Alanya'yı kimler tercih ediyor? 'Kaliteli turist marka şehre gelir'

Alanya'nın kaliteden ödün vermeyen turistik tesisleri ve işletmelerinin artması, şehrin kaliteli turist ihtiyacını yeniden gündeme getirdi. Alanya'yı tercih eden turistlerin genellikle düşük profilli olması ve kaliteli turistin arttırılması hedefi, sektör temsilcileri, oda başkanları ve ALTSO başkan adaylarının da gündemindeydi

KÜRESEL Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlara önceki gün vatandaşlardan yorum yağmıştı. Dim, paylaşımlarında şu ifadelere yer vermişti: "Alanya’da kentin toplam kalitesini yükselten Belek kalitesinde oteller, Bodrum-Çeşme’yi aratmayan Beach Club’lar, Nişantaşı düzeyinde restoranlar ve gece kulüpleri var artık. Yerleşik yabancılar yetmez, kaliteli turisti de çekmeliyiz.
Alanya olarak henüz yolun çok başındayız. Eksiklerimiz çok. Kaliteli turisti çekmek öyle kolay değil. Bu konuda Alanya tüm unsurlarıyla ve bir seferberlik ruhuyla hareket etmeli. Daha marka şehir otelimiz bile yok. Bu noktada eğitilmiş personele de çok ihtiyaç var.”
Konuyla ilgili Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri, oda başkanları ve ALTSO başkan adayları, Alanya’daki turist profilinin değişmesi için gerekli olanları sıraladılar. Ayrıca yapılan açıklamalarda Alanya’nın marka değerinin bir an önce arttırılması gerektiği vurgulandı. Ayrıca temsilciler, turizmin ranta kurban edilmemesi gerektiğini de belirttiler.

‘FİYAT BAZLI REKABET KALİTEYİ DÜŞÜRÜYOR’

Turizm denildiğinde ilk akla otelcilerin gelmemesi gerektiğini ve topyekün bir politika oluşturulmasının şart olduğunu belirten ALTSO Başkan Adayı Eray Erdem, “Her şeyden önce turizm sektörünün Akdeniz, Antalya çanağında hareketlendiği 1980’lerin başında Alanya, turizmin başkenti niteliğindeydi. Daha sonraki süreçte bana göre sektör dinamiklerinin bu işi doğru yönetememesi, kanuni yaptırımların da eksikliği nedeniyle sorunlar beraberinde geldi. Şu an Alanya turizmindeki en büyük sorun karşımıza arz talep dengesi olarak çıkıyor. 10 turist geliyorsa 20 tane yatak var, öyle düşünelim. Buna paralel olarak turizmle ilgili kanuni bir iyileştirme olmadığından bu iş tamamen fiyat rekabetine dönüyor. Fiyat bazlı rekabet de haliyle kaliteyi düşürüyor ve markalaşmanın önüne geçiyor. Bana göre bizim en büyük sıkıntımız bu. Gördüğünüz üzere 2 yıldır turizmin pandemiden olumsuz etkilenmesi ve emlak sektöründeki değişimlerle birlikte, Mahmutlar ve Kestel’de birçok otel yıkıldı ve yerine konut yapıldı. Turizmi ranta kurban etmemek lazım. Bana göre bunun bir sınırlandırmasının olması lazım. Belki önümüzdeki 5-10 yıllık planlamalarla, yeni yataklarla ilgili ruhsat verilmemesi gerekebilir. En azından belli bir süre. Bununla birlikte şehrin marka değerinin de arttırılması lazım. Bildiğiniz üzere Alanya’daki franchise mekanlar arttı. Tüketici gözüyle bakarsak, o mekanlardan beklenti ve kalite belli. Müşteri yiyip içip, itiraz etmeden hesabını ödüyor. Ama, o franchise markadan belki de daha iyi bir restorana gitse birçok konudan şikayet edebilir. Dolayısıyla öncelikle markalaşıp müşterinin bu tür gereksiz serzenişlerini de ortadan kaldırabilmemiz lazım. Maalesef turizm denildiğinde ilk akla otelciler geliyor. Bana göre sokakta ayakkabı boyacılığı yapan bir arkadaşımız dahi bu işin paydaşıdır. Bu nedenle topyekün bir turizm politikasının geliştirilmesi lazım” dedi.

