'Kürtler konusunda Türkiye'yle aynı fikirde değiliz'

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye'deki Kürtler konusunda Türkiye'yle aynı fikirde olmadıklarını söyledi

'Kürtler konusunda Türkiye'yle aynı fikirde değiliz'
banner404
 ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook,  Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşmasının uygulanması hakkında "belli bir miktar kuşkuları bulunduğunu" bildirdi.

Cook, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin  Suriye'de çatışmaların durdurulması için ABD ve  Rusya arasındaki anlaşma hakkında yönelttiği soruları yanıtladı.

"RUSYA'YI EYLEMLERİYLE DEĞERLENDİRECEĞİZ"

ABD Savunma Bakanı  Ashton Carter'ın anlaşmaya  Rusya'nın uyup uymayacağı konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine Cook, başından beri  Rusya'yı sözleri değil eylemleriyle değerlendirdiklerini ve bunun değişmediğini ifade etti.

Cook, "Bakan Carter, Ruslar'ın anlaşmaya uyup uymadığını bekleyip görecek. Ancak belli miktar şüphe var" dedi.

Şüphenin  Rusya'nın daha önce  Suriye'de söyledikleri ve yaptıklarından kaynaklandığını ifade eden Cook,  Rusya'nın anlaşmaya uyması için burada bir fırsat var. Uyacaklarını umuyoruz" diye konuştu.

"TÜRKİYE İLE AYNI FİKİRDE DEĞİLİZ"

Çatışmaların durdurulmasına ilişkin anlaşmanın, DAEŞ gibi terör örgütlerine yönelik saldırıları kapsamadığını hatırlatan Cook, DAEŞ ile sahada mücadele eden grupları desteklemeye devam edeceklerini bildirdi.

Cook, "Suriye'de Kürtler özelindeki durumu  Türkiye ile uzun uzadıya konuştuk ve DAEŞ ile savaşan gruplara olan desteğimizi ifade ettik. Bu bazı Kürt grupları da içeriyor. Terör faaliyetleriyle ilgili endişelerini anlamakla birlikte bu konuda  Türkiye ile aynı fikirde olmayışımız sürecek" ifadesini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2016, 01:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479