banner468

'Şu aşamada genel af düşüncesi yanlış'

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesini açıkladıktan sonra Ankara CHP Genel Merkezi'nde NTV'ye özel açıklamalarda bulunuyor

'Şu aşamada genel af düşüncesi yanlış'

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesini açıkladıktan sonra Ankara CHP Genel Merkezi'nde NTV'ye özel açıklamalarda bulunuyor

20 Nisan 2015 Pazartesi 14:25
'Şu aşamada genel af düşüncesi yanlış'
banner404
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün seçim bildirgesini açıkladı ve ''Yaşanacak bir Türkiye'' sloganıyla ekonomi ağırlıklı vaatlerini tek tek sıraladı. Partisinin seçim bildirgesini açıkladıktan sonra ilk kez NTV'ye konuk olan Kılıçdaroğlu, Oğuz Haksever'in moderatörlüğünde Mustafa Karaalioğlu, Murat Yetkin ve Funda Görey'in sorularını yanıtlıyor.
Haksever: Sosyo-ekonomik vaatleriniz çok konuşuluyor. Bu parayı nereden bulacaklar diye. Maliye Bakanı kaynağını açıklasınlar ikna olayım ben de oyumu CHP'ye veririm dedi. Ne diyorsunuz?
Sayın bakanı bekliyoruz gelip üye olursa memnun oluruz. Ben eski bir hesap uzmanıyım sayın Maliye Bakanı unutmasın. Sayın bakanın hiç maliye deneyimi yok benim var ama CHP'ye üye olmak istiyorsa kısaca bizim eğitimimizden geçmesi lazım.
12 yılda ne yaptılar? 12 yılda bir Keban mı, Atatürk barajı mı yapıldı? 79 yılda yapılan bütün tesisler satıldı. Kaynağı belirsiz 31 milyar dolar kullanıldı. Türkiye'de para var verimlilik anlayışıyla kullanılmıyor.
Görey: Yoksulluğu tarihe gömeceğiz dediniz. Sizin bildirgenizde de yoksul kesime verilen vaatler üzerine kurulmuş bir bildirge görüyoruz. AK Parti'yi bu konuda eleştiriyordunuz bir tezat yok mu?
Güzel bir soru. Bizim amacımız sosyal devleti güçlü kılmak. Yoksulluğu idare etmeyeceğiz, bitireceğiz. Aile sigortası bizde niye yok? Aile sigortasını getireceğiz. 2002'ye bakın 2015'e bakın yoksul sayısı arttı. Bizim iktidarımızda yoksulluk olmayacak. 60 yaşına gelen birisi işsiz kaldığında sosyal devlet ona aile sigortasından bakacak. Bu sigortadan ömür boyu yararlanacak diye bir kural da yok. Çocuk veya anne baba işe girince bu sigorta zaten devreden çıkıyor. Yani ömür boyu değil.
Karaalioğlu: Yıllık maliyeti hesapladınız mı? Kaynak ne?
Kaynak bütçedir. Mesele bütçede hangi harcamaya öncelik vereceksiniz. 1 trilyon 869 milyar dolar bundan daha büyük kaynak mı olur? Türkiye'de gelir dağılımı bozukluğu var. Refahı tabana yayacağız. Kayıt dışı ekonomiyi kontrol altına alacağız. Saygın bir işadamı çip üretmek için 1 milyar dolar istedi ben başbakan olsaydım verirdim. Türkiye müthiş bir sıçrama yapacaktı ama bunlar yapmadılar. Kaynak sorunumuz yok. Eğer bu konuda sayın başbakan kuşkuya düşüyorsa hayali vaatler diyorsa oturur beraber tartışırız. Maliyetin hesabı yapıldı. Her kuruşun hesabı yapıldı.
Yetkin: 4 sene önceki seçimde 3. köprü, Kanal İstanbul'dan söz edildi sorgulamadık parası nereden diye... Bu tartışmaya ne sebep oluyor sizce. Önceli seçimde niye yapmadınız? Halkı gerçekten ilgilendiren cebini ilgilendiren durumlara ne sevk etti sizi?
Borçları sileceğiz dedik sayın Maliye Bakanı diyor ki bunu nasıl yapabilirler diyor. İki kez yaptı bunu AKP hükümeti. Bu olursa muhalefet AYM'ye gidermiş. Biz gitmedik. Maliye Bakanı çıkardıkları kanundan habersiz. Kendi yaptıklarından haberi olmayan Maliye Bakanı CHP'ye üye olacaksa vay halimize. Kredi kartı borçlarına getireceğimiz faiz affının devlete maliyeti sıfır. Biz ekonomik kriz var lafını hiç kullanmadık ama sayın cumhurbaşkanı kullandı. Vatandaş gerginlik istemiyor.
Haksever: Cumhurbaşkanı ''Koalisyon iflastır'' dedi. Ne dersiniz?
Bizim hedefimiz tek başına iktidar olmak. Yeni düzgün adam gibi bir başlangıç yapalım. Benim siyasi geçmişim de bellidir. Siyaseti halka adanmışlık aracı olarak gördüm. Koalisyon olabilir mi olabilir. 'Koalisyon iflastır' diyor 12-13 yılın sonunda geldiğimiz nokta da iflastır. Tek başına iktidar vardı. Cumhurbaşkanı sıcak siyasetin dışında olmalı.
Görey: Dediniz ki belirli ilkelerle uzlaştığımız partilerle koalisyon yapabilirsiniz. Sizle başladı bu tartışma aslında...
Koalisyonun da kendi içinde koşulları olduğunu söyledim. Halkın iradesine saygılıyız.
Karaalioğlu: CHP, MHP, HDP koalisyonu, sizin için bir koalisyon markası mıdır?