‘EL BİRLİĞİYLE MARKALAŞACAĞIZ’

ALTSO Başkan Adayı Bilal Gömeç “Alanya, Türkiye’de turizm merkezlerinden en önemlisi. Önceki yıllara bakıldığı zaman turist profilinin değiştiğini görüyoruz. Alanya’nın ana geçim kaynağı hepimizin bildiği üzere turizm. Denizi, güneşi, tarihi ve kültürüyle turizme hizmet eden ve bu sektörden ülke ekonomisine katkı sağlayan Alanya’mızın turist profilini değiştirmemiz ve kaliteyi arttırmamız gerekiyor. Ancak turist profilinin değiştirilmesinde, turizm personellerimize ve esnaflarımıza, kısacası hepimize görevler düşmekte. El birliği ile Alanya’mızı marka bir tatil merkezi haline dönüştürmemiz gerekiyor. Bu da beraberinde kaliteli turisti getirecektir. Bu kapsamda biz üzerimize düşen görevlerin bilincindeyiz” şeklinde konuştu.

‘ESKİ TURİST PROFİLİMİZİ ARAR HALE GELDİK’

Alanya Bakkallar Odası Başkanı Velittin Yenialp, “Türkiye’de turizmin ilk başladığı yerlerden birisi Alanya. Daha önceki yıllarda İskandinav turistler vardı. Gerçekten kaliteli turistler geliyordu ve esnafımıza da ciddi paralar bırakıyorlardı. O dönemlerde esnafımızın yüzü gerçekten gülüyordu. Ancak bugün gelen turist profiline baktığımız zaman ceplerine 100 dolar katıyorlar ve bu miktarla da tatillerini bitiriyorlar. Otellerinden çıkmıyorlar. Bir otellerini görüp geri gidiyorlar. Biz gelen turist profilinin kalitesinin yüksek olmasını isteriz. Bizim esnafımızdan alışveriş yapmalarını ve bizim kültürümüzü yaşamalarını isteriz. Bizim tarihi ve doğal güzelliklerimizi görüp ardından memleketlerine dönmelerini isteriz. İnanıyorum ki kalitesi yüksek turist gelirse bizim esnafımız da rahat bir nefes alır ve para kazanır. Bugün baktığımız zaman bu turist profilini göremiyoruz. Dolayısıyla da esnaf açısından bu sıkıntımız büyük. Dünyada örnek gösterilecek işletmeler Alanya’mızda mevcut. Ancak nedense profilimizi bir türlü yükseltemedik. Eski turist profilimizi arar hale geldik” diye konuştu.

‘ALANYAMIZA HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKALIM’

