Uzman isim işçilerin haklarını DİM TV’de anlattı

DİM TV ekranlarında Ebru Yahşi’nin hazırlayıp sunduğu Kent Gündemi’nin bu haftaki konuğu avukat Selin Yılmaz oldu.

GÜNDEME ilişkin DİM TV ekranlarında önemli konuların ele alındığı, Ebru Yahşi’nin hazırlayıp sunduğu Kent Gündemi’nde bu hafta işçi hakları masaya yatırıldı. Programa konuk olan avukat Selin Yılmaz, işçi hakları, turizm emekçisinin 6 ay askıda kalan sigorta ve hak mağduriyetinin nasıl giderileceği, iş mahkemelerinin görev yetkileri ve iş mahkemesi davası öncesi arabulucu ile anlaşılmasının işçiye faydasının olup olmayacağı hakkında bilgiler verdi. Avukat Yılmaz şunları söyledi:

‘KESİNLİKLE HUKUKA AYKIRIDIR’

İşçi hakları, öncelikle işçilerin haklarının sömürülmemesi, işverenlerin işçileri mağdur etmemesi adına iş kanunu kapsamında çok geniş bir çerçevede düzenlenmiştir. İşçinin en temel hakkı ücrettir ve maaşının kesintisiz ödenmesi gerekir. Prim ve ikramiyelerinin zamanında eksiksiz bir şekilde ödenmesi işçinin en temel hakkıdır. Bunun dışında sigorta primleri iş başladığı tarihten itibaren zamanında yatırılmalıdır. Uygulamadaki en büyük problemlerden birisi elden maaş alma durumudur. Bu kesinlikle hukuka aykırıdır. Banka hesabı üzerinden yatırılması zorunluluktur. Bunun dışında yıllık izninin kullandırılması gerekir. İşçi yıllık iznini kullanamazsa bunun ücreti işveren tarafından ödenmelidir. Bunun dışında resmi tatillerde işçi izin kullanmalıdır. İzin kullanamadığı takdirde bunun ücretinin de işçiye ödenmesi gerekir. İşçinin mesaiye kalması halinde mesai ücretinin de işçiye ödenmesi gerekmektedir. Bunun dışında işçinin haftalık çalışma saati 45 saattir. Bu da günlük 8 saate tekabül etmektedir. Bunun üzerinde iş kanununa göre çalışma yapılamaz. Bunun dışında işçilerin tazminat hakları var4dır. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi. Bu hakların işçilere tam olarak ödenmesi gerekmektedir.

‘MAĞDUR OLMAMAK ADINA KABUL ETMEKTEDİRLER’

Turizm ülke ekonomisine, sosyal ve kültürel alana çok büyük bir getirisi olan bir sektördür. Bilindiği üzere sezonda ülkemize çok fazla turist gelmektedir. Bu misafirlerin ağırlanabilmesi adına personelde bir fazlalığa ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin geçen sene pandemiye rağmen Antalya’ya 7 milyonu aşkın turist gelmiştir. Bu dönemde normal çalışan personel sayısı yeterli gelmemektedir. Bu dönemlerde ‘mevsimlik işçi’ dediğimiz işçilere ihtiyaç duyulmaktadır. Mevsimlik işçilere aynı zamanda tarım sektöründe de ihtiyaç duyulmaktadır. Mevsimlik işçiler 6 ay çalışırsa 6 ay boyunca sigorta primi ödenir ve maaşları 6 ay boyunca yatar. Çalışmadıkları dönemde sözleşmelerinin askıya alınması gibi durumlar olabilir. Bu şartlarda çalışan işçilerin sözleşmeleri genelde çalışacakları sezon boyunca yani belli süreli yapılır. Normal şartlarda sözleşme süresi bitince işçi çalışmaya devam etmemektedir. Ancak belirli süreli yapılmışsa bile bir sonraki sezon o işine devam ederse, yine belirli bir süre yapılsa dahi o sözleşme ‘belirsiz süreli sözleşmeye dönecek. Burada zincirleme iş sözleşmesi bulunmuş olacaktır. Bu durumda işçilere ihbar, kıdem tazminatı gibi haklar doğacaktır. Burada ne yazık ki kanunda yeterince mevsimlik işçilerin hakları gözetilmediği için yargıtayın uygulamada bir hatası bulunmaktadır. Burada sadece çalıştığı dönemin ihbar ve kıdem tazminatının esas sayılacağı belirtilmektedir. Yani 3 sezon çalıştıysa 3 sezonun toplanması sonucu ulaşılan kıdem ve ihbar tazminatını almaya hak kazanıyorlar. Ülkemizdeki işsizlik koşulları da düşünüldüğü zaman işçiler de mağdur olmamak adına bu düzenlemeyi kabul etmek zorunda kalıyorlar.

