banner468

"Sıkıyönetim komutanıyım, müdahale et" talimatı

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan, sözde "Bolu ve Düzce Sıkıyönetim Komutanı" olarak adı geçen, 11. Cumhurbaşkanı Gül'ün eski yaveri, Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Güneşer'in, 15 Temmuz'da Bolu Emniyet Müdürü Kızılkaya'ya sorumlu bulunduğu askeri birliğe birisinin girmesi halinde "Beynini alırım" dediği ve emrini uygulatmak amacıyla "Sıkıyönetim komutanıyım, müdahale et" talimatı verdiği belirlendi

"Sıkıyönetim komutanıyım, müdahale et" talimatı

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan, sözde "Bolu ve Düzce Sıkıyönetim Komutanı" olarak adı geçen, 11. Cumhurbaşkanı Gül'ün eski yaveri, Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Güneşer'in, 15 Temmuz'da Bolu Emniyet Müdürü Kızılkaya'ya sorumlu bulunduğu askeri birliğe birisinin girmesi halinde "Beynini alırım" dediği ve emrini uygulatmak amacıyla "Sıkıyönetim komutanıyım, müdahale et" talimatı verdiği belirlendi

06 Ağustos 2016 Cumartesi 13:23
"Sıkıyönetim komutanıyım, müdahale et" talimatı
banner404
FETÖ'nün darbe  girişimiyle ilgili soruşturmada tutuklanan Bolu 2. Komando Tugay Komutanı  Tuğgeneral İsmail Güneşer'in, geçici görevle bulunduğu Hakkari'den Bolu Emniyet  Müdürü Mustafa Kızılkaya'ya "Sıkıyönetim komutanıyım, müdahale et" talimatı  verdiği belirlendi. 
 
Bolu'dan geçici görevle geldiği Şemdinli'de FETÖ soruşturma kapsamında  tutuklanan, 2008-2012 yıllarında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başyaverliğini  yapan Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Güneşer, Yüksekova Cumhuriyet  Başsavcılığında verdiği ifadesinde, FETÖ/PDY ile bir bağlantısının bulunmadığını,  devlet içinde paralel yapılanma olmasına müsaade etmeyeceği gibi katılmasının da  mümkün olmadığını savundu. 
Bölücü terör örgütüyle 20 yıldır dağlarda mücadele ettiğini anlatan  Güneşer, ifadesinde "Ben 2010 yılından itibaren AK Parti'ye oy veriyorum." dedi. 
Güneşer, ifadesinde darbe girişiminden haberinin olmadığını ileri  sürerek, şunları anlattı: 
"14-15 Temmuz'da izine ayrılma planım vardı. Fakat bölgedeki Aktütün  yolunda ve çevresinde bölücü terör örgütünün ciddi eylem yapacağı ve yol üzerinde  büyük bir mayının olduğu duyumu üzerine 3. Piyade Tümen Komutanlığınca emrime 2  tabur verilerek bendeki 2 taburla birlikte 4 taburla buraya ivedi operasyon  yapılması emri verildi. Bunun üzerine 11 Temmuz'da operasyona çıkıldı. Müteakiben  13 Temmuz'da dönüldü. Bundan önce de diğer operasyonlardan dolayı yaklaşık 7-8  gündür 10-12 saatlik uykum vardı. 13 Temmuz'da operasyon sahasından 3. Tümen  Komutanlığına ordu komutanının veda toplantısı nedeniyle yoldan aldırıldım. Orada  iznimin değiştiği tarih olan 21 Temmuz'u sıralı komutanlarım biliyorlardı. Uçak  biletimi Van'dan Ankara'ya almıştım. Erdek askeriye kampında 10 günlük yerim  ayrılmıştı. Benim darbe teşebbüsünden haberim olmadığının en basit delilidir."
 
 Darbe planını 34. Hudut Tugay Komutanlığında görevli Tugay Komutanı  Tuğgeneral Ali Salnur'un odasında öğrendiğini dile getiren Güneşer, "Genelkurmay  Başkanlığının darbe ile ilgili yayınladığı emri veya yazıyı, haber merkezinden  rütbesini ve adını bilmediğim görevli asker Tuğgeneral Salnur’a teslim etti.  Salnur okudu, 'Komutanım bu sıkıyönetimle ilgili yazı' dedi. Salnur ayrıca benim  Bolu ve Düzce Sıkıyönetim Komutanı olarak görevlendirildiğimi gösterdi." diye  konuştu.
 
 Emniyet müdürüne "Sıkıyönetim komutanıyım, müdahale et" talimatı
 Bolu Jandarma Komutanı Albay Türker Yılmaz ile İl Emniyet Müdürü  Mustafa Kızılkaya'yı aradığını kaydeden Güneşer, "Emniyet Müdürü, bana 'Abi  kesinlikle jandarma çıkmasın, buraya gelmesin, kan gövdeyi götürür, çatışmaya  gireriz. Senden istirham ediyorum' dedi. Ben de 'Sakın böyle bir şey yaşamayın  ben Türker’i arayıp emir veriyorum' dedim. Hem Bolu İl Jandarma hem de İl Emniyet  Müdürlüğüne kesinlikle askeri, polisi ve vatandaşı karşı karşıya getirmeyin diye  talimat verdim." dedi.
 