ALTİD ve ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ise "1948 yılında Damlataş Mağarası’nın bulunması, mağaranın şifalı havası nedeniyle Alanya’da iç turizmi başlatmıştır. Ev pansiyonculuğu ile başlayan süreçte, konaklama işletmelerinin çoğalmasıyla bireysel yabancı turistlerin uğrak noktası, daha sonra da kitle turizminin gözde beldelerinden biri olduk. Ana geçim kaynağı olan tarım, zaman içerisinde turizm olarak değişti.
Bakir plajları ve portakal kokulu bahçeleri artık çok azalsa da, denizi, güneşi, tarihi ve kültürüyle daha uzun yıllar turizme hizmet etmeye devam edecek. Ana geçim kaynağı turizm olan bir memlekette, misafirleri hoş tutmak, evlerine güzel anılarla dönmelerini sağlamak çok önemli. Milyon dolarlarca yapılan tanıtımlardan ziyade, turist memnuniyeti, turizmin devamlılığını sağlıyor. Bu noktada, işi bilen, mesleğini seven, kalifiye ve saygılı turizm personeli konusu öne çıkıyor. Turizm meslek liseleri ve turizm fakültesi, kalifiye personel konusunda oldukça yardımcı oluyor. Ancak savaş, pandemi gibi sebeplerden dolayı maalesef kalifiye personelimizi başka sektörlere kaptırdık. Bu yıl daha fazla turist ağırlamamız gerekseydi, personel azlığı sebebiyle ihtiyaca yetişemeyecek ve misafir memnuniyetini karşılayamaz durumda olacaktık. Yine turiste hoşgörülü, düzgün diyalog kurabilen, kazıklama ve dolandırma bilincinde olmayan esnaf konusu öne çıkıyor. Sevgi hoşgörüyü doğurur, hoşgörü barışı doğurur. Turist ise huzur ve barışı ister.
Gelen misafirin kıyafetine ve kültürüne saygılı, tacizkar olmayan, ailesine gösterdiği özeni, misafirine de gösteren şehir insanı öne çıkıyor. Kendi kültürüne ve geçmişine sahip çıkan, tarihi varlıklarına ve şehir mobilyalarına zarar vermeyen, çevreyi ve doğayı koruma bilincinde olan biz Alanyalılar öne çıkıyor. Zira kendine ve yaşadığı çevreye saygısı, sevgisi olan bireyler, hem çevresini hem hayatı güzelleştirir. Temiz, güzel, konuksever, kaliteli bir tatil beldesine de kaliteli turist gelir. Alanya’mıza hep birlikte sahip çıkalım, turizmi sürdürülebilir kılalım" ifadelerini kullandı.

‘HER ŞEYDEN ÖNCE MARKA ŞEHİR OLMAK GEREKİR’

Aynı zamanda ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi olan acenteci Cengiz Topçu ise şunları söyledi:
"Üst gelir gruplarının çekim merkezi olmak için her şeyden önce marka şehir olmak gerekir. Marka şehir olmanın yolu da şehirdeki çekim merkezlerinin çokluğundan ve şehrin fiziki altyapısını tamamlarken üst yapıda da belli mimari hassasiyetleri korumaktan geçer. Bunların yanında gerek bölgeye ulaşmak için gerekse bölge içinde ulaşım altyapısının da tamamlanmış olması gerekir. Üst gelir gruplarına hitap edecek hizmet sunumu personelinden sunulan hizmetin kalitesine kadar önem taşır. Alanya olarak baktığımızda bazı olumlu taraflarımızın yanında önümüzde uzun bir yol görünüyor. Şehrin nüfusunu arttıracak hamleler yerine seyreltici çalışmalar, oranın değerini daha çok arttırır. Kısa vadeli faydalar getirecek politikalar yerine uzun vadeli ve uygulanabilir politikalarla bu mümkündür. Seçkin plajları, Alanya Kalesi, çekim merkezi haline getirilmiş iskelesi, daha konforlu ve kolay ulaşım imkanları sağlanmış, yaya ve araç trafiğinin daha düzenli olduğu bir Alanya’nın marka şehir olması çok zor değil aslında. Ancak taşın altına herkesin elini, gerekiyorsa kolunu koyması gerekir. Aksi takdirde onlarca yıl daha bu tartışmalar sürer gider.”

