banner468

Yeni'den OTED'e veda

Otel Temizlik Eğitimi ve Dekorasyon Derneği (OTED) Alanya Şubesi Başkanı Hakan Halit Yeni, 16 Şubat'ta gerçekleşecek genel kurulda yeniden aday olmayacağını açıkladı. 2006 yılından bu yana 4 dönemdir yürüttüğü başkanlık görevini bırakacağını belirten Yeni, görevini bırakmasına gerekçe olarak ise yorgunluğunu ve iş yoğunluğunu gösterdi

Yeni'den OTED'e veda

Otel Temizlik Eğitimi ve Dekorasyon Derneği (OTED) Alanya Şubesi Başkanı Hakan Halit Yeni, 16 Şubat'ta gerçekleşecek genel kurulda yeniden aday olmayacağını açıkladı. 2006 yılından bu yana 4 dönemdir yürüttüğü başkanlık görevini bırakacağını belirten Yeni, görevini bırakmasına gerekçe olarak ise yorgunluğunu ve iş yoğunluğunu gösterdi

02 Şubat 2014 Pazar 23:18
 Yeni'den OTED'e veda
banner404
'MADDİ MANEVİ GERİDEYDİK'
Yeni, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Bilindiği üzere OTED Alanya şubesini 2005 yılında açıp, 2006 yılında çalışmalara başlamıştık. Kurucu üyesi olduğum ve 4 dönem aralıksız yönetim kurulu başkanlığını büyük bir zevkle yürüttüğüm görevimi 2014 yılı genel kurulumuzda arkadaşlarımıza devretmeye karar verdim. Bu yola arkadaşlarımızla birlikte çıkmaya karar verdiğimiz zaman, bu mesleğin doğru anlatılmaya ve tanıtılmaya en üst seviyede ihtiyaç duyulduğuna inanmıştık. Başta eğitim olmak üzere kendimize bir takım öncelikli hedefler belirlemiştik. Kat hizmetleri camiasının, maddi ve manevi yönleriyle diğer bölümlere göre çok geride kaldığını ve işletmecilerimizin housekeeping (HK) yöneticilerine bakış açılarının değişmesi gerektiğine inanıyorduk. Çünkü işletmecilerimiz bu mesleği bir meslek olarak görmüyor, herkesin yapabileceği sıradan bir iş ve bu işi yapanları da amele çavuşu olarak görüyorlardı. Bunun için resmi kanalın oluşması ve mesleğine gönül vermiş temsil gücüne sahip kişilere ihtiyaç vardı. Bu düşünceyle hareket ederek 12 kişilik bir ekiple çıktığımız bu yolda, zaman zaman değişiklik yaparak o günden bugüne geldik. Bu işin sıradan bir iş olmadığını, bilgiye, birikime, tecrübeye, deneyime, ekip ve yöneticilik ruhuna sahip, belirli aşamalardan geçerek mesleğinde ustalaşmış, bilirkişilerce yapılması gerektiğine inanıyorduk. İşletmecilerimizin de kat hizmetleri yöneticilerini seçerken bu düşüncelerle hareket edip, HK'yı daha sağlıklı, daha verimli, tercih edilen bir bölüm haline getirmeleri gerektiği gerçeği de, çok açık bir şekilde ortadaydı. Şükürler olsun ki, o günden bu güne HK camiasında ve özellikle Alanya da çok şey değişti. 
'HEDEFLERİMİZİN YÜZDE 80'İNİ TAMAMLADIK'
Sadece Alanya'da veya Akdeniz'de değil, ülke genelinde bu mesleğin mensupları, birlik, beraberlik, dayanışma ve kaynaşma gibi bazı konularda maalesef sınıfta kalmaya devam ediyor. Kaale alınmak ve mesleğin çıtasını yükseltmek istiyorsak, maddi ve manevi yönleriyle mesleği kalkındırmak istiyorsak, ülkenin neresinde olursa olsun bu mesleğin mensuplarının her biri elini taşın altına koymalı. Yapamıyorsa da yapanlara destek vermeli. Aksi halde bu uğraşlar, bir iki şehirde çalışıp çabalayan insanlarla sınırlı kalacaktır. Bu konuda Alanya olarak ve özellikle yönetim kurulu olarak biz üzerimize düşeni yaptık ve hedeflerimizin yüzde seksenine ulaştık. Geri kalan yüzde 20'lik oranın düzelmesi ise, tamamen meslektaşlarımızla, yani bu mesleğin mensuplarıyla alakalı bir durum. Çalışmalara bundan sonra da devam edileceği konusunda en ufak bir şüphe duymuyorum.
'FEDERASYONLAŞMAK İSTEDİK AMA'
Biz, uluslararası bir fuarda 4 yıldır yer alıyoruz. Bunun son 2 yılında başarılı bir şekilde uluslararası OTED Alanya HK olimpiyatlarını gerçekleştiriyoruz. Örneğin Alanya OTED olarak değil de, genelleme yaparak farklı isimlerle tüm HK derneklerinin birleşmesini istedik. Uluslararası Hausekeeping Olimpiyatları adı verilerek yapılması, bu camianın kendini yalnız Alanya'yı değil, başta ülkemiz olmak üzere, daha iyi ifade edeceğini başından bu yana savunan biriyim. Bir örnek daha vereyim, bir ara bu mesleğin önünü açalım, hep aynı isimlerle şubeleşmekten vazgeçelim, farklı isimlerle farklı şehirlerde HK dernekleri açalım ya da açılmasına destek olalım, bu sayede federasyonlaşmanın da yolunu açalım dedim. Ama bu açılım sözlerim birilerini rahatsız etti. Bu rahatsızlığı kaale almak gerekiyor mu? Bana göre kesinlikle hayır. Hatta bu konularda girişimlerde bulunarak, destek verdiğim, açılan ve açılacak olan derneklerimiz de var. Dileğim bu gelişmelerin devam etmesi yönündedir. Bu ve benzeri konularda daha çok yol kat etmemiz gerektiğine inanıyorum.
