banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Külliye'nin bombalanmasının yeni görüntüleri ortaya çıktı

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında darbecilerin hedefleri arasında yer alan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne yönelik bombalı saldırının yeni görüntüleri ortaya çıktı

GÜNDEM 03.06.2018, 10:18 Şerife Çoban
Külliye'nin bombalanmasının yeni görüntüleri ortaya çıktı
banner404

FETULLAHÇI Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15  Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kavşağının savaş  uçakları tarafından bombalanmasına ait yeni görüntüler dava dosyasına girdi. 

Jandarma Genel Komutanlığındaki darbe faaliyetlerinin yansıdığı  güvenlik kamera kayıtlarına ilişkin hazırlanan bilirkişi raporu ve ekindeki  görüntüler, Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

AA muhabirinin ulaştığı görüntülerde, darbecilerin kontrolündeki  uçakların Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kavşağını bombaladığı anlar da yer aldı.

Jandarma Genel Komutanlığının açık otoparkındaki yüksek çözünürlükteki  güvenlik kameralarınca kaydedilen görüntülerde, Külliye kavşağına birer dakika  arayla iki bomba atılıyor.

İlk bomba 16 Temmuz saat 06.17'de, ikinci bomba ise yaklaşık bir  dakika sonra aynı bölgeye bırakılıyor.

Bombaların düşmesiyle alev ve dumanlar yükseliyor, Külliye'den uzak  olmasına rağmen patlamanın etkisiyle Jandarma Genel Komutanlığı karargahının  camları kırılıyor.

 BOMBALAYAN PİLOT ABLASINA İTİRAF ETMİŞTİ

Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve çevresi ile  Jandarma Genel Komutanlığı karargahında, darbecilerin uçak, helikopter ve zırhlı  araçlardan açtıkları ateş sonucunda 29 kişi şehit olmuş, onlarca vatandaş da  yaralanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni bombaladığı tespit edilen eski F-16  pilotu Müslim Macit, cezaevinde görüştüğü ablasına, mahkemedeki savunmasının  aksine bombalı saldırıyı gerçekleştirdiğini itiraf etmişti.

Ablasına, 15 Temmuz akşamı Ankara üzerinde uçtuğunu anlatan Macit,  asıl hedefin Jandarma Genel Komutanlığı karargahının önünde, darbecileri protesto  eden yüzlerce kişi olduğunu söylemişti.

Macit, hedefleri tam olarak anlayamadığı için bu bölgeye yakın olan  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kavşağını vurduğunu kabul etmişti.

Yorumlar (0)