Tarih Ermeni vandalizmini de kaydetti: Azerbaycan'da eğitim altyapısını yok ettiler

Ermenistan'ın yaklaşık 30 yıldır Azerbaycan topraklarını işgal etmesi sonucunda Azerbaycan'a verilen maddi ve manevi zarar çok büyük. İşgal altındaki topraklarda yüzlerce tarihi ve kültürel eser, sosyo-ekonomik tesisler yıkıldı ve Azerbaycan her alanda ağır hasar gördü. İşte Ermenilerin Azerbaycan eğitim altyapısını yok etmelerinin şehir şehir şok raporu

Tarih Ermeni vandalizmini de kaydetti: Azerbaycan'da eğitim altyapısını yok ettiler
Haber albümü için resme tıklayın

Özellikle Karabağ'daki eğitim kurumlarının, okulların ve yüksek öğretim kurumlarının şubelerinin Ermeni vandalizminin ciddi bir sonucu olarak tahrip edilmesi talihsiz bir durumdur. Sadece Fuzuli bölgesinde işgalden önce var olan 100 ortaokul ve meslek okulunun çoğu yıkıldı. Azerbaycan'ın eski yerleşim yerlerinden biri olan Kubadlı'da inşa edilen ve 100 yaşın üzerindeki ilk laik okul Ermeniler tarafından yıkıldı.
Azerbaycan kültürünün beşiği Şuşa'nın işgali sonucunda 23 ortaokul, 6 anaokulu, 7 anaokulu, meslek okulu, teknik okul, 2 No'lu Bakü Temel Tıp Fakültesinin bir şubesi ve Azerbaycan Devleti Pedagoji Üniversitesi, Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi'nin Azerbaycan şubeleri ve Azerbaycan Milli İlimler Akademisi'nin Nesimi'nin adını taşıyan Edebiyat Enstitüsü yıkıldı.

ESKİ ŞUŞA OKULU HARABEYE DÖNDÜ

Ermeniler tarafından yıkılan Şuşa “Realni” okulunu herkes bilir. En eski eğitim kurumlarından biri olarak kabul edilen “Realni” Okulu, 1881'de kuruldu. Eski ve önemli eğitim döneminin örnek bir eğitim kurumu olarak kabul edildi.
Temmuz ayında işgal altındaki Ağdam şehrinde Müzik, Ziraat, Tarımsal Mekanizasyon ve Elektrifikasyon teknik okulu, 9 genel eğitim ve yatılı okul kuruldu. 23 ortaokul, iki Meslek Yüksekokulunun yanı sıra Satranç, Çocuk, Gençlik ve Spor, Çevre Eğitimi ve Uygulaması, Tıp Fakülteleri, Teknik Yaratıcılık ve Gençlik Yaratıcılık Merkezleri. Bu eğitim tesislerinin binaları da Ermeniler tarafından tahrip edilmiştir.
27 yıllık işgal sırasında Ağdam'da taş üstünde taş bırakmayan düşman, şehri ve çevre köyleri tamamen yıktı. Tarihi ve kültürel tesislerin tahrip edilmesinin yanı sıra işgal öncesinde bölgede faaliyet gösteren 102 ortaokul da vandalizm mağduru oldu. Laçın İlçe Eğitim Dairesi'ne göre, ülkenin farklı yerlerinde yeniden yerleşim sonucunda 40 Laçın okulu kapatıldı, 62 okul yerinden edilmiş kişilerin yoğun nüfuslu bölgelerinde faaliyet göstermeye devam etti. 13 tanesi kapatıldı.
Ermeni işgali altındaki Kubadlı bölgesi de Ermeni mezaliminden zarar gördü. İşgalden önce Kubadlı'da 61 genel eğitim okulu, 33 ortaokul, 16 genel ortaokul ve 12 ilköğretim okulu vardı. Aynı zamanda Çocuk ve Gençlik Spor Okulu, Çocuk Satranç Okulu, Çocuk ve Ergen Yaratıcılık, Teknik Yaratıcılık ve Çevre Eğitim Merkezleri ve Teknik Meslek Yüksekokulu vardı. Ermeni vandalları, Kubadlı'nın şehir ve köylerini ateşe verdi, tarihi ve kültürel anıtları tahrip etti, eğitim kurumlarının binalarını tahrip etti. Bu bölgelerde de eğitim kurumları tahrip edilmiştir.

Tarih Ermeni vandalizmini de kaydetti: Azerbaycan'da eğitim altyapısını yok ettiler

YAKLAŞIK İKİ ASIRLIK OKULU YIKMIŞLAR

Ermenilerin en çok harap ettiği bölgelerden biri olan Hocavend bölgesinde 1859 yılında kurulan Tug Köyü Okulu yıkıldı. Laçın yöresinden B.M. Mammadov adını taşıyan 130 yaşındaki Minkend Ortaokulu, 145 yıl önce kurulan Cebrayil Kenti Akademisyen M.Mehdizade Orta Öğretim Okulu, Gara İlyasov adını taşıyan 140 yaşındaki Gubadlı Kenti Ortaokulu yıkıldı. Ayrıca kuruluşundan 190 yıldan fazla bir süre sonra, Şuşa'nın Azerbaycan'daki ilk acil durum okulu olarak kabul edilen 1 No'lu Tarihi Ortaokul ve benzeri önemli eğitim kurumları Ermeniler tarafından acımasızca tahrip edilmiştir. Tarihi öneme sahip orta ve yüksek öğretim kurumlarının binalarını da yıktılar. Vandalizmin zirvesinde bir politika izleyen Ermenistan, topraklarımızda milyonlarca tarihi kitabı, kütüphaneyi ve bilimsel kurumu, ender malzeme ve örnekleri, müzeleri ve ören yerlerini yok etmiştir.