Bunun gerçekleşebileceğine inanmıyorum. Gerçekçi olmamız lazım. Benim açımdan iki sayın lider adına konuşmak doğru değil ama bugüne kadar ortaya çıkan tablonun böyle bir koalisyona izin veremeyebileceğini ifade ediyorum. 
Yetkin: Gerçekçi olan koalisyon ne olabilir o zaman? AK Parti ile CHP koalisyonu olur mu mesela? HDP ile mesela...
Bugünden koalisyon tartışması yapmanın doğru olduğuna inanmıyorum. Önce bir halka gidelim.
Haksever: Bu seçimlerde HDP konusu son derece hassas bir konu.
Bizim tabanımızda HDP'ye oy kayışının söz konusu olabileceğine inanmıyoruz. Tabanımız belli zaten. Yeni seçmen kitlesi kazanacağımıza da inanıyoruz. Bu ülkeye birinci sınıf demokrasi getireceğiz. AB yeni fasıl açtı mı açmadı mı bunu düşünmeyeceğiz Avrupa'da hangi yasalar yürürlülükteyse aynısını Türkiye'ye getireceğiz. Partilere duvar örülmesini kabul etmiyoruz. Yüzde 1 oy alan partinin genel başkanının bile Meclis'e gelmesi lazım. HDP'nin parlamentoda olması doğrudur.
Karaalioğlu: 6-7 Ekim olayları yaşandı. CHP olarak çok bu alana girmiyorsunuz. Rakibiniz değil mi HDP'de?
Muhalefetteki hiçbir partiyle özel bir tartışma yaratmak istemiyoruz. Şiddet olaylarını terörü kesinlikle reddediyoruz. Eğer bir siyasal parti teröre destek veriyorsa ondan besleniyorsa onu doğru bulmayız.
Görey: Kürt sorununu TBMM çatısı altında şeffaf çözülmesi gerektiğini belirttiniz. Fakat çözüm sürecinin geldiği noktada somut olarak ne adım atılacak?
Kürt sorunu en temel sorunlardan birisidir bu sorunu da biz çözeriz. Parlamentoda eşit sayıda uzlaşma komisyonu kurulması gerektiğini söyledik. Kürt sorununu AKP çözemez. 8 ayrı araştırma önergesi verdik faili meçhuller araştırılsın diye. Söylediğimiz her şeyi kanun teklifi olarak verdik.
Karaalioğlu: Anayasanın 66. maddesi Herkes Türk'tür diyor bu madde değişmeli? 2011 seçimine giderken vatandaşlık tanımının değişebileceğini söylemiştiniz.
Türk milleti kavramını savunuyoruz. Niye kaldırıyoruz? Hangi gerekçeyle kaldırıyoruz? Yurtdışına çıktığımızda ne diyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Bugün bazı gazeteler CHP gelince imam hatip okullarını kapatacak diye nerede yazıyor bu? Etnik ve inanç siyaseti yapmıyoruz. Vatandaşlık tanımımızı iktidar da kabul etti.
Yetkin: PKK ile diyalog 2012'de Kürt sorununa çözüm bulmak için önemli bir adım attı hükümet. Fakat sayın başbakanın açıkladığı AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer almadı unutuldu diye ifade edildi. Sizce iktidar partisi Kürt diyaloğunu seçimde öne çıkarmak istemiyor mu?
Sayın başbakan baskıda bazı ifadelerin kaydığını düştüğünü ifade ediyor. Eğer düşmüşse bu temel sorun siz başbakanlık koltuğunda niye oturuyorsunuz ki. İnanın Aziz Nesin'in aklına bile gelmez böyle bir şey.
Haksever: Sizin planlarınızda İmralı olacak mı?
Hayır. Kapalı kapılar ardından görüşme yapmayacağız. Görüştünüz de ne oldu? Siz söylediniz ufak bir anlaşmazlık çıktı herhalde aralarında 6-7-8 Ekim olayları çıktı. Sorumlusu kim? Bu hükümet Türkiye'nin başına daha çok felaketler açacak.
Görey: Kürtler için birinci sınıf demokrasiyi getirdiğiniz zaman terör örgütü kendiliğinden ortadan kalkacak diyorsunuz. Peki genel af taraftarı mısınız?
Şu aşamada bir genel af düşüncesi son derece yanlıştır.
Haksever: Ağrı Diyadin'de ne oldu?
Sorun çıkmayabilirdi. Ama sorunun çıkması için hükümet tarafından her şey yapıldı. Bu doğru değildi. PKK'lılar köye indiyse git yakala. Askerler ölüme gönderildi. Şehre silahlı geldikleri ve halka HDP'ye oy verin şeklinde baskı yaptıkları şeklinde bir durum varsa müdahale edersiniz. Efkan Ala'nın o olayda ne işi var? İçişleri Bakanı değil.
Görey: Başkanlık sistemi AK Parti'nin seçim beyannamesinde öne çıktı. Cumhurbaşkanının yetkilerini kısma vaatleriniz var.
Bir üniversite kendi rektörünü seçemez mi? Üniversiteler rektörünü seçerler, kurallarını koyarız mesele biter. Kenan Evren'e göre hukuk sistemi oluşturulmuştur. Bu mantığın tamamen değişmesi lazım. Bu parlamentoya Gazi parlamento derken bu parlamentor beceriksizdir diyoruz tüm yetkileri bana verin diyoruz. Bu olamaz.
Karaalioğlu: Halk oyuyla cumhurbaşkanlığı modeli kaldırılabilir mi?
Kaldırılabilir. Vesayeti kaldıracağımıza ağırlaştırıyoruz. Parlamento şu anda liderin ağzına bakıyor. Değişimden yanayız demokrasiden yanayız.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 20.04.2015 13:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349