banner468

VALİ DE KAYGILI

VALİ ve il müdürlerinin katılımıyla ALTSO'nun ev sahipliğinde gerçekleşen değerlendirme toplantısında Alanya'nın çözüm bekleyen sorunları, beklentiler ve gündeme ilişkin konular masaya yatırıldı. Toplantıya Kaymakam Doğan, Başkan Sipahioğlu, belde belediye başkanları, Alanya'daki STK temsilcileri ve muhtarlar da katıldı.

VALİ DE KAYGILI

VALİ ve il müdürlerinin katılımıyla ALTSO'nun ev sahipliğinde gerçekleşen değerlendirme toplantısında Alanya'nın çözüm bekleyen sorunları, beklentiler ve gündeme ilişkin konular masaya yatırıldı. Toplantıya Kaymakam Doğan, Başkan Sipahioğlu, belde belediye başkanları, Alanya'daki STK temsilcileri ve muhtarlar da katıldı.

16 Mart 2012 Cuma 00:40
VALİ DE KAYGILI
banner404
 GÜNÜN HABERİ/ERKAN UYSAL  

ALANYA'NIN DURUMU NE OLACAK?

ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, Mütekabiliyet Yasası çıkmadan, mülk alacak yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye'ye giriş-çıkış ve kalma süreleri konusundaki sıkıntıların giderilmesi gerektiğini söyledi. Aydoğan, Akdağ'a yol ve OSB'ye elektrik istedikten sonra Büyükşehir Yasası ile birlikte Alanya'nın durumunun ne olacağını sordu. 