‘EN BAŞARILI OLANLAR AŞÇILARIMIZ’
2006 yılından bu yana camiamızın sesini duyurmak ve çıtasını yükseltebilmek adına, hiçbir menfaat gözetmeksizin, gecemizi gündüzümüze katıp, sosyal yaşantımızdan özel yaşantımıza kadar fedakârlıklar yaparak, elimizden geleni fazlasıyla yapmaya çalıştık. 9 yıllık başkanlığım süresince, farklı başlıklar altında, farklı konularla, farklı işletmecilerimizin ev sahipliğinde her ay düzenli olarak 109 eğitim semineri gerçekleştirdik. Kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği yaparak, kat hizmetleri iş istihdam projeleri geliştirip hayata geçirilmesini sağladık. Biz bu olaylara hiçbir zaman Alanya olarak bakmadık. HK camiası ve mesleğin geleceği olarak baktık. Her zaman bu düşünceyle hareket edip, planlarımızı ona göre yaptık. Konaklama sektöründe, bu konularda en başarılı aşçılarımızı buluyorum. Federasyon başkanlarından, dernek başkanlarına kadar değerli şeflerimizin her birini de ayrı ayrı kutluyorum.
'BİR ÇOK PLAKETE LAYIK GÖRÜLDÜK'
Dostlarımızın desteğiyle şehir dışında bulunan entegre fabrikalara bir çok eğitim gezileri düzenledik. Yeniliklerden yararlanmak adına, ulusal ve uluslararası yarışmacılarla, uluslararası fuarlara katılıp, büyük stantlar açarak, HK olimpiyatları düzenleyip Alanya’mızı ve mesleğimizi en üst düzeyde temsil ettik. Üyelerimizin iyi ve kötü günlerinde, her daim yanlarında yer alıp onure ettik. Derneğimizin amacı iş bulma kurumu olmamasına rağmen, işsiz kalan üyelerimize iş konusunda destek olup, yanlarında yer aldık. İşletme yöneticilerimizle ilişkilerimizi geliştirip, işletmeler arası koordinasyonu sağlayarak, alt ve üst kademelerde personel temininde önemli rol üstlendik. Çalışmalarımıza destek veren firma dostlarımıza elimizden geldiğince destek olup, aynı zamanda çalışmalarımızdan dolayı naçizane birçok plaketler aldık.
'DERNEKÇİLİK KOLAY BİR İŞ DEĞİL'
Gerek mesleğimizle ilgili, gerek vatanımızın ve milletimizin yararına olan, her türlü etkinlik ve sosyal faaliyetlerin içerisinde yer alıp, kuruluşumuzu ve mesleğimizi en üst düzeyde temsil ettik. Bu ve benzeri birçok konulara imza atıp, mesleğimizin geleceği ile ilgili gerekli çalışmaları yaparak, üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya özen gösterdiğimize inanıyorum. Bir gün, bir hafta, bir ay veya bir yıldan bahsetmiyoruz. Sıfırdan başlayan bir kuruluşun koskoca 9 yılından bahsediyoruz. Tabiri caizse davulun sesi dışarıdan kulağa hoş gelir derler. Dernekçilik kolay bir şey değil, gönül işi, gönüllü işi ve zaman işidir. Bu tür kurum ve kuruluşlar şaibeyi kaldırmaz. Her konuda hassas olmanız gerekir. Eleştirmek güzel ama icraata gelince o eleştirenler bir anda görünmez olurlar. Naçizane çalışmalarımızla HK camiasının tanınmasında, adının ve çıtasının yükseltilmesinde Alanyalı HK'ler olarak büyük rol oynadığımız kesindir. Bunun huzuru ve mutluluğu içerisinde, alnımız ak ve pırıl pırıl bir sayfa bırakıyorum arkamda. 
'ÜÇ DÖNEMDEN FAZLASINA KARŞIYIM'
Netice itibariyle 16 Şubat'ta genel kurula gidiyoruz. Biraz yorulmuş olmamın ve işlerimin de bir hayli yoğun olması nedeniyle bu dönem aday olmayacağım. Kaldı ki kurum veya kuruluşlarda üç dönemden sonra başkanlık yapılmasına karşı biriyim. Ama, yeni yönetimin ve kuruluşumuzun çalışmalarına ilk günkü heyecanımla, bana düşen bir şey olursa destek vermeye devam edeceğim. Bundan hiç ama hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bunca yıl büyük bir keyif ve özveriyle çalıştım. Gücüm nispetinde HK camiasına katkı sağlamaya çalıştım. Kişisel olarak hiç kimseyle bir sorunum olmamıştır, olması da mümkün değildir. İyisiyle kötüsüyle, ekibimizle beraber zaman zaman sevindik, zaman zaman burulduk ama ne yaptıysak Alanya’mızın, turizmin ve mesleğimizin yarınları için yaptık. Attığımız her adımın arkasında dimdik durduk. Bugüne kadar yanımda yer alan, samimiyetle bana destek veren herkese teşekkür ediyorum."


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 02.02.2014 23:19
Anahtar Kelimeler:
Hakan Halit YeniOtedVeda
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349