banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Organik hoşaf'ın sahibi Kübra Ağca konuştu: Benimle dalga geçiyorlar

Son dönemin en çok konuşulan konularından biri 'Organik hoşaf'tı. TRT'de yayınlanan 'Bir fikrin mi var?' yarışmasına 'Organik hoşaf' projesi ile katılan Kübra Ağca çok eleştirilmişti. Kübra Ağca sonunda için döktü. Kübra Ağca, 'alzheimer çipini' elediği iddialarının doğru olmadığını, yarışmayı kazandığına dair yapılan haberler yüzünden hakaret mesajları aldığını söyledi. Kübra Ağca ayrıca giyimi ve eğitimi yüzünden kendisiyle dalga geçildiğini söyledi

GÜNDEM 11.08.2017, 13:56
Organik hoşaf'ın sahibi Kübra Ağca konuştu: Benimle dalga geçiyorlar
banner404

KÜBRA Ağca gıda mühendisi olduğunu ve bir kaç mühendis arkadaşıyla yaptığı fikir alışverişi sonucunda organik hoşaf projesini geliştirdiğini söyleyen Kübra Ağca, TRT'de yayınlanan yarışmaya katılmasıyla ilgili şunları söyledi:
"Yarışmanın girişimcilik fikirlerine ticari destek veren bir yarışma olduğunu öğrendim. Benim de bir fikrim vardı ve yarışmaya katılmak istedim. Program ticari potansiyeli olan fikirleri destekliyor. Yarışmada projeme bu açıdan önem verildi. Alzheimer çipi projesini elediğim iddiaları doğru değil. Projemin maliyetinin az olması, uygulanabilirliğinin de fazla olması jüri tarafından desteklendi. Bir icat yapmadım, sadece fikrimi sundum” dedi.
'HALA HAKARET MESAJLARI ALIYORUM'
Yarışmada, ‘Hız ayarlı yol kasisi’ projesinin birinci seçildiği halde bazı yayın organlarının organik hoşaf projesinin yarışmayı kazandığı yönünde haberler yapmasına anlam veremediğini ifade eden Ağca “Hala hakaret mesajları alıyorum. Giyimim ve eğitimim üzerinden benimle alay ediliyor. Yarışmanın bilim yarışması olduğu düşünülerek hakkımda bilinçsizce yorumlar yapılıyor” dedi.
'CİDDİYET ANLAŞILDI, FARKINDALIK YARATTIK' 
Yarışmada organik hoşaf projesiyle eşleşmediklerini belirten ‘alzheimer hastalarına akıllı çip’ adlı projesinin sahipleri Alp Onur ile Bora Çıbıkçı da şunları söyledi:


“Alzheimer ile ilgili farkındalık yaratmak için yarışmaya katıldık. Yarışmada organik hoşaf projesiyle hiç eşleşmesek de sosyal medyada yanlış anlaşılma oldu. Organik hoşaf projesiyle ilgili yorum yapmamız da doğru değil. Ancak bu tartışmalar sayesinde projemizin ciddiyeti anlaşıldı ve istediğimiz farkındalığı yarattık."
Alzheimer çipi sayesinde Alzheimer hastalarının takip edilebileceğini belirten Onur ve Çıbıkçı, “Yurt dışındaki araştırmalara göre Alzheimer hastaların yüzde 66’sı elbiselerini çıkarıp iç çamaşırlarıyla kalıyor. Bizim projemizde çip hastanın iç çamaşırının lastiğine yerleştiriliyor. Çipte bulunan GPS sayesinde yakınları hastanın en son nerede olduğunu tespit edebiliyor” dedi.

Yorumlar (0)