‘EN BÜYÜK PROBLEMLERDEN BİRİSİ ELDEN MAAŞ ALMA’

Ülkemizin en büyük problemlerinden birisi ‘elden maaş.’ Asgariden gösterip elden ödeme verilmesi ne yazık ki şaşırmadığımız bir durum haline geldi. İş davalarındaki bütün uyuşmazlıklarda da ne yazık ki elden maaşın söz konusu olduğunu görebiliyoruz. İşçinin en temel haklarından birisi olan maaşı, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi pek çok konu resmi maaş üzerinden hesaplanmaktadır. Bu durum da işçinin mağduriyeytine yol açmakta. Normalde banka üzerinden yatırıldığı için, işçinin elden maaşı dava şeklinde ispatlaması durumu oluşuyor. Bu noktada yine işçiler iş mahkemelerine başvurarak elden maaş aldığını ispatlaması gerekiyor. İş Mahkemelerinde işçinin en temel delillerinden birisi ‘Tanık Beyanı’dır. Kendisiyle birlikte aynı dönemde çalışmış bir iş arkadaşının tanıklığı vasıtasıyla elden maaş aldığını ispat yapabilecektir. Bunun dışında yine İş Mahkemelerinde ispat aracı olarak, meslek odalarına mahkemeden yazı yazılır. Meslek odasından istenilen bilgilerin mahkemeye bildirilmesi istenir. Örneğin, işçinin bankadan yatan maaşı ile rayiç maaşı arasında yüksek derecede farklılık varsa bu yüksek bir delildir. Bunu genelde davacı taraf dilekçesinde belirtir. Mahkeme de bu istek doğrultusunda birkaç tane de meslek odasına yazabilir. Rayiç maaş, emsal ücreti ne kadarsa bunun mahkemeye bildirilmesini talep eder.

'İŞÇİYE İSPAT BAKIMINDAN KOLAYLIK SAĞLANIYOR’

İş Mahkemelerindeki hakimlerin, işçilerin yanında olduğu ile ilgili algı yanlış olacaktır. Çünkü Anayasa’da koruma altına alınan ‘Adil Yargılanma’ hakkı vardır. Davanın makul bir sürede, tarafsız ve adil bir mahkeme tarafından, hakkaniyete uygun bir şekilde, kamuya açık olarak sonlandırılması hedeflenmektedir. Hakimlerimiz bağımsız ve tarafsız olmaktadır. Bu cümle hakimleri ‘taraflı’ olduklarına yönlendiren bir cümledir ve bu nedenle yanlıştır. Orada söylenmek istenen, iş kanununda işçiye ispat bakımından kolaylık sağlanıyor olmasıdır. Bu noktada işverenlere daha fazla sorumluluk verilmesidir. Örneğin, işverenler sadece özlük dosyasının tutulmasının yeterli olduğunu düşünmektedir. Ancak bu kesinlikle yanlıştır. İşverene kanunda çoğu noktada yazılı delil ispatı sunmaktadır. İşçi, delilini tanık beyanı ile ispat edebilirken işverene bu, sadece yazılı delil ispatı sunmaktadır. Büyük kapsamlı belgelerin tutumu ne yazık ki çoğu işveren tarafından yapılmamaktadır. Bu noktada işçiler tarafından gerektiği zaman hak aramak gerektiği zaman da ne yazık ki sömürülme bakımından da gündeme gelmektedir.