DİM: DERSİMİZE İYİ ÇALIŞMAMIZ GEREK

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından dün yaptığı değerlendirmede ise "Alanya marka şehir olacaksa kendine has markaları olmalı. Marka işletmeler olmadan marka şehir olunmaz. Şu anda Alanya’nın tek markası Mevlüt Çavuşoğlu. Bir de Kızıl Kule imajı. Gerisi çakma marka. Dersimize iyi çalışmamız gerek" dedi. (Gülşah ANAK)

15 Tem 2022 - 00:11 - Turizmgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

11

Esnaf - Turizm fuarına 1 tarak muz götürüyorlar, sonra kaliteli turist bekliyorlar))

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Temmuz 23:01
09

İlginç Birşey De Yok - Alanya'yı kimler tercih ediyor; yerli-yabancı fakirler tercih ediyor :) fakir kriminal tiplerin de tercihleri Alanya gibi sanki :) Fahiş ev kiraları ile yerli fakir vatandaşın kâbusu olan Alanya, turist yelpazesi olarak yine fakirlere ev sahipliği yapması ilginç..

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 22:37
08

Mvt - Kaliteli turistten kastınız paralı zengin turist, tabi ya bu zamanda parası olan herkes kaliteli! değerli! oluyor. Belki konu ile alakalı değil ama Karakter şeref onur haysiyet bu özellikler şu zamanda insanı maalesef kaliteli yapmıyor. Her geçen gün atalarımızdan kalan değerleri para uğruna kaybediyoruz. Konuya dönmek gerekirse Tüm esnaflar için söylemiyorum ama sizin tabirinizle kaliteli Turist kaliteli esnafın olduğu yere gider. Siz anladınız onu

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 15 Temmuz 21:40
07

Emekli - hep birlikte el ele diyorsunuz da once belediye ye ait sahildeki tuvaletleri ya kaldırın yada görevli verin koku ve pislikten geçilmiyor yakışmıyor alanyamiza

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 15:20
06

Kaldırım Yayanındır - Alanya plajlarını ve kaldırımlarıni kim kurtarır?Şaşıracaksınız ama nezih mazbut parasını kendi kazanan vergisini veren ve Alanya' yi tatil yeri olarak tercih eden Türkler! Kendi memleketinin beyaz yakalısinin memurunun beğenmediği yere kim gelir? Sivil polis değil , nezih mazbut kendi halkı korur, kurtarır bir yerin ekonomisini.....Üst yapı nezih mazbut olacak ki ona göre profildeki kimselerce tercih edilsin.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 15 Temmuz 12:37
05

CENGIZHAN - Alanyayi kimlerin tercih ettiğini hep beraber görüyoruz 42 .06 vs plaklai araçlar deniz kenarlarında araçta yatıp kalkanlar turistlere yiyecekmiş gibi bakanlar çöplerini sağa sola atıp çevreyi kirletenler .alanyada kalite yok kalmadı geri gelmesi kazanılması da çok zor

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 11:08
04

Nedesekanlamaz - Şu kilim desenli ucuza kacan mekanlari ic mimarlarca duzenlemedikce isiniz zor.Tum yapilar ayni.ozel bir mimarisi yok.Turizm calisanlari egitimsiz.Esnafiniz suratsiz,bakimsiz selamsiz.Sokaklar parklar bakimsiz .Hele de sehir ici ulasim ve soforleri meksika gettolari gibi.Once kendiniz kaliteli olun sonra turist in kalitelisini arayin.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 15 Temmuz 10:57
03

07 - Hep aynı şeyler tartışılıyor. Bir Alanyalı olarak benim gözlemim önce Alanya halkı değişmediği, kendini güncellemediği ve geliştiremediği sürece bu turisti öpsün başının üstüne koysun. Gelişimden kastım otelin konutun daha büyüğünü yapmak değil. Şehrin genel düzeni ve hizmeti turistler için rahat bir hale getirilmelidir. Alanya sürekli bir büyüme ve daha çok kazanma hevesi içerisinde. Halbuki öncelikle eldekini kaybetmemeyi ve güzelleştirmeyi kimse düşünmüyor. Bu kontrolsüz büyüme ile turist kalitesinin daha da düşeceğini düşünüyorum. Alanyaya gelen turistin çoğu otellerin diğer bölgelere kıyasla ucuz ve herşey dahil olduğu için tercih ediyor. Kendimizi dev aynasında görmeyi bırakıp gerçeklere dönersek değişime başlamamız daha hızlı olur.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 15 Temmuz 10:33
02

