banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

"Sultan kazandı"

Dünya basını, Türkiye'de 10 Ağustos 2014'te yapılan cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını böyle duyurdu

GÜNDEM 11.08.2014, 10:55 11.08.2014, 09:58
banner404
ALMAN basını Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlarını ilk haber olarak duyurdu. Haberlerde Recep Tayyip Erdoğan'ın açık bir zafer kazanarak Türkiye'nin yeni cumhurbaşkanı olduğu bildirildi.
Bild: “Sultan Kazandı” Cumhurbaşkanlığı seçiminin favorisi önde. Otoriter devlete giden yol açılmış görünüyor. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mutlak çoğunlukla seçimi kazandı.
Die Welt: “Erdoğan Cumhurbaşkanlığını Yüzde 50'den Fazla Oyla Kazandı” dedi. Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimi bitti. Başbakan Erdoğan seçimi birinci turda net bir sonuçla kazanarak yeni cumhurbaşkanı oldu.
Spiegel Online: “Erdoğan Bayram Ediyor. Recep Tayyip Erdoğan net bir zafer kazandı” 60 yaşındaki Hükümet Başkanı ilk turda mutlak çoğunluğa ulaştı. Türk cumhurbaşkanı ilk kez doğrudan halk tarafından seçildi. Erdoğan İstanbul Üsküdar'da oy kullanırken yaptığı açıklamada bunu Türkiye'nin siyasi tarihinde önemli bir olay olarak nitelendirdi.
Die Zeit: “Erdoğan Yeni Cumhurbaşkanı Oluyor” Sonuçlara göre Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazandı. Erdoğan seçim zaferinin ardından İstanbul'da bir camide dua ettikten sonra Ankara'ya gidecek.
n-tv: “İlk Turda Açık Başarı” Erdoğan Türkiye'nin cumhurbaşkanı oluyor. Erdoğan seçimi ilk turda kazandı. Muhalefet seçim kampanyasındaki engellerden şikayet etti.
taz: “Erdoğan İlk Turda Zafer Kazandı” Başbakan seçimde oyların büyük kısmını aldı. Seçimin ikinci turu yapılmayacak.
Seçimi takip eden diğer uluslararası haber ajansları ilk seçim sonuçlarını bu satırlarla dünyaya duyurdu.
İngiliz haber ajansı Reuters, kritik cumhurbaşkanlığı seçimini tüm dünyaya bu kareleri servis etti.
AFP: İlk sonuçlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk turda ezici bir zafer kazanacağına işaret ediyor. Eğer bu eğilim sürerse, 60 yaşındaki Erdoğan Türkiye'nin halk oyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı olacak ve kendi deyimiyle 'yeni Türkiye'yi yaratmak için yetki alacak.
REUTERS: Başbakan Erdoğan, Türkiye'deki ilk doğrudan cumhurbaşkanlığı seçimlerini önde götürüyor.
Yorumlar (0)