ALANYA 'ALT KADEME' OLABİLİR

VALİ Altıparmak, Büyükşehir Yasası ile Alanya'nın, Antalya'nın alt kademe belediyesi olabileceğini belirterek "Yeni yasa çıkıyor. Bu yasayla ilgili bir takım öngörüler ve tartışmalar var. Ama daha kesin olan hiç bir şey yok. Ama Antalya'nın koskoca Alanya'yı tamamıyla kucaklaması kolay mı? Çok kolay değil" şeklinde konuştu. ANTALYA Valisi Ahmet Altıparmak ve il müdürlerinin katılımıyla Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ALTSO) ev sahipliğinde gerçekleşen ‘İlçe Değerlendirme Toplantısı’nda Alanya’nın çözüm bekleyen sorunları, beklentiler ile gündeme ilişkin konular masaya yatırıldı. 
Toplantıya Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, belde belediye başkanları ve il müdürlerinin yanı sıra Alanya'daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle muhtarlar katıldı. 
ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan yabancıların ülkemizde mülk edinimiyle ilgili hazırlıkları süren Mütekabiliyet Yasası konusunda Vali Altıparmak’ı bilgilendirdi. Tasarı konusunda bazı endişeleri bulunduğuna işaret eden Aydoğan, mülk alacak yabancı ülke vatandaşlarının ülkemize giriş çıkış ve kalma süreleri konusunda bazı sıkıntıların yasa çıkmadan giderilmesi gerektiğini söyledi.
"NETLEŞEN BİR ŞEY YOK"
Aydoğan ayrıca, kış turizmi için çok önemli görülen Akdağ Kayak Merkezi yolunun açılmasını ve henüz projesi tamamlanan organize sanayi bölgesine elektrik altyapısı getirilmesi isteğinde bulundu.
Aydoğan, tartışılmakta olan Büyükşehir Yasası ile Alanya'nın, Antalya'nın alt kademe belediyesi olması durumunda neler olabileceğini de sordu. Bunun üzerine Vali Dr. Altıparmak da, tartışılan Büyükşehir Yasası ile Alanya'nın Antalya'ya alt kademe belediyesi olabileceğini belirterek, “Yeni yasa çıkıyor. Alanya merkez ilçe statüsüne girecek. Bununla ilgili birtakım öngörüler ve tartışmalar var. Fakat şimdilik netleşen hiçbir şey yok. Ama Antalya'nın koskoca Alanya'yı tamamıyla kucaklaması kolay mı? Çok kolay değil” diye konuştu.
"GAZİPAŞA HAVALİMANI DAHA AKTİF OLMALI"
Toplantının açış konuşmasını yapan Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, ilçenin sorunları, yapılan ve devam eden yatırımlarla, beklentileri hakkında bilgiler verdi. Alanya'nın merkezde 103 bin, belde ve köylerle 259 bin nüfusa sahip olduğunu, ilçede 50 bin öğrenci bulunduğunu belirten Doğan, okullaşma konusundaki gelişmeleri anlattı. Alanya'nın, hayırseverlerin eğitime katkısı açısından Türkiye'de birinci sırada yer aldığını anlatan Doğan, ilçedeki 68 okulda bin 157 dersliğin hayırseverler tarafından yapıldığını hatırlattı.
İlçede yataklı 5 sağlık kuruluşu bulunduğunu ve bu kuruluşların toplam 516 yatağa sahip olduğunu dile getiren Kaymakam, Oba beldesinde yapılması planlanan 300 yataklı bölge hastanesinin ihalesinin yapıldığını, inşaatının devam ettiğini ve 2014 yılında tamamlanmasının planlandığını bildirdi. İlçenin 150 bin yatak kapasitesiyle bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri olduğunun da altını çizen Kaymakam Doğan, turizmin gelişmesi için büyük önem arz eden Gazipaşa Havaalanı'nın daha aktif hale gelmesi gerektiğini kaydetti. Alanya-Gazipaşa arasında yapılmakta olan bölünmüş yolun Haziran ayında tamamlanacağını ifade eden Kaymakam Doğan, bu yolun da turizme önemli bir ivme kazandıracağına değindi.
"KAPALI YÜZME HAVUZU SAĞLIKLI ÇALIŞTIRILAMIYOR"
Alanya'da kapalı yüzme havuzu yapıldığını, ancak yakıt ve personel sıkıntısı nedeniyle sağlıklı çalıştırılamadığına da değinen Doğan, Alanya'ya mutlaka ve mutlaka doğal gazın getirilmesini istedi. Kaymakam doğan son olarak ilçenin en önemli sorununun katı atık imha tesisi olmaması olduğunu ve katı atık tesisi yapılmasıyla ilgili çalışmaların yıllardır sürdüğünü belirterek, “Bu, ilçenin en büyük sorunlarından biridir” dedi.
VALİ ALTIPARMAK: ALANYA DAHA FAZLASINI HAK EDİYOR
Antalya Valisi Altıparmak, toplantıda yaptığı konuşmada, Alanya'nın, ciddi yatırımlar alan bir yer olduğunu belirterek, “Alanya daha fazlasını da hak ediyor. Ama kaynaklarımız sınırlı. Kaynaklarımız arttıkça Alanya'nın alacağı pay da artacaktır. Bunun için de sizin zenginleşmeniz lazım. Özel sektörün zenginleşmesi için özel olarak çalışıyoruz” dedi.
