Rusya 'Türkiye vurdu' dedi, Türkiye yalanladı

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'nin Tel Abyad kentine Türkiye topraklarından ateş açıldığına dair bilgiler aldıklarını duyurdu. Askeri kaynaklar ise Rusya'nın bu iddiasını jet hızıyla yalanladı

Rusya 'Türkiye vurdu' dedi, Türkiye yalanladı
banner404
RUSYA Savunma Bakanlığı yetkilileri, Suriye’nin Tel Abyad kentine Türkiye topraklarından ateş açıldığına dair bilgiler aldıklarını duyurdu. Bakanlık açıklamasında, ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyonun bir parçası olan Türkiye'den Suriye topraklarına topçu ateşi açılması nedeniyle açıklama almak için ABD’nin Amman’daki ateşkes merkezine başvurulduğu ifade edildi. Reuters'ın İnterfaks'tan aktardığı iddia, Rusya'nın Suriye'deki koordinasyon merkezine dayandırıldı.
Bu iddia üzerine askeri kaynaklar, Hürriyet'e yaptığı açıklamada Suriye tarafındaki YPG veya IŞİD mevzilerine yönelik herhangi bir ateşin yapılmadığını, Rusya'nın iddiasının doğru olmadığını söyledi. Aynı kaynaklar kısa süre önce ise Türkiye-Suriye sınırında iki IŞİD militanının yakalandığını belirtti.
Suriye’de ateşkesin yürürlüğe girmesinin hemen ardından IŞİD, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin güneyinde bulunan YPG denetimindeki Tel Abyad ilçesine saldırı başlatmıştı. IŞİD’in gece geç saatlerde başlattığı saldırıya YPG’lilerin de karşılık vermesiyle şiddetli çatışma meydana gelmiş ve sabah erken saatlerde de IŞİD mevzileri iki kez ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait olduğu tahmin edilen savaş uçaklarınca bombalanmıştı. 
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479