banner468

"Kobani olaylarının arkasında Pensilvanya var"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kobani olaylarının arkasında sadece PKK olmadığını, Pensilvanya da olduğunu söyledi

"Kobani olaylarının arkasında Pensilvanya var"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kobani olaylarının arkasında sadece PKK olmadığını, Pensilvanya da olduğunu söyledi

11 Ekim 2014 Cumartesi 18:01
banner404
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de toplu açılış yaptı. Valilik önündeki törende Erdoğan, Kobani olaylarının arkasında sadece PKK olmadığını, Pensilvanya'nın da olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güneysu ilçe merkezinde babası Ahmet Erdoğan’ın adını taşıyan Güneysu Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi açılış töreni sonrasında şehir merkezine geçerek Rize Valiliği önünde düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Törende konuşan Erdoğan, “Rize ile iftihar ediyorum. Rizeli olmakla iftihar ediyorum. Sizin itimadınızı, sizin güveninize, sizin ahde vefanıza mazhar olmaktan iftihar ediyor, sizlerle gurur duyuyorum. 10 ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 81 gibi çok yüksek bir oy oranı ile bu kardeşinize Rize’nin bu evladına sahip çıktığınız için her birinize tek tek teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 81 vilayet içinde Rize yüzde 81 oy oranı ile ilk sırayı aldı. Rize ilk kez cumhurbaşkanı çıkardı. Bir evladını cumhurbaşkanlığı makamına yükseltti. Rize halkın seçtiği ilk cumhurbaşkanını kendi evlatları arasından seçti. Sizler tarih yazdınız, sizler tarihe silinmez bir imza attınız. Sizler bu kardeşinizin yüzünü ak çıkardınız. Allah hepinizden razı olsun. İnşallah 12 yıl boyunca başbakanlık görevim boyunca sizleri mahcup etmediğim gibi yine mahcup etmeyeceğiz” diye konuştu.
Halkın doğrudan oyları ile seçilmiş bir cumhurbaşkanının elbette farklı bir cumhurbaşkanı olmak zorunda olduğuna vurgu yapan Erdoğan “Milletin seçtiği bir cumhurbaşkanı milletin her derdi ile ilgilenen bir cumhurbaşkanı olmak zorunda. Siyasi partiler arasındaki tarafsızlığımızı koruyarak hükümetimizle uyum ve koordinasyon içinde koşan, koşturan ve terleyen bir cumhurbaşkanı olarak görevimi yapacağım, yapmaya devam edeceğim. ‘Siyasi parti genel başkanı gibi konuşuyor’ gibi yakıştırmalar kusura bakmasınlar bizim prim vereceğimiz yakıştırmalar değildir. Biz hükümetimizle, iktidarımızla bir cumhurbaşkanı olarak el ele omuz omuza Türkiye’yi daha iyi yerlere taşıyoruz, onun gayreti içinde olacağız. Kardeşlerim, biz kalkıp bu ülkede, hükümetimizle hem fikir olduğum her konuda sonuna kadar cumhurbaşkanı olarak arkasında duracağım, durmaya devam edeceğim. Çünkü hükümet, devleti çalıştıran mekanizmadır. Siyasi mekanizmadan halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı olarak bizim ayrı kalmamız düşünülebilir mi ? Farklı cumhurbaşkanı olmak budur. Yola çıkarken öyle dedik, şimdi onun adımlarını atıyoruz. Çankaya’ya kapanıp kalmak yok. Yeni projeleri tamamlamak için ve şuanda çok daha farklı güçlü projeleri başlatmak için milletimizin arasında olmaya, milletimiz arasında ter akıtmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
“MUTLULUK, HUZUR, REFAH BU MU SİZİ RAHATSIZ ETTİ?”
