banner468

Vural başkan gibi

ALANYA SMMMO Genel Kurulu'nda, 229 oy alan Sedat Vural'ın listesinden 3, İhtisas Grubu'ndan Ercan Çatal'ın listesinden 2 kişi, 5 kişilik Yönetim Kurulu'na girmeyi başardı. İlk toplantıda Vural'ın başkan olması bekleniyor.

Vural başkan gibi

ALANYA SMMMO Genel Kurulu'nda, 229 oy alan Sedat Vural'ın listesinden 3, İhtisas Grubu'ndan Ercan Çatal'ın listesinden 2 kişi, 5 kişilik Yönetim Kurulu'na girmeyi başardı. İlk toplantıda Vural'ın başkan olması bekleniyor.

14 Haziran 2010 Pazartesi 00:00
Vural başkan gibi
banner404
 - Kübra DUMAN
Alanya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) 1. Olağan Genel Kurulu dün ALTSO Konferans Salonu'nda oy verme işlemiyle tamamlandı. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız'ın da oy kullandığı kongrede Sedat Vural'ın başkanlık yaptığı Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu ile Ercan Çatal'ın başkanlığını yaptığı İhtisas Grubu yarıştı. 
Saat 17.00'da tamamlanan oy verme işleminden sonra sandıklar açıldı. 453 üyeden 399'unun oy kullandığı kongre sonunda 229 oy alan Vural'ın listesinden kendisiyle birlikte Beysat Ersoy ve İffet Kan, Çatal'ın grubundan ise Ercan Çatal ve Yusuf İhtiyar, 5 kişilik yönetim listesine girdi. Disiplin Kurulu seçiminde 258 oy alan Vural'ın listesinden Mehmet Yaradanakul ve Remzi Can ve Funda Arıkan Yılmaz, Çatal'ın grubundan ise Tayyar Görgülü ve Mustafa Akçocuk disiplin üyesi oldular. 249 oy alan Vural'ın listesinden Hasan Top ve Ersan Ersoy, 138 oy alan Mevlüt Demiral ise denetleme kurulu üyeliğine seçildiler. 
Birlik Genel Kurulu için yapılan seçimde 228 oy alan Sedat Vural'ın listesinden Hasan Toros, Mahmut Karagedik, Tevfik Atar, Emin Gündoğan, Süleyman Tok ve Hasan Akça, 141 oy alan İhtisas Grubu'ndan Ercan Çatal, Hüseyin Çakal, Ali Uysal ve Hüseyin Uçkaya, birlik üst kurul delegesi olmayı başardılar. 
GENEL KURUL İKİ GÜN SÜRDÜ
İki gün süren genel kurulun ilk gününe Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız, Antalya SMMMO Başkanı Mustafa Erdem, İzmir SMMMO Başkanı Feyzullah Topçu ve çeşitli il ve ilçelerden temsilciler katıldı. Alanya Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu ve İhtisas Grubu'nun liste çıkarttığı genel kurulda bağımsız aday İbrahim Uygun ise yönetim kurulu ve üst birlik TÜRMOB'a aday olduğunu açıkladı. Alanya SMMMO'nın 1'inci Olağan Genel Kurulu'nun ilk gününde listeler oylamaya sunulmazken yalnızca oda üyelerinin ve katılımcıların konuşmalarına yer verildi.
“KİMSENİN ARKA BAHÇESİ OLMAYACAĞIZ”
Divan Kurulu'nun oluşturulduğu genel kurul bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Alanya SMMMO Başkanı Hasan Toros, meslek mensuplarına daha kaliteli hizmet verebilmek için odanın kurumsallaşma çalışmalarına hız verdiklerini belirtti. Sorunlara günü birlik çözümler bulmak yerine kalıcı çözümler geliştirmesi gerektiğine dikkat çeken Toros, kurum ve kuruluşların sağlıklı bir şekilde geleceğe taşınması için bunun bir bir zorunluluk olduğunun altını çizdi. Saydamlık ve hesap verebilirliği temel ilkeleri arasında gördüklerini belirten