banner468

Terörle mücadele yeni düzenleme!

Terör suçunun aydınlatılmasına yardımcı olana ödül verilecek

Terörle mücadele yeni düzenleme!

Terör suçunun aydınlatılmasına yardımcı olana ödül verilecek

31 Ağustos 2015 Pazartesi 12:28
Terörle mücadele yeni düzenleme!
banner404
TERÖRLE Mücadele Kanunu kapsamına giren suç faillerinin  yakalanmasına yardımcı olanlara veya yerlerini, yahut kimliklerini bildirenlere  para ödülü verilmesine dair İçişleri Bakanlığı yönetmeliği Resmi Gazete'de  yayımlandı. Ödülün miktarı, sağlanacak bilgi, aydınlatılacak suç veya  ihbar edilecek fail dikkate alınarak Ödül Komisyonu tarafından  belirlenecek - Ödül verilen kişilerin kimlikleri hiçbir şekilde  açıklanmayacak 
3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suç  faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara veya yerlerini, yahut kimliklerini  bildirenlere para ödülü verilmesine dair İçişleri Bakanlığı yönetmeliği, Resmi  Gazete'de yayımlandı.  
İlgili kanun kapsamına giren suçların faillerinin yakalanmasında  etkinliği artırmak için, işlenişine iştirak etmemiş olmak koşuluyla, kanun  kapsamına giren suç faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara veya yerlerini  yahut kimliklerini bildirenlere verilecek para ödülünün miktar, usul ve  esaslarını düzenleyen yönetmeliğe göre, ödül komisyonu, İçişleri Bakanlığı  Müsteşar Yardımcısı Başkanlığında, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel  Komutanlığının belirleyeceği üyelerden oluşacak.  
Köy korucuları da ödül alabilecek  
Yönetmeliğe göre, para ödülü verilebilmesi için suçun 3713 sayılı  Kanun kapsamında bulunması, verilen bilginin suçun aydınlatılması veya failin  belirlenmesine yardımcı olacak niteliğe haiz olması, ödüllendirilecek kişinin  suçun işlenişine iştirak etmemiş olması, geçici köy korucuları hariç kolluk,  askeri personel veya terörle mücadele ile görevli kamu personeli olmaması  gerekiyor.  
Ödüllendirme, ödül komisyonu tarafından tespit ve ilan edilen ve 3713  sayılı Kanun kapsamına giren suç ve failler hakkında yapılacak.  
Suçun aydınlatılmasına yönelik bilgilerin ödüllendirmede  değerlendirilebilmesi için, daha önce terörle mücadelede görev alan istihbarat ve  kolluk görevlileri ile bu amaçla görevlendirilmiş diğer personel tarafından temin  edilmemiş olması gerekecek.  
Ödüllendirilecek kişinin Türk vatandaşı olması gerekmezken,  ödüllendirme için ödüllendirilecek kişinin talebi zorunlu olacak.  
Ödül miktarını komisyon belirleyecek  
Ödülün miktarı, sağlanacak bilgi, aydınlatılacak suç veya ihbar  edilecek fail dikkate alınarak Ödül Komisyonu tarafından belirlenip ilan  edilecek. Ancak bu miktar 200 bin lirayı geçemeyecek.  
Suç failinin terör örgütünde üst düzey yönetici olması veya  aydınlatılacak suçun toplumda oluşturduğu infial ve etki de dikkate alınarak,  ödülün miktarı, Ödül Komisyonu'nun önerisi ve İçişleri Bakanının onayı ile 20  katına kadar artırılabilecek.  
Bir kişi, bu yönetmelik kapsamında birden fazla suçun aydınlanmasına  veya birden fazla failin yakalanmasına yardımcı olursa, ödül miktarı  aydınlatılmasına yardımcı olduğu her suç ve fail için ayrı ayrı belirlenebilecek.  
Ödül Komisyonu 7 üyeden oluşacak  
Ödül Komisyonu, emniyet işlerinden sorumlu İçişleri Bakanlığı Müsteşar  Yardımcısının başkanlığında, Emniyet Genel Müdürünün belirleyeceği üç ve Jandarma  Genel Komutanının belirleyeceği üç üye olmak üzere toplam 7 üyeden oluşacak.  
Üyelerin belirlenmesinde üst düzey yönetici olması ile terörle  mücadele birimlerinde görev alması göz önünde bulundurulacak.  
Ödül Komisyonu, başkanın belirleyeceği gün ve yerde üye tam sayısının  salt çoğunluğu ile toplanıp, kararlar oy çokluğu ile alınacak ve alınan kararlar  İçişleri Bakanının onayı ile yürürlüğe girecek.  
Kimlikleri açıklanmayacak  
Ödüllendirmeye ilişkin giderler İçişleri Bakanlığının bütçesine  konulacak ödenekten karşılanacak. Hak sahibine yapılacak ödemeler Ödül Komisyonu  kararında belirtilen valilikler tarafından gerçekleştirilecek.  
Yönetmeliğe göre ödül verilen kişilerin kimlikleri hiçbir şekilde  açıklanmayacak.  
Bu yönetmelik hükümlerinin uygulanması ve buna ilişkin iş ve işlemler  ile bunların denetimleri vesilesiyle edinilen bilgiler gizli olacağından, bu  gizliliğe riayet etmeyenler hakkında genel hükümlere göre cezai işlem  uygulanacak. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 31.08.2015 11:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349