banner468

'Suçlu fatura vizyonlar'

AKEDAŞ Alanya İşletme Müdürü Hasan Polat, kendileriyle anlaşmalı olmayan noktalara ödeme yapan vatandaşların mağdur olduğunu söyledi

'Suçlu fatura vizyonlar'

AKEDAŞ Alanya İşletme Müdürü Hasan Polat, kendileriyle anlaşmalı olmayan noktalara ödeme yapan vatandaşların mağdur olduğunu söyledi

20 Şubat 2014 Perşembe 23:34
'Suçlu fatura vizyonlar'
banner404
- Erkan UYSAL
AKDENİZ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (AKEDAŞ) Alanya İşletme Müdürü Hasan Polat, vatandaşın borcunu fatura vizyonlardan değil, PTT'lerden veya bankalardan online şekilde ödemesini istedi. Polat, "Vatandaşlarımız borçlarını bazen AKEDAŞ'a ödemiyorlar. Vatandaş fatura vizyonlardan borcunu ödediğini sanıyor. 1 TL işlem ücretiyle işlem yapan TTNET bayileri ve diğer yerlerle bizim bir anlaşmamız yok. Vatandaşlar her ne kadar borçlarını ödediklerini sansalar da, karşılığında ödediği borca karşılık makbuz alsalar da bu para bizim sistemimize düşmüyor. Abone net sistemimize düşmeyen bir parayı bizim arkadaşlarımız da burada ödenmemiş borç olarak görüyor. Çünkü onlar daha sonrasında o fatura vizyonlar olsun vesaire yine parayı getirip ya bizim veznelerimize ya banka ya da PTT aracılığıyla sistemimize aktarıyorlar. Ancak o para bizim sistemimize bu şekilde aktarıldığında bu borç ödenmiş olarak görülüyor. Vatandaşın borcunu illa buraya ödemesine de gerek yok. PTT'den ödeyebilir. Bankaların hepsinden online ödeme yapabilir. O zaman ödediği an bizim sistemimize düşer. Bizim veznelerimizden de ödediği zaman sistemimize online bir şekilde düşer. O zaman 'Borç ödendi' diye sisteme düşen her abonenin açmasına aynı gün içinde gidilir. Yalnız fatura vizyonlardan veya bizimle anlaşması olmayan başka bir yerden dış ödeme kaynaklarından bu para ödendiğinde bu para bize geç geliyor. Zaten vatandaşımız yeri geliyor faturasını son ödeme tarihinden 2-3 gün sonra ödeyebiliyor. Bu ödeme 2-3 geçtikten, biraz da fatura vizyonda beklediğinde bu kez 'Borcumu ödedim bana ihbar geliyor veya hem borcumu da ödedim elektriğim kesilmiş, bana borç var diyorlar' şeklinde bir anlayış ortaya çıkıyor. Halbuki bunun bizimle alakası yok. Vatandaşlar fatura vizyonlara, bizimle kurum olarak anlaşması olmayan ve ödediği takdirde online bir şekilde bizim sistemimize düşen yerlerden ödeme yapmadığı için bu borç tekrar tekerrür olarak görülüyor. Bu durumda dahi olsa vatandaşımız mağdur olmasın diye ona istinaden biz yine de elektriğini açmaya çalışıyoruz. Bazısını göremiyoruz, bazısını görebiliyoruz. Bu noktada da vatandaşımızın bilinçlendirilmesi lazım" dedi. 

'ÖDETTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ'
Vatandaşlara borçlarını ödemeleri için bir hafta müddet verildiğine ilişkin iddialara da cevap veren Polat, "Normal bir faturada faturanın ilk ödeme ve son ödeme tarihi var. Son ödeme tarihinin geçtiği güne istinaden vatandaşımıza ihbar çıkarılır. Sistem bu ihbarı otomatik olarak atar. İhbarlar da vatandaşlara gider. Vatandaşlara 5 iş günü süre tanınır. 5 iş günü süreç içerisinde de borç ödenmediyse ondan sonra da sistemimize kesim düşer. Kesim düştükten sonra bizim elemanlarımız giderler, müşterilerimizin borcunu ödemediğine istinaden elektriğini keserler. Borcu bu şekilde ödettirmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

'KURUMUMUZ HIRSIZ DEĞİL'
Bazı vatandaşların borçlarını ödedikleri halde sayaçlarının söküldüğü iddialarını da cevaplayan Polat, "Bizim kurumumuz hırsız değil. Bunu yapma gibi bir lüksümüz yok. Borç ödendiği takdirde, biz niye sayacı söküp, alıp götürelim? Böyle bir şey yok. Olması da muhtemel değil. Eğer varsa, bunu kimin yaptığını ispatlayabiliyorsa, şayet haklı bir şekildeyse, o personel hakkında gerekli yasal işlem yapılır" diye konuştu.