Toros, “Ekonominin koşullarına ve üyelerin ihtiyaçlarına uygun çözümler getirilmesi, meslektaşlarımızın hızlı teknolojik gelişimlere uyum sağlaması, uluslararası standartlarda hizmet verebilecek uzmanlaşmış meslek mensuplarının yetiştirilmesi ve yaşanan mesleki sorunların çözümünde aktif rol almak önümüzdeki süreçteki temel hedeflerimizden bazıları. Mesleki sorunları ülke sorunlarından ayrı düşünmek mümkün değil. İstanbul SMMMO'nın 'Gencim, çalışkanım, işsizim' başlıklı raporuna göre 15-24 yaş arasındaki 12,4 milyon genç nüfusa sahip Türkiye'de gençlerin 4,2 milyonu iş gücüne sahip, 6,2 milyonu gelecek için okuyor, 1,2 milyon genç ise ne okuyor nede çalışıyor. Hükmet, işsizliğin önlenmesi konusunu her zaman konuşuyor ancak, gerçekleştirdiği özelleştirmelerle 22 bin çalışanı işsiz bırakıyor. Böyle bir tabloda Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok' şeklinde açıklamalar yapıyor. Meslek yasamızı siyasi çıkara dönüştürenler, bizleri düşünmemişlerdir. Ülkeyi yönetenlerin demokrasi oyunlarını bırakması gerekmektedir. Daha aydınlık bir Türkiye için çıktığımız bu yolda kimsenin arka bahçesi olmayacağız” dedi. 
“5738 SAYILI YASA ANTİ DEMOKRATİK SONUÇLAR DOĞURUYOR”
Toros'un ardından konuşan Antalya SMMMO Başkanı Mustafa Erdem, konuşmasına terör eylemlerini kınayarak başladı. Demokratik görünen ancak anti demokratik sonuçlara neden olan 5 bin 738 sayılı yasayı eleştiren Erdem, söz konusu yasanın odaları yönetsel zorluklara sürüklediğini bildirdi. Alanya odasını hiç bir zaman Antalya odasından ayırmadığını söyleyen Erdem, 2 yıllık görevi süresince herkesle uyumlu çalışmaya özen gösterdiğini dile getirdi. 
“BAKANLIK, TÜRMOB'LA BAĞLARINI KOPARDI”
Yalnızca mesleki değil, ülke sorunlarını da ele almak istediklerini belirten İzmir SMMMO Başkanı Feyzullah Topçu, küresel mali krizin tüm dünyayı etkisi altına aldığını söyledi. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin de bu krizden etkilendiğini dile getiren Topçu, Avrupa’da iyiden iyiye kendini hissettiren krizin Türkiye'deki yansımalarının daha şiddetli olacağını belirtti. Türkiye'nin ihracat yaptığı ülkelerin büyük bölümünün Avrupa ülkeleri olduğuna dikkat çeken Topçu, mali sorunlar nedeni ile önümüzdeki dönemlerde ihracat oranlarının azalabileceği vurguladı. Yapılan yasal düzenlemelerle SMMMO gruplarının siyasi parti özelliği kazandırılmaya başlanacağını anlatan Topçu, genel kurulların ardından göreve başlayan karma yönetimlerin odayı yönetmekte zorlandığının altını çizdi.
Topçu, “Ülkesinde bu kadar sorunu bulunan bir meslek grubunun sorunsuz olmasını bekleyemeyiz. Çok küçük sorunlarımız var, ancak Maliye Bakanlığı TÜRMOB ile bağlarını kopardı ve sorunlarımızı yok saydı. Ankara, İzmir ve İstanbul meslek odaları tarafından oluşturulan bir komisyon en az 10 defa mesleki sorunlarla ilgili hazırladığı raporu bakanlığa sundu. Bizi vergi toplayan bir meslek grubu olarak gören bakanlık sorunlarımızı da çözemiyor” diye konuştu. 
“TÜRMOB'UN BAŞINA İŞİ BİLEN BİRİ GELSİN”
