Avukatlar geçinemiyor! Gazipaşa'da tepki gösterdiler

Gazipaşa’da görev yapan avukatlar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nde belirlenmiş ücretler ile uzlaştırma, arabuluculuk ücretlerinin, resmi ve gayrı resmi enflasyon rakamlarının gerisinde kalmasına tepki gösterdi

YAŞANAN gelişmeler nedeniyle, avukatların geçim kaygısına ilişkin bir basın açıklaması düzenlendi. Gazipaşa Adliyesi önünde toplanan avukatlar, Türkiye Barolar Birliğinin düzenlediği yeni asgari ücret tarifesinin uygulanması gerektiğine dikkat çektiler.

‘GİDERLER KAT KAT ARTMIŞTIR’

Antalya Barosu Gazipaşa Temsilciliği Başkanı Ali Akyol, tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye Barolar Birliğinin düzenlediği yeni asgari ücret tarifesi derhal uygulanmalıdır! 20 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nde belirlenmiş ücretler ile uzlaştırma, arabuluculuk ücretleri resmi ve gayrı resmi enflasyon rakamlarının gerisinde kalmıştır. Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi açıklandıktan bugüne kadar geçen süreçte kira bedelleri, temel ihtiyaç maddeleri, benzin, kağıt vb giderler kat kat artmıştır. Bazı gider kalemlerinin yaklaşık olarak 4 kat arttığı bir ortamda, 2021 Kasım ayında bir önceki yılın ücretleri üzerinden yapılan yaklaşık yüzde 25 oranlı artış ülkenin ekonomik koşullarıyla hiçbir şekilde örtüşmemektedir. Gerek Türkiye Barolar Birliği gerekse Baromuz tarafından, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nin güncellenmesi, CMK Ücret Tarifesinin Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine eşitlenmesi talebi defalarca Adalet Bakanlığına iletilmiştir. Bu taleplerin karşılanmasına yönelik herhangi bir adım atılmamıştır.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Türkiye Barolar Birliği, ortak çalışma taleplerinin Adalet Bakanlığınca kabul görmemesi üzerine 05.06. 2022 tarih 2022-1257 sayılı Yönetim Kurulu kararı ile "2022 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin maktu ücretlere ilişkin kısmının T.C. Merkez Bankasından alınan Mayıs Ayı TÜFE yıllık değişim oranı olarak tespit edilen yüzde 73.50 oranında artırılarak Adalet Bakanlığına üst yazı ekinde onay için gönderilmesine, üst yazıda tarifenin 2023 tarifesi Resmi Gazete'de yayımlanana kadar geçerli olmak üzere hazırlandığının, yasa gereğince Ekim ayı sonuna kadar 2023 tarifesi hazırlığının yapılarak ayrıca gönderileceğinin belirtilmesine" karar vermiştir.

‘BELİRLENEN ARTIŞLAR AVUKATLAR AÇISINDAN YETERLİ DEĞİLDİR’

T.C. Merkez Bankasının Mayıs ayı TÜFE yıllık değişim oranı (%73,50) üzerinden maktu ücretlere artış yapılarak hazırlanan 2022 yılı Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 13 Haziran 2022 tarih 19387 sayılı yazı ile Adalet Bakanlığına gönderilmiştir. Kaldı ki gerçek enflasyon rakamları ve fiyatlardaki artışlar gözetildiğinde Türkiye Barolar Birliği tarafından talep edilen ve kabul görmeyen %73,50 oranındaki artış bile mevcut ekonomik durum karşısında avukatlar açısından yeterli olmayacaktır.

‘AVUKATLIK ÜCRETLERİ EKONOMİK KOŞULLAR DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE ADETA ERİMİŞTİR’

Avukatlar için büyük bir aciliyet teşkil eden bu konu hakkında, aradan geçen süre içerisinde bir adım atılmamış; Adalet Bakanlığı, Türkiye Barolar Birliği ve barolarla konunun çözümüne ilişkin herhangi bir diyalog kurma gereği görmemiştir. Ülkemizde yaşanan ekonomik krizle birlikte satın alma gücünün dayanılmaz derecede düşmesine karşılık, avukatlık ücretleri bu ekonomik koşullar düşünüldüğünde adeta erimiştir. Meslektaşlarımız açısından mevcut durum tahammül edilemeyecek boyutlara ulaşmıştır.