'YENİ BİR BİNA KİRALADIK'
Kurum binasındaki yetersiz fiziki koşullarla ilgili soruyu yanıtlayan Polat, "Yeni bir bina kiraladık. Bu binanın şu anda tadilatı sürüyor. Kiraladığımız bina bu binadan çok daha büyük. Orada işlemlerimiz çok daha hızlı sürecek. İşlemlerimiz sürerken insanlar daha ferah bir ortama girecekler. Müşterilerimize bu şekilde bir çözüm yolu bulmaya çalışıyoruz ama biz buraya geldiğimizde burada 2 tane olan vezneyi 5'e çıkardık. 3 olan abone işlemleri sürecini 6'ya çıkardık. Bu eleman arttırmamız vatandaşımızın işinin daha hızlı yürümesiyle alakalıydı. Yani vatandaşımızın işi daha hızlı çözülsün, mağdur olmasın amacıyla yapılmıştı. Şöyle bir şey var. Malum yer belli. İnsanlar da buraya devamlı gelmek mecburiyetinde. Çünkü para yatırıyor. Borç için gelen vatandaşımız, borcunu fatura vizyonlardan değil de PTT'lerden veya bankaların hepsinden online bir şekilde ödeyebilir" dedi.

'İLK DOĞUMLAR SANCILI OLUYOR'
Ucuza başka kurumlardan elektrik alınabildiği ve başka kurumlardan elektrik alınabilme imkanına karşın AKEDAŞ'ta insanlara elektrik alımıyla ilgili sözleşme imzalatıldığıyla ilgili iddialara da yanıt veren Polat, "Henüz böyle bir durum söz konusu değil. Başka bir tedarikçiden elektriği alma gibi bir durum söz konusu değil. Kimse kimsenin kafasına silah dayayıp da 'Elektriği benden alacaksın' diye zorlamıyor. Biz burada bir dağıtım şirketiyiz. Hizmet vermeye çalışıyoruz. Amacımız hizmet etmek. Milleti hezimete uğratmak değil. Sözleşme imzalatmamızdaki amacımız, nasıl ki bir ev sahibi kiracısını aldığı zaman bir kira sözleşmesi yapıyor. Benim de burada kurum olarak kişiye elektrik sattığım zaman bir bağlantı anlaşması yapmam lazım. Böylece o kişi bizim sistemimize bağlanmış oluyor. O sisteme bağlandığına dair bizim bir bağlantı anlaşması yapmamız lazım. Abonelerimizi güncelliyoruz. Güncellemekte ısrar ediyoruz. Bugün ev sahibinin borcunu kiracı ödemeden kaçmasın diye bunu yapıyoruz. Ben gelecekte hizmet vereceğim zaman, hizmet kalitesini arttıracağım zaman kişiye nasıl ulaşacağım? Telefon numarasından ulaşmam lazım. Telefon numarası benim sistemimde kayıtlı değilse ben nasıl ulaşacağım? Bu nedenle kişinin telefon ve TC kimlik numarası alınır. Hakkında yasal bir işlem yapılması gerekiyorsa kendi TC kimlik numarasıyla işlem yapılır. Burada bir hizmet varsa bu hizmetin bedeli olacaktır. Verilen hizmet ölçüsünde bedel alınacaktır. Vatandaşımız ilk özelleşme sürecinde 'Çok yoruluyoruz, yıpranıyoruz' diye düşünebiliyor ama insanlarımızın belli bir ödeme alışkanlığını da edinmesi lazım. Bu kalabalık bugün burada bu şekildeyse, daha öncesinde bir kalabalık yoksa, demek ki bilinçli vatandaşımız parasını ödüyor, bilinçsiz vatandaşımız hep bildiğini okuyor demektir. Burada bizim işimiz ayrıca vatandaşın da bilinçlenmesidir. Bu kalabalık burada devamlı olmayacaktır. İlerleyen süreçlerde ikinci veznelerimiz açılacaktır. Vatandaşımızı rahatlatmak adına ne yapılması gerekiyorsa yapılacaktır ama takdir edersiniz kimsenin elinde bir sihirli değnek yok. Biz sadece burada sistemi biraz daha iyileştirmek, aldığımız bayrağı daha ileriye götürmenin derdindeyiz. Bunu yaparken de ne vatandaşımızı incitmek ne de kimsenin cebinden silah zoruyla mafya gibi para almak gibi bir şeyin derdinde değiliz. Amacımız hizmet etmek, insanları memnun etmek. İlk doğumlar sancılı oluyor. Bu sancılı süreçler de tez zamanda geçecektir" şeklinde konuştu.     
