banner468

TÜRSAB'tan sert yanıt

TÜRSAB Alanya BYK İkinci Başkanı Nedanlı, 5 turistin yaralandığı cip kazası sonrası açıklama yapan Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya'nın iddialarının asılsız olduğunu söyledi

TÜRSAB'tan sert yanıt

TÜRSAB Alanya BYK İkinci Başkanı Nedanlı, 5 turistin yaralandığı cip kazası sonrası açıklama yapan Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya'nın iddialarının asılsız olduğunu söyledi

14 Eylül 2013 Cumartesi 00:35
TÜRSAB'tan sert yanıt
banner404

- Kübra DUMAN

TÜRKİYE Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) İkinci Başkanı Mehmet Nedanlı, 11 Eylül Çarşamba günü Oba’da meydana gelen ve 5 Belçikalı turistin yaralandığı safari cipi kazası hakkında Yeni Alanya’ya açıklamalar yaptı. Kaza sonrası Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya'nın yaptığı açıklamaları eleştiren Nedanlı, kaza yapan cipin turist tarafından kullanıldığını, araçta cipi kullanan turistin iki çocuğu, karısı ve bir damadının bulunduğunu söyledi. 
'DOĞRU FOTOĞRAF YENİ ALANYA'DAYDI'
Dönüşü tamamlayamayan Belçikalı turistin cipi kaydırarak takla attığını belirten Nedanlı, şöyle konuştu: "Biz bu olayı duyduk. Bir başkası yoldan geçerken görüp eşini arıyor. Eşi de acenteci, beni arıyor. O bölgede çalışan kim biliyoruz. İlgili arkadaşa telefon açtım. Beyaz bir Suzuki Long Body araç dediler. Biraz nefes aldım. Sevindirici mi? Tabi ki sevinmek yanlış ama bizim kendi şoförlerimizin olmaması, bu sorumluluğu bir kere yüzde 50 azaltıyor. Ama bir anda sosyal medyada safari kazasıyla ilgili haberler dolaşıyor, haberlerde yer alan fotoğrafların kazayla alakası yok. Bunu paylaşan da acenteci. Kendilerini uyardım ve doğru fotoğrafın www.yenialanya.com'da yer aldığını söyledim.
'10 BİN KİŞİ EKMEK YİYOR'
Akkaya, yaptığı açıklamada 60-65 model araçlarla safari yapıldığını söylüyor, kaza yapan araç 99 model. Dileyen aracın ruhsatını açıp bakabilir. Mutlaka hatamız vardır, bizim her tarafımız doğru demiyorum. Bu işle uğraşan, bu işten ekmek yiyen biziz. Bu ülkede safaricilik yapmak suç olmuş. Herkes beyanatı verip, üstünden bir şey atmaya kalkıyor. Alanya'nın tanıtımına zarar veriliyor denmiş. Alanya'nın tanıtımıyla safarinin ne alakası var? Alanya'da ya da turizmde o kadar büyük problemler var ki. Alanya’da küçümsenen ve safari denilen meslek ilçe ve ülke ekonomisine 6 milyon Euro kazandırıyor. Toplamda 200 bin kişi bu turlardan faydalanıyor ve dolaylı yollardan 10 bin kişi ekmek yiyor. 
'SORUNLARI ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ'
Bu mesleğin alt yapısı yok. Bir yılı aşkındır yönetimdeyim. Gelir gelmez bu konuyu çözmeye çalıştım. Araçların tanımlanmasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nda sıkıntı var. Bunların aşılması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın müsteşar yardımcısına bir toplantıda konuyu ilettim. Biz çözülmesi için uğraşıyoruz. Çünkü biz ekmek yiyoruz bu işten. Ne Ali bey ekmek yiyor buradan, ne de başkası. Bizim vasıtamızla dağdaki köylüden tutun da, restorancısı, sanayicisi ekmek yiyor. 
