayhan Balta, Mehmet Babaoğlu, Mehmet Ali Kiriş, Alper Birer, Katja Paulina Karppjarvi Müftüoğlu, Muammer Özbudak, Bilal Azak, Meliha Aras Erdoğan, Ali Rıza Kayacı, Mehmet Şenli, Yılmaz Bağışlar kabul etmiştir. Erkan Demirci, Nazmi Zavlak, Hüseyin Yaman, Serkan Salvur, Hacı Mevlüt Zavlak, Hasan Can Kamburoğlu, Fikret Arık, Hasan Basar, Didem Dim Özaltın, Halit Öztürk, Alper Kan ret oyu vermiştir. Oy çokluğu ile kararın kabulüne karar verilmiştir."


BÜYÜKŞEHİR’DE REDDEDİLDİ


Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin ret kararında ise şu ifadelere yer verildi:
"Alanya Belediye Meclisi'nin 1 Mart 2022 tarih ve 318 sayılı kararı ile uygun bulunan, Mahmutlar Mahallesi içerisinde koordinatları ekli krokide belirtilen alanda geçerli olmak üzere, ‘Mahmutlar Mahallesi içerisinde, belirtilen alanda yer alan otel, motel, pansiyon, apart otel olarak işletme belgeli, veya yapı ruhsatı bulunan parsellerde mevcut yapının yıkılarak yeni yapı, ilave veya tadilat ruhsatı talep edilmesi durumunda turizm tesisi yapılması zorunludur. Bu gibi hallerde Mahmutlar Mahallesi 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Hükümleri Revizasyonunda D.4.4. Turizm Tesisi Yapılması Durumunda başlığı altında belirtilen yapılaşma koşullarına uyulur. Bu uygulama 2 Mayıs 2022 tarihi itibariyle geçerlidir’ ilke kararına yönelik konu, CHP Grup Sözcüsü'nün önerisi doğrultusunda 'İlçe Belediyesi Meclis Kararının Reddi' yönünde oylanmış, oy çokluğu ile reddedilmiştir. CHP’den 24 kabul oy, AK Parti 18 ret oyu, İYİ Parti 13 kabul oyu, MHP 6 ret oyu, Saadet 1 ret oyu, Memleket 1 ret oyu, Bağımsız 1 kabul, 2 ret oyu ile toplam 66 oy kullanılmıştır."


DİM: YAZIK ETMEYİN ALANYAMIZA


Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, sosyal medya hesabından Alanya’nın sembol otellerinden Oasis'in fotoğrafını paylaşarak "Buraya konut değil 7 yıldızlı marka bir resort otel yakışır. Yazık etmeyin Alanyamıza" çağrısı yaptı.(Gülşah ANAK)

18 Ağu 2022 - 23:44 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Alanyazede - Umarım tüm oteller yıkılır da bu köyden bozma, saçma ilçe kendine gelir. 1 senelik peşin olacak şekilde 20.000TL kira isteyen ev ilanı gördüm az önce. Evet otel istihdam yaratır ancak otelde çalışan insanların alacağı 5-6 bin lira asla ama asla Alanya'daki herhangi bir evin kirasını ÖDEYEMEZ! Kendi halkınızı yabancılara köle etmeye devam etmek istiyorsanız kontrolsüz turizme devam edin. Ne taşıma kapasitesi bilirsiniz ne imar planı...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ağustos 01:56
02

Paranla Rezil Olursun - Önemli olan müşteri memnuniyeti var mı bu Otellerin ona bakılsın.. Alanya'da memnun kalınacak bir Otel bulmak kolay değil, bunları düşünün.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 19 Ağustos 12:56
01

Sezar - Çok net otel istihdam yaratır konut istihdam yaratmaz.otel sürekli iş verir her yıl gelir getirir ekonomiye ama konut bir kez gelir getirir orada kalır.Taşınmaz satışı yabancıya yasaklanmadığı ya da kısıtlanmadığı müddetçe bu inşaat çılgınlığı devam edecek

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 09:39

ALANYUM AVM

 yönetim birimine BAY temizlik personeli alınacaktır. Müracaatların şahsen Alanyum AVM yönetimine yapılması rica olunur. 

0 242 515 03 15

ALANYUM AVM

 Bünyesindeki Alaçatı Muhallebicisi’ne; *Aşçı *Aşçı yardımcısı *Garson *Şef Garson *Komi *Barista ve Kasiyer alımı yapılacaktır. Müracaatların şahsen...

0 242 515 0315

BAYAN PERSONEL

BAYAN PERSONEL Çarşambadaki dairemize, T Temizlik, ütü ve ev işlerinde deneyimi olan, T Ev düzenine hakim, T Çalışma saatlerine uyum sağlayacak, T Gid...

0 242 515 03 21

EV İŞLERİNDE

 Sigortalı çalışmak üzere yatılı yardımcı bayan aranmaktadır. İrtibat Numarası:

0 532 392 48 15

OKUL KANTİNİNDE

 Çalışacak, öğrencilerle iletişimi kuvvetli genç ve dinamik BAYAN ELEMAN aranıyor. 

0 532 720 32 75

MAĞAZAMIZDA

Çalışmak üzere bayan satış temsilcisi ve ön muhasabe kasa personeli alınacaktır. Başvuruların fotoğraflı cv ile şahsen yapılması gerekmektedir. Kaptan...

0 242 513 13 94

SAHİBİNDEN SATILIK VEYA KİRALIK

 İskele Cad. No:26/1’de bulunan (Eski Şamata Bar) 150 m2 işyeri sahibinden satılık veya kiralıktır. Kadri Direkçi 

0 532 276 91 15

PANORAMA OTEL’E

PANORAMA OTEL’E KATÇI ve MEYDANCI Alınacaktır. 

0 533 292 05 95

ŞİRKETİMİZ

 Bünyesinde çalıştırılmak üzere CorelDRAW çizim programından anlayan grafiker personel alınacaktır. 

0 530 073 71 09

ELEMAN

 Kestel Üniversite Kantininde çalışacak ELEMAN aranıyor. 

0 538 899 59 49