'SEBEP VATANDAŞIN DUYARSIZLIĞI' 
Tosmur Beldesi'ndeki 5 günlük enerji kesintisiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Polat, "Tosmur'a 5 gün elektrik verilmedi diye bir durum söz konusu değil. 4 gün civarında elektrik veremedik ama bu bizim vermediğimiz bir elektrik değil. Meselenin özü vatandaşımızın kendi abone kablosu patlaktı. Bizim kurum olarak normalde kişilerin abone kablosuna ve ev tesisatına müdahalemiz olmaz. Orada bir dükkan, bir de apartman elektriksiz kaldı. Elektriksiz kalırken ben o apartmandan bir kişiyle de görüştüm. Bana dedi ki, 'Müdürüm sıkıntımız var. 2-3 gündür elektriğimiz yok. Sıkıntı yaşıyoruz. Yardımcı olur musunuz?' dedi. Zaten 2 gündür o bölgeye kablo patlağı üzerine test aracımızı göndermiştik. 2 gündür de test aracımız bölgede çalışma içerisindeydi. Devamlı çalışıyordu. Şimdi kablo patlakları giderildi. Bizim personelimiz tarafından bu sorun giderildikten sonra vatandaşımızın kendi abone kablosunda patlak olduğu tespit edildi. Apartman binasının kendi abone kablosunda olan patlaktan dolayı elektrik verilemedi. Bize tekrar abone kablosu patlak diye ihbar geldi. Normalde vatandaşımızın abone kablosuna müdahale etmememiz gereken bir yer olmasına rağmen, 'Bunu dışarıdan kendiniz yaptırın' diyecek durumda olmamıza rağmen, birçok abone etkileniyorsa kablo test aracına ne bir ücret talep ediliyor ne başka bir şey talep ediliyor ne de 'Sizin kendi kablonuz, biz yapmıyoruz' diyoruz. Böyle bir şey yok. Vatandaşın işi çözülsün diye biz kablo test cihazını o bölgeye gönderiyoruz. Kablo test cihazını o bölgeye de gönderdik. Tosmur'daki o binanın kablosunun yaptığımız testler neticesinde komplesinin yanık ve patlak olduğunu tespit ettik. Bunun sebebi de orada çalışan müteahhidin kabloyu zedelemesi veya koparması değil. Bunun sebebi vatandaşın zamanında o bölgeye kabloyu serdirmesiyle ilgili. Sebebi vatandaşın kabloyu çakılın, kayanın içine serdirmesi, taşların o kabloyu zamanla ezmesi ve bir yerinden patlak vermesi. Patladıktan sonra biz patlayan yeri tespit etmek için mecburen enerji vermek zorundayız. Enerjiyi verdiğimizde her seferinde taşlara gelen eziklerden kablonun içten içe komple yandığını tespit ettik. Sebep aslında vatandaşımızın duyarsızlığı. Buna rağmen iyi niyetimizin bir göstergesi olarak  vatandaşlarımızın kablosunu yine onlara mal etmeden, oradaki müteahhide biz kabloyu yeniletmesiyle beraber yeniden kablo kanalı kazdırıp, üstünü kumlattırıp, daha temiz bir işçilikle o kabloyu biz çektirdik. Bağlantısını yine bizim ekiplerimiz yaptı. Biz oraya enerjiyi verdik. Bu kadar iyi niyetimize rağmen kendi ekibimizi dinlendirmeksizin 28-29 saat o bölgede çalıştırmak zorunda kaldım. Bu arkadaşlar orada o insanlar için çalıştılar. Teşekkür, takdir beklerken tekdir edildik. Bu da hoş olmadı" diye konuştu. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 20.02.2014 23:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sekan duy 2014-03-01 23:22:38

sımdı gecmıssın haberın karsısına roportaj yapıp duruyosunn sen ılk tedasın ıcındekı rusvetcıklerı temızle sarar gıyımden yedıklerı takım elbıselerın hesabını versınler hakan oldugunu bılıyorum o ıdarı sefmıdır nedır ondan sonra cık vadandasa seslen daha yenı geldınız neyın kımn ne oldugunu bılmeden roportaj yapıyosunuz sen kendı ıcınızdekı presonelınızı temızleyın

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349