1984 yılında mesleğe başladığını anlatan MHP Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız ise, Alanya'da kurulan SMMMO'nın ilk genel kurulunda katılımın az olmasını eleştirerek, genel kurula üyelerle birlikte yardımcı ve stajyerlerin de katılması gerektiğini anlattı. Amacının siyaset yapmak olmadığına dikkat çeken Yıldız, Türkiye'de yerel ve genel sorunların çözümünün siyasetten geçtiğini belirtti. Oda üyelerini aktif siyasette yer almaya davet eden Yıldız, mali müşavirlerin toplumun her kesimi ile muhatap olduğunu kaydetti. Yıldız sözlerine şöyle devam etti: “Siyasi platformda yoksanız kimse sizi temsil etmez. Ağlamayana meme vermezler. Bugün burada Alanya SMMMO yazıyorsa bu benim Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) bulunmamdan kaynaklanıyordur. 75 bin üyenin 5'e 4 uygulaması ile 2 bin 500 kişi tarafından temsil edildiği TÜRMOB'un ne kadar demokratik olduğu ortada. Bir sorun varsa çözümü de vardır. Alanya SMMMO'nın kurulması için nasıl uğraştımsa 5'e 4 uygulamasının kaldırılmasını da sağlamak için girişimlerde bulunacağım. 22 Temmuz'da 3'üncü yılımı dolduruyorum, görev yaptığım süre zarfında hiç bir meslektaşım bana mesleki sorunlarıyla ilgili yazılı bir beyanname sunmadı. Bir ülkede işsizlik yoksa o ülke başarılıdır. Şayet bir ülkede işsizlik varsa o ülkede başarısızlık vardır. Türkiye'nin hali ortada. Bu ülkeyi seven insanların kötüler kadar cesur olmanız ve TBMM'de yer almanız gerekiyor. Onun dışında burada toplanır, sorunları dile getirir dururuz. Biz mücadele etmeyelim, başkaları bizim istediklerimizi versin diye bekliyoruz. Öncelikle TÜRMOB'un başına işi bilen birileri gelmeli. Kendi temsilcilerimizi TBMM'de ve TÜRMOB'da görene kadar boş durmayacağız elbette. Sürekli taleplerimizi dile getireceğiz. Diğer meslek örgütleri canımızı okuyor.” 
Konuşmaların ardından faaliyet raporu, denetleme kurulu raporu ve bilanço ibra edildi. 
ÇAĞDAŞ GRUBU'NUN LİSTESİ
Alanya Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu'nun listesi şu şekilde: Yönetim kurulu adayları Sedat Vural, Beysat Ersoy, İffet Kan, Metin Tatlı, Mahmut Karagedik. Disiplin Kurulu adayları; Ahmet Yaradanakul, Remzi Can, Funda Yılmaz, Murat Alanay, Ahmet Yıldız. Denetim Kurulu adayları; Hasan Top, Ersan Ersoy, Uğur Oğuz. 
Üst Birlik TÜRMOB adayları ise; Hasan Toros, Mahmut Karagedik, Sedat Vural, Tevfik Atar, Emin Gündoğan, Süleyman Tok, Hasan Akça, Mehmet Ali Çalışkan, Kerim Gargı, Abdullah Erbayrak ve Özcan Mercan.
İHTİSAS GRUBU'NUN LİSTESİ
Öte yandan "İhtisas Grubu" olarak isimlerilen listede ise şu isimler yer alıyor: Ercan Çatal, Yusuf İhtiyar, Kerim Gökçeoğlu, Ahmet Akbaş, Hüseyin Uçkaya, Disiplin Kurulu Adayları: Tayyar Görgülü, Mustafa Akçocuk, Mücahid Mecek, Mehmet Kara, Mustafa Oğuz. Denetleme Kurulu Adayları: Mevlüt Demiral, Özlem Cengiz Kurt, Yusuf Kaçkar. TÜRMOB TEMSİLCİ ADAYLARI: Ercan Çatal, Hüseyin Çakal, Ali Uysal, Kadir Yüksel, H. İbrahim Karaalp, İbrahim Küpeli, Hasan Güneş, Yüksel Demirel, Yusuf Mecek, Cihat Sipahioğlu, Fatih Gündoğan.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 26.11.2012 13:46
Anahtar Kelimeler:
vural başkan gibi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349