banner468

‘Sezon kırık geçiyor’

ALANYA Turistik İşletmeciler Derneği’nin (ALTİD) geleneksel olarak düzenlediği turizm sezonu açılış kokteyli, Okurcalar, Alara Turizm Merkezi’nde bulunan Q Premium Hotel’de gerçekleşti.

‘Sezon kırık geçiyor’

ALANYA Turistik İşletmeciler Derneği’nin (ALTİD) geleneksel olarak düzenlediği turizm sezonu açılış kokteyli, Okurcalar, Alara Turizm Merkezi’nde bulunan Q Premium Hotel’de gerçekleşti.

30 Nisan 2012 Pazartesi 00:40
‘Sezon kırık geçiyor’
banner404
 Tolga ŞİLİL
ALTİD üyelerinin ve turizmcilerin büyük ilgi gösterdikleri kokteylde davetlileri ALTİD Başkanı Gülçin Güner ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı. Kokteyle, Alanyalı turizmcilerin yanı sıra Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Aydoğan, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ve Belde Belediye Başkanları ile Alanya protokolünden çok sayıda isim katıldı.
‘YÜREKLİ HİSSEDİYORUZ’
Gecede açılış konuşmasını gerçekleştiren ALTİD Başkanı Gülçin Güner, “Kendimizi bir yetkili kadar yetkili, bilim adamı kadar donanımlı, bir vatandaş kadar sade ve ülkesini seven cesur bir kişi kadar yürekli hissediyoruz” diyerek söze başladı ve turizmin ancak böyle sürdürülebileceğini ifade etti.
Güner, sözlerini şöyle sürdürdü: Alanya, 1963 yılında çok az sayıda bakanlık belgeli oteliyle ve 930 yatak civarı kapasitesiyle turizm serüvenine başladı. Bu yıl yaklaşık 4 bin 700 yatak artışıyla, 252 bakanlık belgeli tesisiyle ve 70 kilometre sahil genelinde toplamda 151 bin yatak kapasitesiyle önemli bir destinasyon olduk.
‘TÜRK TURİZMİNİN SESİ OLUYORUZ’
Birlikteliğe büyük önem veriyoruz. Belediyelerle, kamu kurumlarıyla, ticaret odasıyla, bölge dernekleriyle, üyelerle ve TÜROFED ile ahenk içerisinde çalışıyoruz. TÜROFED'te Alanyalı turizmci dostum Burhan Sili ile birlikte Türk turizminin sesi oluyoruz.
‘TURİZM ALANYA’DA BÜYÜK İSTİHDAM OLUŞTURUYOR’
Alanya, Türkiye'de bulunan bakanlık belgeli tesislerin yüzde 10'una sahip. Akdeniz bölgesinin ise yüzde 24 yatak kapasitesini Alanya oluşturuyor. 42 ülkeden 3 milyona yakın misafir ağırlıyoruz ve bu çok kolay olmuyor, turizm, Alanya'da büyük bir istihdam oluşturuyor.
‘İYİ TESİSLERLE BÜYÜME GÖSTERDİK’
Alanya'da 5 yıldızlı tesis sayısı bu sene 53'e yükselirken 30 binin üzerinde de 5 yıldızlı yatak kapasitesi bulunuyor. 4 yıldızlı tesis sayısı bu sene 86'ya yükselirken 32 bin, 4 yıldızlı yatak kapasitesine sahip bulunuyoruz. 3 yıldızlı 67 tesiste ise 15 bin yatak kapasitesi var. Alanya, son yıllarda yaşanan hızlı rekabet içerisinde iyi tesislerle büyüme gösterdi ve yenilendi.
‘PANİK OLMAYALIM, FİYATLARI DÜŞÜRMEYELİM’
Nisan ayını beklediğimiz gibi düşük geçiriyoruz. Mayısın ikinci yarısından sonra artışları görüyoruz. Haziran ayını çok daha iyi görüyoruz. Temmuz-Ağustos ayını da malum son dakika olarak bekliyoruz. Acenteci dostlara şunu söylemek istiyorum, ‘Panik olmayalım, fiyatları düşürmeyelim.’ Bizim satılabilir fiyatlarımız var. Alanya, bu anlamda bölgede gerçekten alt ve üst yapıda da kendisini bu rekabette ortaya koyuyor. 
‘NİTELİKLİ İŞ GÜCÜMÜZ VAR’
Bundan sonra koruyamadığımız yeşili, çok iyi öğrenemediğimiz kültürel mirası ve tarihimizi, trafiğimizi daha düstur altına almayı, pazar paylarını çoğaltmayı, gerçekten istihdamın çok önemli olduğunu, kaliteli personelin ve 12 ay turizmin çok önemli olduğunu, nitelikli iş gücünün aslında olmazsa olmazımız olduğunu biz turizmciler artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Yatak arzımız her geçen gün artıyor, nitelikli iş gücümüz var. ALTİD olarak bunun içinde mesleki okullarla, projelerle içerisinde yer alıyoruz. Engelsiz Turizm Kenti Alanya projesi var. Bu çerçevede bizde bu projenin içinde yer alıyoruz.
‘HALKLA İÇ İÇE TURİZM OLGUSU VAR’
