"Türkiye ile ilerleme olmazsa durum felaket"

Avrupa Birliği Göçten Sorumlu Komiser Dimitris Avramopulos, 7 Mart’ta Türkiye ile yapılacak mülteci zirvesinde ilerleme sağlanamazsa durumun felaket olacağını söyledi. Avramopulos, “7 Mart’ta eğer bir uzlaşma olmazsa bir felakete sürükleneceğiz” ifadesini kullandı

"Türkiye ile ilerleme olmazsa durum felaket"
banner404
REUTERShaber ajansı AB içişleri bakanları toplantısında konuşan Dimitris Avramopulos’un açıklamasına yer verdi. Avramopulos, “Önümüzdeki 10 gün  gerçek ve net sonuçlar görmeliyiz. Aksi halde göçmen sisteminin tamamen çökmesi riski söz konusu” dedi.  
Mart ayında Türkiye ile yapılacak mülteci zirvesinde ilerleme sağlanamazsa durumun felaket olacağını söyleyen Avramopulos, “7 Mart’ta eğer bir uzlaşma olmazsa bir felakete sürükleneceğiz. 7 Mart tarihi her konuda kararın verildiği gün olacak” dedi.
Avramopulos, “Birleşik Avrupa olarak varlığımızı sürdürmek istiyorsak, herkesin üzerine düşen sorumluluğu alması gerekiyor” ifadesini kullandı.
AB üyeleri Yunanistan ve İtalya’daki 160 bin sığınmacının diğer AB ülkelerine dağıtılması konusunda uzlaşmaya varmıştı.  Ancak sığınmacıların dağıtımı konusunda ilerleme kaydedilemedi.
Türkiye’de 7 Mart'ta yapılacak zirvenin kritik rolü bu noktada devreye giriyor. AB, Türkiye’den Suriyeli mülteciler için 3 milyar Euro yardım karşılığında, mülteci geçişinin kontrol altına alınmasını istiyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 00:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479