banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Kendisini Halisdemir’i örnek verip savundu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otele saldırı düzenleyen sanıklardan biri, şehit Ömer Halisdemir’in emir üzerine darbeci generali vurması gibi kendisinin de emirlere uyduğunu söyledi

GÜNDEM 11.08.2017, 08:19 Şerife Çoban
Kendisini Halisdemir’i örnek verip savundu!
banner404

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1’i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 43’ü tutuklu 47 kişinin yargılanmasına Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dördüncü duruşma ile devam edildi.

Duruşmada helikopter ikinci pilotu Üsteğmen Haydar Murat Özden de esasa ilişkin savunmasını yaptı. Darbe teşebbüsü gecesi kendi isteğiyle teslim olduğunu söyleyen Özden, “Helikopter birinci pilotu Albay Zeki Göçmen’in verdiği talimatlar dışında bir harekette bulunmadım. İkinci pilotu sadece birinci pilotun verdiği emirleri yerine getirir” dedi.

Marmaris’e inmeye çalıştıkları sırada kendilerine ateş açılmasıyla yanlış bir iş yaptıklarını anladığını öne süren Özden, “Imsık’a indiğimiz zaman Fethi Yarbay beni odasına götürdü. Ben zaten ne olduğundan şüphelendim. Televizyonu izlediğim sırada Meclis ve polis Özel Harekat binası bombalanıyordu. O an şoke oldum. Ne kadar büyük bir yanlışın içine girdiğimi gördüm. Ömrüm boyunca nefret ettiğim bu örgüt tarafından kullanılmak beni daha da çok üzdü.”

‘Suç olduğu halde’

Ömer Halisdemir’in ismini de savunmasında gündeme getiren Haydar Murat Özden, “Adam öldürmek suç olduğu halde, Ömer Halisdemir komutanının emirlerini yerine getirdi ve sonrasında da maalesef şehit oldu. Ben de verilen emirleri yerine getirdim, hain ilan edildim” dedi.

Bu sırada CumhurbaşkanıErdoğan’ın avukatları, itirazda bulunup olayın aynı olmadığını belirtti ve Ömer Halisdemir’in ismini kullanmamasını istedi. Mahkeme Başkanı Emirşah Baytoğ da, Halisdemir’in ailesinin isminin kullanılmaması yönünde talebinin olduğunu söyleyip, sanıkları uyardı.

Farklı getirildiler

Diğer duruşmaların aksine sanık darbeci askerler, cezaevi araçlarıyla salonun bulunduğu binanın girişine kadar götürüldü. Burada araçlardan indirilen sanıklar, ardından duruşma salonuna alındı. Bu uygulama nedeniyle gazeteciler, sanıkların getirilmesini görüntülemekte zorlandı. Sanıklar polis ve jandarmanın geniş güvenlik önlemleri altında salona alındı. FETÖ sanıklarının tek tip kıyafetle duruşmalara getirilmesi yönünde yasal hazırlık yapılıyor. 

Yorumlar (0)