banner468

'Tez çalışması çarpıtıldı'

AKDENİZ Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi Araştırma Görevlisi Furkan Baltacı, “İkinci Konut turizmi Kapsamında Alanya’da Konut Edinen Yabancıların Kentin Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Yapısına Etkileri” isimli tez çalışmasıyla ilgili haberlerin basında çıkan bölümlerinin büyük çoğunluğunun gerçeği yansıtmadığını söyledi. Yapılan açıklamada şöyle denildi:

'Tez çalışması çarpıtıldı'

AKDENİZ Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi Araştırma Görevlisi Furkan Baltacı, “İkinci Konut turizmi Kapsamında Alanya’da Konut Edinen Yabancıların Kentin Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Yapısına Etkileri” isimli tez çalışmasıyla ilgili haberlerin basında çıkan bölümlerinin büyük çoğunluğunun gerçeği yansıtmadığını söyledi. Yapılan açıklamada şöyle denildi:

09 Mayıs 2012 Çarşamba 00:22
'Tez çalışması çarpıtıldı'
banner404
02.05.2012-02.05.2012 tarihleri arasında yerel basına konu olan “İkinci Konut Turizmi Kapsamında Alanya’da Konut Edinen Yabancıların Kentin Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Yapısına Etkileri” isimli tez çalışmamızla ilgili basında çıkan haberlerin büyük çoğunluğu gerçeği yansıtmamaktadır. Haber kapsamında çalışmanın bulguları olarak verilen sonuçlarla ilgili değerlendirme şöyledir:
“Çalışmayla Alakası Olmayan Sonuçlar”
- Yerleşik yabancılar, fiyat konusunda çifte standart uygulandığını ve bundan şikayetçi olduklarını ifade etmektedirler.
Çalışmamız tamamıyla yerel halkla yapılmış olup, sonuç bölümünde yabancıların düşüncesiyle ilgili herhangi bir bulguya ulaşılmış olması mümkün değildir.
- Yabancılar Meclisi Yetersiz.
Çalışmanın hiç bir bölümünde, yabancılar meclisinin yetersiz olduğu bilgisine yer verilmemiştir.
- Tedirgin bir memnuniyet. Alanyalılar, yerleşik yabancı sayısının artmasıyla yabancıların Türkiye üzerinde hak iddia edebilecekleri ve misyonerlik faaliyetlerinin artabileceği konusunda tedirginler. 
Çalışmada yerel halkın yabancılarla birlikte yaşamaktan genel anlamıyla memnun oldukları, ancak, daha fazla yabancının konut edinmesi ve yabancıların konut edinme şartlarının esnek hale getirilmesi hususunda bazı endişelerinin olduğu sonucuna ulaşılmış olup, halkı bu düşünceye iten sebeplerin neler olduğu konusunda herhangi bir bulguya ulaşılmamıştır. Yabancıların Türkiye üzerinde hak iddia edebilecekleri veya misyonerlik faaliyetlerinde bulunacakları konusundaki bulgular kesinlikle yapmış olduğumuz çalışmanın sonuçları değildir. Bu sonuçlar, Tübitak projesi olarak hazırlanan “Kuşadası ve Didim’de Yaşayan Halkın Yabancıların Gayrimenkul Edinmelerine Yönelik Tutumu ve Yabancı Gayrimenkul Sahipliğinin Turizme Etkilerini Algılaması ve Değerlendirmesi” isimli çalışmanın sonuçlarıdır.
- Alanya’da yabancıların satın aldıkları evlerin yakınındaki yerel halkın koyun, keçi, inek beslemelerden rahatsız olduğunu sıksık dile getirdikleri, yabancılarla yerel halk arasındaki iletişimin yetersiz olmasından ötürü çatışma yaşanmasının kaçınılmaz olduğuna ilişkin ifadeler tezin sonucu olarak hiçbir yerde vurgulanmamıştır. Yabancıların yerel halkın beslemekte olduğu hayvanlardan rahatsız olduğuna ilişkin ifadeler “Yabancıların İkinci Konut Talebinin Fiziksel Çevreye Etkisi: Dalyan Örneği” isimli çalışmanın 86. Sayfasında yer almakta olup, ilgili çalışmaya Yüksek Öğretim Kurumu’nun Ulusal Tez merkezinden ulaşılabilmektedir. İletişimle ilgili problemler yaşandığına ilişkin ifadeler ise 42. İsocarp Kongresinde sunulan “Effect of Second Home Development by Foreign Retirement Migration in Turkey” isimli çalışmanın 10. sayfasında yer almakta olup, bu bilginin Alanya ile bir alakası da yoktur.
