TSK ve ÖSO o bölgeyi de teröristlerden temizledi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin'de Küçük Çakmak, Alemdar ve Kafer Batna köyleri ile ilçe merkezine bağlı stratejik öneme sahip Bocite Dağı'nı teröristlerden temizledi

TSK ve ÖSO o bölgeyi de teröristlerden temizledi
banner404

SAHADAKİ AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO, Afrin'in  kuzeybatısındaki Racu beldesine bağlı Küçük Çakmak ve Alemdar köyleri ile ilçe  merkezine bağlı Kafer Batna köyü ve stratejik öneme sahip Bocite Dağı'nı  YPG/PKK-DEAŞ'tan arındırdı.
Afrin ilçe merkezinin güneybatısında yer alan Bocite Dağı, ilçe  merkezine yönelik harekatta kritik öneme sahip.
 
Gün içerisinde TSK ve ÖSO, Afrin'in kuzeybatısındaki Racu beldesine  bağlı Hocamali, Savan Kabir, Çançanlı köyleri ile ilçenin güneybatısında  Cinderes'e bağlı Kane Kauer, Tellef, Kocaman köyleri, kuzeydeki Bülbül beldesinin  Solaklı ve Alibey köyleri ve ilçe merkezine bağlı Halidiye, Culbul ve Kavkabah  köyünü YPG/PKK-DEAŞ'lı teröristlerden arındırdı.
 
İlçenin kuzeydoğundaki Şeran beldesine bağlı Kara Tepe ve Kastel Keçik  köyleri de sabah saatlerinde terörden temizlenmişti.
 
Harekatta, Cinderes-Afrin yolu üzerinde stratejik önemdeki Bableit  Havaalanı da bugün teröristlerden kurtarılmıştı.
 
Böylece gün içerisinde kurtarılan nokta sayısı 18'e ulaşırken, harekat  kapsamında bir günde ele geçirilen en çok nokta sayısına ulaşılmış oldu.
 
 TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu  yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de 5'i belde merkezi, 151'i köy ve 33'ü  kritik nokta olmak üzere toplam 189 bölgeyi kontrolü altına aldı.
 
Terör örgütü YPG/PKK'nın yığınak ve savunma hatları, büyük ölçüde  Afrin ilçe merkezinde bulunuyor. Beldelerdeki sivilleri canlı kalkan yapabilmek  için nüfusu zorla ilçe merkezine yönlendiren terör örgütü, merkezden Beşşar Esed  rejimi ve askeri muhaliflerin kontrolündeki bölgelere gitmek isteyen Arap ve Kürt  nüfusa ise engel oluyor. Sivillerin alıkonulması, Birleşmiş Milletler'den de  tepki görüyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner477

banner452

banner449

banner487

banner481

banner472

banner479