Gurbedlig zor iş 

BİLADER, ıramedli dedem "Bülbülü altın gafese gadmışlar, ille de vatanım" demiş deridi bi boy. Bizim Gocaasanlılı Husni Goca da okudu, dokudu Alamanca örtmeni oldu. Icıg örtmenlig eddi. Soona bi duydug, Husni bi Alaman hanim almış, Alamanya'yı bulmuş dediler. Husni 25 senedir Alamanya'da. O beni hazeder, ben onu hazederim. Savolsun beni megdubsuz gomaz. Husni gene bi megdub yollamış, hööle deyoru: 

"Amat Emmi, selaam aleyküm Alamanya'dan. Bullarda iş çog emme mırıım gırıg. Bullarda çalışmayan adam aç galır. Engirdeki gibi ıcıg maldana göver ekerin, ıcıg tomati, büber ekerim de gannımı doyururum yog burda. Benim burdakı evin baccası var, bişeyler de ben ekiyom emme Alanya'dakı gibi dögmeeyoru. Ben seni her zaman takib ederim emmi. Öndüün Alanya'nın esgi çeşmelerini, muharlarını yazmışsın emme Marsıgların muharına taa sıra gelmedi heralda. Engi muharın ardında böyüg bi havız varıdı. Suyu orda birigdirirler, muzları sulallarıdı. Biz çocukana yüzmeyi, engi havızın bulanıg suyunda öörendig. Emme Marsıg Dayı yakalaadıında nar şıpgınıla döverdi, bizim megdeb önlüglerini aloordu. Soonaları önlügleri Marsıg Dayı'nın bulamaacaa yere saglar oldug. Bazı da nöbedci gordug sırtın başın yanna. O esgi günler bunnumda tür tür tütüyoru Amat Emmi. Bullarda nerde bi muhar görsem, kafamı bi dutarım ööne. Almanlar "Napar ola bu?" deyi tanır durullar. Amat Emmi gari bi Alanya'ya gelesim var. Alanya'da herkeze selam elediver emmi. Hadi gal saalıcaala." 
Savol, varol Husni'm. Alanya'ya gelikene Alaman çikilotasıla, çikilotanın yanda içileni unudma bakaan da, Amat Emmin bi gargara yapsın. 
Benden böönlüg bu gadar. Hadi galın saalıcaala. 

YORUM EKLE

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479