‘AVUKATA DANIŞMAKTA FAYDA VAR’

Türk Hukuku’nda kendi davanı takip etme yetkisi var. Bu sadece belli durumlarda yasaklanmış durumda. Ancak tabi ki haklarını tam olarak bilemeyecekleri için bir avukata danışmakta fayda var. Arabuluculuk zorunlu dava şartı olarak son yıllarda düzenlenmiş bir kurum olarak gündemimizde. Bunun anlamı şu ki, işçi alacağı ile ilgili bir uyuşmazlık gündeme geldiği zaman bunu önce zorunlu arabulucuya giderek çözüme ulaştırma eğilimidir. Arabuluculuk görüşmesinden sonucunda tutulan anlaşamama tutanağınız varsa, dava aşamasına gidebilmektesiniz. Anlaştıysanız zaten dava ile uğraşmadan uyuşmazlığınızı çözebilirsiniz.

‘DÜZENLEME GETİRİLMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ’

Mevsimlik işçi çalışmalarını kanunda bir eksiklik olarak düzenlendiğini düşünmekteyim. Mevsimlik işçiler, iş kanunu altında tam olarak düzenlenmemiş ya da sosyal sigortalar kanununda tam olarak düzenlenmemiş durumda. Bu işçilerin çok fazla mağdur olmasına nedne olmaktadır. Yasa koyucunun bu konuda düzenleme yapmasını temenni ediyoruz. (Gülşah ANAK)

13 May 2022 - 16:28 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


YATILI BAYAN YARDIMCI

 Ev işlerinden anlayan, devamlı çalışacak; YERLİ / YABANCI olabilir, YATILI bayan YARDIMCI alınacaktır. 

0 533 292 05 95

RESEPSiYONiST

OTELİMİZE; İngilizce ve Almanca bilen Bay/Bayan resepsiyonist alınacaktır. Müracaat için CV [email protected] Floria Beach Hotel 

0 242 514 28 75

ALANYUM AVM

 Bünyesindeki Alaçatı Muhallebicisi’ne; * Aşçı, * Aşçı yardımcısı, * Garson, * Şef Garson, * Komi, * Barista ve Kasiyer alımı yapılacaktır. Müracaatla...

0 242 515 03 15

GIDA FİRMASINDA

GIDA FİRMASINDA Sabah 08.00- akşam 20.00 saatler arası çalışacak, E sınıfı ehliyetli, SRC belgeli ürün sevkiyatı ve araç indir-bindir işi yapacak ELEM...

0 538 610 69 57

ARÇELİK-BEKO SARAY SERVİSİ

Beyaz eşya ve klima için EKİP ARKADAŞLARI arıyoruz. Görüşmeler yüz yüze yapılacaktır. Adres:Sugözü Mah. 610. Sok Sugözü Muhtarlığı Karşısı. 

0 549 809 24 13

MOTOR KURYE

 Mahmutlar’a hakim cafemizde çalışacak motor kurye aramaktayız.

0 536 982 88 59

YILMAZ ALANYA PETROL

Cikcilli Şubesine askerlik sorunu olmayan AKARYAKIT SATIŞ PERSONELİ alınacaktır. Müracaatlar şahsendir. Adres:Cikcilli Mahallesi Cikcilli Bulvarı No:4...

0 531 215 70 77

MAS TUR. İNŞ. PET. ÜRÜN. SAN. TİC. LTD. ŞTİ’DE

Çalışmak üzere; Parke İstifçi ve vasıfsız eleman arıyoruz. Adres: Elikesik Mah. Ilısuluk Sok. No:20 Not: Kalacak yer mevcuttur. 

0 545 784 86 78

TEKNİK ELEMAN

Sıhhi tesisat işlerinde belgesi olan 12 ay çalışacak TEKNİK ELEMAN alınacaktır. Grand Uysal Beach Otel 0 242 514 34 23-24

0 242 514 34 23-24

ETAGİ EMLAK BAY/BAYAN SATIŞ DANIŞMANLARI ARIYOR

** Maaş+prim+yemek+sigorta garantisi ile; * Lisans,ön lisans ya da en az lise mezunu, * Rusça, Farsça, Arapça ve İngilizce dillerinden en az birini bi...

0 553 960 57 20

Anket Sizce Alanya'da yabancıya konut satışı yasağı gelmeli mi?