'Suriye'ye yönelik gizli ajanda yok!'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Suudi Arabistan'ın Suriye'ye kara operasyonu yapmasının hiçbir zaman gündeme gelmediğini, bu konuda ne dün ne de bugün gizli bir ajandalarının bulunmadığını söyledi

'Suriye'ye yönelik gizli ajanda yok!'
banner404
Haber: Alper KUTAY
ALANYALI
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İtalya Dışişleri Nübakanı Gentiloni ile ortak basın toplantısında konuştu. Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye ile Suudi Arabistan'ın Suriye'ye kara operasyonu yapması gündeme hiç bir zaman gelmedi" dedi. Bakan Çavuşoğlu, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD ile ilgili ABD'nin kendi içindeki görüş ayrılıklarının da  Türkiye'yi bağlamayacağını belirterek, "Umarım ABD içinde bu gerçekler tüm kurumlarında yer bulur ve anlaşılır. Kendi içindeki fikir ayrılıkları ortadan kalkar. İç işlerine karışmak için söylemiyoruz ama bizimle olan diyaloglarını da etkilediği için ya da böyle sorular sorulduğu için bunu söylüyoruz" dedi.
İTALYAN MEVKİDAŞINI AĞIRLADI
Bakan Çavuşoğlu, İtalyan mevkidaşı Paolo Gentiloni ile bakanlıkta görüştü, ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. "YPG konusunda ABD ile son durumun ne olduğuna" yönelik soru üzerine Bakan Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin telefonda kendisine, YPG'nin güvenilir olmadığını, dolayısıyla IŞİD ile mücadelede bir şeyler yapmak gerektiğini söylediğini hatırlattı. Bakan Çavuşoğlu, "Ben de kendisine bu noktaya geldikleri, gerçekleri gördükleri için teşekkür ettim" diye konuştu. Bakan Çavuşoğlu, PYD'nin PKK ile aynı ve onun uzantısı olduğuna ve PYD içinde kritik noktalarda PKK'lı teröristlerin yer aldığına ilişkin belge ve kanıtları ABD'ye ilettiklerini ifade etti.
KERRY İLE BİR KEZ DAHA GÖRÜŞTÜ
Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ahmet El Cubeyr ile telefonda görüştü. Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Çavuşoğlu'nun önceki gece ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile telefonda görüştüğü belirtildi. Hem ABD Dışişleri Bakanı Kerry hem de Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr ile yapılan görüşmelerde, Suriye'deki son gelişmelerin ele alındığı belirtildi. Ankara, 17 Şubat'taki saldırıya rağmen, "YPG'ye güveniyoruz" açıklaması yapan Washington yönetimine, duyduğu rahatsızlığını iletti. Münih'te alınan "Suriye'de 1 hafta içinde çatışmaların durması" kararını hatırlatıp, "Esad, Rusya ve YPG, Münih'te varılan anlaşmaya uyarsa top atışlarını durdururuz" mesajını yineledi.
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2016, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479