Son günlerde Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki şehirlerde, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirde yaşanan hadiseleri herkesin gördüğünü kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:
“Şımarıklık ve nankörlük karşısında sabırla ve metanetle durduğunuzu da görüyorum. Bu sağlam ve sabırlı duruşumuzu asla bozmayacağız. Bu sokağa dökülenler, bu vandallar, bu yağmacılar aslında milletin öfkelenmesini, sabrının taşmasını, milletin karşılarına çıkmasını istiyorlar. Bunların kurduğu tuzağın asıl hedefi bu. Gezi’de, 17-25 aralık olaylarında da Rize’ye de girmek istemediler mi ? Rize ne yaptı ? gereğini yaptı ve geldikleri gibi gittiler. Kim ki öfkesine hakim olamazsa bunların karşına öfke ile nefretle çıkarsa bunların tuzağına düşmüş olur, oyununa gelmiş olur. Askerimiz, polisimiz, istihbarat birimlerimiz bunlarla gerektiği gibi mücadele ediyorlar. Sokaktaki bu teröristlere olduğu kadar onları sokağa iten ve onların arkasına saklanan siyasetçi kılığındaki korkaklardan da bunun hesabı sorulacaktır bunu bilmenizi istiyorum. Bir taraftan ‘sokağa dökülün diyeceksin’, öbür taraftan ‘özgürlük, barış ve demokratik hakkı kullanın’ dedik, ‘şiddete başvurun demedik’ bu nasıl bir siyasi sorumluluktur. Böyle bir şey olabilir mi ? Siz neden rahatsız oldunuz ? Mutluluk, huzur, refah bu mu sizi rahatsız etti. Düne kadar Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun yaşam koşulları ortadaydı. 12 yıldır bu ülkede ayrım yapmaksızın 780 bin kilometrekareyi muhasır medeniyetler seviyesine çıkarma gayreti ortada dururken, buradan sesleniyorum, eğer bugün bölgeye yatırımcı gelmiyorsa sizin adınıza konuşanlar yüzünden yatırımcı gelmiyor. Ne olacak adam gelip yatırım yapıp da ondan sonra fabrikasının yanmasını mı bekleyecek. Devletin bankalarını yakacak yıkacaksın ondan sonra utanmadan sıkılmadan burada niye banka yok mu ? diyeceksin. Okulları ,hastaneleri yakıyorsunuz, huzurevlerini yakıyorsunuz, çocukların kaldığı pansiyonları yakıyorsunuz. Siz nasıl siyasetçisiniz ? nasıl bir insansınız ? Kobani ile bunların ne alakası var ? Dert başka. Ağrı Patnos’un ne alakası var ? Patnos’ta belediye binasını yaktılar, belediye binası senin neyini rahatsız etti ya.”
“EY BENİM KÜRT KARDEŞLERİM, HALA BUNLARA DERSİNİ VERMEYECEK MİSİN ?”
Erdoğan, konuşmasında Kürt vatandaşlara da seslenerek “Ey benim Kürt kardeşlerim, hala bunlara dersini vermeyecek misin ? Verseniz de vermeseniz de biz devlet olarak bu vatan topraklarını asla bu teröristlere yar etmeyiz. Bunu bilmenizi istiyorum. Gereken neyse onu yaparız. Asla bundan taviz vermeyiz, bedeli ne olursa yaparız. Bu sokağa çıkanlar da bu piyonları sokağa itenler de bir şeyin farkında değiller. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bundan 15 yıl önceki şartlarda değil. Türk Silahlı Kuvvetleri artık daha donanımlı, emniyet teşkilatımız son derece dikkatli ve olaylara karşı son derece hazırlıklı. İstihbarat birimlerimiz hiç olmadığı kadar aktif. Hem güvenlik noktasında çok iyi durumdayız hem de özgürlük-güvelik dengesini çok iyi muhafaza ediyoruz. Bunlar Türkiye’nin 90’lı yıllarla dönmesini istiyor ve bunun için yakıp yıkıyor. Türkiye 90’lara dönmeyecek. Hem bunlarla mücadele edeceğiz hem de inadına demokrasi inadına barış ve kardeşlik diyeceğiz” ifadelerini kullandı. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, paralel yapıyla mücadeleye yönelik yeni adımlar atılacağını belirterek “Devletin içinde paralel devlet, böyle bir şey olabilir mi ? ve artık bu paralel yapı ve bunun uzantıları, bundan sonra inşallah çok farklı bir yere oturtulacak. İnşallah bu da hemen bu ay sonundaki Mili Güvenlik Kurulumuzun gündeminde yer almak suretiyle geleceğe onlarla ilgili çok daha farklı bir adımı atacağız. Çünkü bu operasyon geneldir, bunun adımlarını atacağız” dedi.
Rize Valiliği önündeki toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, son günlerde yaşanan olayların arkasında kimlerin bulunduğuna vurgu yaparak, “ ‘Kobani’de terör saldırısı var’ diyerek Türkiye içinde terör saldırısı yapanlar bu nankörlüğü kimseye yutturamazlar. Son günlerde yaşanan olayların arkasında kimlerin olduğunu dikkat edin. Bu olayların arkasında sadece PKK yok. Bu olayların arkasında PKK gölgesinde siyaset yapan parti yok. Hepsi var, Türkiye’de her türlü kaosun içinde yer alan çevreler var. Bu olayların arkasında zalim Suriye Esed rejimi de var. Esed rejimi ile kolkolalar. Bu olayların arkasında Esed rejimi ile kol kola olan malum siyasi parti de var. Sorumsuz bazı medya kuruluşları, sorumsuz bazı kalemler de bu olayların içinde. Malum uluslararası medya kuruluşları da bu olayların arkasında o Pensilvanya da var. Hepsi aynı anda ve aynı dille aynı üslupla saldırıya geçti. Türkiye İŞİD’e yardım ediyor’ dediler. Türkiye Cumhuriyeti gerek başbakan olduğum dönemde gerekse şimdiki başbakan ve hükümet bugüne kadar hiçbir terör örgütüne en ufak bir bu tür destek asla vermemiştir. Bu tür iftirayı yapanlar çok açık ve sert konuşurum alçaktır. Bunlar vatan hainidir. Kim bu ifadeleri kullanıyorsa, hukukta bir kaide var. İddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir. Bu sıradan bir olay değildir. Türkiye Cumhuriyeti devletine batının bazı ülkelerini yakıştırması ile konuşmak ihanettir. Bunu ispat etmeleri gerekiyor. Bunları gezide, 17-25 Aralıkta 30 Mart seçimlerinde 10 Ağustos seçiminde bu kirli ittifak millete karşı saf tutmuştu. Bu çevreler kenetlenmiş, bu şekilde bize karşı saldırıya geçmişlerdi. Millet buna prim vermedi” ifadelerini kullandı.