“Çalışmayla Alakalı Olan Ancak Çarpıtılan Bulgular”
- Alanyalı para kazanıyorsa yabancıya sempati duyuyor. 
Çalışmada elde edilen verilerin analizinde faydalanılan yöntemlerden biriside korelasyon analizidir. Korelasyon analizi, çalışmaya konu olan değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının tespitinde kullanılan bir yöntemdir. Çalışmamızda korelasyon analizi sonucunda elde ettiğimiz bulgularda, yerel halkın algıladığı olumlu ekonomik etki ve olumlu sosyo-kültürel etki arasında doğru yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.  Bu durumla ilgili çalışmamızın 132. sayfasında şu yorum yapılmıştır;
“Yerel halk–yerleşik yabancı etkileşiminde aralarında en sıkı ilişkinin bulunduğu iki faktör yerel halkın bu etkileşime yönelik olumlu ekonomik ve olumlu sosyo-kültürel algılarıdır. Bu iki faktör arasındaki pozitif yönlü ilişki faktörlerin herhangi birisinde meydana gelecek artışın, diğer faktörüde pozitif yönlü artışa sevk edeceği anlamına gelmektedir. Yani yerel halk yabancıların ekonomik anlamda yaptıkları katkılardan ne derece memnunsa, yabancılarla etkileşimlerinden doğan sosyo-kültürel etkilere yönelik algıları da o derece olumlu olmaktadır. Yabancı kişilerin ekonomik etkilerinin olumsuz olduğu durumda ise yerel halkın ölçekte yer alan olumsuz sosyal ve kültürel önermelere daha fazla katılım gösterdikleri tespit edilmiştir. Burada başka araştırmalara konu olabilecek önemli bir detay ortaya çıkmaktadır. Bu detay, yerel halkın olumlu sosyal ve kültürel önermelere katılımlarının gerçekten buna inandıklarından dolayı mı yoksa yerleşik yabancıların ekonomik anlamda olumlu etkilerinden dolayı mı bu önermelere katıldıklarıdır. Bu çalışma sonucunda elde edilen 5 faktör üzerinde en etkili tutumun yerel halk- yerleşik yabancı etkileşiminde ortaya çıkan olumlu veya olumsuz ekonomik etkiler olduğu göz önüne alındığında bu sorunun cevabı ortaya çıkmaktadır. Yerel halk, yabancı kişilerin kent yaşamına olumlu ekonomik etkiler yaptığına inanırsa bu durum yerel halkın sosyo-kültürel etkileşime yönelik tutumlarına ve yabancılarla birlikte yaşamaktan duydukları memnuniyet seviyesine pozitif yönlü katkı yapmaktadır. Tersi durumda ise bu katkı negatif yönlü olmaktadır. Ancak, bu konu hakkında ayrıca yapılacak bir çalışma, ortaya çıkan bu durumun daha iyi anlaşılabilmesi bakımından önem arz etmektedir”. 
Yukarıda yer verilen bilgiler ışığında, Türkiye’nin dört bir tarafından onlarca tezin katıldığı ve turizm camiasının en önde gelen öğretim üyelerinin jüri üyeliğini yaptığı bir kongrede turizm alanında birinci seçilmiş bir tezin araştırma bulgularının çarpıtılarak, sağından solundan kesilerek, eklemeler yapılarak basın ve yayın kuruluşlarına servis edildiğinin tüm kamuoyu tarafından bilinmesini ve başta akademik ünvanımın dahi yanlış verildiği bu tür haberlere itibar edilmemesini kamuoyuna duyururum.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 09.05.2012 00:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349