banner468

Medyanın nabzı Alanya'da attı

Bir İl’in çok ötesindeki Alanya’ya ilçe olarak davranılmasının çok yanlış olduğunu söyleyen TGF Genel Başkanı Sertel, “Alanya'nın Valisi olmalı” dedi

Medyanın nabzı Alanya'da attı

Bir İl’in çok ötesindeki Alanya’ya ilçe olarak davranılmasının çok yanlış olduğunu söyleyen TGF Genel Başkanı Sertel, “Alanya'nın Valisi olmalı” dedi

05 Kasım 2012 Pazartesi 00:35
Medyanın nabzı Alanya'da attı
banner404
Erkan UYSAL

TÜRKİYE Gazeteciler Federasyonu (TGF) 40. Başkanlar Konseyi toplantısı Alanya’da gerçekleştirildi. Türkler'deki Alaiye Resort Hotel'in muhteşem kongre salonunda düzenlenen toplantıya TGF Genel Başkanı Atilla Sertel, Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay, Merkez Valisi Can Direkçi, Balkan Bisiklet Birliği Başkanı ve Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) Başkanı Emin Müftüoğlu, Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, çeşitli illerden 63 basın meslek örgütü başkanı ile Alanya'da bulunan siyasi parti ile çeşitli oda ve dernek temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı ve TGF Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Dim, Alanya'da tarihi bir toplantıya ev sahipliği yaptıklarını söyledi. Dim, "TGF, 1998 yılından bugüne inanılmaz bir büyüme ve gelişme sağladı. Alanya, 1998 yılında ilk Başkanlar Konseyi toplantısına ev sahipliği yaptığında 38 cemiyet başkanı katılmıştı. Bugün 63 cemiyet başkanı ve temsilcisi katılıyor. Alanya bu toplantıya ev sahipliği yaparken bir çok kurumdan destek ve yardım aldı. Başta Alaiye Resort Hotel ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) ile emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.
'ALANYA TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLMUŞTUR'
Sertel ise "Alanya gerçekten bir şehir. Bazı ilçeler var ki, çoktan şehir olmuşlar fakat biz hala onlara ilçe olarak davranıyoruz. Gönül ister ki, Alanya şehir olsun. Alanya'nın Valisi olsun. Antalya'da üç şehir çıkaracak kadar kudret, birikim ve nüfus var. Alanya, ulaşım açısından Antalya'dan iki saat mesafede olan bir turizm kenti. Gazipaşa ve Alanya arasındaki havaalanının yapılması bir şans. Bu havaalanının işletilmesi ve yolcu kapasitesinin artırılması elzem. Türkiye altın yumurtlayan tavuğunu ve turizmini çok önemsiyorsa, yetkililerin bu konuya önem vermesini istiyorum. Bunun yanında Alanya, Türkiye'nin sosyal yaşamına çok önemli kişileri kazandıran bir kent. Türkiye'de gerçek anlamda spora, spor yapılmasına ve sporun kitleselleşmesine Müftüoğlu'nun katkı sağladığını söylemek istiyorum. TGF'nin kuruluşunda iki ilçenin olduğunu ve bu ilçelerin sürükleyicilik özellikleri olduğunu görüyoruz. Bu anlamda Alanya, Türkiye'ye örnek olmuştur. Alanya kültürel birliğin harmanlandığı, dostluğun, kardeşliğin kaynaştığı bir kent. Dim, en etkin cemiyet başkanlarından birisi. Türkiye'de 12 Eylül 1980 sonrası, holdingleşen ve tekelleşen medyada çok iyi bir gazetecilik olmadığını görüyoruz. Biz basın özgürlüğü açısından 171 ülke arasında 148. sırada olmaktan hoşnut değiliz. 61 tutuklu gazeteci olduğu gerçeğini yalanlamak yerine bu mesleği düzenleyecek yasaların çıkmasını istiyoruz. Teröre bulaşmadığı, eline silah almadığı sürece, kişilerin düşündüklerini söyleyebileceği bir gazetecilik yapılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.