‘TEMEL İHTİYAÇLARIMIZI KARŞILAMAKTA ZORLANIYORUZ’

Asgari ücretle çalışan birçok meslektaşımız temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamazken, ofisleri bulunan meslektaşlarımız kira bedellerini, Bağ-Kur primlerini ödeyememektedir. Geçtiğimiz dönemde intihara sürüklenen meslektaşlarımızın acısı hala kalplerimizdeyken ilerleyen süreçte benzer durumları yaşanması ihtimali maalesef yüksektir. Özellikle genç meslektaşlarımız açısından mesleğin sürdürülebilirliği iyice zorlaşmış' umutsuzluk duygusu tarihte görülmediği derecede artmıştır. CMK ücreti ile geçimini sağlamaya çalışan çok sayıda meslektaşımız bulunmaktadır. CMK ücretleri angarya seviyesindedir. Bu nedenle CMK ücretlerinin Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi seviyesine yükseltilmesini talep etmek zorunluluktur. Aksi halde, gösterilen emek karşısında verilen ücret arasındaki çelişki devam edecek, meslektaşlarımızın angarya koşullarında çalışması gerçeği değişmeyecektir.

‘HİZMET SUNMA OLANAKLARIMIZ ORTADAN KALKABİLİR’

2023 tarifesi hazırlanana kadar 2022'nin geri kalan kısmı için Türkiye Barolar Birliğinin hazırladığı yeni tarife derhal uygulanmalıdır. Aksi halde, yurttaşların adalete erişim ve savunma hakkı sınırına hassasiyet gösterilerek kurucu unsuru olduğumuz yargı faaliyeti kapsamında hizmet sunma olanaklarımızın ortadan kalkacağını kamuoyuna duyururuz.”

06 Tem 2022 - 10:15 - Ekonomi



göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


RESEPSİYONİST

RESEPSİYONİST Best Life Apart Otel’e GECE RESEPSİYONİSTİ alınacaktır. Not: Emekli de olabilir. Kalacak yer verilecektir. 

0 536 638 65 25

CLUB HIGH FIT

CLUB HIGH FIT Bünyesinde görev yapacak kadın temizlik görevlisi aranmaktadır.  

0 545 687 79 10

REF REF RENT A CAR’A

 Bay/Bayan eleman alınacaktır. 

0 532 311 32 55

PANORAMA OTEL'E

 * KAT ŞEFi * KATÇI * GÜVENLİK PERSONELİ alınacaktır. 

0 533 292 05 95

MASTAŞ PARKE FABRİKASINDA

MASTAŞ PARKE FABRİKASINDA 12 ay çalışmak üzere; * Beton-Parke İstifleme * Palet Tamiratı, * Ağır Vasıta Şoförü ve Vasıfsız Eleman aranmaktadır. Yemek+...

0 545 784 86 78

SİTE GÖREVLİSİ

•Kargıcak bölgesinde bir sitemiz için havuz, bahçe ve temizlik konusunda tecrübeli site görevlisi arıyoruz, •Bu bölgede oturan ve ya gidip gelebilecek...

0 242 515 03 21

Ziyaf-Et Çorba & Mangal Salonu (24 saat açık)

Yeni açılan restoranımızda vardiyalı olarak istihdam edilmek üzere; 1- Sulu Yemek ve Çorba Ustası. 1- Izgara Ustası. 1- Pide Ustası. 2- Bay/Bayan Gars...

0 543 501 78 63

ALANYA MERKEZİNDEKİ CENTER Kitchen&Bar‘da

ALANYA MERKEZİNDEKİ CENTER Kitchen&Bar‘da 12 ay çalışacak, tecrübeli YABANCI DİL BİLEN Bay & Bayan GARSON ve KOMİLER alınacaktır. 

0 533 696 41 81

TERZİ

 Alanya merkezde bulunan terzihanemize; tadilat işinden anlayan BAY/BAYAN TERZİ aranıyor. Müracaat Adres: Şekerhane Mah. Bostancıpınarı Cad. Martı Sok...

0 546 718 42 86

BAYAN ELEMAN

Şirketimizin muhasebe bölümüne ön muhasebe bilgisi olan bayan eleman alınacaktır. Pratik Solar - Pratik Optik 

0 532 513 80 36

Anket Alanya’nın 4 mahallesinin yabancıların yerleşimine kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?