banner468

YÖK DUYMASIN

ALTSO'nun AHEP'e verdiği fakülte yapma sözünün, YÖK'ü ikna etmek amacıyla yapılan prosedürden ibaret olduğu ortaya çıktı

YÖK DUYMASIN

ALTSO'nun AHEP'e verdiği fakülte yapma sözünün, YÖK'ü ikna etmek amacıyla yapılan prosedürden ibaret olduğu ortaya çıktı

16 Şubat 2013 Cumartesi 00:40
YÖK DUYMASIN
banner404
Alper KUTAY

BELEDİYE Başkanı Hasan Sipahioğlu'nun, “Tıp Fakültesi’nden önce Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi için verdikleri bina yapma sözlerini tutsunlar” açıklamasına yanıt veren ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, “Biz o taahhüdü YÖK’ün AHEP'e izin vermesi için formalite icabı imzalamıştık. Ama şimdi bazı hesaplar için bizi kamuoyu önünde yalancı durumuna düşürüyorlar" dedi.

'ŞAHİDİM KAYMAKAM DOĞAN'

ALTSO Meclisi'nin o taahhütnameyi imzalamaması halinde bugün AHEP Üniversitesi'nin isminin dahi olamayacağını savunan Aydoğan, "Bunun en canlı şahidi, eski Alanya Kaymakamı Sayın Hulusi Doğan'dır. Biz 'Bina yapalım' dedik ama Sayın Doğan, ‘Gerek yok, bizim paramız var. Siz sadece taahhütname verin yeter’ dedi. Bugün AHEP'i yaptıran da Sipahioğlu değil, hayırseverlerdir" dedi.

‘SİPAHİOĞLU ÇOK AYIP EDİYOR’

ALTSO olarak şehrin kurumlarıyla çatışma taraftarı olmadıklarını vurgulayan Aydoğan, "Bizi YÖK'ü ikna etmek için kullandılar, şimdi ise böyle konuşup çok yanlış ve ayıp ediyorlar. Hiç kimse o zaman yapılan bu iyiliği şimdi bir fırsatçılığa dönüştürülmemeli. Bizi sanki suçluymuşuz gibi göstermek ayıp değil mi? Sayın Sipahioğlu rahat olsun, benim ileriye yönelik hiçbir siyasi hedefim yok" dedi.

ALANYA Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun, ALTSO Meclisi’nde yaşanan “Tıp Fakültesi binası ALTSO bütçesinden yapılsın mı yapılmasın mı?” tartışmaları hakkında ne düşündüğü sorusuna, “ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan ile ALTSO Meclis Başkanı Mustafa Tuna, öncelikle 29 Mart 2010’da Hamdullah Emin Paşa Vakfı Mütevelli Heyeti’ne sundukları ‘AHEP’in bir fakültesini veya yüksek okul binasını ALTSO bedelsiz olarak yapıp tahsis etsin’ taahhüdünü yerine getirsinler. Aradan üç yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen bu sözler yerine getirilmediği için ALTSO’daki bu tartışmaların bizce hiçbir anlamı yoktur” yanıtına, ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan dün düzenlediği geniş kapsamlı basın toplantısıyla yanıt verdi.

‘ŞAHİDİMİZ HULUSİ DOĞAN’DIR’
Sipahioğlu’nun sözünü ettiği Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ALTSO) bahse konu taahhüdünün olmaması halinde bugün Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi’nin de olamayacağını savunan ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, “Eski Alanya Kaymakamı Sayın Hulusi Doğan bunun en canlı şahididir. AHEP için izin almak amacıyla sık sık Ankara’ya, Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) giden Belediye Başkanı Sayın Hasan Sipahioğlu’na ve Sayın Hulusi Doğan’a, ‘Sadece vakfın arazilerini satma taahhüdü ile bu izni veremeyiz. Alanya’daki sivil toplum kuruluşları ve işadamları taahhütname versinler, biz de o izni verelim’ demişler. Bunun üzerine biz devreye girip gerekeni yaptık” diye konuştu.

‘ALTSO OLMASA AHEP DE OLMAZDI’
Aydoğan, açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Eğer o dönemde başta ALTSO olmak üzere pek çok kurum destek vermeseydi bugün AHEP Üniversitesi olmayacaktı. Çünkü YÖK, ‘Sivil toplum kuruşları destek vermiyorsa olmaz. Taahhüdü alın gelin, izni verelim’ demiş. Bunun üzerine konu bize iletildi, ALTSO Meclisi’nde oylama yapıldı, karar oybirliği ile geçti, tüm meclis üyesi arkadaşlarımız da mutlulukla ‘Evet’ dediler. Ama şimdi ALTSO’nun Alanya’nın menfaatine yaptığı formalite bir kararı yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek şekilde açıklamak çok yanlış ve ayıp. Sayın Hulusi Doğan o dönem bize teşekkür etti. ‘Siz olmasaydınız üniversite de olmazdı’ dedi. Üstelik şimdiye kadar belediye bütçesinden para da çıkmadı, AHEP Üniversitesi’ni Sipahioğlu değil, şehrin hayırseverleri yaptırıyor.”