Fukara - marka olacaksan kardeşim öncelikle altyapısını hazırlayacaksın..turizmin en markalaşmış şehirlerine gideceksin...örnekler numuneler alacaksın kendin kendi kültürüne uuyarlayacak ve sergileyeceksin..ben bu hotel hastahane gibi dediğimde ne olacak acente 1 dolar fazlamı eksikmi verecek diyen otelleri biiiyorum...sonuc balık baştan kokar...kuyrugun suçu ne ?? ehli yapacak ehliiii ...şehre gelince o iş hiç olmaz bilader şurayı arayıver burayı arayıverlerle işlerini götürenlerin ki onlar kendini bilir bu şehir markalaşamaz...NOKTA ARTI PARANTEZ BİR DAHA NOKTA

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 08:35
01

Korkunç Küçük Suriye O - Dubai gibi petrolun yoksa çağdaş bilimsel eğitim ve liyakatlı insan gücü olmadan marka olamassın anca tarikat yuvası mülteci evi bittik bir ülke olursun ki olduk

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 00:33

RESEPSİYONİST

RESEPSİYONİST Best Life Apart Otel’e GECE RESEPSİYONİSTİ alınacaktır. Not: Emekli de olabilir. Kalacak yer verilecektir. 

0 536 638 65 25

CLUB HIGH FIT

CLUB HIGH FIT Bünyesinde görev yapacak kadın temizlik görevlisi aranmaktadır.  

0 545 687 79 10

REF REF RENT A CAR’A

 Bay/Bayan eleman alınacaktır. 

0 532 311 32 55

PANORAMA OTEL'E

 * KAT ŞEFi * KATÇI * GÜVENLİK PERSONELİ alınacaktır. 

0 533 292 05 95

MASTAŞ PARKE FABRİKASINDA

MASTAŞ PARKE FABRİKASINDA 12 ay çalışmak üzere; * Beton-Parke İstifleme * Palet Tamiratı, * Ağır Vasıta Şoförü ve Vasıfsız Eleman aranmaktadır. Yemek+...

0 545 784 86 78

SİTE GÖREVLİSİ

•Kargıcak bölgesinde bir sitemiz için havuz, bahçe ve temizlik konusunda tecrübeli site görevlisi arıyoruz, •Bu bölgede oturan ve ya gidip gelebilecek...

0 242 515 03 21

Ziyaf-Et Çorba & Mangal Salonu (24 saat açık)

Yeni açılan restoranımızda vardiyalı olarak istihdam edilmek üzere; 1- Sulu Yemek ve Çorba Ustası. 1- Izgara Ustası. 1- Pide Ustası. 2- Bay/Bayan Gars...

0 543 501 78 63

ALANYA MERKEZİNDEKİ CENTER Kitchen&Bar‘da

ALANYA MERKEZİNDEKİ CENTER Kitchen&Bar‘da 12 ay çalışacak, tecrübeli YABANCI DİL BİLEN Bay & Bayan GARSON ve KOMİLER alınacaktır. 

0 533 696 41 81

TERZİ

 Alanya merkezde bulunan terzihanemize; tadilat işinden anlayan BAY/BAYAN TERZİ aranıyor. Müracaat Adres: Şekerhane Mah. Bostancıpınarı Cad. Martı Sok...

0 546 718 42 86

BAYAN ELEMAN

Şirketimizin muhasebe bölümüne ön muhasebe bilgisi olan bayan eleman alınacaktır. Pratik Solar - Pratik Optik 

0 532 513 80 36

Anket Alanya’nın 4 mahallesinin yabancıların yerleşimine kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?