“SORUMLU VE SAĞDUYULU DAVRANALIM”
“Bu hassas dönemde siyasi partilere düşen görev sorumlu ve sağduyulu davranmaktır” diyen Erdoğan, şunları söyledi:
“Terör örgütü ile arasına mesafe koyamayan aciz bazı siyasiler sokaklara çıkma çağrısı yaparak can kayıplarının, yağmacılığın vandallığın mimarı olmuşlardır. Siyasiler son derece sorumsuz açıklamaları ile onları tahrik etmişlerdir. Allah aşkına bu İŞİD belasını Ortadoğu’ya musallat eden kim Beşer Esed. Bunları Suriye’ye alan açan kim ? Beşer Esed. Bunlara silah veren, birlikte hareket eden Beşer Esed’e gittiler. Bu eli kanlı zalimi Şam’da ziyaret ettiler. 250 bin insanı katleden böyle bir katille resim çektirenleri sizler biliyorsunuz, benim söylememe gerek yok. Şimdi çıkıyorlar ‘Türkiye İŞİD’e destek veriyor’ diyerek uluslar arası propaganda değirmenine su taşıyorlar. Tavşana kaç diyeceksin tazıya tut diyeceksin, siyasetin limanı ahlaktır. Siyaset ahlakla, dürüstlükle yapılır, ilkelerle yapılır. Eğer şuanda ana muhalefetin başındaki zat kalkıp da bu konuda kendi yardımcısı Twiter’dan terör örgütüne destek verirse, sokak çatışmalarına çağrı yaparsa kalkıp da kendi genel başkanı tarafından uyarılmazsa millet bu hesabı sorar. Türk bayrağı yakılıyor, Atatürk büstleri yıkılıyor, bakıyorsunuz o malum parti ile birlikte iş tutuyorlar. Bunlar Gezi’nin arkasında durdular. 17-25 Aralık’ın arkasında da beraber durdular. Yine başarılı olamadılar. Paralel yapıya, Pensilvaya’ya sahip çıktılar, orada da başarılı olamadılar. Şimdi Vandallığının, yağmacılığın arkasında duruyorlar, yine başarılı olmayacaklar. Buradan Rize’den bütün siyasi partilere sağduyu çağrısı, ilkeli, ahlaklı olma ve meşruiyet sınırları içinde kalma çağrısı yapıyorum. Türkiye bu olayları aşar ve aşıyor.”
“ORTAK AĞIZLA YAYIN YAPIYORLAR “
Dün uluslararası bazı gazetelerde adeta düğmeye basılmışçasına “Türkiye’de çözüm sürece bitiyor” diye ortak bir ağızla yayınlar yapıldığına dikkat çeken Erdoğan “Türkiye’deki bazı kalemler de ‘çözüm süreci bitiyor’ diye adata avuçlarını oğuştuyor. Biz çözüm sürecini teröre, terör örgütlerine onların kanlı tuzaklarına kurban etmeyiz. Çözüm süreci kardeşlik sürecidir. Türkiye inşallah 77 milyonun kardeşliğini en güçlü şekilde tesis edecektir. Bu son olaylardan en fazla Gündeydoğu’daki Kürt kardeşlerim rahatsız oldular. Doğu ve Gündeydoğu’da huzur sağlanmıştı, güvenlik tesis edilmişti. En başka benim doğu ve güneydoğudaki kürt kardeşlerime dikkat edin 33 tane kardeşimiz öldü değil mi? Bunların neredeyse tamamına yakını kürt. Aynı düşüncede olmayabilirsiniz ama öldürdünüz. Öldüren kürt ölen kürt, bunun mantığı olabilir mi ? bunun izahı olabilir mi ? neye benziyor aynen Suriye’de , Irak’ta ‘Allahu ekber diyerek öldürenle ‘Allahu ekber’ diyerek ölenlerin durumuna benziyor. Bunların hiçbir yanı savunulmaz, terör terördür. Bunun iyisi olmaz, hepsi kötüdür. Kürt kardeşlerime zarar verdiler onların evlatlarını canına kıydılar onlara hizmet veren araçlar ve binalar yakıldı. Onun için Kürt kardeşlerime anne ve babalarına diyorum ki huzuru bozan karanlık ellere oyuncak olan kanları üzerine kirli hesaplar yapılan çocuklarınıza lütfen sahip çıkın. Eğer bir kürt ailenin çocuğu elinde molotofla sokakları bütün her yeri yakıp yıkıyorsa kusura bakmayın anne, babalar bundan sorumludur. Onlarda evlatlarına sahip çıkacaklar. Ey anneler ey babalar bu çocukları bu gençleri lütfen sokaklardan toplayın. Yarın size de benim oğlum benim çocuğum dağda diyemezsiniz. Bununla da karşı karşıya kalabilirsiniz” dedi.
