banner468

Rapor 'Beldeler birleşsin' diyor

Danıştay 8. Dairesi tarafından atanan bilirkişi heyeti, raporda "5 belde Alanya'ya bağlanmalı" dedi. Heyet, 3 köyün ise bağımsız kalmasını istedi

Rapor 'Beldeler birleşsin' diyor

Danıştay 8. Dairesi tarafından atanan bilirkişi heyeti, raporda "5 belde Alanya'ya bağlanmalı" dedi. Heyet, 3 köyün ise bağımsız kalmasını istedi

20 Temmuz 2010 Salı 00:00
Rapor 'Beldeler birleşsin' diyor
banner404
 - Kerim TOKSÖZ
CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül'ün onayıyla birlikte Kestel, Oba, Çıplaklı, Cikcilli ve Tosmur belde belediyelerinin Alanya merkeze bağlanması kararı alınmıştı. 29 Ağustos 2009 tarihinde Resmi Gazete'de birleşmenin yayınlanmasıyla Kestel Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Oba Belediye Başkanı Emin Hatipoğlu, Cikcilli Belediye Başkanı Kerim Ertekin ve Tosmur'un MHP'li Meclis Üyesi Musa Yılmaz birleşmenin iptali için Danıştay 8. Daire Başkanlığı'na itirazda bulunmuşlardı. Asmaca, Paşaköy ve Mahmutseydi köyleri de kararla Alanya'ya dahil edilmişti. Danıştay 8. Daire Başkanlığı, 30 Nisan'da itirazlarla ilgili inceleme yaparak, rapor hazırlaması için Alanya'ya bilirkişi heyeti göndermişti. Alanya'da inceleme yapan bilirkişi heyeti, birleşmeyle ilgili raporunu hazırlayarak, Danıştay 8. Daire Başkanlığı'na sundu. 
Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Şehir ve Bölge Plancısı Kamu Yönetimi Uzmanı Doç. Dr. Tarık Şengül ve Şehir ve Bölge Plancısı Belma Babacan, "Beldeler birleşsin" diye rapor hazırlarken, Harita Mühendisi Hüseyin Ülkü'nün ise birleşmeme yönünde rapor hazırladığı iddia edildi. Öte yandan bilirkişi heyetinin Alanya ile birleşmesi planlanan Paşaköy, Asmaca ve Mahmutseydi köyünün köy tüzel kişiliğinde kalması yönünde rapor hazırladıkları öğrenildi. 
RAPORDA NELER VAR?
Raporun içeriği ise şöyle: 
"Oba, Cikcilli, Çıplaklı, Tosmur ve Kestel beldelerinin nüfus ağırlığı, bu ağırlığın gerektirdiği belediye harcamaları, istihdam edilen teknik ve belediye personelleri açısından bakıldığında, Alanya Belediyesi'nin 5 beldeye göre daha avantajlı durumda olduğu görülmektedir. Donanım ve personel açısından bakıldığında Alanya Belediyesi’nin, bu belediyelerle karşılaştırma gerektirmeyen bir üstünlüğünün bulunduğu ve bu durumun hizmet sağlama ve denetim konularında, Alanya Belediyesi lehine dikkate değer bir avantaj oluşturduğu söylenebilir. Buna karşılık belediyelerin, üst ölçek planda belirlenen gelişme alanı olmasına karşın bu üstünlüğü değerlendirmede yeterlilik gösteren bir personel yapısına sürekliliği sağlanmış bir mali yapıya sahip değildir. Alanya kenti kentsel gelişme ve büyüme içindedir. Planlama ve imar düzeni açısından Alanya kentinin bugünkü yapılı çevre gelişimi ve makro formu, gelişme eğilimleri ve potansiyelleri ile üst ölçek plan kararları dikkate alındığında, planlama ve uygulama sürecinin çok başlı ve koordinasyonsuz durumun kıyıda yer alan Kestel, Oba ve Tosmur ile iç kesimde yer alan Çıplaklı ve Cikcilli belediyeleri açısından kentsel gelişmeyi yönlendirme açısından önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu kapsamda 5 beldenin gelişme dinamikleri Alanya kent bütününün gelişme dinamiklerinden bağımsız değerlendirilemez. Bu nedenle 5 beldenin Alanya Belediyesi'ne katılması planlama süreçlerinin sağlıklılaştırılması açısından yerinde bir uygulamadır. 
Ayrıca bu belediyelerde yaşayanların, belediyelerin de konumu dikkate alındığında, katılımdan sonra daha iyi hizmet alacakları yönünde bir değerlendirme yapılabilmektedir.
Çevre düzeni ile bütünleşen Alanya ve 5 beldenin altyapı projelerinin ve uygulamalarının ayrı gerçekleştirilmesi düşünülemez. Söz konusu beldeler yerleşim birimi kentsel gelişme açısından, Alanya kenti ile bütünleşmek durumundadır. Sonuç olarak; Oba, Kestel, Çıplaklı, Cikcilli ve Tosmur belediyelerinin tüzel kişiliğinin kaldırılarak Alanya Belediyesi sınırına katılmasına ilişkin 28.08.2009 tarih ve 27333 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2009/11169 sayılı müşterek kararnamenin iptali istemi ile açılan dava ile ilgili olarak, Bilirkişi Kurulumuz yaptığı değerlendirmeler çerçevesinde, müşterek kararnamenin Kestel Belediyesi ile ilgili kısmında ilgili mevzuata, planlama ve şehircilik ilke ve esaslarına aykırılık olmadığı, işlemin hizmet gereklerine ve kamu yararına uygun olduğu görüşüne varmıştır."
KİM NE DEDİ?
Cikcilli Belediye Başkanı Kerim Ertekin, "Rapor bize ulaşmadı. Elle gelen düğün bayram. İtiraz hakkımızı kullanırız" derken, Oba Belediye Başkanı Emin Hatipoğlu "Rapor Ankara’da avukatımıza ulaştı. Bilirkişi heyetinden Hüseyin Ülkü birleşmeme yönünde rapor hazırlarken, diğer iki üye birleşmeden yana raporunu sunmuş. Bu rapor dünyanın sonu değil. Bilirkişi heyetinin raporuna itiraz ederek, yeniden rapor hazırlanmasını isteyebiliriz. Avukatımız konuyu inceliyor. Bu dava uzayabilir" dedi. Kestel Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de, "İtiraz hakkımızı kullanacağız. Bu rapor bir kaç aşamalı" diye konuştu.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 14.11.2012 17:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349