'ALANYA’DA 60-65 MODEL ARAÇ YOK'
Şimdi hiçbir emniyet tedbiri olmayan, 60 ve 65 model araçlardan söz ediyorlar, araştırsınlar, kaç tane bu modelde araç var? Bizim bildiğimiz birkaç tane 75 model araç var. Geri kalan hepsi 87 ve 90-91 üzeri araçlar. İnsanlar da o araçları kullandıklarında sıkıntı yaşayacaklarını biliyor. İki yıldır kulaktan kulağa 'Model yaşı gelecek, mümkün olduğunca 1990 altı araçları kabul etmeyin, mümkün olduğunca almayın. 87 model orijinal araçlarınız için kabul edilebilir ama altındaki araçlarınızı elden çıkarın, gidin sebzeciye, pazarcıya satın' diye söyledik. 
'NE SORUNLAR YAŞADIĞIMIZI BİLMİYORLAR'
Aynı zamanda Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) yönetim kurulu üyesiyim. Alanya'yı bizim tanıtırken ne sorunlar yaşadığımızı biz iyi biliyoruz. Kimse bizimle gelip koli taşımıyor oralarda. Bizim gibi insanlarla bu sorunları konuşmuyor. 'Standart oluşturulmalı' demiş Akkaya. Standart oluşturmak için çalışıyoruz. Bununla ilgili görüşmelerimizi yaptık. 
'ALANYA ÖLÇEKLİ BİR ÇÖZÜM BULACAĞIZ'
Alanya, muz cumhuriyeti değil. Kaymakam Erhan Özdemir ve Yazı İşleri Müdürü Ferit Altürk de bu konuyla ilgileniyorlar. Bizimle dirsek teması içerisindeler. En son bir safari firmasında olması gereken kural ve görev dağılımları, araçlardaki yapılandırmalar, özelliklerin neler olmasının gerektiğine ilişkin bir rapor istediler. Bunlarla ilgili çalışma yapacağız. En kötü ihtimalle lokal, Alanya ölçekli de olsa bir çare bulacağız. Kanun yapıcı Alanya değil. Kanun koyucu siyasi. Siyasilere de bu konuyu ulaştırmaya çalıştık. Elimizden geldiğince AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney'e söyledik. Kendisi bir rapor hazırlamamızı, bununla beraber Ankara'ya bizi götürebileceğini söyledi. Biz zaten sorunların peşindeyiz. 
'YILLARCA ŞOFÖR OLAYLARIYLA ANILDIK'
Olan olayla Akkaya’nın yaptığı açıklamaların birbiriyle alakası yok. Biz insanların gözünde hiçbir işe yaramaz, turizmin en ucube sektöründe, en ucube işini yapan insanlarız. Patronundan işçisine kadar o hale getirildik. Bizim içimizde doğru olduğu kadar yanlış insanlar da var. Şoförler Odası üyelerinin hepsi doğru mu? Taksicilerin hepsi doğru mu? Bu ülke yıllarca taksicinin yaptığı tecavüzle anıldı. Bu ülke yıllarca dolmuşçuların fazla para almasıyla ya da yolcuları istediği yerde indirmeyip de yolcu dövmeleriyle anıldı. Bunlar yaşandı. Otellerimizde zehirlenmeler oldu. Ama gıda ama başka zehirlenmeler, bir şeyler oldu. Bunlar da yaşandı. Buradaki en büyük facia ne olur biliyor musunuz? Bir aracımız kaza yapar, şoför bizimdir. Şoförümüz de alkollüdür. Allah muhafaza, burada sıkıntı çıkar. Onun haricinde turist araç kullanıyor. Kaza yapıyor. Şoförler Odası, benim seyahat acentemin başına gelen bu olayla ilgili beyanat veremez. 
'PERSONL SIKINTISI VAR'