SİPAHİOĞLU: GAZETECİLERE DAVA AÇMADIM
Sipahioğlu ise, "Türkiye'nin 63 cemiyet başkanının burada bulunması bizi mutlu eder. Bizim medya ilişkilerimiz inişli çıkışlı devam ediyor. Ama medyaya ihtiyaç var. Özgür medyanın varlığı daha çok önemli. Bugüne kadar hiçbir gazeteciyle, TV sahibiyle adliye kapısında buluşmadık. Beğenmediğim haber olunca bakmıyorum, görmüyorum. Affetmek ve unutmak iyi insanların intikamıdır. Biz de bu cephede bulunuyoruz" diye konuştu.
'BİR ÇATI ALTINDA TOPLANALIM'
Mehmet Atalay ise "Alanya, ülkemizi taşıyan ilçelerden birisi. Biz, BİK olarak epey mesafe aldığımızı düşünüyoruz. TGF'yi kuranlardan Allah razı olsun. Güzel hizmetleriniz oluyor. Anadolu'yu hareketlendiriyorsunuz. Anadolu'yu sizlerle anıyoruz. Artık her ilde bir kaç cemiyet olmamalı. Bir araya gelelim. Gelin bir çatı altında toplanalım. İlimizi yekvücut olarak temsil edelim. Önce demokrasiyi kendi içimizde başaralım. Gazetecilerimizin, aydınlarımızın bunu başarması lazım. Önce illeri yekvücut yapalım. Biz her ilde temsilcilik açmak istiyoruz. Kavgayı bir kenara bırakalım. Artık şantaj haberciliği bitmiştir. Biz gazetecilik yapanları destekleriz ama gazetecilikle ilgisi olmayanlarla işimiz olmaz" dedi.
'BİZE DESTEK VERMİŞ OLURSUNUZ'
Kaymakam Özdemir de, "Umarım bu toplantı sizler adına çok güzel sonuçlar ortaya koyar. Bizim Atatürk ile başlayan bir çağdaşlaşma hedefimiz var. Bunun mihenk taşlarından birisi de basın ve ifade özgürlüğü. Tüm bunlara rağmen bizim insanımız maalesef kitap okuma konusuna hala direnç gösteriyor. İnsanlarımızın, TV'yi okuyan ama gazete ve kitabı seyreden bir anlayışa sahip olması hepimizi üzen bir konu. Umarım, bu toplantı sonrası gazetecilik mesleğinin sorunlarına ilişkin önemli çözüm önerileri ortaya çıkar. Umarım, bundan sonra sizler, sorunlarımızın çözümünde bize destek vermiş olursunuz" şeklinde konuştu.
'SALDIRILAR BİZE GÜÇ VERİYOR'
Protokolün uğurlanmasının ardından tekrar konuşan Sertel, "Bizim yıpranma payını almamız için tekrar mücadele etmemiz gerekir. Bunun yanında her ilde ve ilçede bir cemiyet olması noktasında kararlı olmalıyız. Öte yandan bizim bazı büyük illerimizde temsilcilik açmaya yönelik faaliyetlerimiz var. Kentlerde tek ve köklü cemiyetler olması gerekiyor. Ben, bize yönelik saldırıların bize güç, katkı ve kan verdiğini düşünüyorum. Bunun yanında genç gazetecilerimizin ya da dil öğrenecek gazetecilerin yurt dışı deneyiminin artması için bir çalışma başlatacağız. Önümüzde, bizim için çok zor bir dönem var. Cezaevlerinde tutuklu gazeteci arkadaşlarımız var. Çalışanların hak ve hukukunun gasp edildiği bir döneme doğru gidiyoruz. BİK ve ilan azalmasıyla ilgili şüphe duyduğum düzenlemeler var" diye konuştu.
Sertel'den sonra konuşan Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur da, "Bir çok gazete ve TV sahibi, gazete ve TV'sini tehdit unsuru olarak kullanmaya devam ediyor. Yerel gazeteler tiraj ve ilan kaybına uğruyor" dedi.
