İttifakta en çok merak edilen soru yanıt buldu

Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve MHP, belediye başkan adaylarının tespiti için çalışmaya devam ederken, meclis üyeliğinde 2 ayrı liste formülü benimsendi

İttifakta en çok merak edilen soru yanıt buldu
banner404

31 Mart için ittifak çalışmalarına devam eden AK Parti ve MHP'de çalışma ilerliyor. Adaylıklar konusunda farklı formüller üzerinde durulan çalışmada belediye meclis üyeliklerinde iş birliğinin nasıl gerçekleşeceği netleşiyor.
MECLİS ÜYELİĞİ SEÇİMLERİNE AYRI LİSTELERLE GİRECEK
Yeni Şafak'tan Nur Banu Aras'ın haberine göre; AK Parti ve MHP meclis üyeliği seçimlerine ayrı listelerle girecek. Böylelikle partilerin yerel seçimlerde ittifak yaptıkları seçim bölgelerinde aldıkları oy oranı da belli olacak.
LİDERLERE SUNULACAK
AK Parti'den Mehmet Özhaseki, MHP'den de Sadir Durmaz'ın yürüttüğü çalışmada sona yaklaşıldı. İki isim çalışmalarını tamamlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye sunacak.
ANLAŞMAYA VARILDI
İki ismin üzerinde çalıştığı formül de belediye meclis üyelikleri de yer alıyor. AK Parti ve MHP'nin aday çıkarmayacağı seçim bölgesinde belediye meclisi üyelerinin adaylıklarının ne şekilde olacağı üzerinde anlaşmaya varıldı.
KİMİN NE KADAR ALDIĞI BİLİNECEK
İki parti de meclis üyeliği seçimlerine ayrı listelerle girecek. Meclis üyeliklerinde her partinin kendisine verilen oylar dikkate alınacak. Böylelikle partilerin yerel seçimlerde ittifak yaptıkları seçim bölgelerinde aldıkları oy oranı da belli olacak. Partinin aldığı oy meclis üyelikleri oyu olacağı için büyükşehirlerde aday göstermeyen partinin oyu negatif etkilenmeyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472