Şoför personel kısmında biraz sıkıntı var. O sıkıntı aşikar. Land Rover'larla ilgili o sıkıntı aşikar. Her ehliyeti olan bizim Land Rover'ları süremez. Çünkü Land Rover sürmek farklı bir özellik ister. Bir Suzuki, Samurai de ciptir, Land Rover da ciptir. Hepsini alıp dağda aynı adam süremeyebilir. Uzun şase bir araçtır. Dönüşleri, virajları ona göre. Adamı alıyorsunuz, şoförlüğü güzel, huyu kötü. İş veren personel bulamadığı için onu çıkaramıyor ve benim şirketimde en kötü çalışanı 3-4 yıldır benimle beraber. Her gün 'Aman dikkat edin, can taşıyorsunuz, canınızı taşıyorsunuz. Çoluğunuz çocuğunuz var' demekten dilimizde tüy bitiyor. Alanya'da personel sıkıntısı çekmeyen bir sektör var mı?
'ÇOK SIKI ŞEKİLDE DENETLENİYORUZ'
Asıl sıkıntı turizmin sıkışık zamana gelmesi, turizmin eskiye göre kötüye gitmesi. Turizmdeki oyuncu kadrosunun kendisini yenilemesi lazım. Yalnızca otellerin, duvarların çerçevelerini boyamak, yenilemek değil. Zihniyetleri yenilemek lazım. Denetimler çok sıkı, Jandarma ve Emniyet ayrı denetliyor, Kaymakamlık ve TÜRSAB ayrı denetliyor. Safaricilere göz açtırılmıyor. Ama eğer burada denetleme yok deniliyorsa, denetleyen kurumlara hakaret etmiş olur. Kimse yargısız infaz yapmasın. Önüne gelen konuşuyor. Benim her bir arabama yaptığım masrafı, kimisi filosuna yapıyor. Bunu herkes böyle düşünebilse 10 numara iş olur. 
'ALANYA 500 BİN YOLCU KAYBETTİ'
Yapılan araştırmalara göre bu yıl ve gelecek yıl hizmete sunulacak yatak arzı 15 binmiş. Bu yatağı doldurmanız için 9 binin üzerinde uçak gelmesi lazım. Uçak yok. İnsanlar gelemiyor. Sky battığında bizim devletimiz olayın vehametini görüp eğer ki Anadolu Jet'e 'Sky'ın görevine olduğu yerden sen devam edeceksin' deseydi, şu an Mısır davasından dolayı turist geliyor diye kimsenin sevinmesine gerek yoktu. 400-500 bin kişinin yüzde 80'i Alanya'ya geliyordu. O kadar bir yolcu kaybettik biz. Şirketler batabilir, o şirketin o toplum için ne kadar önemli olduğuna bakılmalı. GTI bir Türk firmasıydı. Öger de satıldıktan sonra tek firma kalmıştı. Türk adıyla anılan operatör var mı? Devlet bunu bir şekilde kurtarabilirdi. 
'DEVLET TURİZMİ DESTEKLEMİYOR'
Devlet politikasındaki turizm anlayışının bu şekilde gitmesinden dolayı bizim turizmde geleceğimiz olmaz. Bizim bildiğimiz bir tek şey, arazileri açalım, binaları dikelim, otelleri yapalım, o tel kaç dönüme göre dikiliyor, neye göre dikiliyor, bahçesi nedir, sosyal alanı, faaliyeti nedir, o otel o bölgeye fazla mıdır, acaba bir lunapark mı yapsak, bu devletin yardımıyla olabilir. Nasıl canı istediği yere özelleştirme yapıyor, kapatıyorsa, devlet bunu yapabilir. 
'TURİZMCİ İHRACATÇI SAYILMIYOR'
Mısır'da 33 kişinin öldüğü otel patlamasından sonra Mısır hükümeti uçak firmalarına "Gelin, kişi başı 50 Euro veriyorum. Dönüşte yakıt paranızı koyuyorum" dedi. Ama Türkiye'de turizmciler hala ihracatçı sayılmıyor. 30 milyar dolar paradan bahsediliyor. 2023'te bunun 50 milyar dolar olacağının hesapları yapılıyor. Ama bizh hala ihracatçı konumunda değiliz. 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 14.09.2013 00:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349