Corendon, Gazipaşa havalimanımıza misafirlerimizi indirdi. Umuyoruz bundan sonra da acentelerimiz uçuş trafiğini arttıracaktır. Yeni hedef pazar çalışmalarımız var. En önemlisi Alanya’da diğer bölgelerden bence farklı olan yaşayan şehir hayatı var. Turizmin halksız olmadığını düşünürsek, Alanya’da halk ile iç içe turizm olgusu var. Ve bununla birlikte de misafir memnuniyeti var. 
‘EMİN MÜFTÜOĞLU’NA TEŞEKKÜRLER’
12 ay turizm için Alanya'da yapılması gerekenleri hepimiz biliyoruz. Bakanlığın Alanya için tahsise açacağı, hazineden Kültür ve Turizm Bakanlığı'na verilen 5 adet golf arazimiz var. Belediyelerin yaptığı ve ALTSO'nun içerisinde bulunduğu kongre merkezi yatırımımız var. Bin seyirci kapasiteli, 10 kulvarlı kapalı olimpik yüzme havuzumuz var. 15 bin kişilik stadyumumuz var. Alanya'nın da içerisinde bulunduğu çok etaplı Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Yarışları var. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu'na, Alanya'ya ve ülkemize kazandırdığı ve giderek büyüttüğü, dünyanın izlediği bu organizasyon için teşekkürlerimizi sunuyoruz.
‘MAVİ BAYRAK BİZLERE LAZIM’
İç pazar payımızı arttırma çabalarımız var. Bu anlamda doğal ve kültürel dokumuzu ön plana çıkartan konseptler sunacağız. Hizmet ve servis kalitesini arttıracağız.
Mavi Bayrak konusunda da şunları söylemek istiyorum; Mavi Bayrak aslında bizlere lazım, misafirlere değil. Ekolojik yaşam aslında bize lazım misafirlere değil. Kültürel miras aslında bizlere lazım. Tarih, hijyen, kaliteli servis vatandaş olarak, turizmci olarak hepimize lazım.
Kazasız belasız bol kazançlı güzel bir turizm sezonu diliyorum.
‘TURİZMİ OTELCİLERİN ÜZERİNE YIKIVERMEK HAKSIZLIK’
Hem Alanya Belediye Başkanı olarak hem de ALTİD üyesi olarak, bir turizmci olarak açılış töreninde yer aldığını söyleyen Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ise sözlerini şöyle sürdürdü:
Turizmi etkileyecek bütün olumsuzlukları gidermek ve turist memnuniyetini arttırmak için her türlü önlemi almak en önemli görevimiz. Alanya’da turizmin yok olduğu bir ekonomiden bahsetmemiz mümkün değil. Bu algılama artık sadece merkezde değil, hemen hemen bütün belediyelerde. Artık yerel yönetimle kamu yönetiminin algısı bu şekle dönüştü. Bu anlamda mutluyuz. Yani turizmi sadece otelcilerin üzerine yıkıverip bırakmak büyük bir haksızlık olacaktır. Bunun içerisinde tur operatörleri, seyahat acenteleri, onların vereceği hizmetler, onların vereceği çalışmalarla hep birlikte daha ileriye gitmek, en önemlisi de otelin dışındaki yaşamda turisti kendi memnuniyetimiz gibi mutlu şekilde gönderebilmek hedefini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.
‘HAVUZU HALKA VE TURİZME AÇACAĞIZ’
2011 yılında 65 bin sporcu Alanya’mıza gelmiş. 2012 deki hedefimiz yaklaşık 100 bin. Kapalı Yüzme havuzumuz bölgenin ve Türkiye’nin sayılı Olimpik Yüzme havuzlarından bir tanesi. Bugüne kadar verimli çalıştıramadık. Önümüzdeki günlerde, devrini aldıktan sonra inşallah daha aktif ve sadece halkın hizmetine değil, özellikle kış aylarında tur operatörlerimizin getireceği turistlere de hizmet vermeye çalışcağız.
‘SEZON KIRIK GEÇİYOR’
Dünya Kültür Mirası listesine adaylığımız var. 2013 yılında Dünya Kültür Mirası listesi tabelasını alacağımıza inanıyorum. Alanya'da bulunan belediyeler burada sadece belediye olarak değil aynı zamanda birer iş ortağı olarak üzerlerine düşen görevleri yerine getiriyorlar. Sezon başı turist sayısı bakımından biraz kırık geçiyor. Ümit ediyorum mayıs başı ile hareketlenmeye başlayacağız. Ayrıca ALTİD sezon açılışı organizasyonunun ev sahibi olan Q Premium Otel yaratıcıları olan Sayın İzzet Atlı, değerli eşleri ve adaşım Hasan'ı tebrik ediyorum. Çok güzel bir eser ortaya koymuşlar. İlerleyen dönemde Alanya'ya çok şey kazandıracaklar.
‘2011 EN İYİ YILDI’