  İfadesinde kendisine sorulan "Bolu Emniyet Müdürü Kızılkaya'ya  'Sokakları sakinleştir, insanları evlerine gönder, ben sıkıyönetim komutanı  olarak emrediyorum. Lojmanlara yaklaşanın beynini alırım.' talimatı verdiniz mi?  sorusu üzerine Güneşer, şöyle konuştu:
 
 "Bolu'da bulunan merkez komutanlığı ve lojmanın güvenliğinin,  olağanüstü durumdan dolayı askeri dışarıya çıkarmaması ve aynı zamanda vatandaş  veya başkalarının askeriyenin içerisine girip olay çıkarmaması amacıyla emniyet  görevlilerince sağlandığını bana Albay Türker ve Emniyet Müdürü Kızılkaya  söyledi. Ben de uygun gördüm. Değiştirmedim ve askeri dışarı çıkartmadım. Mustafa  bana 7-8 bin kişinin meydanda toplandığını söyledi. Ben de sakın vatandaşın  askeriyeye yaklaşmaması ve olay çıkarmamasını söyledim. Benim sorumlu bulunduğum  askeri birliğe birisinin girmesi halinde 'Beynini alırım' şeklinde söyledim.  Mustafa bana laubali bir şekilde '7-8 bin kişi yavaş yavaş dağıtıyorum' şeklinde  söylemesi üzerine ben de kızgınlık ve emrimi uygulatmak amacıyla Mustafa'ya  "Sıkıyönetim komutanıyım, müdahale et' dedim. Ben Bolu'da vali ve belediye  başkanı ile emniyet müdürünün gözaltına alınması şeklinde İl Jandarma Komutanı  Albay Türker Yılmaz’a herhangi bir talimat vermedim."
 
 Düzce'ye "Benim emirlerimin gereğini yapın" telefonu
Darbe planında sözde "Bolu ve Düzce Sıkıyönetim Komutanı" olarak adı  geçen Güneşer, darbe girişiminin yaşandığı gece Düzce İl Jandarma Komutanı'nı  telefonla aradığını ifade ederek, "Ben plan gereği Düzce İl Jandarma  Komutanlığının da bana bağlandığını görünce Düzce ile ilgili sadece İl Jandarma  Komutanı'nı arayarak kendisine, 'Vatandaşla askeri karşı karşıya getirmeyin.  Albay Türker, garnizona vekalet ediyor. Kendisi ile görüşün. Benim emirlerimin  gereğini yapın' şeklinde talimat verdim." dedi.
 
Hakkari Valisi kriz masası için çağırdı 
 Güneşer'e sorgu esnasında "Hakkari Valiliği bünyesinde oluşturulan  kriz masasına çağrıldınız ancak gitmediniz? Neden?" sorusu da yöneltildi.  Güneşer, şunları kaydetti:
 
 "3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Halil İbrahim Ergin beni  arayarak, 'Vali seninle görüşmek istiyor' dedi. Ben de Vali'nin ne konuda  görüşmek istediğini sordum, bilmediğini söyledi. Ben de Hakkari'ye gitmek için  helikopter göndermesini talep ettim. Hava sahasının kapalı olduğunu, karayolundan  kobra aracı ile gitmemiz emrini verdi. Ben de yolun emniyetli olmadığını aracın  ise askeri araç olduğunu, emniyetli olmadığını söyledim. Onun yerine sivil araçla  gitmemin uygun olacağını ilettim. Kendileri sivil aracın da emniyetli  olmayacağını söyledi. İl Jandarma Komutanı'nı arayarak Vali Bey ile nasıl  görüşeceğimi sordum. Kendisinin yanında olduğunu ancak çok yoğun olduğunu  söyledi. Ben Vali Bey'i birkaç defa aradım ancak ulaşamadım."
 
 Bağlı olduğu 2. Ordu Komutanlığından Kurmay Başkanı Tümgeneral Avni  Angun'u arayarak, Vali Cüneyit Orhan Toprak'ın görüşmek için Hakkari'ye  çağırdığını ilettiğini belirten Güneşer, "Bana kesinlikle gitmememi söyledi.  'Ordu komutanının emrini alalım dedi. Ordu komutanına ulaştım. Vali'nin görüşme  talebini ilettim. Bana ortalığın karışık olduğunu, emniyetli olmayacağını,  kışlada askere sahip çıkmamı, dışarıya kimseyi çıkarmamamı söyledi. Saat 08.30  civarında kendisini aradım ve ulaştım. Vali Bey yoğun olduğunu belirterek, “10  dakika sonra görüşelim” dedi. Akabinde Valilikten dönüş olmadı." dedi.
 
"Başyaverliği operasyonda öğrendim" 
 Harp Akademileri sınavına 3 defa girdiğini, son sınavda kazandığını  anlatan Güneşer, "11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başyaverlik görevine atanmam  ise Genelkurmay Başkanı'nın seçtiği 3 personelden birinin Sayın Cumhurbaşkanı'nın  seçmesiyle oldu. Atamayı da Oğul Vadisi'nde operasyondayken öğrendim." diye  konuştu.
 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349