'GAZETELERİN HAKLARI KORUNMUŞ OLDU'
Daha sonra BİK'ten İlan Hizmetleri Şefi İdris Armağan Çağ ile Koordinasyon ve İdare Müdürü Mehmet Çelik, katılımcılara Büyükşehir Yasası sonrası medyanın etkileneceği konular hakkında bilgi verdiler. Çağ, "Biz bir yıldır çeşitli sorulara muhatap oluyoruz. Kanunun değişmesi nedeniyle birçok mevzuatta değişiklik yapılmak zorunda kalındı. Görev alanımıza ilçelerde yayın yapan gazeteler dahil oldu. Kurum olarak bu gazetelerin reklam alması adına mevzuat değişikliğinde bulunuldu. Bu gazetelerin haklarının korunması adına mevzuata bir ek madde eklendi. Böylece ilçelerde yayınlayan gazetelerin hakları korunmuş oldu. Bizim, şu anda 30 şubemiz var. İki şube daha açılması için hazırlıklarımız devam ediyor. Gazetelerin, hükümlerimiz gereğince resmi ilan almalarının devamı sağlanacak" şeklinde konuştu. Çağ'dan sonra konuşan Çelik de gazetelere yardım yapılacağını belirtti.
'ÇOK AZ ARKADAŞIMIZ İNGİLİZCE BİLİYOR'
Doğan Haber Ajansı (DHA) Londra Muhabiri Aynur Özgür “Türk Yerel Medyasının Dünya Medyası ile Entegrasyon Projesi” hakkında bilgi verdi. Özgür, "TGF'nin işlevlerinden birisi de Türk medyasını dünya medyası ile entegre etmek. 2013'te bir hibe projesi başlayacak. Bu başlayacak olan projenin konusu ve bütün detayları hazırlandı. 21. yüzyıl gazeteciliği kabuğuna sığmadı. Bu yüzyılda gazetecilik sürekli gelişmiş, gazetecilik yapanların da kendilerini geliştirmesi gerekmiştir. Maalesef gazetecilerin yüzde 99'u İngilizce bilmiyor. Çok az arkadaşımız İngilizce biliyor. İngilizce bilmeyen arkadaşlarımız basın danışmanlarının peşinden koşuyor. Bunun yanında arkadaşlarımız kültürel uyum sorunu da yaşıyorlar. Biz, Türk İngiliz Gazeteciler Birliği ile programımızı devam ettireceğiz. Projeyi İngiltere'de devam ettireceğiz. Projeye katılacak kişileri Londra'ya götüreceğiz. Bu projeye katılacak kişilerin 18-24 yaş aralığında, en az lise mezunu ve yerel gazetelerde çalışan kişiler olması gerekiyor. Projenin süresi 8 hafta görünüyor. Ama bu süre üç, dört ay olabilir. Projeye katılacak kişilerin orta derece İngilizce bilmeleri gerekiyor. Biz, projeye katılacakların sayısını 100 gazeteci olarak belirledik. Katılımcılara İngiltere'deki kursları BBC'den emekli gazeteciler verecekler. Ayrıca projede yer alacak kişiler, İngiliz ailelerin yanında konaklayacaklar. Bu kişiler sadece dil öğrenmeyecek. Aynı zamanda İngiliz kültürünü de öğrenmiş olacak. Bu kursun bitiminden sonra gazetecilerin diğer gazetelerde haber takibi yapmalarını sağlayacağız. Katılımcılar İngilizceye hakim oldukları zaman dünya gazetelerini takip ederek haber çevirisi yapabilecekler. İstedikleri gibi iletişim kurma şansına sahip olabilecekler. Bunun yanında katılımcılar, parlamentoda İngiliz gazetecilerle bir basın toplantısı takip edecekler" diye konuştu. Özgür'ün konuşmasının ardından TGF 40. Başkanlar Konseyi toplantısı basına kapalı olarak devam etti.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 05.11.2012 01:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349