"HANUTÇULUK YAPANIN İŞYERİ KAPANACAK"
Antalya ve Alanya'da müthiş bir dinamizm olduğunu vurgulayan Altıparmak, bu dinamizmi harekete geçirmek ve değerlendirmek için herkesin daha çok çalışması gerektiğini belirti. Her mevkiinin ve kişinin geçici olduğuna vurgu yapan Vali, yapılan görevlerin ve yaşanan zamanların, iyi işler yaparak, gurur duyulacak işler yaparak geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Tarihten günümüze gelen eserlere bakıldığında nasıl gurur duyuluyorsa, ileride de bugün yapılan işler gurur duyulacak eserler ortaya koymanın amaçlanması gerektiğini de ifade eden Vali Altıparmak, “Bu sorumluluğu hepimizin iyi bilmesi gerekiyor” diye konuştu.
Alanya'nın 150 bin turist kapasitesiyle önemli bir potansiyele sahip olduğunu anlatan Vali, bu potansiyele iyi sahip çıkılması gerektiğini kaydederek, huzur ve güvenin önemine işaret etti. Bu yıl her zamankinden daha disiplinli bir yönetim anlayışı gösterileceğini kaydeden Altıparmak, iş yeri sahiplerini uyararak, “Hanutçuluk, çığırtkanlık yapan esnafın iş yeri kesinlikle kapatılacaktır. Yanında çalışan işçiden de esnaf sorumludur. ‘Ben yapmadım, eleman yapmış. Burada çalışmıyordu’ gibi ifadeler kabul görmeyecektir” dedi. Turizmin sadece denizle kumla ve güneşle geliştirilemeyeceğine de işaret eden Altıparmak, hem alternatifler geliştirilmesi, hem de güven ortamının oluşturulması gerektiğini vurguladı ve herkesin bu bilinçte olmasını istedi.
İSTEKLER VE SORUNLAR
Vali Altıparmak, daha sonra toplantıya katılanların görüş, öneri ve sorunlarını dinledi. Demirtaş Belediye Başkanı Mustafa Aras, beldeye bir kütüphane yapılması konusunda Vali'den yardım istedi ve beldesinde bulunan eski sağlık ocağı binasının bu iş için belediyeye tahsisini ya da kiralanmasını talep etti. Aras, beldesine kanalizasyon ve arıtma tesisi yapılması konusunda da yardım talebinde bulundu. Kargıcak Belediye Başkanı Zihni Asiltürk, D-400 Karayolu'ndan beldesine giriş bulunmadığını ve bu nedenle zorluk yaşandığını söyledi. Beldesinde büyük turistik tesisler bulunduğunu da ifade eden Asiltürk, beldeye yakışır bir kavşakla girişin sağlanmasını istedi. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Hasan Şakiroğlu, ilçenin en büyük iki plajı olan Kleopatra ve Keykubat plajlarına 9'ardan 18 adet güvenlik kamerası koymak ve cankurtaran sistemini geliştirmek için bir proje hazırladıklarını, 684 bin liraya mal olacak projenin 330 bin lirasının Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'ndan sağlanmasını istedi. Şakiroğlu, özellikle plajların dolu olduğu yaz sezonunda zıpkın ve oltayla balık avlanmasının yasaklanması talebinde de bulundu.
"ÇOCUKLAR İÇİN KİTAPÇIK DAĞITILACAK"
Müze Müdürü Seher Türkmen, Alanya'daki tarihi ve turistik yerlerdeki son çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Alanya Kalesi ve Arkeoloji Müzesi ile ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Türkmen, Alanya Kalesi'nin, bir yıl aradan sonra yeniden UNESCO Dünya Kültür Mirası Aday Listesi'ne kabul edildiğini, bunun da sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. Alanya Kalesi'nin, UNESCO'ya 3 yıl önce aday olduğunu, ancak bazı eksiklerden dolayı geçen yıl listeden çıkarıldığını anlatan Türkmen, eksiklerin tamamlandığı ve yeniden listeye alındığını kaydetti. Türkmen, bu yıl turist çocuklar için Alanya ve Alanya kültürünü tanıtıcı kitapçık hazırladıklarını, bunları müze ve ören yerlerinde çocuklara ücretsiz olarak dağıtacaklarını da sözlerine ekledi. Alanya Kalesi'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Aday Listesi'ne alınmasından memnunluk duyduğunu belirten Altıparmak, Alanya Müze Müdürlüğü'nün çocuklar için kitapçık hazırlatmasını da çok başarılı bir proje olarak değerlendirdiğini kaydetti.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 16.03.2012 00:57
Anahtar Kelimeler:
vali kaygılı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349