Operasyonda kritik saatler

Sur'da 150 metrelik alanda 30-40 teröristin kaldığı tahmin edilirken, operasyon yavaş ilerletiliyor çünkü dar alanda güvenlik güçlerinin birbirini vurma ihtimaline karşı hassas davranılıyor

Operasyonda kritik saatler
banner404
ALINAN bilgiye göre, Sur İlçesi'nin yoğunlukla Hasırlı, Fatihpaşa ve Dabanoğlu mahallelerinde yaşanan çatışmalar nedeniyle bölgede sağlam kalmış bir tek eve bile rastlamak mümkün değil. Yerlere döşenen bombaların patlatılması sonucuya da çatışmalarda neredeyse tüm evlerde kurşun ve şarapnel izleri var. Bölgede evler biri birine bitişik ve sokaklar dar, evlerin duvarları delinerek sokağa çıkmadan yüzlerce metre yürüme olanaklı hale getirilmiş, bu da operasyonların uzamasına neden oluyor.
 
EVLER KULLANILAMAZ HALDE
 
Devam eden operasyonların seksen üçüncü gününde girdiğimiz Sur bölgesinde polis ve asker ortak hareket ediyor. Bölgeye çelik yelek ve kasksız girilmesi kabul edilmiyor ve bir an bile bunların çıkartılmasına müsaade edilmiyor. Personelin ve operasyonda kullanılan araçların fotoğraflanmasına izin verilmiyor, ve çok sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı, tam bir ablukanın sağlandığı da dikkatlerden kaçmıyor.
 
Bize eşlik eden güvenlik komutanı bölgeden kuş uçurtulmadığını ablukaya alınan bölgenin tamamen tecrit edildiğini söylüyor. Çok sayıda bina yerle bir olurken, çatışmaların yaşandığı bölgelerdeki evler bir daha kullanılamaz duruma gelmiş. Çatışmalar ve sokağa çıkma yasağı kalksa bile bu evler yeniden onarılabilecek durumda değil.
 
Operasyon bölgesine girdiğimizde çatışmalarda kullanılan araçlarla birlikte, hendek ve barikatların kaldırılmasında kullanılan iş makineleri, ambulanslar ve itfaiye araçları görüyoruz. Adının açıklanmasını istemeyen güvenlik komutanı "100- 150 metrelik bir alanda 30-40 kişi kaldığını düşündüğümüz teröristlerin, kısa zamanda temizleneceğini planlıyoruz. Etrafları tamamen çevrilmiş durumda. Dar bir bölgede sıkıştırıldıkları için operasyonda kuvvetlerin biri birini vurma ihtimaline karşı hassas davranılıyor bu nedenle de ilerleme yavaş sürüyor." diye konuştu.
 
SULAR AÇIKTAN AKIYOR
 
Temizlenen bölgelere korucular yerleştiriliyor, bu evlerde yapılan aramalarda ilaçların stok edildiği görüldü. Kurşunlu Cami bölgesinde şehir şebekesi patlaklar nedeniyle su açıktan akıyor, güvenlikçiler belediyeden suyun kesilmesini istediklerini ancak kesilmediğini belirtiyor.
 
KURŞUNLU CAMİİ'YE KURŞUN SIKTILAR
 
BÖLGENIN en önemli camisi Kurşunlu Cami büyük hasara uğramış, kapı ve pencereleri demir levhalarla girişe kapatılmış durumda. Caminin ne zaman elden geçirileceği, onarılacağı belirsiz. Çünkü öncelik güvenlik güçlerinin bölgedeki patlayıcıların imha etmesi. Bunun da zamanı henüz belirsiz.
 
500 YILLIK ESER
 
DIYARBAKIR'IN UNESCO miras listesine alınan Sur'daki Kurşunlu Cami, 500 yıllık bir eser Kubbelerinin kurşun ile kaplı olmasından ötürü Kurşunlu diye anılan cami, Sur'daki ilk Osmanlı eseri olarak biliniyor. Cami,Bıyıklı Mehmed Paşa tarafından 1516–1521 yılları arasında yaptırıldı.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2016, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472