TÜROFED Başkanı Osman Ayık da yaptığı konuşmasında sezonu değerlendirdi. 2011 yılının Türk turizmi açısında çok iyi bir sezon olduğuna dikkat çeken Ayık, 2012 yılının da kayıplar ile başladığını ancak bu sürecin ileriki günlerde düzeleceğini söyledi. Ayık, “Her şeyden önce iyi bir sezon diliyorum. 2011 yılı hepimiz için çok iyi bir yıldı. Belki de bugüne kadar yaşadığımız en iyi yıllardan biriydi. Tabi bunun oluşumunda birçok faktör vardı. Sektörümüz, dünyadaki herhangi bir konjekturel değişimden, iklim şartlarından çok çabuk etkilenebiliyor. Bunun sonuçlarını da hızlı bir şekilde alabilecek bir sektör. Nitekim de 2011 yılı böyle bir yıldı bizim için. 2011 yılında yaşanan olaylar bizi olumlu yansıdı.
‘SEVİNDİRECEK RAKAMLARA ULAŞACAĞIZ’
Arap baharının tüm etkisini ülkemizin tümünde gördük. Ama 2012 yılı biraz olumsuz başlamış gibi gözüküyor. Biraz kayıplarımız var. Özellikle kıyı bölgelerimizde kayıplarımız söz konusu. Antalya’da da bir takım kayıplar var. İstanbul iyi gidiyor görünüyor şu anda. Bölgemize bakarsak biz genel anlamda yazlık bir destinasyonuz. Yaz da genel anlamda Mayıs ile Ekim arasında. Bu dönemde şu andaki verilere bakıldığında bölgesel işletmeler farklılığı olmasına rağmen genel anlamda 2012 yazını da kötü geçirmeyeceğimizi düşünüyorum. Çok gülmeyeceğiz ama fena olmayan bir sezon geçireceğiz. Belki alıştığımız o iki haneleri göremeyeceğiz ama tek haneli de olsa sezon sonunda hepimiz arzu etmediğimiz rakamda olmasa da bizi sevindirecek rakamlara ulaşacağımızı düşünüyorum” dedi.
‘100 MİLLETTEN MİSAFİR GELİYOR’
Alanya’nın Türk turizmindeki yerini de anlatan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Alanya hepimiz için birçok konuda örnek olmuştur. Çünkü Alanya Türk turizmin başladığı noktalardan bir tanesidir. Alanya her zaman Türk turizmi için varış noktalarından bir tanesi olmuştur. Dünyada eğilimler değişiyor, beklentiler değişiyor. Misafirlerimizin her geçen gün profilleri değişiyor. Biz bu işlere ilk başladığımızda ilk yıllarda çok sınırlı ülkelerden misafirler ağırlıyorduk. Ama bugün her bölgemizde çok farklı sayıda 50’li 100’lü sayılarda milletlerden gelen misafirlerimizi ağırlıyoruz.
‘ALANYA ÖN PLANDA’
Bu anlamda Alanya, bütün bölgelerimize örnek olmuştur. Çünkü bu değişen misafir profiline karşı, her zaman hitap edebilecek yenilemeyi ve değişimi kendi içinde yaşamıştır. Alanya, yaşam alanları ile işletmelerimiz arasındaki uyuma en iyi şekilde adapte etmeye çalışan, kentsel dönüşüm anlamında çok önemli işler yapan ve alt yapısını en iyi şekilde geliştiren bölgelerimizden bir tanesidir. Son günlerdeki projeleri ile de Alanya ön plandadır.
‘GOLF ÖNEMLİ BİR ZENGİNLİK’
Golf bizim için hedef kitlelerden bir tanesidir. Özellikle bu konuda Antalya’da örnek olmuş Belek Bölgesi çok nitelikli golf sahaların yaparak, ciddi bir potansiyel yaratmıştır. Dünyanın sayılı golf destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Alanya’nın son geliştirdiği projelerle 5 tane golf projesi, diliyorum ki en kısa zamanda hayata geçirilir ve Alanya için önemli bir zenginlik haline gelir.
‘140 KİLOMETREYİ 3 SAATTE GİTMEK İSTEMİYORLAR’
Bir diğer önemli gelişme de Antalya’nın ikinci havaalanının Alanya’ya çok yakın olan Gazipaşa’da olması ve uçuşların başlaması. Biz bu projenin de devamı için TÜROFED olarak arkasında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Ben inanıyorum ki misafirlerimiz Antalya-Alanya arasındaki 140 kilometrelik yol mesafesini 3 saatte gitmek istemiyorlar. Gazipaşa Havalimanı Alanya için çok önemli. Bu sene Corendon'un 737-800 tipi uçağını indirmesiyle başlayan akım, muhtemelen önümüzdeki dönemlerde başta BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkeleri ve Avrupa'nın diğer ülkelerinden gelecek olan uçaklarla Alanya'ya çok önemli avantaj ve zenginlik kazandıracak” diye konuştu.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 30.04.2012 00:53
Anahtar Kelimeler:
sezon kırık geçiyor
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349