KÜTÜPHANELER DE YOK EDİLDİ

Azerbaycan Yazma Eserler Enstitüsü'nde doktora öğrencisi ve Merkez İlim Kütüphanesi Başkanı Tarana Rüstemova'nın araştırmasına göre, eski Azerbaycan toprakları Dağlık Karabağ ve Azerbaycan'da bulunan 9 Merkezileştirilmiş Kütüphane Sistemi, 927 kütüphane ve 4,6 milyon nüsha kitap, Ermeni devleti tarafından imha edildi. Ermeni teröristlerin işgal ettiği komşu bölgeler yağmalandı. Ayrıca 6 mimari ve 7 arkeolojik olmak üzere dünya çapında önemli 13 anıt, ülke için 119 mimari ve 173 arkeolojik olmak üzere 299 önemli işletme yıkıldı. Yazar, işgal bölgesinde yerel öneme sahip 330 tarihi ve kültürel anıtın (270 mimari, 22 arkeolojik, 23 bahçe, park, anıtsal ve anıtsal anıt, 15 dekoratif sanat örneği) kaldığını vurguladı. Bu istatistikler gösteriyor ki Ermeni vandalizmi, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde oluşturduğu eğitim altyapısına karşı işlenen vahşetin sadece bir parçası. Büyük Vatan Savaşı'ndaki zaferden sonra, Başkomutan İlham Aliyev'in talimatıyla, kurtarılmış topraklarımızın tüm alanlarında restorasyon ve yeniden yapılanma çalışmaları başladı.
Eğitim kurumlarının yeniden inşası, Karabağ'daki altyapı projelerinin başında gelmektedir. Düşman tarafından tahrip edilen tarihi okul binalarını geri getiremesek de, modern gereksinimleri tam olarak karşılayacak ve Azerbaycan eğitimine önemli katkılar vaat eden eğitim kurumlarının yapılması planlanmaktadır.

KARABAĞ'DA DAHA MODERN OKULLAR İNŞA EDİLECEK

Azerbaycan Parlamentosu'nun eski üyesi, eğitim uzmanı Profesör Shahlar Asgarov, kurtarılan bölgelerde eğitim altyapısının yeniden inşasının yanı sıra,    kütüphanelerin ve bilim kurumlarının faaliyetlerine özel önem verilmesi gerektiğini söyledi.
Profesör Shahlar Asgarov, "Ermeniler, yaklaşık 30 yıldır topraklarımızdaki tüm eğitim altyapısını yok ettiler. Okullarımızdan eser kalmadı. Bu aşamada Karabağ'da genel ortaöğretim kurumlarının yanı sıra meslek okulları ve ortaöğretim özel eğitim kurumlarının kurulması daha uygundur. Vatandaşlarımızın Karabağ'a tam dönüşünden sonra üniversitelerin şubelerinin açılması mümkündür" diyor.
Uzmanların görüşleri, Karabağ'ın özgür topraklarında okulların açılmasının, bu toprakların imarına ve eğitimin canlanmasına önemli katkı sağlayacağı yönünde. Karabağ'da Ermeniler tarafından tahrip edilen eğitim altyapısının tamamen yenilenmesi, büyük bir heyecan içerisinde bekleniyor.

20 Nis 2022 - 18:25 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


MOBİL SİTE GÖREVLİSİ

MOBİL SİTE GÖREVLİSİ * Motor ehliyeti bulunan, * Bahçe ve havuz işlerini bilen, * Ortak alan temizliği yapabilecek, * Kalacak ev veriyoruz. * 12 ay iş...

0 242 515 03 21

MUHASEBE BÜROSUNA

 Deneyimli bay/bayan yardımcı Muhasebe Personeli alınacaktır. 

0 532 287 06 36

Algida SMB GRUP DONDURMA

Bünyesinde 12 ay çalıştırılmak üzere ( B+C+D+E ) sınıf ehliyetli SRC ve PSiKOTEKNiK belgesi olan Dağıtıcı Personel aranmaktadır. Maaş+ Prim+ Yemek Kar...

0 554 307 07 48

SAHİBİNDEN KİRALIK DÜKKAN

AVSALLAR’da Termo Petrol Karşısı 110 m2’lik 2 Adet dükkan SAHİBİNDEN KİRALIKTIR. Not: Kurumsal firmalara, restoran ve hamam işletmesi için uygun.

0 507 455 32 55

Al-et ALANYA ENTEGRE ET TESİSLERİ

Şirketimiz bünyesinde çalıştırılmak üzere aşağıdaki niteliklere sahip çalışma arkadaşları aramaktayız. SEKRETER * Tercihen lise mezunu, * Misafirleri...

0 242 515 15 15

AVSALLAR MAHALLESİNDE

 Bulunan Emerald Park Sitesine GÜVENLİK ve KAPICI Personel alınacaktır. 

0 543 628 30 43

HİD TOPTAN MEŞRUBAT GIDA FİRMAMIZA

* Satış Elemanları, * Muhasebe Elemanı, * Şoför (B-C sınıfı ehliyeti olan) Çalışma Arkadaşları arıyoruz. Adres: Şekerhane Mahallesi Yeniveliler Sok. M...

0 542 734 34 71

Moda Plaza Center

 İş yerimize; * Yabancı dil bilen Bay/Bayan Eleman, * Katlamacı, * Mutfak işlerinden anlayan Bayan Eleman aranıyor. 

0 533 222 98 19

TOMBİK TANTUNİ MAHMUTLAR

Birlikte çalışacak Ekip Arkadaşları arıyoruz.

0 555 339 79 79
Çorum Haber