‘SİPAHİOĞLU ÇOK AYIP EDİYOR’
ALTSO olarak şehrin kurumlarıyla çatışma taraftarı olmadıklarını vurgulayan Kerim Aydoğan, “Bizim kurumlarla işimiz yok. Alanya’da yaşıyoruz, ‘En iyisi olsun’ diye çalışıyoruz. AHEP konusunda olumsuz karar çıkmasın diye o dönemde şehrin işadamları olarak elimizi taşın altına koyduk. Hiç kimse o zaman yapılan bu iyiliği şimdi bir fırsatçılığa dönüştürülmemeli. Bizi sanki suçluymuşuz gibi göstermek ayıp değil mi? Göreve seçildiğimiz ilk dönemde Akdeniz Üniversitesi’ne Koza Projesi hazırlattık ve uygulaması için Alanya Belediyesi’ne sunduk. Bizce şehrin çehresini değiştirecek çok önemli bir çalışmaydı ama ne yazık ki Alanya Belediyesi bu proje içerisinden sadece bisiklet parkurları kısmını uyguladı” dedi.

‘BİZDEN BİNA TALEP ETMEDİLER’
Alanya Belediyesi ve ALTSO arasında herhangi bir kopukluk olmadığını, herkesin görevini yaptığını belirten Aydoğan, “ALTSO olarak biz aidatları alıyoruz, sorunları yetkililere iletiyor. Bizim hazırladığımız projelerin hayata geçirilmesi veya ilettiğimiz sorunların çözümü için çaba gösterilmesi tamamen Alanya Belediyesi’nin inisiyatifindedir. ALTSO Meclisi’nde krize sebep olduğu belirtilen Tıp Fakültesi binasının neden ALTSO tarafından yaptırılmaması gerektiğini hala çok merak ediyorum. Bizden AHEP için bina isteyen olmadı. Hatta biz ‘AHEP için bir bina yaptıralım mı?’ dediğimizde dönemin Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan Bey, ‘Bizim yeterli paramız var, şu an için binaya ihtiyacımız yok. Siz sadece YÖK izni için gereken taahhütnameyi imzalayın yeter’ demişti. Bugün talep olursa ve imkanımız el verirse AHEP için de bina yaptırırız, neticede bu üniversite de Alanya’da yapılıyor” diye konuştu.

‘HÜSEYİN GÜNEY’İ İKNA EDEMEDİM’
1984 yılından beri aktif siyasetin içinde yer aldığını, hiçbir zaman en önde olmadığını, hep geri planda çalıştığını ancak ilk kez 2009’da ALTSO seçimleri için öne çıktığını dile getiren Kerim Aydoğan, “ALTSO Başkanlığı görevim sona erince bundan sonra hiçbir zaman ön planda veya siyasetin içerisinde olmayacağım. Bu nedenle en başta Sayın Hasan Sipahioğlu’nun ve diğer siyasi beklentisi olanların içi rahat olsun. Enerjilerini başka faydalı çalışmalara harcasınlar. Ben hiçbir zaman milletvekili olmak amacıyla kulis yapmadım, milletvekilliğini de hiçbir zaman düşünmedim. 2011 genel seçimleri öncesi AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney’in milletvekili adayı olması için çaba gösterdim” dedi.

‘TÜM PARTİLERE EŞİT MESAFEDEYİM’
Aydoğan, açıklamasına şöyle devam etti: “Hatta yakın çevreme ‘Hüseyin Güney milletvekili adayı olduğu takdirde ben kendim olmuş sayarım’ dedim. Hüseyin’e son 15 dakika kala ‘İstifa et, şansın kalmaz’ dedim ama istifa etmedi. Bazı yakın arkadaşları ‘İstifa etmeden de şansın olabilir’ deyip aklını çeldiler. Fakat parti tüzüğü gereği ilçe başkanlığından istifa etmeden milletvekili adayı olamazdı, nitekim de olamadı. Eğer beni dinleseydi şu an Antalya Milletvekili olarak TBMM’de olacaktı. Ben herkese, her partiye yakınım. AKP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Haluk İpek’e büyük saygı duyarım. Birçok parti ile diyalogum iyidir. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu da pek çok kez benim otelimde misafirim olmuştur.

‘İYİ Kİ YENİDEN ADAY OLMAMIŞIM’
Ama gerek Haluk Bey, gerek Zahit Akman Bey gibi isimlerin sık sık misafirim olmasından rahatsızlık duyanlar oldu. Bu süreç içerisinde bu ziyaretlerin hem onlara hem Alanya’ya zarar verdiğini düşündüm. Bir süre sonra Alanya’ya geldiklerinden basına bahsetmek istemedim. 2009 yerel seçimlerinde ‘Karayolları arazisini peşkeş çekecekler’ diye laf ürettiler, bu insanları Alanya’dan soğuttular. Oysa bir telefonla birçok yatırımı Alanya’ya akıtabilecek, Sayın Başbakan’a en yakın olanlar bu insanlardı. Biz ‘Böyle önemli üst düzey isimler Alanya’ya gelsin’ diye uğraşırken, ‘Gelmesinler’ diye uğraşan bir kesim vardı. Hala bayramda, özel günlerde birçok önemli insan geliyor ama artık gündeme getirmiyorum. Yeniden ALTSO Başkanlığı’na aday olmadığıma seviniyorum, çünkü bir de aday olsam kim bilir hakkımda daha neler söylenecekti.”

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 16.02.2013 00:23
Anahtar Kelimeler:
yök duymasın
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349