“SİZİN ÇOCUKLARINIZIN KANI ÜZERİNDEN HESAPLAR YAPILIYOR”
“Sizin çocuklarınızın kanı, canı üzerinden hesaplar yapılıyor” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sizin çocuklarınızın kuklaları, uluslararası çetelere maşalık yapıyorlar. Çocuklarınızı, gençleri kullandırmayın. Hep kendiniz acı yaşamayın hem de Türkiye’nin acı yaşamasına müsaade etmeyin. Buradan 780 bin kilometrekaredeki tüm anne ve babalara sesleniyorum; çocuklarınızı, gençlerimizi bu hainlerin tuzağına düşmesine izin vermeyin. Devletimiz hem bu olaylarla hem de bütün olaylarla hesabını soracak güce sahiptir. Hiçbir gencimiz tahriklere kapılmasın, oyuna gelmesin. Allah’ın izni ile bu uluslararası komplo, bu uluslar arası operasyon geldiği gibi gidecek. Türkiye’ye Mısır’da ve Ukrayna’da yaşananları asla yaşatamayacaklardır. Türkiye’nin kutlu yürüyüşünü asla durduramayacaklardır. Onlar saldıracak ama biz güçlenmeye, ekonomimiz ile demokrasimizle devam edeceğiz. Kardeşlerim onlar saldıracak bizim demokrasimiz daha iyi şartlara kavuşacak. Onlar saldıracak bizim kardeşliğimiz şu içinde bulunduğumuz tablo çok daha güçlenecek. Kardeşlerim başınız öne eğilmesin. Karamsarlığa, kötümserliğe asla prim yok, umutsuzluğa asla ve asla mahal yok. Türkiye emin ellerde, emin adımlarla geleceğe yürüdüğünü unutmayın. Kötü kötülüğünü yapacak ama biz iyilik için mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz.”
“DEVLETİN İÇİNDE PARALEL DEVLET BÖYLE BİR ŞEY OLABİLİR Mİ ?”
Erdoğan, paralel yapı ile mücadele konusunda da adımlar atacaklarını kaydederek şunları söyledi:
“Kardeşlerim hep ne söyledik yola çıkarken uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece dedik. Gideceğiz gündüz gece, durmak yol yola devam dedik. Ben sizden bir şey daha isteyeceğim tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bu dörtlüyü unutmayacaksınız. 77 milyon biriz, beraberiz, kardeşiz, hep birlikte Türkiye’yiz. Bayrağımız bir. Bu bayrağa uzanan eller kırılır, ‘bayrakları yapan üstündeki kandır, toprak uğrunda ölen varsa vatandır.’ Üçüncüsü 780 bin kilometrekare ile tek vatan. Kimse bu vatan üzerinde operasyon düşünmesin. Asla ne bayrağımıza ne de vatan topraklarında böyle bir operasyona müsaade edilmez. Dördüncüsü tek devlet. Devletin içinde paralel devlet, böyle bir şey olabilir mi ? ve artık bu paralel yapı ve bunun uzantıları, bundan sonra inşallah çok farklı bir yere oturtulacak. İnşallah bu da hemen bu ay sonundaki Mili Güvenlik Kurulumuzun gündeminde yer almak suretiyle geleceğe onlarla ilgili çok daha farklı bir adımı atacağız. Çünkü bu operasyon geneldir, bunun adımlarını atacağız. Çünkü Türkiye’de devlete alternatif bir adım atılmaz. Buna müsaade etmeyeceğiz. Eksiklerimiz, hatalarımız olmuştur ama bunu Allah bize erken gösterdi inşallah bunu kararlı bir şekilde çözeceğiz.”
Erdoğan, konuşmasının ardından beraberindeki bakanlarla birlikte toplu açılış törenini gerçekleştirdi. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 11.10.2014 17:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349